Jak analizować profil linków? 10 sprawdzonych narzędzi

jak analizowac profil linkow przychodzacych
Spis treści

• Dlaczego profil linków przychodzących jest ważny w SEO?

• Jak analizować profil linków przychodzących?

• Jakie narzędzie do analizy linków wybrać? 10 propozycji

• Podsumowanie

Profil linków przychodzących to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w Google, dlatego jeśli zależy Ci na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, zacznij korzystać z profesjonalnych narzędzi do analizy linkowania. Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi, które można wykorzystać przy audycie linków w SEO. Które z nich są warte uwagi i jak z nich korzystać? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego profil linków przychodzących jest ważny w SEO?

Profil linków przychodzących to zestaw linków kierujących do danej strony internetowej z innych witryn, a każdy taki link działa jak głos dla strony, podnosząc jej wartość w oczach wyszukiwarek. Profil linków przychodzących to ważny element SEO, ponieważ jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Ważne jest jednak nie tylko to, ile linków kieruje do danej strony, ale również to, jakiej są jakości. Wysokiej jakości linki pochodzące z silnych, zaufanych stron, które są tematycznie powiązane z daną stroną, są bardziej wartościowe niż linki pochodzące z niskiej jakości stron lub z niezwiązanych z tematyką witryn.


Jak analizować profil linków przychodzących?

W zależności od tego, jakie narzędzie wybierzemy do analizy linków, możemy obserwować wiele zmiennych, określających ich jakość i pośrednio także bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że nie ma gwarancji, że Google nie wdroży zmian w algorytmie, który będzie karał za linki dotychczas uznawane za bezpiecznie. Jednak zupełna rezygnacja z budowy profilu linków pozbawia stronę ważnego czynnika rankingowego. Na co więc zwracać uwagę przy analizie linków?

 • Tempo przyrostu linków – wykres pokazujący przyrost linków przychodzących powinien łagodnie rosnąć. Ryzykowne jest natomiast pozyskiwanie dużej liczby linków w krótkim czasie, co obrazowałby niemal pionowy wykres w górę.
 • Jakość linków – należy weryfikować, czy pozyskiwane linki mają atrybut nofollow czy dofollow.
 • Jakość strony odsyłającej – czy domena, z której pochodzą linki jest wysokiej jakości, czy ma dobrą pozycję w Google i czy jest zgodna tematycznie z Twoją stroną. Niektóre narzędzia pozwalają także ocenić Page Authority dla domeny.
 • Anchor – czyli fraza podlinkowana na stronie odsyłającej. Niektóre narzędzia pozwalają na ocenę procentowego udziału anchorów słowa kluczowego w formie exact match (np. Majestic).

To tylko wybrane parametry, które wpisują się w analizy e-marketingowe. Każde narzędzie daje inne możliwości. Podstawowe funkcje zazwyczaj się pokrywają, natomiast w każdym narzędziu znajdziemy autorskie wskaźniki, które mają za zadanie ułatwić analizę linków. Wybrane przez nas narzędzia należą do najpopularniejszych w branży i zostały przez nas kompleksowo przetestowane. W większości są to narzędzia płatne, ale zdecydowanie warto w nie zainwestować, bo z reguły poza analizą linków, dostarczają także szereg innych pomocnych w SEO funkcji – wyszukiwanie i analiza słów kluczowych, analiza contentu, analiza konkurencji i wiele innych.

Dowiedz się więcej o tym, jak przeprowadzić skuteczny, kompleksowy audyt linków przychodzących w SEO:


Jakie narzędzie do analizy linków wybrać? 10 propozycji

Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi do analizy linków przychodzących, które różnią się zarówno ceną, dostępnymi funkcjonalnościami, jak i rzetelnością. W naszym zestawieniu przedstawiamy dziesięć sprawdzonych, jakościowych narzędzi do analizy linków w SEO.


Ahrefs - narzędzie do analizy linków

Ahrefs to bardzo rozbudowane narzędzie, które jest nieocenionym wsparciem w pracy pozycjonerów, specjalistów ds. content marketingu i link builderów. Umożliwia on zaawansowaną analizę zarówno linków wewnętrznych, jak i przychodzących - pozwala na przeglądanie linków pod kątem domeny, konkretnej strony, a także historii. W narzędziu można śledzić również najnowsze linki, co ułatwia bieżącą analizę. Dzięki takim funkcjonalnościom można skutecznie monitorować profil linków swojej witryny i dostosowywać swoje działania SEO w celu zwiększenia ich jakości oraz ilości.

