Czym jest Content Marketing? Porady dla początkujących #LIVE I

oko w oko asia ania

ZOBACZ TRANSMISJĘ VIDEO I ODCINKA

CO TO JEST CONTENT MARKETING?

 

- TRANSKRYPCJA I ODCINKA

00:01 Ania ZalewskaJuż jesteśmy na żywo Asia. Zaraz zobaczymy czy nas przede wszystkim dobrze słychać i widać. Witamy Was dzisiaj bardzo serdecznie jesteśmy dzisiaj na Live'ie "Oko w oko z marketingiem internetowym". Jest to pierwszy odcinek naszego live'a. Będziemy w tej serii rozmawiać o marketingu internetowym. Będziemy przed Wami wyjaśniać wszystkie skomplikowane pojęcia. Widzę, że już są pierwsze osoby oglądające. Ja się nazywam Ania Zalewska i zajmuję sie marketingiem internetowym w agencji widoczni. Postanowiłam dzisiaj zaprosić eksperta od nas Asię Oprawę - Karwat, która wyjaśni Wam co nieco z content marketingu. Będziemy na razie wyjaśniać pojęcia, a już w kolejnych odcinkach omówimy konkretne case'y i przypadki, które warto poznać zanim zaczniemy prowadzić kampanie marketingowe. 

Asia, jak to się stało, że zajęłaś się content marketingiem, dlaczego akurat ta dziedzina marketingu?

 

01:23 Joanna Oprawa- Karwat: Content marketing zawsze był blisko mnie - odkąd pamiętam piszę. A więc różnego rodzaju teksty, to jest coś z czym ja się dobrze czuję. Lubię kiedy teksty mają w sobie to coś - flow, przekaz. Więc postanowiłam, że na stanowisku właśnie takim odnalazłabym się najlepiej.  

 

01:48 Ania Zalewska:  I to się sprawdza, muszę potwierdzić, bo z Asią współpracuję już długi czas i rzeczywiście jest to świetna ekspertka. Dziś przygotowałam specjalnie notatki, aby nic nie pominąć. Zaczniemy od samego pojęcia: content marketing. U nas w agencji jest to już w zasadzie tak dobrze poznane pojęcie, że my między sobą używamy już skrótu CM. Czasami nawet rozpędzimy się i w kontakcie z klientem używamy tego skrótu. A prawda jest taka, że content marketing mimo, że jest tak popularny to wciąż nie jest szerzej znanym pojęciem. Z mojego doświadczenia wynika, że jest mylone. To znaczy myślimy, że już sam tekst, to jest content marketing. A tymczasem jest to trochę bardziej rozbudowane pojęcie. Powiedz Asia czym tak naprawdę jest content marketing i czy rzeczywiście to czarna magia?

 

Zanim zaczniesz pisać, zacznij od dobrego planu! 

02:34 Joanna Oprawa - Karwat: Content marketing nie nazwałabym czarną magią, ale swego rodzaju sztuką. Są to przede wszystkim teksty, ale jakby sam tekst to nie wszystko. Aby stworzyć tekst, potrzebny jest dobry plan. Mówiąc tak obrazowo, to nie mogą być tekst o wszystkim i o niczym, do wszystkich i do nikogo. To muszą być teksty do konkretnej grupy, która ma być naszym potencjalnym odbiorcą. Jeżeli stworzymy sobie taki dobry plan działania, wiedząc kim są te osoby, co lubią i czego potrzebują, możemy dopiero stworzyć tekst. W naszym dziale mamy kilka osób, które właśnie takie teksty tworzą. Wszystkie tworzone treści muszą zawierać odpowiednie elementy, które, sprawią, że będą one nie tylko dobrze czytane przez naszych odbiorców, ale też dobrze widziane przez wyszukiwarkę Google. 

 

03:37 Ania Zalewska: Czyli podsumowują: pierwszy etap - dobieramy grupę docelową. To nie może być pisanie sztuka dla sztuki, ale to musi mieć jakiś określony wcześniej ubrany cel i określoną strategię. Warto podkreślić, że oczywiście to nie są tylko teksty. To są też materiały wideo, grafiki, czy nawet prelekcja, której udzielimy na uczelni. Także content marketing jest dość szerokim pojęciem. kluczowe jest tutaj to, że nie jest to sam tekst, ale cały kontekst działania, tak jak powiedziała Asia. 

 

04:10 Joanna Oprawa-Karwat: Na samym tekście to się też nie kończy, bo jednak teksty nie mogą po prostu powstać i sobie być, one muszą pójść gdzieś dalej. Dlatego też tutaj jest też ważna tak zwana dystrybucja. Im większą sieć wokół siebie tworzymy, tym lepiej dla nas i dla naszego biznesu. 

