Czy warto otwierać sklep na platformie open source? Wady i zalety

Czy warto otwierac sklep na platformie open source
Spis treści

• Platforma open source dla sklepu internetowego - co to jest?

• Platforma e-commerce w modelu SaaS - co to jest?

• Na jakiej platformie założyć sklep internetowy - open source czy SaaS?

• Platforma open source dla sklepu internetowego - zalety

• Platforma open source dla sklepu internetowego - wady

• Platformy open source - przykłady

• Podsumowanie

Szybki rozwój handlu elektronicznego sprawia, że właściciele biznesów e-commerce również chcą się rozwijać i oferować klientom jak najlepsze rozwiązania przy optymalnych kosztach. W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele rozwiązań umożliwiających założenie sklepu w internecie - od wtyczek na WordPressa, przez platformy open-source, aż po platformy SaaS. Jaką platformę dla sklepu internetowego wybrać i czy platforma open-source będzie odpowiednia? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - najlepsza platforma to taka, która pozwoli Ci się stale rozwijać i która będzie rozwijać się wraz z Twoim biznesem. Sprawdźmy, czy warto założyć sklep internetowy na platformie open source i jakie są jej wady i zalety.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Platforma open source dla sklepu internetowego - co to jest?

Platforma typu open source dla sklepu internetowego to specjalne oprogramowanie umożliwiające zarządzanie sklepem internetowym, w którym masz pełen dostęp do kodu źródłowego strony i możesz niezależnie (samodzielnie lub z pomocą swojego programisty / agencji programistycznej) dokonywać zmian w kodzie źródłowym witryny. Zazwyczaj jesteś właścicielem kodu lub płacisz licencję na kod. W ten sposób zyskujesz duże możliwości w zakresie edycji sklepu pod kątem własnych potrzeb. Nawet jeśli platforma w swojej podstawowej wersji nie oferuje jakiegoś rozwiązania, za pomocą edycji kodu można daną funkcjonalność wdrożyć. Twórcami takich rozwiązań są zazwyczaj grupy programistów, którzy zajmują się komercyjną pracą, ale dodatkowo działają na zasadzie wolontariatu.

Korzystanie z platformy open source dla sklepów internetowych można porównać do posiadania domu, w którym możesz zaplanować rozwiązania zgodne ze swoimi wszystkimi potrzebami, np. wybudować piwnicę, basen i nie jesteś w żaden sposób ograniczany.

 Platforma OpenCart dystrybuowana w modelu open source

 

Platforma e-commerce w modelu SaaS - co to jest?

Inny model dystrybucji oprogramowania dla sklepu internetowego to SaaS, czyli Software as a Service (model dystrybucji jako usługi). W tym modelu platforma e-commerce dla sklepu internetowego jest licencjonowana na zasadzie subskrypcji. Tak długo, jak długo chcesz korzystać z oprogramowania, płacisz miesięczną (lub roczną) opłatę. Użytkownik nie kupuje tego typu platformy ani jej nie pobiera, tylko wynajmuje ją od firmy, a dostawca Saas zapewnia także:

 • hosting,
 • utrzymanie platformy na własnych serwerach,
 • zabezpieczenie platformy.

Jedną z wad platform e-commerce dystrybuowanych w trybie SaaS jest brak możliwości edycji kodu i dodawania nowych funkcjonalności do sklepu internetowego.

Korzystanie z platformy e-commerce w modelu SaaS można porównać do wynajmu domu. Wynajmujący dba o utrzymanie domu w należytym stanie, tak jak dystrybutor oprogramowania SaaS dba o jego zabezpieczenia i funkcjonowanie Najemca nie może jednak zdecydować o dodaniu do domu kolejnego piętra, tak jak osoba korzystająca z platformy w modelu SaaS nie może dokonywać zmian w kodzie źródłowym i dodawać nowych funkcji do platformy.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

 

Na jakiej platformie założyć sklep internetowy - open source czy SaaS?

Którą platformę wybrać: open source czy SaaS? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Platformy open source gwarantują elastyczność, ale nie zawsze będą odpowiednie dla Twojego biznesu i dopasowane do Twoich potrzeb. przed wyborem typu platformy warto zadać sobie następujące pytania:

 • czy potrzebujesz zaawansowanych, niestandardowych i spersonalizowanych funkcji
 • czy masz zasoby (finansowe i ludzkie), by zainwestować w profesjonalne wsparcie informatyczne lub sam dysponujesz wiedzą z zakresu IT i możesz rozwijać oprogramowanie dla sklepu,
 • czy potrzebujesz niestandardowego projektu strony sklepu internetowego. 

