Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni offline

Widoczni po pracy! Czy potrafimy być offline? - Wyniki ankiet

Praca w agencji marketingu internetowego wymaga nieustannego bycia online. Niezależnie, czy pracujemy w Dziale SEO, Content Marketingu, Obsługi Klienta, czy Marketingu. Każdy z nas codziennie loguje się na maila, systemy CMS, media społecznościowe, odwiedza strony www klientów, odbiera wiadomości priv… Internet to nasza praca, naturalne środowisko zawodowe.

Ale czy po ośmiu godzinach spędzonych przy komputerze mamy dość internetu? Jak wygląda nasz czas wolny? Przeprowadziliśmy ankietę wśród pracowników agencji widoczni, aby dowiedzieć się, czy znajdujemy równowagę między światem online i offline. Odpowiedzi były bardzo różne. Niektórzy godzą te dwie strefy ze sobą, inni mają z tym wyraźny problem. Oto wyniki naszych badań:

Czy po pracy spędzasz jeszcze czas przy komputerze?

Ponad 95% z nas spędza jeszcze po pracy czas przy komputerze. Póki co, trudno nam wyobrazić sobie dzień bez internetu. Większość z nas to przedstawiciele generacji Y. Urodzeni w drugiej połowie lat 80 i latach 90 pamiętamy czasy bez internetu. Jednak tempo współczesnych czasów wymaga od nas nieustannego bycia na bieżąco. Jesteśmy głodni informacji, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Jeśli tak, to ile czasu?

Naszych kolegów z agencji zapytałam także o to, ile czasu spędzają średnio przy komputerze. Tutaj sytuacja jest nico bardziej pocieszająca. Tylko 5% widocznych zadeklarowało, że jest to ok 6-7 h dziennie. 20% czas jest po pracy online ok 3h. Najwięcej, bo aż 65% w internecie spędza 1-3h. Znaleźli się również tacy (10% ankietowanych), którzy w świecie wirtualnym są krócej niż 1 godzin. Jak widać rozrzut między nami jest spory. Niektórzy z nas cały wolnych czas po pracy spędzają w sieci, inni swoje smartphony i komputery uruchamiają sporadycznie.

W jakim celu korzystasz z komputera po pracy?

Kolejne pytanie w ankiecie dotyczyło celu, w jakim korzystamy z komputera po pracy. Warto dodać, że każdy z pytanych mógł udzielić kilku odpowiedzi.

85% z nas przyznało, że korzysta z internetu w celach rozrywkowych. 70% widocznych uważa, że warto wiedzieć, co dzieje się w kraju i na świecie. W tym celu śledzimy informacje i wiadomości znajdujące się w sieci. Połowa z nas po pracy zaangażowana jest w inne projekty zawodowe. Niezbędny do tego okazuje się być komputer czy smartphone. Pozostałe przyczyny logowania się do sieci to: opłacenie rachunków, zakupy online, kontakt ze znajomymi, czy samodzielne doszkalanie.

W jakich sytuacjach sięgasz do kieszeni po smartfona?

Ciekawie wypadają odpowiedzi na pytanie w jakich sytuacjach sięgamy po smartphona? Ponad 66% z nas korzysta z niego dla zabicia nudy. W prawie 30% przypadkach jest to podróż autobusem lub tramwajem.

Czy to my jesteśmy Panami technologii, czy technologia jest naszym Panem? W prawie 30% przypadków, to technologia wygrywa. 7 osób z nas przyznało, że sięga po telefon zawsze wtedy, kiedy dostaje powiadomienie z mediów społecznościowych. Rozwiązaniem jest wyłącznie powiadomień i sięganie po smartphone'a, np. raz na godzinę, a nie przy każdym sygnale. Tak postępuje 24% widocznych.

Jak długo umiałbyś/umiałabyś wytrzymać bez telefonu i komputera?

Jak długo potrafilibyśmy wytrzymać bez dostępu do sieci?
Tutaj statystyki są bardzo pocieszające. Najwięcej z nas (65%) wyobraża sobie funkcjonowanie bez smartphone' a nawet kilka dni. 15% z widocznych najdłużej bez smartphone'a jest w stanie wytrzymać 1 dzień, a 10% 1 godzinę. Znalazły się także bardzo skrajne przypadki, takie jak 15 min i całe życie!

Jak wygląda nasz czas offline?

Jak się okazuje, widocznym pomysłów na spędzanie wolnego czasu z dala od internetu nie brakuje!
Będąc offline najczęściej oddajemy się literaturze, wypadom za miasto np. nad jezioro, wycieczką rowerowym, spotkaniom ze znajomymi, a także aktywności fizycznej (siłownia, fitness itp.). Często wybieramy także spacery jako formę odprężenia. Niektórzy z nas wybierają gotowanie, kino, czy wypad do restauracji. Wśród nas są także miłośnicy planszówek i rolek, którym poświęcają każą wolną chwilę. Ci którzy posiadają własny ogródek//działkę sporo czasu spędzają właśnie tam. Widoczni w swoim gronie mają kilka osób, które właśnie kończą studia. U nich każda wolna chwila skupia się na pisaniu pracy magisterskiej.

widoczni na wakacjach 2018
Czas na detoks

Ile osób, tyle różnych stylów funkcjonowania. Nie ma jednej recepty na utrzymanie zdrowej równowagi między światem online i światem offline. Czy jesteśmy w stanie zrezygnować zupełnie z internetu? Z pewnością nie. Ale mamy wielką chęć i misję, aby udowodnić, że nie wszystko kręci się wokół smartphone'a i laptopa. Alternatyw jest wiele. Jako specjaliści od marketingu internetowego wiemy bardzo dobrze, jakie zagrożenia mogą wynikać z nadużywania tego medium. Czy naszą postawą uda nam się wykreować trend na „odstawienie internetu” choć na chwilę? Zobaczymy! Rozpoczynamy Projekt Detoks Online!