Mała firma i Marketing internetowy - 8 branżowych porad na ten rok

Mala firma i marketing internetowy

Niezależnie od wielkości firmy, jaką prowadzisz, ważna jest dobrze obmyślana strategia działania. Jednym z obszarów, który pozwala zwiększyć zyski i rozwinąć swój biznes jest marketing internetowy. Jest to branża dynamiczna, która wymaga bieżącej weryfikacji działań i ich optymalizacji.

Żeby nieco ułatwić wybór najlepszych strategii marketingowych na ten rok, o opinię zapytaliśmy osoby, które marketing internetowy znają od podszewki. 8 porad, 8 ekspertów i rozwiązania, które koniecznie powinieneś zastosować w swoim biznesie. W naszym poradniku znjadziesz rady, jak prowadzić marketing dla małej firmy, jak i dużej. Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na e-marketing. Małe przedsiębiorstwa widzą szansę na dotarcie do lokalnych klientów przez PPC, natomiast duże przedstiębiorstwa budują coraz silniejszą pozycję w sieci z wykorzystaniem SEO. Nie wiesz, jak poprowadzić w tym roku marketing dla małej firmy? A może prowadzisz dużą firmę i szukasz pola do zmian? Przeczytaj, co radzą nasi eksperci. 

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Daniel Bossy

Od 19 roku życia prowadzi własną działalność gospodarczą, wprowadzając każdego roku co najmniej dwa nowe projekty na rynek. Od wielu lat prowadzi kampanie dla Firm w całej Polsce i nie tylko. Wdraża systemy email marketingu, platformy VOD, sklepy internetowe, oraz prowadzi kompleksowy marketing wielu znanych osób, autorów książek, mówców. Więcej informacji na: DanielBossy.pl

 

Porada eksperta:

Narzędzia, możliwości i trendy marketingu internetowego zmieniają się tak szybko, że czasem ciężko nadążyć ze zmianami i być cały czas na bieżąco. Są jednak rzeczy, które pozostają niezmienne. To od nich należało by zacząć i uznać za fundament, by później rozwijać swój system marketingu i wdrażać nowe strategie sprzedażowe.

Jedną z takich podstaw jest droga, którą klient musi przejść, by chcieć zakupić Twój produkt. Ta droga to cztery kroki, które brzmią: know me, like me, trust me, pay me. Wychodzi więc na to, że każda strategia marketingowa, powinna sprawić, że klient pozna Twoją firmę, polubi, zaufa jej i dopiero wtedy kupi. By móc skutecznie przeprowadzić klienta tą drogą, należało by wykorzystać jakiś kanał komunikacji.

Dostępne są od dawna wykorzystywane bazy mailingowe, natomiast cieszą się one coraz mniejszym powodzeniem. Zupełnie odwrotnie ma się sprawa komunikacji poprzez facebookowego Messengera. Tutaj budowa bazy, wysyłka wiadomości i automatyczna obsługa  jest tak łatwa i darmowa za razem, że nie sposób przejść koło tego rozwiązania obojętnie.
Jestem więc przekonany, że rok 2018  będzie rokiem rozwoju sprzedaży poprzez Messengera. Dlaczego? Żaden inny kanał komunikacji nie może się pochwalić ponad 90% otwieralnością wiadomości i ponad 50% klikalnością w linki. Wszystkie te aspekty sprawiają, że przy poszukiwaniu oszczędności i jednoczesnej chęci zwiększania ruchu i sprzedaży, Messenger będzie idealnym narzędziem. 

 

Maciej Dutko

dr Maciej Dutko – przedsiębiorca, inwestor, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek (m.in. „Targuj się! Zen negocjacji”, „Biblia e-biznesu”, „Efekt tygrysa”). Felietonista, wykładowca akademicki, autor bloga AkademiaInternetu.pl. Uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej, nazywany „doktorem Housem polskiego internetu”. 