Jeśli odpowiedź na każde z tych pytań jest twierdząca, lepszym rozwiązaniem będzie platforma open source. Sprawdźmy, jakie zalety i wady ma sklep internetowy zbudowany na oprogramowaniach z otwartym kodem źródłowym.

 Platforma open source PrestaShop

 

Platforma open source dla sklepu internetowego - zalety

Na jakiej platformie zbudować sklep internetowy? Jeśli myślisz o platformie open-source, poznaj najpierw jej zalety.

 

Platforma open source e-commerce to elastyczność

Platformy e-commerce udostępniane w modelu open source są wysoce konfigurowalne, co oznacza, że oferują duży stopień kontroli w zakresie funkcjonalności, które zapewnia sklep zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Dzieje się tak dlatego, że nowe, zaawansowane funkcje można dodać do platformy, dopisując je do kodu źródłowego. Jedyne ograniczenia stanowią umiejętności programistów oraz Twoje zasoby finansowe. Jeśli sklepy odzieżowe oferują wirtualną przymierzalnię, a Ty jej nie masz, ale chcesz dotrzymać kroku konkurencji, platforma open source da Ci taką możliwość. Nie w każdej branży takie zaawansowane funkcje będą jednak potrzebne - wiele firm może funkcjonować bez nich, korzystając ze standardowych rozwiązań.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

Platforma open source e-commerce to nieograniczony wolumen sprzedaży i możliwość rozwoju

Rozbudowane opcje rozwoju sprawiają, że platformy dystrybuowane w modelu open source umożliwiają sprzedaż dowolnych produktów w nieograniczonych ilościach. Możesz zacząć sprzedawać kilka produktów miesięcznie i stale rozwijać swoją firmę, dochodząc do kilkuset tysięcy sprzedanych produktów w miesiącu, a platforma e-commerce wciąż rozwija się razem z Tobą i nie stawia ograniczeń. Platforma open source świetnie sprawdzi się dla sklepów sprzedających części samochodowe, ponieważ oferta tych biznesów e-commerce jest bardzo szeroka i obejmuje nawet kilkaset tysięcy różnych produktów.

 

Platforma open source dla sklepu to dużo dodatków i rozszerzeń

Wybierając znaną platformę e-commerce, możesz liczyć na dostępność dużej liczby dodatków, które rozszerzą funkcjonalność oprogramowania o potrzebne funkcje.

 

Platforma open source e-commerce to unikalny projekt

Jeśli zdecydujesz się na wybór platformy typu open source, możesz mieć pewność, że Twój sklep nie będzie wyglądał tak samo, jak tysiące innych biznesów e-commerce w internecie. Dzięki wsparciu programistów możesz postawić na indywidualną sztę wizualną, branding i układ strony, co sprawi, że witryna Twojego sklepu wyróżni się spośród innych na rynku sprzedaży tych samych produktów.

 

Platforma open source dla sklepów to ułatwienie dla marketingu internetowego

Platforma open source, ze względu na duże możliwości w zakresie edycji kodu, umożliwia także wdrożenie wszelkich zmian na potrzeby marketingu internetowego, w tym pozycjonowania sklepu. Są to nie tylko proste zmiany w kodzie, ale także wdrażanie bardziej zaawansowanych funkcji, np. tagów Hreflang, umieszczania treści na stronach kategorii w dwóch miejscach i innych zmian z zakresu technicznego SEO. Co więcej, platforma skrojona indywidualnie na miarę potrzeb Twojego sklepu pozwoli Ci się wyróżnić, co przyciągnie uwagę użytkowników, może zwiększyć ruch i zaangażowanie na stronie.

Sprawdź nasz ranking platform e-commerce pod kątem dostosowania do pozycjonowania

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

 

Platforma open source e-commerce to duże wsparcie ze strony społeczności

Platformy e-commerce typu open source są budowane i monitorowane przez społeczność. Deweloperzy, którzy specjalizują się w rozwoju danej platformy, tworzą dodatki, z których możesz skorzystać. Możesz odwiedzić także fora społecznościowe i grupy, które zajmują się platformą, na której zbudowałeś swój sklep. W ten sposób łatwiej rozwiązać ewentualne problemy z platformą czy rozwinąć swoją wiedzę.

