Co to jest User Experience?

Co to jest user experience
Spis treści

• User Experience (UX) - co to jest?

• Dlaczego UX jest ważny w marketingu internetowym?

• Co wpływa na UX strony internetowej? 5 kluczowych elementów

• Podsumowanie

User Experience, po polsku określany jako doświadczenie użytkownika, to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszych czasach. W dobie internetu i cyfryzacji coraz więcej produktów i usług jest projektowanych z myślą o użytkownikach, a dobry UX staje się kluczowy dla sukcesu biznesowego. Czym dokładnie jest User Experience, jak wpływa na produkty i usługi oraz jak zaprojektować dobry UX? Dlaczego UX jest tak ważny dla strony i jakie korzyści z niego wynikają?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


User Experience (UX) - co to jest?

User Experience, czyli doświadczenie użytkownika, to subiektywne odczucia i postrzeganie użytkownika dotyczące produktu, usługi lub interakcji z systemem. UX obejmuje wszystkie elementy wpływające na wrażenia użytkownika, takie jak wygląd, funkcjonalność, użyteczność, łatwość użytkowania, efektywność oraz satysfakcja z użytkowania produktu lub usługi. Celem UX jest stworzenie pozytywnych doświadczeń użytkownika, co przekłada się na zwiększenie zadowolenia klientów, poprawę wizerunku marki oraz wzrost sprzedaży.


Dlaczego UX jest ważny w marketingu internetowym?

Dobry User Experience (UX) jest kluczowy dla sukcesu biznesowego i ma wiele zalet dla firm. Oto 8 powodów, dlaczego wartp zadbać o doświadczenia użytkowników na swojej stronie lub w sklepie internetowym:

 • Zadowolenie klienta - UX ma bezpośredni wpływ na zadowolenie klientów z produktów lub usług. Dobry UX może zwiększyć poziom zadowolenia klienta, co prowadzi do większej lojalności i większej szansy na powtórne zakupy.
 • Konkurencyjność - zaprojektowanie dobrych doświadczeń użytkowników może pomóc firmie wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć klientów, którzy są bardziej zainteresowani produktem lub usługą.
 • Wiarygodność i zaufanie - właściwie zaprojektowany UX może pomóc firmie w budowaniu wiarygodności i zaufania do marki. Klienci oczekują łatwego i przyjemnego doświadczenia z produktami i usługami, a dobry UX może pomóc w spełnieniu tych oczekiwań.
 • Zwiększenie sprzedaży - skuteczny UX może przekładać się na wzrost sprzedaży. Klienci, którzy są zadowoleni z interakcji ze stroną czy produktem, mają większą tendencję do powtarzania zakupów i polecania produktów/usług innym.
 • Ograniczenie kosztów - dobrze zaprojektowane doświadczenia użytkowników mogą pomóc w ograniczeniu kosztów dla firmy. Zadowoleni klienci rzadziej zgłaszają reklamacje, co prowadzi do zmniejszenia kosztów obsługi klienta.
 • Optymalizacja procesów - projektowanie dobrego UX może pomóc firmie w optymalizacji procesów i działań, co przekłada się na efektywność i oszczędność czasu. Proces projektowania doświadczeń użytkowników mogą pomóc w zidentyfikowaniu i eliminacji zbędnych kroków w procesach biznesowych, co prowadzi do poprawy jakości pracy i oszczędności czasu oraz zasobów.
 • Dostosowanie do różnych grup odbiorców - dobry UX może pomóc firmie w dostosowaniu produktów i usług do różnych grup odbiorców. Projektowanie UX z myślą o różnych potrzebach i preferencjach klientów może pomóc w zwiększeniu zakresu rynku dla danej firmy i poszerzeniu bazy klientów. Co więcej, dostosowanie UX do różnych grup odbiorców może wesprzeć proces budowania wizerunku marki jako firmy, która dba o potrzeby swoich klientów i jest zorientowana na klienta.
 • Innowacyjność - Projektowanie produktów i usług z myślą o UX wymaga od firm myślenia o innowacyjnych rozwiązaniach. Stosowanie nowoczesnych rozwiązań UX może pomóc firmom we wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom klientów i pozostawaniu konkurencyjnymi.