Porada eksperta:

Skończyły się czasy, w których wystarczyło stosowanie jednej, prostej strategii marketingowej. Dziś, aby sprzedawać efektywnie, musisz utkać dobrze przemyślaną pajęczynę, w której powinny się znaleźć co najmniej cztery działania: 

·       Content marketing – niby nic nowego, ale wciąż wiele firm nie prowadzi bloga, nie pojawia się na konferencjach czy targach, nie publikuje w prasie branżowej. To błąd, bo internauci najpierw szukają rozwiązań (odpowiedzi), a dopiero później – produktów. Niemniej trzeba zaznaczyć, że content marketing nie jest wystarczający sam w sobie (choćby z powodu ogromnego zalewu treści, wśród której coraz trudniej się wyróżnić).
·       Budowanie marki – to również temat stary jak świat, ale zyskujący na znaczeniu, ponieważ brak dobrego brandingu w praktyce oznacza utonięcie w oceanie firm i freelancerów oferujących podobne usługi.  
·       Marketing rekomendacyjny – w mojej ocenie w najbliższych latach będzie to coraz ważniejszy czynnik decydujący o sprzedaży. Wszak nie ma lepszego drogowskazu zakupowego dla klientów, jak dobre i prawdziwe polecenia innych klientów. Stawiaj na rekomendacje!
·       Skuteczna oferta sprzedażowa – Twoja oferta (czy to na Allegro, czy na stronie WWW) to Twój pracownik. Albo będzie potrafiła skutecznie przekonać potencjalnego klienta, albo – przeciwnie – odstraszy go i każe mu przejść do konkurencji. Dlatego nie zadbawszy o optymalizację oferty, będziesz mógł tylko patrzeć na spadek ruchu i konwersji.
 
Tak, jak w piłce nożnej, jeden zawodnik nie wygra meczu, tak i pojedyncza forma marketingu nie „zrobi” sprzedaży. Siła w synergii, czyli w umiejętnym połączeniu co najmniej tych czterech fundamentalnych obszarów działania.

 

Mateusz Calik

Specjalista od technicznego SEO i układania skalowalnych procesów w oparciu o zwinne metodyki. Mocno analityczne podejście do marketingu online poparte ponad 12 letnim doświadczeniem. od 3 lat wspólnie buduje Agencję Delante.pl pełniąc w niej rolę Head of SEO.

Porada eksperta:

Nie tylko w SEO, ale w całym marketingu internetowym dominuje trend analityczny. Firmy mając duże ilości danych i odpowiednie narzędzia mogą szybko wyciągać wnioski zwiększające sprzedaż.

Przykładowo firmy w pozycjonowaniu powinny brać pod uwagę duże ilości fraz i skupiać się na ruchu. Frazy 2-3 wyrazowe będą tu najbardziej konwertującymi, bo są lepiej dopasowane do świadomego już klienta.

Do szybkiej budowy wartościowego ruchu najlepiej wykorzystywać content marketing - prowadząc firmowego bloga, poradnik, bazę wiedzy czy Q&A. Dzięki temu firma zyskuje wizerunek eksperta w branży, zbiera informacje o tym czego szukają użytkownicy i jak zmieniają się trendy.Analizując te dane można budować pozycje w Google na dziesiątki fraz i generować z nich konwersje. 

Jeśli dodamy do tego skupienie się na ROI (zwrocie z inwestycji), synergii SEO i UX, wykorzystaniu nowych technologii tworzenia stron, kanałów promocji - uświadomimy sobie, że dynamika marketingu internetowego jest tak duża, że musimy ją realizować nie z terminami za rok, pół roku - ale tu i teraz. I to jest wielka przewaga małych i średnich firm - że mogą wdrażać szybko rozwiązania. Odpowiadać na trendy i wprowadzać zmiany, co pozwala skuteczniej zwiększać sprzedaż.

 

Sebastian Jakubiec

Autor bloga marketingowego Websem.pl, a także certyfikowany trener marketingu internetowego. Uwielbia dzielić się z młodymi przedsiębiorcami technikami związanymi z e-marketingiem, bo wie, że właściwie wykorzystane pozwolą im osiągnąć sukces i zwiększyć skalę ich biznesu. 

Porada eksperta:

Z perspektywy marketingowej rok 2018 nie przyniesie rewolucyjnych zmian. Nie da się jednak ukryć, że od dłuższego czasu czołowe media społecznościowe, jak na przykład Facebook - powoli wymagają gruntownych zmian. Pewne koncepcje i schematy dla potencjalnych odbiorców zaczynają się zużywać.

