Uwaga, oszuści podszywają się pod agencje na platformach społecznościowych!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni 221
Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja SEO Joomla! Zwiększamy widoczność i zyski

Pozycjonowanie i optymalizacja Joomla!

Joomla! jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów, czyli platform do zarządzania treścią strony. Nie jest to rozwiązanie dla zupełnie początkujących, ponieważ wiele zmian na stronie wymaga pracy na poziomie kodu.

Jednak mimo to, Joomla! ma wielu zwolenników. Jest dostatecznie intuicyjna i funkcjonalna. Cechuje się także większą odpornością na ataki hackerskie niż jej konkurent Wordpress. Pozwala na relatywnie dużą personalizację witryny, ale wyłącznie przy użyciu umiejętności programistycznych.

Czy Joomla! to cms przyjazny dla SEO? Jak pozycjonować stronę na Joomli!?

artboard
Dlaczego widoczni?

Pozycjonujemy wszystkie CMSy

WordPress, Joomla czy Drupal - dla nas nie ma niemożliwego. Optymalizujemy strony zarówno na najpopularniejszych systemach CMS, jak i na autorskich platformach. Znamy od podszewki najpopularniejsze CMSy, więc możesz nam powierzyć swoją stronę. Wiemy, co robimy :)

Dlaczego widoczni?
1
Nie tylko budujemy widoczność i ruch, ale przede wszystkim sprzedaż dla Twojej strony
2
Nad Twoją stroną pracuje dedykowany zespół specjalistów
3
Czerpiemy dane z najlepszych narzędzi analitycznych, żeby podejmować skuteczne decyzje
4
Działamy kompleksowo od audytu, poprzez SEO, po optymalizację konwersji
5
Mamy techniczną wiedzę - dlatego możemy optymalizować każdy CMS
6
Łączymy SEO i UX, aby zwiększyć Twoje szanse na pozyskanie konwersji
Artboard

Joomla! pozycjonowanie strony

Strona internetowa na platformie Joomla! może być poprawnie zoptymalizowana, jeśli twórca strony będzie trzymał się kilku zasad. Optymalizację strony znacznie ułatwiają domyślne funkcje platformy Joomla!.

Co możemy zrobić, mając do dyspozycji CMS Joomla! bez żadnych dodatków i rozszerzeń?

widoczni 37
widoczni 54 widoczni 31

Optymalizacja meta descritpion


Joomla! daje nam wybór - możemy wybrać globalną optymalizację meta decription lub optymalizować description indywidualnie na każdej podstronie. Pierwsza opcja odejmuje sporo pracy, bo do każdej nowo utworzonej strony automatycznie dodawany będzie jeden, wcześniej wybrany opis. Jednak to rozwiązanie nie jest przyjazne dla pozycjonowania. Google oficjalnie zaleca stosowanie opisów dostosowanych do konkretnej podstrony lub...całkowitą rezygnację z jakichkolwiek opisów. Oznacza to, że lepiej wypadnie strona, która pozwoli wyszukiwarce na automatyczne generowanie description na podstawie treści strony niż ta, która zdecyduje się na duplikację description pomiędzy podstronami.

Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z okienka description, które dostępne jest na poziomie zarządzania artykułu. Warto wspomnieć, że samo w sobie description nie stanowi czynnika rankingowego, ale w pośredni sposób wpływa na pozycjonowanie strony. Jego treść decyduje o tym, czy użytkownik odwiedzi witrynę i czy to, co na niej zobaczy spełnia jego oczekiwania. Dobry opis pozwala się osiągać stronie wysoki CTR, a to jest już czynnikiem rankingowym.

Optymalizacja meta title w Joomli

Struktura strony w Joomli

Jak pozycjonować stronę Joomla!

Przyjazne adresy URL w Joomli

Podobnie jak w przypadku description, znajdziemy możliwość personalizacji meta title w Joomli na poziomie zarządzania artykułem, w opcjach. Powinniśmy przy tym zachować kilka zasad Google:

 • title powinno być unikalne dla każdej podstrony
 • jego rolą jest jasno określać, co znajduje się na danej podstronie
 • pełni także rolę reklamy, warto więc stosować chwytliwe określenia i call to action
 • nie jest dobrym rozwiązaniem przesycanie tytułu frazami

Budowę strony warto zaplanować jeszcze zanim stworzymy treści. Pozycjonowanie strony działającej na Joomli, podobnie jak w przypadku innych systemów, wymaga dobrego ustrukturyzowania treści strony. Istotne jest określenie zależności podstron - od najważniejszej strony głównej do stron najniższego rzędu. Przy czym zaleca się unikanie zbyt głębokiego osadzania podstron. 5-6 poziomów w dół to już sporo.