Co wpływa na UX strony internetowej? 5 kluczowych elementów

Istnieje szereg elementów, które wpływają na User Experience (UX) na stronie internetowej. Są to m.in.:


1. Łatwość nawigacji w UX

Łatwość nawigacji to jeden z najważniejszych elementów wpływających na UX na stronie internetowej. Dobra nawigacja jest kluczowa dla zwiększenia efektywności użytkowania strony, zapewnienia użytkownikom pozytywnych doświadczeń i zwiększenia zaangażowania klientów. Niezależnie od tego, czy użytkownicy chcą znaleźć produkt, przeczytać artykuł lub skontaktować się z firmą, intuicyjna nawigacja i logiczny układ strony mogą pomóc w znalezieniu potrzebnych informacji w sposób łatwy i efektywny.


Dobra nawigacja na stronie internetowej powinna:

 • być przejrzysta i łatwa w zrozumieniu, aby użytkownicy mogli szybko odnaleźć potrzebne informacje,
 • być logiczna i spójna z wizerunkiem marki, co pomaga w budowaniu związku z użytkownikami i zwiększa ich zaangażowanie w witrynę
 • uwzględniać różne potrzeby użytkowników i poziomy doświadczenia, aby zapewnić łatwy i przyjemny proces korzystania ze strony.

Innym ważnym elementem łatwości nawigacji jest umiejscowienie przycisków nawigacyjnych i menu na stronie. Przyciski nawigacyjne powinny być umieszczone w widocznym miejscu i powinny być łatwe do zidentyfikowania, aby użytkownicy mogli intuicyjnie korzystać z witryny. Należy także zadbać o ich spójność z pozostałymi elementami witryny, takimi jak kolorystyka i układ strony.

Właściwa organizacja informacji jest również kluczowa dla łatwości nawigacji. Informacje powinny być logicznie zorganizowane na stronie, aby użytkownicy mogli łatwo odnaleźć potrzebne dane i nie musieli przeszukiwać całej witryn, by znaleźć odpowiedź. Dobre kategorie i podkategorie, jak również spójny układ informacji, pomagają w skutecznym wykorzystaniu strony internetowej i zwiększają zaangażowanie użytkowników.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


2. Prędkość ładowania a doświadczenia użytkownika

Prędkość ładowania strony to kolejny kluczowy element wpływający na UX. Ma ona ogromny wpływ na doświadczenie użytkownika i jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie witryny. W dzisiejszych czasach, gdy klienci wymagają natychmiastowej satysfakcji, szybkość ładowania strony jest bardziej krytyczna niż kiedykolwiek wcześniej. Nie tylko użytkownicy oczekują, że strona internetowa będzie ładować się w ciągu kilku sekund, ale także wyszukiwarki, takie jak Google, biorą pod uwagę prędkość ładowania strony podczas oceny jej jakości i pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Powolne ładowanie strony może wpłynąć negatywnie na pozycję witryny w wyszukiwarkach, co z kolei wpłynie na liczbę odwiedzających.

Dlatego też, aby zapewnić pozytywne doświadczenia użytkownika, strona internetowa powinna ładować się w maksymalnie 3 sekundy na urządzeniach stacjonarnych i sekundę na urządzeniach mobilnych. W optymalizacji szybkości strony w kontekście UX ważne są:

 • optymalizacja obrazów i innych elementów graficznych - obrazy powinny być w jak najmniejszym rozmiarze
 • optymalizacja pod kątem wydajności.
 • unikanie nadmiaru treści na stronie
 • ograniczanie liczby zdjęć - zbyt duża liczba zdjęć, wideo i innych elementów multimedialnych może opóźnić ładowanie strony. Ważne jest, aby zachować równowagę między estetyką a funkcjonalnością strony internetowej i zapewnić, że witryna jest ładowana w jak najkrótszym czasie,
 • wydajność serwera, na którym jest hostowana strona internetowa.