Ostatnimi czasy wyraźnie widać również, że marketing schodzi na dużo bardziej personalny poziom. Staje się coraz bardziej związany z obsługą klienta, coraz więcej firm skupia się na efektywnym wykorzystaniu Messengera związanego z firmowym profilem jako kanału sprzedaży. 

Możemy także zaobserwować trend na treści jako formę promocji marki. Przez kilka lat - nie zmieniła się zasada: content is king. Niemniej - forma ulega ciągłym zmianom. Coraz więcej firm inwestuje w treści video. Jednak profesjonalne działania z formatem video - wymagają często nakładów przekraczających możliwości przeciętnych mikro-firm, które mogą te środki spożytkować dużo efektywniej klasycznymi działaniami marketingowymi: pozycjonowaniem, kampaniami Adwords czy FB Ads. 

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Mariusz Łodyga

Strateg, konsultant, trener – Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z marketingiem, sprzedażą, Public Relations oraz budowaniem wizerunku – personal & business branding. W biznesie od 15 lat. Założyciel i właściciel marki Premium Consulting. Przeprowadził ponad 250 projektów szkoleniowo-doradczych. Szkoli na zlecenie firm prywatnych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych. Doradza małym firmom, dużym korporacjom oraz urzędom państwowym.

Porada od eksperta:

Aby w 2018 roku firmy mogły wyjść z clutteru informacyjnego, będą musiały stosować hybrydowe kampanie marketingowe łączące w sobie wiele formatów, od tekstowych, przez graficzne, do formatu audio i wideo. Treści będą musiały być podane w sposób przyjazny, sympatyczny, lekko przyswajalny.

W niedalekiej przyszłości nie da się stosować wyłącznie taktycznego, doraźnego podejścia do marketingu. Trzeba będzie skierować oczy w stronę myślenia strategicznego, które pozwoli określić czynniki dające szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Przestawienie się na myślenie strategiczne będzie również wymagało od marketerów umiejętności patrzenia na swoje działania w długim horyzoncie czasowym. Taki długi horyzont, wymaga konsekwencji oraz spójności w realizacji strategii.

Nie bez znaczenia będzie również umiejętność wykazywania się cierpliwością w oczekiwaniu na pojawienie się znaczących rezultatów. Strategicznie rzecz biorąc, aby firmy nie wypadły z gry będą musiały przyłączyć się do szerokiego trendu, który nazywam medializacją. Trend ten polega na stawaniu się firmami medialnymi, które wychodzą poza proste schematy kampanii realizowanych w modelu ppc.

 

Mariusz Wesołowski

Niezależny konsultant e-commerce. Profesjonalną przygodę z internetem zaczynałem w Grupie Allegro. Jego sztandarowy projekt, pod którym się podpisuje, to Edukacyjne Spotkania Allegro. Wykłada podstawy e-biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, okazjonalnie także we Wrocławiu, Szczecinie, Chorzowie. Współautor w obydwu częściach Biblii E-biznesu, 

Porada od eksperta:

Przygotowania rodzimych e-commerce’ów do roku 2018 upłynęły w ostatnim czasie głównie na gorączkowej dyskusji na temat RODO. Tymczasem warto przede wszystkim skupić się na tym, co w najbliższych miesiącach przygotowują Google i Facebook. Zmiany te podniosą bez wątpienia nakłady budżetowe, co z jednej strony zapewne ucieszy agencje obsługujące e-sklepy, lecz z drugiej wzmoże też czujność zamawiających.

W perspektywie bieżącego roku dobrze też zapoznać się ze zmianami, które przyniesie Dyrektywa PSD2, a jej cele są akurat z pewnością pomyślne dla każdego prowadzącego e-biznes, jako że tyczą w pierwszym rzędzie obniżenia kosztów transakcyjnych.

Wszystkie te kwestie należy bezwzględnie umieścić w strategii marketingowej, jako że nieuwzględnienie czy to zmian w obszarze SEO, czy konieczności planowania większych niż dotychczas budżetów na działania SM, może się odbić czkawką dla sprzedawców. Warto też mieć na uwadze zmiany w szablonach Allegro, jeśli ktoś wciąż dywersyfikuje tam swój biznes.

