Najlepsze narzędzia e-marketingu. Część 2 z 2 - Jak analizować profil linków?

computer 2569653 1280

Jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania stron jest zarządzanie profilem linków przychodzących. Jednocześnie jest to element działań najbardziej narażony na karę Google. Specjaliści, którzy odpowiadają za pozyskiwanie linków, muszą więc starannie analizować profil linków przychodzących do strony. Służą do tego narzędzia, które omówimy w tym artykule.

Przeczytaj też pierwszą część - najlepsze narzędzia e-marketingu do wyszukiwania fraz.

Jak analizować profil linków przychodzących?

W zależności od tego, jakie narzędzie wybierzemy do analizy linków, możemy obserwować wiele zmiennych, określających ich jakość i pośrednio także bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że nie ma gwarancji, że Google nie wdroży zmian w algorytmie, który będzie karał za linki dotychczas uznawane za bezpiecznie. Jednak zupełna rezygnacja z budowy profilu linków pozbawia stronę ważnego czynnika rankingowego. Na co więc zwracać uwagę przy analizie linków?

  • Tempo przyrostu linków – wykres pokazujący przyrost linków przychodzących powinien łagodnie rosnąć. Ryzykowne jest natomiast pozyskiwanie dużej liczby linków w krótkim czasie, co obrazowałby niemal pionowy wykres w górę.
  • Jakość linków – czy pozyskiwane linki mają atrybut nofollow czy dofollow.
  • Jakość strony odsyłającej – czy domena, z której pochodzą linki jest wysokiej jakości, czy ma dobrą pozycję w Google i czy jest zgodna tematycznie z Twoją stroną. Niektóre narzędzia pozwalają także ocenić Page Authority dla domeny.
  • Anchor – czyli fraza podlinkowana na stronie odsyłającej. Niektóre narzędzia pozwalają na ocenę procentowego udziału anchorów słowa kluczowego w formie exact match (np. Majestic).

To tylko wybrane parametry, które wpisują się w analizy e-marketingowe. Każde narzędzie daje inne możliwości.

Podstawowe funkcje się pokrywają, natomiast w każdym znajdziemy autorskie wskaźniki, które mają ułatwić analizę linków. Wybrane przez nas narzędzia należą do najpopularniejszych i zostały przez nas przetestowane. W większości są to niestety narzędzia płatne. Warto zainwestować w takie narzędzie, bo z reguły poza analizą linków, dostarczają także szereg innych pomocnych funkcji – wyszukiwanie i analiza słów kluczowych, analiza contentu, analiza konkurencji i wiele innych.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Ahrefs

AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Cena: kilka pakietów cenowych, najtańszy za 82$/ miesiąc przy płatności z góry za cały rok

Ahrefs to bardzo rozbudowane narzędzie, które przyda się pozycjonerom, specjalistom ds. content marketingu i link builderom. Umożliwia zaawansowaną analizę linków wewnętrznych i linków przychodzących. Można je przeglądać pod względem domeny, konkretnej strony, a także historii – tylko najnowsze. Przy czym nie ograniczamy się do analizy własnej witryny. Ahrefs pozwala analizować także linki konkurencji. To bardzo użyteczna funkcja, która ułatwia opracowanie własnej strategii na pozyskiwanie linków. Co istotne, nie powinna służyć do tego, aby naśladować działania konkurencji. Nie zawsze mogą być bezpieczne i przemyślane.

Więcej o metrykach ahrefs: ahrefs.com/blog/seo-metrics/

ahrefs

 

Majestic

AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Cena: kilka pakietów cenowych, najniższy od 46€ /miesięcznie przy płatności kwartalnej.

Majestic pozwala na analizy e-marketingowe z wykorzystaniem autorskich wskaźników. Wskaźniki narzędzia Majestic zostały opracowane w taki sposób, aby nawet początkująca osoba mogła szybko sprawdzić status profilu linków do swojej strony. W pakiecie PRO udostępnia także szereg eksperymentalnych narzędzi, które uzupełniają funkcje narzędzia, ale nie są podstawowe przy analizie profilu linków. Podobnie jak Ahrefs – Majestic umożliwia badanie konkurencji pod wieloma względami. Dane w narzędziu znacznie ułatwiają także pozyskiwanie linków do swojej strony.

Więcej na: blog.majestic.com/pl/szkolenia/analiza-linkow-z-wykorzystaniem-narzedzia-majestic-site-explorer-dla-poczatkujacych/

majestic1

 

Jak to robią blogerzy?

Okiem blogera

Wielu specjalistów wskazuje współpracę z blogerami, jako jeden ze sposobów na zbudowanie profilu wartościowych linków. Zapytaliśmy więc blogera, Andrzeja Tucholskiego, jakie jest jego podejście do linkowania na swoim blogu. 

Widoczni: Do jakich stron najczęściej podlinkowujesz? Czy są to strony przypadkowe, czy raczej takie, z którymi wcześniej nawiązałeś współpracę?

​​Andrzej Tucholski: Zawsze linkuję do autora cytowanej przeze mnie treści albo gdy opieram artykuł np. o omówioną gdzieś indziej strategię. Linkuję też wspominane w tekstach osoby (np. innych blogerów). Zewnętrzne linkowanie nie jest u mnie prowadzone żadną biznesową strategią, staram się wyłącznie zachowywać uprzejmie względem innych i szanować ich wkład w to, co robię.

