Światowy guru SEO - Rand Fishkin we wspólnym projekcie z widoczni

screen rand fishkin

Rand Fishkin to guru świata SEO. Chociaż jak sam podkreśla, jego sukces nie wydarzył się z dnia na dzień, jest obecnie jednym z największych autorytetów dla pozycjonerów i osób zajmujących się marketingiem internetowym

Kup książkę po angielsku

Przejdź na Amazon

Kup książkę po polsku

Przejdź na Helion.pl

Rand Fishkin w wywiadzie dla widoczni.com - BrightonSEO

Podczas konferencji Brighton SEO przeprowadziliśmy z Randem wywiad, w którym opowiedział nam o swojej najnowszej książce "Lost&Founder". Poniżej krótki wywiad na temat startupów i sukcesu z perspektywy guru SEO, Randa Fishkina:

 

corner

Rad Fishkin w wywiadzie z widoczni o książce "Lost&Founder" - Brighton SEO 2018 wywiad

Dlaczego promujemy książkę Lost and Founder?

Postanowiliśmy promować książkę Randa Fishkina w Polsce, bo naszym zdaniem brakuje takiej pozycji na rynku. Nikt nie mówi tak szczerze i otwarcie o tym, że rozwijanie startupu jest trudną i wyboistą drogą. Zamiast spoglądać na Marka Zuckerberga, lepiej zejść na ziemię i poznać drogę do sukcesu Randa Fishkina.

Artur Wojczal

1galeria

rand cytat widoczni

 

“Lost & Founder” - nowa książka Randa Fishkina

Kariera Randa Fishkina jest tak bujna, że nie sposób opisać jej w jednym artykule.

 

Ciekawych jego drogi do sukcesu odsyłamy do najnowszej książki “Lost and Founder”. Książka jest dostępna w polskim tłumaczeniu w księgarni Onepress pt. “Zagubiony przedsiębiorca”:
https://onepress.pl/ksiazki/zagubiony-przedsiebiorca-brutalnie-szczery-przewodnik-po-swiecie-startupow-rand-fishkin,zaprze.htm

Książka ukazuje realia startupów bez koloryzowania. Rand Fishkin nie boi się mówić o trudnościach zarówno dla biznesu, jak i dla samych twórców startupów, którzy często zostają sami ze swoimi wyzwaniami. Autor przyznaje, że jeśli ktoś szuka szybkiego zarobku, startup nie jest odpowiedzią. A sukces definiuje znacznie szerzej niż przez pryzmat milionowych dochodów. 

"Zagubiony przedsiębiorca" ("Lost&Founder") to przede wszystkim próba obalenia mitów panujących wokół startupów. Jak żartuje autor, Rand Fishkin, ze wszystkich stereotypów na temat młodego twórcy startupu pasuje do niego jedynie to, że został wyrzucony ze studiów. Pokłócił się z ojcem i stracił tym samym jego wsparcie finansowe. Tak poza tym, jego kariera w niczym nie przypomina tego, co kojarzymy ze startupami. W swojej książce Fishkin chce pokazać, że wcale nie trzeba mieć historii przypominającej życiorys Marka Zuckerberga. A założycielami startupów wcale nie są w większości 20-letni ludzie, a osoby +35. W dodatku większość startupów nie przeżywa dwóch lat. 

Dzięki tej książce można sobie uświadomić, że startup to nie jest magia. To praca, jak każda inna, która wymaga czasu, poświęcenia i wcale nie daje gwarancji sukcesu i satysfakcji. Z drugiej strony, gdy patrzymy trzeźwo na te realia, mamy szanse wypracować przestrzeń do rozwoju dla siebie i osób, które w efekcie będziemy zatrudniać. Wreszcie, nasze produkty i usługi mogą zmieniać rzeczywistość, co jest szczególną nagrodą za wysiłek włożony w ich rozwój.

W książce nie brakuje praktycznych wskazówek i przykładów. Można odnieść wrażenie, że Rand Fishkin zawarł tu swoje sekrety, więc tym bardziej warto sięgnąć po jego książkę. To naprawdę godna polecenia pozycja. O czym świadczą pozytywne opinie na rynku amerykańskim. Czekamy na polskie tłumaczenie, aby również u nas "Lost&Founder" zaistniał jako skarbnica wiedzy dla osób marzących o własnym startupie.

rand fishkin ksiazka twitter widoczni

Rand Fishkin - od startupu do globalnego sukcesu

Rand Fishkin to przede wszystkim ekspert pozycjonowania stron. Jego światowy sukces rozpoczął się od stworzenia startupu Moz, który dziś jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych narzędzi SEO. Początkowo nie obyło się bez trudności. Fishkin na własnej skórze poznał, co oznacza rozwój firmy od ciemnej strony - długów. Jednak systematyczna praca i cierpliwość pozwoliły mu w stosunkowo krótkim czasie wypracować wyniki, o jakich marzy niejedna firma IT.

randfishkin widoczni portet

 

 

