Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni 221
Co to są przekierowania i dlaczego mi to robicie?

Na pewno zdarza Ci się zmieniać adresy URL niektórych podstron. Możesz to zrobić np. w celu ich optymalizacji - warto, aby adres był zrozumiały i względnie krótki. Ale co to oznacza dla użytkownika? Zmiana adresu sprawi, że starty przestanie działać. Chyba że wdrożysz przekierowania.

Kiedy potrzebne jest przekierowanie strony?

Przekierowanie pozwala nadal korzystać ze starego adresu - zostaniemy po prostu automatycznie przeniesieni na nowy adres. Kiedy jest to szczególnie ważne?

  • Gdy wypracowaliśmy już efekty pozycjonowania na starym adresie.
  • Gdy jest prawdopodobne, że użytkownicy zapisali sobie adres np. w zakładkach
  • Gdy promowaliśmy stary link na innych portalach i chcemy, aby nadal generował ruch

Są też sytuacje, gdy nie zmieniamy adresu URL, a całkiem z niego rezygnujemy. Wtedy także wdraża się przekierowania, które mają sprawić, że użytkownik zamiast trafić na nieistniejącą stronę, zobaczy w zamian podobną. Nie zawsze ta taktyka się sprawdza i czasem, szczególnie w przypadku produktów w sklepie internetowym, lepiej pokazać stronę z błędem i z informacją, że już nie istnieje oraz zaproponować alternatywę użytkownikowi.

 

Zobacz video

Co to są przekierowania i dlaczego mi to robicie?

Przekierowanie 301 a pozycjonowanie stron

Szczególną sytuacją jest, gdy niezbędne jest wdrożenie przekierowań jest pozycjonowanie. Efekty pozycjonowania strony wypracowywane są dla konkretnego adresu URL, więc nawet drobna zmiana, sprawi, że otrzymujemy nowy URL, który nie ma historii ani efektó SEO. O ile w przypadku zmiany kilku adresów w obrębie witryny strata efektów pozycjonowania jest częściowa, trudniej jest, gdy zupełnie zmieniamy domenę. Nawet jeśli zostawiamy całą treść strony bez zmian i zmienimy tylko adres - dla Google będzie to nowa strona, więc pozycjonowanie trzeba zacząć od zera. Co może być bolesne, jeśli stara domena miała już wypracowane wysokie pozycje w wyszukiwarce.

 

Podstawy SEO - przekierowanie strony

Podstawowym krokiem w pozycjonowaniu strony jest ustawienie przekierowań z różnych na jedną wersję domeny. Powinniśmy zdecydować, czy chcemy posługiwać się adresem z www czy bez www, a w przypadku certyfikatu bezpieczeństwa - przekierować wersję http na https.

Przekierowania opisane powyżej znane są pod nazwą przekierowań 301. Ustawiamy je na serwerze, ale czasami można je wdrożyć z poziomu panelu zarządzania stroną lub sklepem.

 

BlogItem