W: Czy stosując linkowanie wewnętrzne zauważasz jakieś pozytywne efekty? Jeśli tak, to jakie?

​AT: Po pierwsze, staram się na ile mogę linkować pomiędzy tekstami, jeśli jest to wartościowe przekierowanie i wiem, że Czytelnik dzięki niemu będzie mógł dalej poczytać o tym samym, interesującym go temacie. Po drugie, raz na kilka miesięcy przygotowuję tzw. "cornerstone material", czyli notkę wyjątkowo bogatą w wewnętrzne linkowania, i to z kolei jest działanie będące ukłonem dla nowych Czytelników, którzy dopiero od niedawna są na stronie. Mogę za jego pomocą wygodnie i bez zbędnego naciskania pokazać inne interesujące treści. ​

W: Z jakich sposobów pozyskiwania linków do swojego bloga korzystasz? Czy praktykujesz np. wpisy gościnne?

AT: ​Od lat ​nie stosuję żadnych konkretnych sposobów pozyskiwania linków. Wiem, że regularnie pojawiam się w różnych zestawieniach "interesujących notek w necie" przygotowywanych przez innych autorów, za co staram się odwzajemnić np. akcją SHARE WEEK, ale oprócz tego nie podejmuję zorganizowanych kroków.

Andrzej Tucholski - bloger i autor kanału na YouTube, wyróżniony m.in. w top 30 najbardziej wpływowych blogerów w Polsce oraz w top 50 najbardziej kreatywnych w biznesie w rankingu magazynu Brief. Pasjonat dobrze opowiedzianych historii i popkultury rodem z USA.
Więcej na: andrzejtucholski.pl

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Monitor Backlinks

Cena: kilka pakietów cenowych, najniższy od 23,90€ + VAT/miesięcznie

Narzędzie, które może zastąpić dostęp innych narzędzi, ponieważ łączy w swoich raportach ich autorskie wskaźniki – wskaźniki opracowane przez twórców narzędzia MOZ i Majestic. To także wszechstronne narzędzie dla każdego pozycjonera: analizuje frazy, na które pozycjonujesz stronę, możesz wybrać mailowe powiadamianie o niepokojących zmianach w wybranych wskaźnikach, możesz stworzyć dokument Disavow do zrzekania się linków w Google, wreszcie masz możliwość porównania wskaźników SEO z różnych źródeł w jednym miejscu. Utrudnieniem jest natomiast fakt, że narzędzie może wykorzystać swój pełny potencjał wyłącznie, gdy dodamy nie tylko domenę, ale również połączymy je z Google Analytics witryny. To sprawia, że analiza konkurencji jest nieco ograniczona, ale wciąż możliwa.

Więcej na: blog.monitorbacklinks.com/seo/build-links-using-monitor-backlinks-seo-tool/

monitor backlinks

 

Moz Open Site Explorer

Cena: Kilka pakietów cenowych, przy płatności rocznej najtańszy już od 79$/miesięcznie.

Narzędzie nie jest typowym narzędziem do analizy linków. Stanowi wsparcie dla pozycjonera w wielu obszarach działań SEO od wyszukiwania i analizowania słów kluczowych, poprzez analizę linków, treści, po wykrywanie błędów na stronie. Narzędzie można przetestować bez rejestracji w ograniczonym zakresie – dostarcza podstawowe dane, które osobie początkującej wystarczą, natomiast link builder na pewno będzie musiał korzystać także z innych narzędzi lub wykupić płatną wersję.

Więcej na: moz.com/researchtools/ose/

moz

 

SEO Powersuite

Cena: Dostępna bezpłatna wersja bez możliwości zapisywania projektów, najtańszy pakiet od 299$

Kompleksowe narzędzie dla pozycjonerów i właścicieli stron, by przeprowadzić profesjonalne analizy e-marketingowe. Pozwala przeprowadzić zaawansowany research słów kluczowych (także w bezpłatnej wersji), analizuje widoczność strony wraz z frazami, generuje audyt SEO dla strony, weryfikuje optymalizację treści na stronie i wreszcie umożliwia prowadzenie audytu linków, łącznie z ruchem generowanym przez linki. Narzędzie pod wieloma względami przypomina Ahrefs, np. w kwestii badania konkurencji czy popularności strony w mediach społecznościowych.

Więcej na: www.link-assistant.com/support

powersuite

 

Jeśli nie jesteś przekonany, czy analiza profilu linków jest Ci potrzebna, rozpocznij od narzędzi bezpłatnych lub zdecyduj się na wykorzystanie bezpłatnego testowego okresu dla któregoś z powyższych płatnych narzędzi. Jestem przekonana, że przynajmniej po części docenisz potencjał tych narzędzi. Natomiast, jeśli planujesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę, brak analizy linków naraża Cię na poważne straty.

A jakie narzędzia i metody Ty wykorzystujesz, aby śledzić profil linków przychodzących oraz linkowanie wewnętrzne w Twojej witrynie? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Najlepsze narzędzia e-marketingu. Część 2 z 2 - Jak analizować profil linków?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