 

Dystrybucja treści - na czym polega?

04:25 Ania Zalewska: Czym jest ta dystrybucja treści? Na czym ona polega?

04:28 Joanna Oprawa-Karwat: Dystrybucja w prostych słowach, polega na tym, by nie trzymać naszych tekstów tylko wewnątrz naszej strony, czy naszego biznesu, ale też próbujemy stworzyć taką sieć wokół siebie. Na przykład umieszczamy te teksty na portalach branżowych, na popularnych kanałach społecznościowych. Robimy taką wymianę pomiędzy nami, a osobami której działają też gdzieś blisko. 

 

04:56 Ania Zalewska: Czyli można powiedzieć, że jest to taki nowoczesny PR. W PR rozsyła się artykuły tradycyjną metodą, tak w content marketingu to się dzieje wszystko online. 

Czyli to już jest kolejny etap. Najpierw określiliśmy strategię, zrealizowaliśmy teksty, a na końcu ważnym krokiem jest dystrybucja, czyli dotarcie do tych użytkowników. Ale ponieważ my specjalizujemy się głównie w pozycjonowaniu, to chciałabym porozmawiać też o tej zależności, czyli jak content marketing jest zależny z pozycjonowaniem. Czy się przydaje? Czy to wystarczy, bo często też spotykam się z takim pojęciem, że jak będę tworzyć teksty na stronie tytułowej, to to już jest wszystko, żeby wypozycjonować stronę. 

Złotym środkiem na osiągnięcie efektów, czyli zysku jest łączenie dobrych tekstów z frazami

05:39 Joanna Oprawa - Karwat: No nie. Same teksty to nie wszystko, to jest dopiero początek. W zasadzie takim złotym środkiem na osiągnięcie efektów, czyli zysku, to jest to żeby łączyć dobre teksty z frazami. Frazami, czyli takimi słowami kluczami, które są przed użytkowników bardzo często wpisywane w wyszukiwarkę. Odpowiednia lokalizacja  w tekście, w połączeniu z elementami twórczo-kreatywnymi dają nam właśnie dobry tekst pod kątem czytelnika i pod kątem optymalizacji i pozycjonowania 

 

Zasady edycji tekstu

06:23 Ania Zalewska:  Czyli taki copywriter, który tworzy z myślą o pozycjonowaniu powinien nie tylko wykazać się kreatywnością, ale także trzymać się pewnych zasad. Jakie to są zasady np. odnośnie edycji tekstu? Co byś podpowiedziała?  Czy to ma być blok tekstu, czy tutaj trzeba wdrożyć coś bardziej zaawansowanego?

 

06:45 Joanna Oprawa-Karwat: Z pewnością nie ma to być blok tekstu, bo jednak obecne czasy pokazują nam to, że jeżeli mamy jeden wielki blok, to skanujemy tekst wzrokiem i na tym to się kończy. A więc w pierwszej kolejności bardzo potrzebne są nagłówki, czyli takie hasła, które wprowadzają nas do tematu, mówią nam czego będzie dotyczył dany temat, czy akapit. Śródtytuły, czyli poziom niżej od nagłówka. One też muszą być chwytliwe, przyciągające uwagę. 

  Bardzo potrzebne są nagłówki, czyli takie hasła, które wprowadzają nas do tematu

07:19 Ania Zalewska: Ale to też powinna być fraza, prawda?

 

07:21 Joanna Oprawa- Karwat: Tak. i tam bardzo ważne jest też, żeby nie na każdym etapie, ale żeby jednak raz czy dwa ta fraza jednak wystąpiła, bo to jednak bardzo często wpływa na pozycje. 

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Słowa kluczowe - gdzie ich szukać?

07:33 Ania Zalewska: Pewnie spotkałaś się z oporem ze strony klientów, bo mimo wszystko, jak byśmy się nie starali, te frazy widać. Czasami klienci nie są zbyt otwarci na to, żeby rzeczywiście te nagłówki były frazami. Chcieliby czegoś bardziej poetyckiego. Ale powiedz jeszcze, skąd te frazy w góle brać? Jak pokazać klientom, że te frazy są w góle potrzebne do pozycjonowania?

 Mamy narzędzi, dzięki którym możemy zobaczyć, które frazy są obecnie na topie.

08:02 Joanna Oprawa - Karwat: Chociażby pokazując jak wiele mamy narzędzi, dzięki którym możemy zobaczyć, które frazy są obecnie na topie. I to faktycznie działa - ludzie wpisują to w wyszukiwarki i praktycznie bez tego giniemy w sieci.

