Trendy w seo na 2017 rok. Prognozy ekspertów

pozycjonowanie lokalne 33 widoczni

Mijający rok 2016 z pewnością upłyną pod znakiem wartościowego contentu, optymalizacji mającej na względzie przede wszystkim użytkownika oraz dostosowania stron do urządzeń mobilnych. Jednak najważniejszą zmianą jaką udało się przywidzieć w prognozach na rok 2016 była aktualizacja algorytmu Pingwin. Dopiero rok 2017 pokaże jak realnie wpłynął on na wyniki wyszukiwania i ruch na stronach.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

Jakie są prognozy ekspertów SEO na rok 2017?

1. Protokół ssl

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w roku 2017 brak certyfikatu SSL może obniżyć pozycje stron, szczególnie z zakresu e-commerce. Nie jest tajemnicą, że Google zamierza faworyzować, w wynikach wyszukiwania, strony posiadające https. Od przyszłego roku posiadanie protokołu bezpieczeństwa będzie także znaczącym czynnikiem dla stron korzystających z WordPressa. Od stycznia Chrome zapowiada także oznaczanie stron bez SSL jako niegodnych zaufania. To już nie tylko kwestia bezpieczeństwa transakcji, ale mocny wpływ na pozycjonowanie stron.

 

2. Wyszukiwanie głosowe

Eksperci przywidują, że coraz powszechniejsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych, zmieni sposób wyszukiwania haseł. Na rok 2017 prognozuje się wzrost znaczenia wyszukiwania głosowego, które charakteryzuje się inną składnią zapytań. W przypadku wyszukiwań na urządzeniach stacjonarnych popularne są formy bez odmiany np. „fryzjer Warszawa”, co w przypadku wybierania głosowego jest to nienaturalne. Znacznie częstsze są zapytania w formie pytań „gdzie jest najbliższy fryzjer w Warszawie?”. Korzystanie z wyszukiwania głosowego nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce, wydaje się, że większe znaczenie może mieć dla SEO za oceanem.

 

3. Czas ładowania strony

Prognozy wskazują, że szybkość ładowania się strony stanie się jeszcze ważniejszym czynnikiem rankingowym niż dotychczas. W tym także szybkość przekierowań. Wpływa na to głównie coraz większa popularność urządzeń mobilnych. Dla wolno działających stron można spodziewać się obniżenia pozycji i spadku ruchu organicznego. Dużo mówi się także o optymalizowaniu stron z myślą o urządzeniach mobilnych z wykorzystaniem rozwiązań AMP. Korzystanie z nich umożliwia czterokrotnie szybsze ładowanie mobilnych wersji stron. Google ceni rozwiązania AMP jako dogodne dla użytkowników, którzy zmuszeni są korzystania z urządzeń mobilnych w miejscach gdzie jest niska prędkość transmisji danych.

blog widoczni seo6

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

4. Mobile first indexing


W roku 2016 dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych stanowiło dodatkowy atut strony internetowej. W 2017 roku zmiany te mogą nabrać większego tempa. A co za tym idzie mobilne wersje będą prawdopodobnie ważniejszym kryterium oceny jakości stron niż ich wersje na urządzenia stacjonarne. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się jak nasza strona radzi sobie w wersji mobilnej.

 

5. Wartościowy kontent wciąż w cenie

Pewne wydaje się, że w roku 2017 wartościowe treści nadal będą miały duże znaczenie. Już w roku 2016 można było zaobserwować dominację obszernych i kompleksowo opisujących zagadnienie artykułów nad mało wartościowymi treściami produkowanymi masowo. Z pewnością możemy się spodziewać kontynuacji rozwoju SEO w tę stronę. Wartościowe treści, zawierające dużo cennych dla użytkownika informacji, a nie tylko słowa kluczowe, stają się wymogiem, a nie możliwością.


6. User generated content

Co raz bardziej popularne staną się funkcjonalności umożliwiające użytkownikom współtworzenie contentu:

  • dzielenie się opiniami,
  • recenzowanie,
  • dodawanie własnych tekstów, linków, zdjęć.

Już nie tylko na forach internetowych czy portalach społecznościowych. Użytkownicy mają potrzebę dzielenia się opiniami i poznawania opinii innych. Szczególnie dużą rolę odgrywa to w przypadku sklepów internetowych. Opinie mają realny wpływ na sprzedaż i podejmowanie decyzji przez konsumentów. Być może w 2017 roku będzie miało to jeszcze szerszy zasięg i obejmie pozostałe strony internetowe.

blog widoczni seo13

 

7. Dalsze zmiany w wynikach wyszukiwania

Ciekawą prognozą dla SEO w przyszłym roku jest kolejne wydłużenie widocznych w wynikach wyszukiwania „description” i „title”. Być może stanie się to kosztem mniejszej ilości wyników wyszukiwania na jednej stronie. Umożliwi to specjalistom od marketingu tworzenie bardziej wartościowych i zachęcających opisów. Pozycjonerom da szansę na bardziej naturalne umieszczenie słów kluczowych i zwiększenie CTR.

Pojawienie się w tym roku funkcjonalności „direct answers” również można traktować jako zapowiedź dalszych zmian w wynikach wyszukiwania. Google stawia na wartościowe treści w użyteczny sposób podsuwając je internautom. Choć część pozycjonerów obawia się tego typu zmian, daje to nowy i ciekawy sposób na dotarcie do użytkownika:

  • z wartościową informacją,
  • bez generowania dodatkowych kosztów,
  • od razu na najwyższej pozycji.

Źródła:

https://wordpress.org/news/2016/12/moving-toward-ssl/

http://www.forbes.com/sites/jaysondemers/2016/11/09/7-seo-trends-that-will-dominate-2017

https://searchenginewatch.com/2016/08/04/preparing-for-seo-in-2017-yes-its-that-time-already/

https://moz.com/blog/seo-and-digital-trends-in-2017

http://searchengineland.com/seo-trends-prepare-2017-263710

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Trendy w seo na 2017 rok. Prognozy ekspertów

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 89 głosów

UDOSTĘPNIJ