Dlaczego nie masz odwiedzin z Google. Badanie ahrefs

widoczni odwiedziny z google

Ahrefs zbadało 1,8 mln stron internetowych pod względem odwiedzin z Google. Aż 91% z nich nie odnotowało ani jednych odwiedzin pochodzących z wyników wyszukiwania. Chociaż twórcy badania podkreślają, że 1,8 mln to wciąż jedynie wycinek ze wszystkich stron internetowych, analiza optymalizacji tych stron pozwala odkryć prawdopodobne przyczyny. Co sprawia, że być może także Twoja strona nie ma szans na uwagę użytkowników Google?

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

Dlaczego potrzebne Ci pozycjonowanie?

Coraz chętniej właściciele stron korzystają z pozycjonowania. Dawno minęły czasy, kiedy hasło “pozycjonowanie stron” wzbudzało konsternację i z niczym się nie kojarzyło. Oczywiście wiedza na temat pozycjonowania pośród potencjalnych użytkowników tej usługi jest nadal znikoma. Wybierając usługę kierują się często ceną, a nie jakością i zakresem prowadzonych działań. W efekcie mamy tak wiele pozycjonowanych, ale nie wypozycjonowanych stron. Jest też grono osób, które decydują się na samodzielne pozycjonowanie. Jednak bez doświadczenia i eksperckiej wiedzy w najlepszym wypadku ograniczą się do podstawowych działań, a w najgorszym narażą stronę na spadek widoczności w Google.

Nieprofesjonalne podejście do pozycjonowania strony lub kompletny brak optymalizacji to najczęściej przyczyna braku odwiedzin z Google. Zobacz, jakie czynniki mogą obniżać Twoją szansę na pozyskanie klientów z sieci.

widoczni dlaczego nie mam odwiedzin z google1

 

Wpływ linków na pozycjonowanie

Eksperci ahrefs podkreślają, że badanie zostało przeprowadzone na wybranych stronach, ale ich dobór był z dużym prawdopodobieństwem trafny. Narzędzie ahrefs potrafi odrzucić strony niskiej wartości, z ubogą lub skopiowaną treścią, tak aby analizę ruchu przeprowadzić wyłącznie na stronach atrakcyjnych dla użytkowników.

Punktem wspólnym dla stron, które nie miały odwiedzin z Google był brak linków przychodzących. Chociaż co roku pojawiają się głosy, że link building, czyli pozyskiwania wartościowych linków przychodzących nie ma znaczenia. Dane ahrefs temu zaprzeczają. Bez linków trudno o wysokie pozycje w Google, a tym samym o odwiedziny użytkowników.

Ale nie wystarczy po prostu pozyskać linki. Autorzy badania podkreślają, że równie szkodliwy jest nieumiejętny link building. Może to być kupowanie linków, zbyt agresywne pozyskiwanie linków w krótkim czasie lub brak linków ze stron tematycznie powiązanych.

 

Rola treści w pozyskiwaniu użytkowników z Google

Poza linkami istotną rolę w budowaniu widoczności i pozyskiwaniu użytkowników w Google odgrywają treści. Większość stron nie posiadała żadnych treści lub wypełniona była bezwartościowymi tekstami, podobnymi jak u setek stron o tej samej tematyce. Tymczasem do top 10, przynajmniej w teorii, trafiają strony, które dostarczają swoim użytkownikom atrakcyjne i unikalne treści. Co więcej, duże znaczenie ma ich spójność, która jasno komunikuje wyszukiwarce, jakiej tematyki dotyczy cała strona. Istotne są więc: architektura treści oraz teksty.

Wreszcie w kontekście treści, eksperci zwracają uwagę, że muszą to być treści realizujące potrzeby użytkowników. Jeśli prowadzisz witrynę na niszowy temat, którego poszukuje niewielu użytkowników Google, masz mniejsze szanse na odwiedziny z wyszukiwarki. Prawdopodobnie łatwiej będzie Ci zdobyć odwiedziny z innych źródeł - poprzez wzajemne polecenia użytkowników czy też budując społeczność w mediach społecznościowych.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

Jak zyskać użytkowników?

Działania, które pozwalają pozyskać odwiedziny na stronę, nie tylko z Google, są w zasięgu każdego właściciela strony. Przygotowaliśmy listę narzędzi i pomysłów, które pozwolą przyciągnąć uwagę użytkowników. Niektóre z nich wymagają stałych inwestycji i współpracy z agencją, inne możesz zrealizować inwestując wyłącznie swój czas.