 

08:20 Ania Zalewska: A jakie to są narzędzia? Wymień jakieś przykłady.

 

08:25 Joanna Oprawa - Karwat: Takie moje ulubione to jest na przykład Answer The Public. Ono jest bezpłatne. Przydaje się wtedy, kiedy piszę bloga i nie mam za bardzo wizji na to jaki to ma być temat albo co by się obecnie dobrze sprzedawało. Jeszcze Ahrefs jest też przydatnym narzędziem. 

 Moje ulubione to jest na przykład Answer The Public. Ono jest bezpłatne. Przydaje się wtedy, kiedy piszę bloga i szukam inspiracji na temat.

08:43 Ania Zalewska: Ahrefs jest już płatnym narzędziem, prawda?

 

08:45 Joanna Oprawa - Karwat: Tak, jest płatnym narzędziem. Ale jakoś właśnie Ahrefs przychodzi mi do głowy z takich dwóch głównych, które ja używam

 

08:52 Ania Zalewska: Ja ze swojej strony na pewno bardzo lubię Buzzsumo, chociaż w polskim języku te wyniki wyszukiwania nie są zbyt pomocne, ale akurat mi to nie przeszkadza. Wpisuję frazy, które mnie interesują po angielsku i wtedy inspiruję się wynikami wyszukiwania, a wynikami są najczęściej współdzielone artykuły w mediach społecznościowych. A więc to jest znowu podpowiedź może nie odnośnie fraz, ale już odnośnie samej tematyki. Jeżeli wiem, że artykuł był współdzielony setki razy, to może warto rzeczywiście ten temat ponownie poruszyć, może w bardziej rozbudowanej formie.

 

Zobacz, jak efektywnie dobierać frazy - narzędzia e-marketingu

answerthepublic

 

 

Etap publikacji - co jest istotne?

09:24 Ania Zalewska: Jeszcze chciałabym Cię dopytać o etap publikacji. Tutaj zrobimy to ze względu na pojęcia. Np przykład CMS - co to jest?

 

09:37 Joanna Oprawa- Karwat: Pojęcie zagadka. A tak naprawdę to jest bardzo prosta sprawa. CMS to jest Content Menagement System, czyli system dzięki któremu teksty, które zostały przez nas napisane, mogą być opublikowane na stronie. Są wersją z uwzględnieniem nagłówków, pogrubień i samego widoku na stronę.

 CMS, czyli panel do zarządzania treścią i wprowadzania edycji.

10:03 Ania Zalewska: Czyli taka osoba, która się zajmuje stworzeniem tekstu, jeżeli jest sama w zespole, również będzie miała za zadanie publikację tych tekstów na stronie. Warto, żeby również była przygotowana na to, że w tym CMS, czyli takim panelu do zarządzania będzie wprowadzała tę całą edycję, o której rozmawiałyśmy.  

A co powiesz o trendzie pogrubianie fraz w tekście, jak już jesteśmy przy edycji. Bo ja się ciągle spotykam z takimi tekstami, gdzie są pogrubione frazy typu hotel poznań tanio  i zastanawiam się co autor miał na myśli? 

 

10:36 Joanna Oprawa - Karwat: Nie... jak napiszemy hotel poznan tanio to to może by się sprawdziło, jakieś X lat temu, ale dziś z pewnością nie. Jeśli chodzi o to pogrubianie, to ono jest potrzebne, ale musimy to robić w taki umiejętny sposób. Oczywiście fraza może być a tym pogrubieniu, ale ona musi być użyta w taki sposób, żeby jednocześnie ten fragment podkreślał, jaką korzyść dla użytkownika. To nie może być na zasadzie, hotel poznan centrum, tylko taki bardziej inteligentny sposób. Ważne by była to jakaś myśl, gdzie jest to hasło zawarte w taki naturalny sposób. A jest to naprawdę możliwe do osiągnięcia.

 

11:24 Ania Zalewska: Tworząc teksty pod pozycjonowanie nie tylko wypełniamy te widoczne w menu strony, podstrony, witryny naszych klientów. A więc nie tylko strona o nas, nie tylko ofertę czy opisy produktów. Na pewnym etapie zaczynamy tworzyć teksty na strony, które nie są podlinkowane w menu, ale prawdopodobnie będą widoczne w TOP 10. I to są landing page. Zgadza się?

 Przewagą landing page'y jest to, że skupiamy się tam na konkretnej grupie usług i produktów.