Warto wiedzieć, że Ahrefs pozwala analizować także linki konkurencji. To bardzo użyteczna funkcja, która ułatwia opracowanie własnej strategii na pozyskiwanie linków. Co istotne, nie powinna służyć ona do tego, aby naśladować działania konkurencji. Nie zawsze mogą być bezpieczne i przemyślane.

Panel narzędzia Ahres - analiza linków przychodzących

Ahrefs jest bardzo rozbudowanym narzędziem, dlatego wykorzystuje go wielu specjalistów ds. SEO. Oferuje on wiele dodatkowych funkcjonalności związanych z pozycjonowaniem, takich jak: analiza słów kluczowych, monitorowanie pozycji w wyszukiwarkach, analiza treści konkurentów czy też przeglądanie historii zmian w profilu linków.

Cena Ahrefs: od 99$ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Plany i ceny dostępu do narzędzia Ahrefs


Majestic - narzędzie do analizy linków

Majestic to jedno z najpopularniejszych narzędzi do analizy linków przychodzących, którego jedną z największych zalet jest to, że bazuje na swojej własnej bazie danych, która jest jednocześnie jedną z największych i najbardziej kompletnych na świecie. Dzięki temu, oferuje on dostęp do szczegółowych informacji na temat profilu linków dowolnej strony internetowej.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

Narzędzie to pozwala na przeglądanie i analizowanie zarówno linków wewnętrznych, jak i zewnętrznych, pozwala również na śledzenie profilu linków w czasie i monitorowanie ich jakości. Wskaźniki narzędzia Majestic zostały opracowane w taki sposób, aby nawet początkująca osoba mogła szybko sprawdzić status profilu linków do swojej strony. W pakiecie PRO udostępnia także szereg eksperymentalnych narzędzi, które uzupełniają funkcje narzędzia, ale nie są podstawowe przy analizie profilu linków. Podobnie jak Ahrefs – Majestic umożliwia badanie konkurencji i linków.

Panel narzędzia Majestic - analiza linków przychodzących

Cena Majestic: od 46,99€ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Plany i ceny dostępu do narzędzia Majestic


Surfer - narzędzie do analizy linków

Surfer to narzędzie, które bardziej skupia się na analizie stron internetowych pod kątem optymalizacji treści i struktury niż na samej analizie linków przychodzących. Niemniej jednak oferuje kilka przydatnych funkcji związanych z analizą linków, które mogą być przydatne dla specjalistów SEO i link builderów.

Przede wszystkim, Surfer umożliwia analizę ilości i jakości linków przychodzących dla dowolnej strony internetowej, co pozwala na lepsze zrozumienie profilu linków danej witryny. Dodatkowo narzędzie oferuje analizę kontekstu, w którym umieszczone są linki, co może mieć wpływ na ich wartość i korzyści dla pozycjonowania danej strony internetowej.

Cena Surfer: od 49$ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Plany i ceny dostępu do narzędzia Surfer


Google - narzędzie do analizy linków

Możesz również skorzystać z wyszukiwarki Google, aby zrealizować część audytu linków za darmo. Aby sprawdzić, które strony linkują do Twojej strony, wpisz adres URL swojej strony internetowej w wyszukiwarce Google. Zrób to według schematu: "link:adres_URL_strony". Możesz również ustawić alert na słowa kluczowe związane z marką w Google, aby otrzymywać informację za każdym razem, gdy ktoś o niej wspomni. W tym celu należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Otwórz stronę google.com/alerts w przeglądarce internetowej.
 2. W polu "Stwórz alert" wpisz słowa kluczowe, na które chcesz otrzymywać powiadomienia. Można wpisać nazwę marki lub jej produkty, konkurencyjne marki, słowa kluczowe związane z branżą itp.
 3. Wybierz częstotliwość otrzymywania powiadomień: "jeden raz dziennie", "natychmiast" lub "raz w tygodniu".
 4. Wybierz źródło powiadomień: "wszystko", "wiadomości", "blogi", "internet", "ksiazki", "wyszukiwania".
 5. Wybierz język i liczbę wyników.
 6. Podaj adres e-mail, na który ma zostać wysłany alert, a następnie kliknij przycisk "Stwórz alert".