 • Pozycjonowanie
 • Reklamy Adwords
 • Content marketing
 • Facebook
 • Instagram
 • Linkedin
 • Współpraca z portalami/blogami
 • Budowa relacji i wzajemna promocja
 • Zaangażowanie w akcję
 • Dawanie wartości
 • Linkowanie wewnętrzne, polecaj własne treści

Omówimy wybrane działania, które naszym zdaniem są najskuteczniejsze.

widoczni dlaczego nie mam odwiedzin z google2

 

Marketing internetowy: pozycjonowanie i budowa wizerunku

Spośród powyższych punktów najważniejsze jest pozycjonowanie. Zdarzają się przypadki, gdy pozycjonowanie realizowane jest samodzielnie przez właściciela strony. Jednak w znaczącej większości powierzane jest ekspertom - agencji lub ewentualnie freelancerom. Dlaczego obstajemy przy tym drugim modelu? Jeśli naprawdę chcesz zbudować widoczność witryny i pozyskiwać miesięcznie tysiące użytkowników, niezbędne jest intensywne działanie. Na własną rękę powoli wypracujesz pozycje, ale poświęcony czas i pieniądze mogą być niewspółmierne do efektów. Podobnie w przypadku budowania własnego zespołu SEO w firmie. Będzie to większy wydatek niż comiesięczna opłata do agencji.

Realizacja pozycjonowania dla strony rozwiązuje w zasadzie najważniejsze problemy wymienione przez ekspertów ahrefs. Obejmuje link building, rozbudowę treści strony, optymalizację techniczną, a w bardziej zaawansowanym stadium prac także nawiązanie współpracy z portalami i blogerami. Zespół SEO to nie tylko pozycjonerzy, ale również specjaliści ds. marketingu internetowego, którzy szerzej patrzą na budowę popularności strony i marki w sieci. Przy większym budżecie możesz przejść do działań, w których pozycjonowanie spotyka się z ePR-em. Przy podstawowym budżecie działania jednak są wystarczające, aby dotrzeć ze stroną do top 10 na rozsądnie dobrane frazy i tym samym cieszyć się rosnącym wykresem odwiedzin z Google.

 

Media społecznościowe - pozyskiwanie klientów

Gdy uznasz, że jeszcze nie masz budżetu na pozycjonowanie, a samodzielnie też nie jesteś w stanie nic zrobić w tym zakresie, pozostaje Ci jeszcze dużo innych możliwości. Jedną z nich są media społecznościowe.

W przypadku social media marketingu mówimy o znacznie głębszym podejściu do działania niż tylko publikowanie wcześniej zaplanowanych postów, najgorzej jeszcze, jeśli ilustrują je zdjęcia kupione na stocku. Nie oczekuj, że media społecznościowe zajmą Ci mniej czasu niż inne działania marketingowe. Polecam to działanie zamiast pozycjonowania wtedy, gdy chcesz realizować je w pełni samodzielnie, a jednocześnie jesteś osobą, która jest pasjonatem swojej marki i firmy. Duże znaczenie ma również znajomość swoich odbiorców i empatyczne podejście do ich potrzeb.

Gdy masz odpowiednią wiedzę i wyczucie, możesz budować społeczność, która w końcu ma potencjał, aby zasilić grono Twoich klientów. Warunkiem jest jednak cierpliwość i zachowanie odpowiednich proporcji w treściach czysto sprzedażowych i takich, które dają wartość odbiorcy.

 

Działania offline a odwiedziny z Google

Wreszcie nie samym internetem człowiek żyje. O ile nie żyjesz statystykami Google Analytics, możesz nie spodziewać się, że wielu odbiorców można pozyskać także offline.

Jeśli tylko masz okazję, prześledź wykres odwiedzin w okolicy ważne wydarzenia offline - szkolenia, konferencji, na której przemawiasz czy też targów branżowych. Zobaczysz, że osoby, które spotkały Cię w realu będą tego dnia lub na drugi dzień sprawdzać na stronie, kim jesteś Ty i Twoja marka.

Jak zwrócić na siebie uwagę offline? Możesz wejść we współpracę z organizacjami, które tworzą eventy dla osób z Twojej grupy docelowej. Twórz dużo wartościowej treści, która pozwoli ocenić organizatorom konferencji, czy jesteś odpowiednią osobą, aby dać wykład lub przeprowadzić warsztat. Możesz też zacząć od mniejszych eventów, o zasięgu lokalnym, aby zaprezentować swoje możliwości.

 

Od czego zacząć pozyskiwanie użytkowników?

Jeśli Twoja strona znajduje się pośród 91% tych, które nie mają żadnych odwiedzin z Google, to nie koniec świata. Zmiana wymaga czasu i pracy, ale jest możliwa. Problem jest wtedy, gdy nadal wierzysz, że strona może wypozycjonować się sama, a dobra treść sama się broni. W internecie są tysiące stron takich jak Twoja, więc bez aktywnej walki o użytkownika nie spodziewaj się rosnącej liczby odwiedzin.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego nie masz odwiedzin z Google. Badanie ahrefs

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