 

Platforma open source dla sklepu internetowego - wady

Platformy e-commerce w modelu open source mają także swoje wady. Z jakimi problemami i przeszkodami mogą się spotkać ich użytkownicy?

 

Platforma e-commerce open source to duże koszty

Mimo że część platform open source dla sklepów internetowych nie pobiera pieniędzy za ich pobranie, to korzystanie z tego typu oprogramowań i ich rozwój potrafią być kosztowne, bardziej niż platformy dystrybuowane w modelu SaaS. Na koszty związane ze zbudowaniem i utrzymaniem platformy e-commerce składają się:

 • opłaty licencyjne (tak jest na przykład w przypadku bardziej zaawansowanych wersji Magento, za które trzeba uiścić opłatę licencyjną,
 • płatność za hosting - możesz zainwestować w hosting od zewnętrznego dostawcy, hosting na własnych serwerach lub hosting od dostawcy platformy e-commerce, każde z tych rozwiązań będzie wiązało się z kosztami; co więcej, im więcej zasobów będziesz potrzebował i im większy ruch będzie generował sklep, tym większe wydatki, na któe musisz być przygotowany w przypadku szybkiego rozwoju biznesu;
 • koszty domeny;
 • koszty obsługi informatycznej - by przystosować sklep do swoich potrzeb i rozwijać go, będziesz potrzebował zespołu programistów, zatrudnionego wewnętrznie lub pochodzącego od agencji IT; w przypadku najbardziej zaawansowanych platform, na przykład takich jak Magento, koszty rozwoju platformy open source mogą wynosić nawet sześciocyfrowe sumy;
 • dodatkowe koszty naprawiania błędów oraz aktualizacji oprogramowania - w przypadku platformy open source wykupujesz platformę i samodzielnie dbasz o naprawianie błędów oraz jej aktualizowanie; musisz także we własnym zakresie wprowadzać aktualizacje bezpieczeństwa;
 • koszty zastosowania zewnętrznych programów i ich integracji z platformę e-commerce - mogą to być na przykład programy księgowe, oprogramowania ERP, CRM i inne.

Weź jednak pod uwagę, że w długofalowej perspektywie koszty te mogą się opłacać, ponieważ Twój sklep wyróżni się na tle innych, co może pomóc w generowaniu wyższej sprzedaży.

 

Platforma e-commerce open source wymaga dużej wiedzy technicznej do rozwoju

Na jakiej platformie założyć sklep internetowy, jeśli jesteś początkującym użytkownikiem i nie masz funduszy na zespół? Platforma open source nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zbudowanie na niej sklepu oraz jego utrzymanie wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej, którą mają tylko programiści. Samodzielnie utrzymanie sklepu z zaawansowanymi funkcjonalnościami może być nie tylko trudne, ale nawet niemożliwe.

 

Platforma e-commerce open source to konieczność samodzielnego dbania o bezpieczeństwo

W przypadku platform e-commerce typu open source samodzielnie musisz instalować aktualizacje oprogramowania i dbać o bezpieczeństwo, by uchronić się przed atakami hakerów. Do bieżącej konserwacji oprogramowania będziesz potrzebował zespołu specjalistów - wewnętrznego lub firmy zewnętrznej. Co więcej, platformy typu open source, ze względu na otwarty i modyfikowany przez wiele osób kod źródłowy, są bardziej podatne na występowanie luk w zabezpieczeniach. Zobacz, jak zadbać o bezpieczeństwo strony.

  Wtyczka Yoast SEO dla WooCommerce do edycji strony pod kątem pozycjonowania

 

Platformy open source - przykłady

Które z rozwiązań e-commerce dla sklepów internetowych są dostępne w modelu open source? Należą do nich m.in.:

Więcej o platformach e-commerce dowiesz się z naszego zestawienia platform e-commerce 2021.

 

Podsumowanie

Platforma e-commerce w modelu open source to rozwiązanie dla właścicieli sklepów internetowych, którzy chcą się rozwijać i mają zabezpieczone środki finansowe na wsparcie programistów. Rozwiązanie to ma wiele zalet - umożliwia stały rozwój, dużą elastyczność w zakresie funkcjonalności strony i ułatwienie pozycjonowania strony. Jeśli na początek szukasz mniej rozbudowanego rozwiązania, skorzystaj z platformy SaaS. Jednak w razie ewentualnej migracji strony, zdecyduj się na współpracę z deweloperem, by nie stracić efektów marketingu internetowego.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy warto otwierać sklep na platformie open source? Wady i zalety

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 140 głosów

UDOSTĘPNIJ