11:51 Joanna Oprawa - Karwat: Landing page'e, czyli strony docelowe, na których użytkownik ląduje po kliknięciu w link lub w reklamę na facebooku. Przewagą landing page'y jest chociażby to, ze tam skupiamy się na konkretnej grupie usług i produktów. Warto pamiętać, żeby na takim landing page'u znalazł się formularz kontaktowy dla zainteresowanych użytkowników. 

 

12:41 Ania Zalewska: Tak, bo landing page też powinien realizować jakiś określony cel.

 

Chcesz zwiększyć sprzedać na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Typy treści - jakie rozróżniamy?

12:47 Ania Zalewska: Jeszcze chciałam porozmawiać o typach treści. Jak już jesteśmy przy uzupełnianiu strony contentem, to jakbyś podzieliła te treści?

 

12:57 Joanna Oprawa- Karwat: W bardzo ogólny sposób podzieliłabym content na mikrocontent i makrocontent. Ten pierwszy to są typowe krótkie teksty ofertowe, opisy produktów, maksymalnie na 4-5 zdań. Dłuższym tekstem, bardziej zaawansowanym będzie np. blog, który jest obecnie bardzo na topie. Prowadzenie własnego bloga jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla biznesu. Idąc dalej, u nas jest przykładowo taka usługa, jak Content Premium, czyli to są już takie fachowe, długie teksty, gdzie przeważnie zawarta jest opinia eksperta. 

Prowadzenie własnego bloga jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla biznesu.

13:51 Ania Zalewska: Ja znowu widzę content, jako content, który ma sprzedawać i content, który ma edukować. Zgodzisz się ze mną na pewno, że inaczej piszę się opisy produktów, a inaczej treści eksperckie. One mają zupełnie inną funkcję i zupełnie co innego zawierają. Powiedz skąd czerpać inspiracje na tematy przy takiej eksperckiej treści?

 

14:13 Joanna Oprawa- Karwat: Na pewno warto jest w pierwszym kroku zrobić sobie taki dokładny przegląd, tego co jest obecnie w branży, co jest na topie. Bo są takie tematy, które w danej branży są bardziej istotne. Jeżeli chodzi o mnie to ja bardzo lubię się inspirować artykułami zagranicznymi. Bo tam są bardzo często trendy, których u nas jeszcze nie ma. Warto się takimi treściami posiłkować. Polecam także nawiązywać kontakty z ekspertami z tej branży. Bo oni mogą wyrazić swoją opinię na dany temat i dzięki temu nasz tekst zyska na wartości. 

 

14:54 Ania Zalewska: Też ten ekspert może później zechce promować ten tekst i podzielić się nie ze swoją społecznością, jeśli mu się spodoba. 

Powoli zmierzamy ku końcowi, ale jeszcze taki rodzynek w content marketingowym cieście. Jaki to jest dobry tekst? Jakbyś określiła jego zawartość oraz budowę?

Podstawami poprawnego tekstu jest poprawność i unikalność, obecność fraz oraz własny styl.

15:17 Joanna Oprawa-Karwat: A więc poza takimi podstawami jak poprawność i unikalność i obecność fraz, to takim moim kluczem jest własny styl. Jak uważam, że z brakiem własnego stylu w tekście jest jak z brakiem własnego zdania - jak się go nie ma to generalnie gdzieś się ginie w tłumie. Więc jeśli tekst ma to coś, nie jest szablonowy, że nie powtarza w stu procentach wciąż tego samego contentu, to ma on szansę się wybić. 

 

15:50 Ania Zalewska: No tak, bo jeśli tworzymy teksty, które możemy równie dobrze opublikować na stronie producenta mydeł i stronie sprzedawcy koparek, no to to nie jest dobry opis. A często tak się dzieje na podstronie o firmie. 

 

16:03 Joanna Oprawa-Karwat: Tak.Myślę, że jeszcze w dobrym tekście ważne jest to, żeby nawiązać kontakt z potencjalnym czytelnikiem. Więc istotne jest aby pisać na ty. Bo jednak gdzieś między wierszami ten kontakt może się zbudować. Pamiętamy więc, jeśli jest to możliwe, aby skracać dystans. 

 

16:23 Ania Zalewska: Dziękuję Ci Asiu, że podzieliłaś się z nami swoimi przemyśleniami na temat content marketingu. To był pierwszy odcinek, więc na pewno content marketing jeszcze powróci w naszym live'ie. Do zobaczenia!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czym jest Content Marketing? Porady dla początkujących #LIVE I

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 105 głosów

UDOSTĘPNIJ