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Polecamy jednak analizę linków z Google traktować jako dodatkowe źródło informacji i nie polegać wyłącznie na niej. Google nie udostępnia pełnej listy linków przychodzących do danej strony internetowej, co oznacza, że analiza linków przychodzących za pomocą Google nie jest w pełni kompletna. Aby pozyskać rzetelne, szczegółowe informacje, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z dedykowanych narzędzi, takich jak Ahrefs czy Majestic, które oferują bardziej rozbudowane funkcjonalności do analizy linków przychodzących.

Cena Google: dostępne za darmo (dane na marzec 2023)


Google Search Console - narzędzie do analizy linków

Raport "Linki" dostępny w GSC pozwala na podstawową analizę linków w SEO. W raporcie znajdują się informacje dotyczące m.in.:

 • łącznej liczby backlinków,
 • stron najczęściej linkowanych na Twojej witrynie,
 • najpopularniejszych anchorów.

Dzięki tym danym będzie można ocenić skuteczność strategii rozbudowy profilu linkowego, sprawdzić, czy linki prowadzą do najważniejszych stron sprzedażowych, monitorować ich naturalny wzrost, wyszukać linki szkodliwe i pozbyć się ich oraz sprawdzić, ile stron linkuje do Twojej witryny.

Ponadto, Google Search Console umożliwia sprawdzenie statusu indeksowania strony w wyszukiwarce Google oraz raportowanie błędów, które mogą wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Warto również dodać, że Google Search Console umożliwia integrację z Google Analytics, co pozwala na jeszcze lepszą analizę danych dotyczących ruchu na stronie i efektywności działań SEO. Dzięki takiej integracji można uzyskać pełniejszy obraz dotyczący działań na stronie i podejmować bardziej trafne decyzje związane z optymalizacją strony pod kątem SEO.

Raport Linki w Google Search Console

Cena Google Search Console: dostępne za darmo (dane na marzec 2023)


SEMRush - narzędzie do analizy linków

SEMrush to narzędzie, które oferuje wiele funkcjonalności z zakresu SEO, w tym analizę linków przychodzących. Narzędzie pozwala na sprawdzenie, które strony internetowe linkują do danej witryny, jakie są anchor texty linków oraz jakie zapytania są najczęściej kojarzone z daną stroną w wynikach wyszukiwania.

Podobnie, jak inne profesjonalne narzędzia SEO, SEMrush również pozwala na przeprowadzenie analizy zarówno dla własnej strony internetowej, jak i konkurencyjnych witryn. Dzięki temu można sprawdzić, jakie linki przychodzące posiadają konkurenci, jakie anchor texty wykorzystują oraz z jakich źródeł pozyskują wartościowe linki.

Ponadto, SEMrush oferuje wiele dodatkowych funkcjonalności, które są przydatne w analizie linków przychodzących, takich jak raporty dotyczące jakości linków oraz ich wpływu na pozycjonowanie danej strony w wynikach wyszukiwania. Narzędzie to umożliwia także znalezienie szkodliwych linków, które mogą negatywnie wpływać na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Cena SEMrush: od 119,95$ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Plany i ceny dostępu do narzędzia SEMrush


Link Detox - narzędzie do analizy linków

Link Detox to narzędzie do analizy linków przychodzących, które pozwala właścicielom stron internetowych na monitorowanie i ocenę jakości swojego profilu linków. Narzędzie to jest w stanie zidentyfikować szkodliwe linki, które mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania Google. Link Detox analizuje nie tylko ilość linków, ale także ich jakość, oceniając ich wartość i wpływ na pozycjonowanie witryny.

Narzędzie Link Detox umożliwia także diagnozowanie problemów związanych z indeksowaniem strony oraz wykrywanie potencjalnych problemów z algorytmem Google. Dzięki temu można działać szybko i skutecznie w celu poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania.

Cena Link Detox: od 69€ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Monitor Backlinks - narzędzie do analizy linków

Monitor Backlinks to narzędzie, które umożliwia użytkownikom monitorowanie swojego profilu linkowego w czasie rzeczywistym. Pozwala ono na łatwe i szybkie wykrycie nowych linków przychodzących oraz analizę jakości tych już istniejących. Narzędzie oferuje wiele funkcji, w tym informacje o jakości linków, indeks PageRank, a także ostrzeżenia przed szkodliwymi linkami. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo wykryć potencjalnie szkodliwe linki i podjąć odpowiednie kroki w celu ich usunięcia lub zneutralizowania ich negatywnego wpływu na ich witrynę.

