SEO Prasówka z Widocznym - styczeń 2022
Przejście ze starego w nowy rok to czas prognoz i zmian. Aktualizacji uległy różne narzędzia Googla, a wśród społeczności internetowej pojawiły się nowe trendy!
Sprawdźcie czym konkretnie zaskoczyło nas wejście w nowy rok :)
Aktualizacja wyników wyszukiwania lokalnego
Google potwierdza zmiany w niedawno wprowadzonym algorytmie wyszukiwania lokalnego z listopada 2021. Aktualizacja obejmowała „zrównoważenie” czynników rankingowych, które Google uwzględnia podczas generowania lokalnych wyników wyszukiwania. Mowa o:
- trafności
- odległości
- ekspozycji
Rok pod znakiem TikToka
Z corocznego rankingu Cloudflare wynika, że w 2021 to Tiktok jest najpopularniejszą domeną na świecie! Do tej pory do Google wiodło prym w tej kategorii. Dla porównania, w zeszłym roku TikTok zajmował 7. miejsce w tym samym rankingu
Słowa kluczowe a pozycjonowanie
W Nowym Roku warto zweryfikować niektóre z czynników rankingowych. Według Johna Muellera Google gęstość słów kluczowych wciąż nie jest czynnikiem rankingowym wyszukiwania SEO.
Wzrost frekwencji w live na LinkedIn
Frekwencja w wydarzeniach live na LinkedIn zwiększyła się o 231% rok do roku! Wzrost frekwencji koreluje ze wzrostem liczby wirtualnych wydarzeń na żywo na LinkedIn, ponieważ w porównaniu z 2020 w 2021 powstało 150% więcej eventów online. Idąc za ciosem LinkedIn uruchamia wydarzenia na żywo z samym dźwiękiem.
Czy w systemie rozumienia synonimów Googla pomaga ludzka dłoń?
Czy system rozumienia synonimów przez Google jest w pełni zautomatyzowany, czy jest w tym może jakiś czynnik ludzki? Na to pytanie niedawno odpowiedział John Mueller. Według niego nie ma ludzi ręcznie piszących kod, który nauczyłby algorytmy Google powiązań między słowami. A więc cały system rozumienia synonimów Google jest w pełni zautomatyzowany.
Może właśnie stąd tyle błędów w rozpoznawaniu synonimów?
Nowość w indeksowaniu treści na stronie
Nowy tagu robots daje witrynom większą kontrolę nad treścią indeksowaną w wynikach wyszukiwania. Nowy znacznik indexifembedded zastępuje znacznik noindex.
Za jego pomocą można nakazać Google indeksowanie treści na stronie tylko wtedy, gdy jest ona osadzona za pomocą elementów iframe i podobnych tagów HTML.
Najświeższe eksperymenty z identyfikacją reklamodawcy
Google potwierdziło mały eksperyment, który może pomóc użytkownikom łatwiej zidentyfikować reklamodawcę. Mowa o favikonach dodanych przy adresie URL w reklamach tekstowych Google Ads.