Jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania stron jest zarządzanie profilem linków przychodzących. Jednocześnie jest to element działań najbardziej narażony na karę Google. Specjaliści, którzy odpowiadają za pozyskiwanie linków, muszą więc starannie analizować profil linków przychodzących do strony. Służą do tego narzędzia, które omówimy w tym artykule.
Jak analizować profil linków przychodzących?
W zależności od tego, jakie narzędzie wybierzemy do analizy linków, możemy obserwować wiele zmiennych, określających ich jakość i pośrednio także bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że nie ma gwarancji, że Google nie wdroży zmian w algorytmie, który będzie karał za linki dotychczas uznawane za bezpiecznie. Jednak zupełna rezygnacja z budowy profilu linków pozbawia stronę ważnego czynnika rankingowego. Na co więc zwracać uwagę przy analizie linków?
- Tempo przyrostu linków – wykres pokazujący przyrost linków przychodzących powinien łagodnie rosnąć. Ryzykowne jest natomiast pozyskiwanie dużej liczby linków w krótkim czasie, co obrazowałby niemal pionowy wykres w górę.
- Jakość linków – czy pozyskiwane linki mają atrybut nofollow czy dofollow.
- Jakość strony odsyłającej – czy domena, z której pochodzą linki jest wysokiej jakości, czy ma dobrą pozycję w Google i czy jest zgodna tematycznie z Twoją stroną. Niektóre narzędzia pozwalają także ocenić Page Authority dla domeny.
- Anchor – czyli fraza podlinkowana na stronie odsyłającej. Niektóre narzędzia pozwalają na ocenę procentowego udziału anchorów słowa kluczowego w formie exact match (np. Majestic).
To tylko wybrane parametry, które można analizować za pomocą narzędzi. Każde narzędzie daje inne możliwości.
Podstawowe funkcje się pokrywają, natomiast w każdym znajdziemy autorskie wskaźniki, które mają ułatwić analizę linków. Wybrane przez nas narzędzia należą do najpopularniejszych i zostały przez nas przetestowane. W większości są to niestety narzędzia płatne. Warto zainwestować w takie narzędzie, bo z reguły poza analizą linków, dostarczają także szereg innych pomocnych funkcji – wyszukiwanie i analiza słów kluczowych, analiza contentu, analiza konkurencji i wiele innych.