3. Dostępność strony w User Experience

Dostępność w UX skupia się na tym, by strona internetowa była dostępna dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności, zdolności i ograniczeń. Dostępność na stronie internetowej jest szczególnie ważna dla użytkowników z niepełnosprawnościami, takich jak osoby niewidome, niedowidzące, słabosłyszące, niesłyszące czy osoby z niepełnosprawnością ruchową. Witryna powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby użytkownicy z różnymi ograniczeniami mieli równy dostęp do informacji i funkcjonalności. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami będą w stanie skorzystać z witryny tak samo, jak osoby bez ograniczeń.

Istnieje wiele narzędzi i technologii, które pomagają zapewnić dostępność na stronie internetowej, takie jak alternatywne teksty dla obrazów, napisy dla wideo, łatwa nawigacja i struktura strony, możliwość zmiany rozmiaru czcionki i kontrastu czy też korzystanie z technologii asystujących, takich jak czytniki ekranowe. Dzięki temu użytkownicy z różnymi ograniczeniami będą mogli korzystać z witryny bez przeszkód i zwiększy to ich zaangażowanie na stronie.


4. Układ i kolorystyka strony a UX

Dlaczego kolory na stronie i jej układ mają wpływ na doświadczenia użytkowników? Kolorystyka może wpłynąć na to, jak użytkownik odbiera witrynę i jak łatwoe lub trudne jest efektywne korzystanie z niej. Natomiast układ dotyczy rozmieszczenia i organizacji elementów na stronie, co może mieć znaczący wpływ na sposób, w jaki użytkownicy przeglądają i korzystają z witryny.

Jeśli chodzi o kolorystykę, w kontekście UX ważne jest, aby:

 • wybierać odpowiednie kolory, które będą kontrastować ze sobą i będą łatwe do odczytania przez użytkowników,
 • pamiętać, że różne kolory mogą wywoływać różne emocje i skojarzenia, co może mieć wpływ na sposób, w jaki użytkownik postrzega witrynę,
 • dobierać kolory w sposób umiejętny i zgodny z przekazem, jaki chce się przekazać użytkownikom.

Układ strony również jest ważny dla UX. Przejrzysty układ, który jest łatwy do zrozumienia i korzystania, może znacznie zwiększyć zaangażowanie użytkowników w witrynie. Ważne jest, aby elementy na stronie były rozmieszczone w sposób logiczny i intuicyjny, tak aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć to, czego szukają. Dobry układ strony może pomóc w poprawie nawigacji na stronie i ułatwić użytkownikom korzystanie z niej. Może to obejmować rozmieszczenie menu, wybór układu kolumn, dodanie przestrzeni między elementami, a także umieszczenie ważnych elementów w strategicznych miejscach na stronie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Co to jest UX? Responsywność a doświadczenia użytkownika

Responsywność w UX oznacza dostosowanie witryny do różnych urządzeń, takich jak telefony komórkowe, tablety, laptopy i komputery stacjonarne. Responsywna strona internetowa dostosowuje swój wygląd i układ do rozmiaru ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana, co pozwala użytkownikom na łatwe przeglądanie i korzystanie z witryny. W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z różnych urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych, dlatego ważne jest, aby strona była responsywna i dostosowana do różnych rozmiarów ekranów. Nie tylko poprawia to doświadczenie użytkownika, ale również wpływa na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google.

W responsywności witryny ważne jest, żeby:

 • strona internetowa miała elastyczny układ, który dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów,
 • zawartość strony była odpowiednio skondensowana i łatwa do przeglądania na mniejszych ekranach,
 • strona była zoptymalizowana pod kątem szybkości ładowania, co jest szczególnie ważne na urządzeniach mobilnych z ograniczonym dostępem do sieci.


Co to jest User Experience? Podsumowanie

Dobra jakość UX na stronie internetowej ma kluczowe znaczenie dla zadowolenia użytkowników i zwiększenia konwersji.W tym kontekście ważne jest, by na stronie zadbać o łatwość nawigacji, prędkość ładowania, kolorystykę, układ oraz responsywność. Każdy z tych elementów jest ważny dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika i zwiększenia zaangażowania z witryną. Dlatego też warto skupić się na optymalizacji każdego z tych elementów, aby stworzyć stronę internetową, która będzie przyjazna i łatwa w użytkowaniu.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów


widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest User Experience?

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 128 głosów

UDOSTĘPNIJ