 

Michał Więcław

Od 2008r. obecny w branży reklamy internetowej. Profesjonalną przygodę z SEO rozpoczynał jako właściciel agencji TENSE.PL, w 2011 roku został prezesem zarządu Grupy TENSE, jest także członkiem zarządu spółek działających w branży usług internetowych: Net Convertis sp. z o.o. oraz TenseAPP! sp. z o.o. Specjalizuje się w kreowaniu strategii marketingowych w Internecie oraz nieszablonowych koncepcjach biznesowych.

Porada eksperta:

W 2018 roku w celu zwiększenia sprzedaży warto przyjąć kompleksową strategię marketingową łączącą pozycjonowanie z kampaniami PPC, eksperckim content marketingiem oraz strategią obecności w Social Media (Facebook, LinkedIn, Instagram).

Nie można przy tym zapomnieć o dostosowaniu swojej strony/sklepu internetowego do wersji mobilnych przeglądarek – nie tylko ze względu na „groźby” Google co do zmian w algorytmach (które już mają miejsce), ale przede wszystkim ze względu na realne zwiększenie liczby użytkowników korzystających z Internetu na urządzeniach mobilnych. Jeśli strona nie będzie przyjazna mobilnym internautom, niezależnie jaką strategię marketingową wybierzemy i tak nic nie sprzedamy.

Z drugiej strony w 2018 roku na szczególną uwagę, moim zdaniem, zasługuje możliwość wykorzystania opcji ustalenia docelowego ROAS w kampaniach Google AdWords - dzięki tej możliwości wiele sklepów internetowych oraz biznesów zajmujących się stricte sprzedażą produktów może w łatwy i mierzalny sposób minimalizować ryzyko inwestycyjne w reklamę w Internecie, skupiając się przy tym na maksymalizacji sprzedaży.  

 

Marcin Wsół

Od ponad 6 lat prowadzi skuteczne kampanie linków sponsorowanych dla coraz większego grona zadowolonych klientów, zajmuje się też analityką internetową i przeprowadza audyty kampanii Google AdWords. Posiadacz wszystkich branżowych certyfikatów Google oraz certyfikowany partner Google Premium, autor licznych artykułów w magazynach branżowych, gdzie dzieli się swoją ekspercką wiedzą, zdobytą dzięki intensywnej praktyce. Więcej informacji na: MarcinWsol.pl 

Porada eksperta:

Strategia marketingowa w 2018 roku powinna uwzględniać szczegółową analizę zachowania użytkownika na poszczególnych etapach jego styku z witryną, a następnie optymalizację działań w oparciu o te dane. Należy mieć szczególnie na uwadze zachowanie użytkownika na urządzeniach mobilnych i poprawnie odczytywać jego kontekst.

Rok do roku, udział wejść na stronę WWW z urządzeń mobilnych rośnie, jednak nadal wielu użytkowników woli dokonywać konwersji na urządzeniach z większym ekranem ze względu na wygodę. Taka wielokanałowość (nie tylko w kontekście rodzaju urządzenia) jest skarbnicą wiedzy i danych oraz podstawą działań marketingowych, jednak powierzchowna analiza może spowodować podjęcie niewłaściwych decyzji w kontekście działań reklamowych.

Z pomocą przyjdzie niedługo narzędzie Google Attribution, które ułatwi analizę zachowania użytkowników na różnych etapach procesu decyzyjnego.

 

8 branżowych porad na ten rok. Podsumowanie

Rok 2018 to świetny moment na rozwinięcie działalności firmy w marketingu internetowym. Od lat obserwujemy jak doceniają e-marketing małe przedsiębiorstwa i duże firmy. W tym roku postaw na optymlaizację swojej strony z poziomu urządzeń mobilnych, przyjmij kompleksową strategię e-marketingową, zwiększ działania w SM i przygotuj wartościowy content dla potencjlanych klientów. Kierując się poradami naszych ekspertów możesz sprawić, ze Twoja strona zyska większe grono odbiorców, co z kolei poskuktuje skuteczną konwersją. 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Mała firma i Marketing internetowy - 8 branżowych porad na ten rok

Średnia ocen użytkowników4.78 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