Chociaż po części CMS Joomla! w wyjściowej wersji pozwala na poprawną optymalizację strony, warto zainteresować się rozszerzeniami do strony, które znacznie ułatwiają pozycjonowanie.

Jednym z najpopularniejszych rozszerzeń SEO dla Joomli jest sh404SEF. Dzięki rozszerzeniu można uniknąć wielu trudności i zautomatyzować działania optymalizacyjne. Rozszerzenie sh404SEF umożliwia przeprowadzenie zmian optymalizacyjnych i efektywne zarządzanie marketingiem internetowym strony m.in.:

 • wdrażanie przekierowań bez korzystania z pliku .htaccess
 • wdrażanie linków kanonicznych
 • automatyczne przekierowywanie z błędu 404 na podobną tematycznie stronę
 • wdrożenie Google Analytics i obsługa Google Tag Managera
 • ochronę strony przed atakami
 • zarządzanie adresami URL i zapobieganie ich duplikacji
 • i wiele innych.

Do dyspozycji mamy także inne wtyczki o podobnej funkcjonalności: Easy Fronted SEO, JoomSEF, SEO Simple, SEO Boss itp.

Joomla pozwala ustawić SEF URL, czyli adresy URL przyjazne dla SEO. Możemy już na wstępie wybrać optymalizację adresów podstron, dzięki czemu unikniemy dopisywania do adresów URL niezrozumiałych ciągów znaków. Adres będzie generowany na podstawie tytułu strony lub jej nazwy w menu, jeśli jest do niego podpięta.

Optymalizacja zdjęć Joomla

Przy wyborze CMS-a do swojej strony warto zwrócić uwagę, czy zapewnia on funkcje ułatwiające optymalizację zdjęć pod kątem pozycjonowania. Joomla! doskonale jest do tego przygotowana. Bez konieczności ingerencji w kodzie strony możemy dodać do zdjęcia atrybut alt, tytuł zdjęcia oraz zdecydować o jego wymiarach na stronie.

Aby optymalizacja zdjęć miała sens, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z częstą praktyką twórców Joomli - oznaczaniem folderów z grafiką jako elementów, które nie powinny być indeksowane. W celu zmiany tego ustawienia, należy wejść do pliku robots.txt i usunąć ewentualny zapis: Disallow: /images/. Jeśli tego nie zrobimy, Google może z dużym prawdopodobieństwem nie zaindeksować żadnego z naszych zdjęć. Optymalizacja okaże się więc straconym czasem.

widoczni 3

Pozycjonowanie na Joomla - pytania i odpowiedzi

Jak wygląda pozycjonowanie stron Joomla?
Down arrow

Aby Twoja strona na Joomla była dobrze wypozycjonowania musisz koniecznie wdrożyć kilka elementów. Przede wszystkim zmień nazwę htaccess.txt na .htaccess, włącz translację URL i usuń wiersz /images/ z pliku Robots.txt. Wprowadzenie tych zmian z pewnością przyczyni się do lepszego SEO na Twojej stronie.

Jak przyspieszyć działanie strony Joomla?
Down arrow

Licz się z tym, że jeśli Twoja strona Joomla ma wdrożoną tylko podstawową konfiguracje, możliwe, że nie będzie chodzić zbyt szybko. Najlepszym rozwiązaniem na zwiększenie szybkości ładowania strony będzie optymalizacja grafik i obrazów. Możesz także skorzystać z cache i skompresować kod za pomocą modułu Gzip. 

Jaki serwer wybrać dla stron Joomla?
Down arrow

Wybierając serwer dla strony Joomla warto zainwestować w rozwiązanie niezawodne i o wysokiej jakości. Tanie serwery mogą powodować awarie i spowalniać ładowanie strony. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat, warto poradzić się specjalistów  w dziedzinie serwerów i hostingów.

Klienci - strony internetowe
Z nami będziesz w dobrym towarzystwie
protan elmark logo
carnet logo
nickel development logo
saint gobain logo
karlik logo czarne
9
3
6
DHL logo
astat logo
pblechbud logo
wadowscy logo
bm cat logo v2
stadion poznan
Widoczni w liczbach

Nasze kampanie finansują się same

Zoom

560+

pozytywnych opinii w Google

Zoom

70+

pozytywnych opinii na Clutch.co

Zoom

160+

specjalistów marketingu
internetowego

Zoom

25+
lat na rynku

Szukasz skutecznej agencji SEO / ADS?

Person