To także wszechstronne narzędzie dla każdego pozycjonera, ponieważ analizuje frazy, na które pozycjonujesz swoją stronę. Możesz wybrać mailowe powiadomienia o niepokojących zmianach w wybranych wskaźnikach, stworzyć dokument Disavow do zrzekania się linków w Google oraz porównać wskaźniki SEO z różnych źródeł w jednym miejscu.

Utrudnieniem jest natomiast fakt, że narzędzie może wykorzystać swój pełny potencjał wyłącznie, gdy dodamy nie tylko domenę, ale również połączymy je z Google Analytics witryny. To sprawia, że analiza konkurencji jest nieco ograniczona, ale wciąż możliwa.

Panel narzędzia Monitor Backlinks - analiza linków przychodzących

Cena Monitor Backlinks: od 25$ za miesiąc (dane na marzec 2023)


Moz Open Site Explorer - narzędzie do analizy linków

Moz Open Site Explorer to kompleksowe narzędzie do analizy witryn internetowych i działań SEO, a nie tylko do analizy linków. Pozwala ono na wyszukiwanie i analizę słów kluczowych, ocenę jakości treści, analizę linków przychodzących i wychodzących, wykrywanie błędów technicznych na stronie oraz wiele innych.

Moz Open Site Explorer oferuje również podgląd profilu linków z różnych źródeł, co pozwala użytkownikom na ocenę jakości i wartości tych linków. Narzędzie to zapewnia dokładne i aktualne dane na temat jakości linków, co pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących działań SEO.

Moz Open Site Explorer jest dostępny w wersji darmowej, jednak funkcjonalność tej wersji jest ograniczona. Darmowe konto pozwala na przetestowanie podstawowych funkcji i uzyskanie kilku podstawowych danych, ale osoby profesjonalnie zajmujące się SEO będą musiały wykupić płatną wersję narzędzia, aby uzyskać pełen dostęp do wszystkich funkcjonalności i możliwości analizy.

Panel narzędzia Moz Open Site Explorer - analiza linków przychodzących

Cena Moz Open Site Explorer: od 99$ za miesiąc (dane na marzec 2023)

Plany i ceny dostępu do narzędzia Moz Open Site Explorer


SEO Powersuite - narzędzie do analizy linków

SEO Powersuite umożliwia prowadzenie audytu linków, co pozwala na sprawdzenie jakości i wartości linków prowadzących do danej strony. Dzięki temu użytkownicy SEO Powersuite mogą zidentyfikować linki o niskiej jakości lub spamowe, co pozwala na podjęcie działań w celu ich usunięcia lub zablokowania. Dodatkowo, SEO Powersuite pozwala na analizowanie linków wraz z ruchem generowanym przez linki, co pomaga zrozumieć, jakie linki są najważniejsze dla danej witryny i jakie działania powinny zostać podjęte, aby poprawić jej profil linków.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Warto wiedzieć, że SEO Powersuite oferuje wiele funkcji, które pozwalają na kompleksową analizę witryny, w tym zaawansowane narzędzia do badania słów kluczowych, analizę widoczności strony wraz z frazami, generowanie audytu SEO dla strony, weryfikację optymalizacji treści na stronie oraz prowadzenie audytu linków, łącznie z ruchem generowanym przez linki. Narzędzie pod wieloma względami przypomina Ahrefs, np. w kwestii badania konkurencji czy popularności strony w mediach społecznościowych.

Panel narzędzia SEO Powersuite - analiza linków przychodzących

Cena SEO Powersuite: od 299$ za rok (dane na marzec 2023)


Jak analizować profil linków? 10 sprawdzonych narzędzi. Podsumowanie

Analiza profilu linków to bardzo ważny element w procesie pozycjonowania witryny w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiednim narzędziom można dokładnie zrozumieć aktualna sytuację witryny i podjąć działania, które zwiększą skuteczność strategii SEO. Ważne jest jednak, aby w tym celu skorzystać z profesjonalnych narzędzi - warto wykorzystać te polecane w naszym artykule. Należy jednak pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego narzędzia, które byłoby najlepsze, a profesjonalne agencje SEO najczęściej korzystają z kilku narzędzi jednocześnie, aby uzyskać najbardziej wiarygodne informacje.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak analizować profil linków? 10 sprawdzonych narzędzi

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