Nauka SEO z blogiem Moz

Moz to nie tylko narzędzie, to również źródło wiedzy. Na stronie prowadzony jest blog o tematyce związanej z marketingiem internetowym. Jednym z ekspertów bloga jest oczywiście Rand Fishkin, który zasłynął swoim cyklem video Whiteboard Friday. Na krótkich nagraniach Rand w przystępny sposób omawia zagadnienia dotyczące pozycjonowania stron. Do każdego filmu przygotowuje notatki na białej tablicy, które można pobrać. Jedne z ciekawszych odcinków ostatnich miesięcy to:

"Dlaczego liczba wyszukiwań słów kluczowych w Adwords nie jest rzetelnym źródłem wiedzy"

"Jak pisać nagłówki przydatne przy pozycjonowaniu i przyjazne dla odbiorcy" 

"10 czynników, które nie wpływają na pozycjonowanie" 

Jak odnieść sukces w świecie startupów? Zobacz, co mówi Rand Fishkin

Nie masz możliwości obejrzenia naszego wywiadu w wersji video? Poniżej wersja tekstowa nagrania.

 

corner

Rad Fishkin w wywiadzie z widoczni o książce "Lost&Founder" - Brighton SEO 2018 wywiad

Wywiad z Randem Fishkinem, Brighton SEO, 28.09.2018 r.

widoczni: Cześć Rand!

Rand Fishkin: Cześć!

w: Spotkaliśmy się w zeszłym roku podczas Marketing Festivalu w Pradze.

RF: Dokładnie!

w: W międzyczasie napisałeś książkę. Dziś spotykamy się na Brighton SEO. Powiedz, dlaczego będąc StartUpem warto kupić Twoją książkę? W kilku słowach.

RF: Myślę, że “Lost&Founder” pomaga na trzech obszarach. Po pierwsze pomaga zrozumieć, na czym polega droga StartUpu. Jak to jest przechodzić proces rozwoju StartUpu jako jego twórca poczynając od niewielkiego przedsięwzięcia, aż po firmę,która zatrudnia tysiące pracowników i generuje przychody rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów.

Myślę, że pomaga też zrozumieć różnicę w funkcjonowaniu firm usługowych czy agencji w porównaniu z firmami oferującymi produkty, oprogramowanie i technologie. Pomaga też zrozumieć różne modele finansowania. Co, uważam, jest bardzo ważne dla wielu Startupów.

I po trzecie, jest wielu założycieli startupów, którzy borykają się z samotnością na swojej drodze do rozwoju firmy. Taka droga wiąże się ze skrajnymi emocjami, jest trudna i pełna wyzwań. Niewiele osób to rozumie.

Myślę, że “Lost&Founder” pomaga poczuć się trochę mniej samotnym.

Pozwala poczuć, że ta droga i to doświadczenie to coś, co dotyczy także innych. Nie jesteś jedynym, który tego doświadcza.

w: Osiągnąłeś sukces. Powiedz w trzech zdaniach naszym polskim startupom, co powinny zrobić, aby również osiągnąć sukces?

RF: Powiem o kilku rzeczach, które u mnie zadziałały. Nie wiem, czy będą skuteczne dla wszystkich. Na pewno taką rzeczą, która u mnie zadziałała było pójście pod prąd. Gdy inni robią coś w określony sposób, ja szukam innych sposób. Gdy wszyscy robią content marketing, ja szukam innego spojrzenia na content marketing. Gdy wszyscy pozyskują fundusze w jeden sposób, ja szukam innych sposobów na zdobycie pieniędzy.

Drugą kwestią, która pomaga ludziom w osiągnięciu sukcesu to bycie cierpliwym.

Wiele osób myśli, że wzrost wydarza się z dnia na dzień. Że musisz rozwijać się bardzo szybko. Że spektakularny wzrost to jedyna droga. To nieprawda. Możesz prowadzić z sukcesem biznes, na który pracowałeś 5,10,15 lat i to jest w porządku. To w porządku, żeby dać sobie ten czas i przestrzeń na cierpliwą pracę. I żeby dać ten czas także swojemu zespołowi.

Trzecią rzeczą jest świadomość, że sukcesu nie można zdefiniować w jeden jedyny sposób. Sukces może oznaczać dużo pieniędzy. Może też oznaczać robienie tego, co kochamy i co sprawia, że nasza rodzina jest szczęśliwa. Może oznaczać odgrywanie ważnej roli, ale nie niekoniecznie zarabianie pieniędzy. Sukces może oznaczać wiele różnych rzeczy. Jeśli rozszerzymy definicję sukcesu, o wiele więcej osób mogłoby się z nim identyfikować.

w: Dzięki Rand, to było więcej niż 3 zdania, ale to bardzo pomocne. Dziękuję, miło było Cię poznać. Z Brighton SEO Rand i widoczni. Trzymajcie się! Pozdrawiamy!

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Światowy guru SEO - Rand Fishkin we wspólnym projekcie z widoczni

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