Shoper - optymalizacja pod kątem pozycjonowania

Sprawdź, jak wygenerowaliśmy 200% więcej przychodu z pozycjonowania sklepu!

Efekty pozycjonowania przyniosły 200% więcej przychodu

Gdy mamy polecić klientowi platformę e-commerce, nasz wybór pada na Shopera. Shoper jest naszym zdaniem najbardziej przyjazny dla pozycjonerów. Można w nim wygodnie przeprowadzić większość działań w ramach optymalizacji strony pod pozycjonowanie. Dobrze poradzi sobie zarówno osoba biegła technicznie, jak i ta, która nie miała nigdy styczności z programowaniem. Przy tworzeniu tego artykułu skorzystaliśmy ze wsparcia Shopera, który przygotował dla nas dokument na temat funkcji Shoper potrzebnych pozycjonerom.

Optymalizacja meta danych

Jak obiecuje producent, Shoper jest platformą przyjazną SEO. Oznacza to, że nawet początkujący użytkownik będzie mógł cieszyć się zoptymalizowanymi globalnie meta danymi: title i description. Oczywiście, warto podkreślić, że nie ma tu elementu eksperckiego dobrania fraz do title. Optymalizacja meta danych na platformie Shoper jest jednak bardzo prosta i można ją przeprowadzić bez wiedzy programistycznej.

Co więcej, nie jesteśmy ograniczeni do wyboru meta danych globalnie. Meta dane można dopasować także indywidualnie do każdego produktu. Meta dane produktów można aktualizować ręcznie lub za pomocą importowania pliku produktowego CSV. To jeden z pierwszych kroków w pozycjonowaniu sklepu na paltformie Shoper.

Zmiany meta danych dokonasz wchodząc w panelu do zakładki Konfiguracja > Marketing > Pozycjonowanie. Jeśli szukasz opcji optymalizowania tagów dla produktów, wybierz opcję Ustawienia podstawowe w zakładce Pozycjonowanie.

 

Ekspert radzi

Meta dane na platformie Shoper

slawomir shoper widoczni

Sławomir Zborowski, Reseller Support Specialist
Shoper

Dla poniższych stron oraz sekcji można wykorzystać znaczniki, które pozwalają na dynamiczne generowanie treści:

  • Strona główna
  • Karta produktu
  • Lista produktów - kategorii
  • Lista produktów - producenta
  • Blog

Przykład 1. Zmienne dostępne dla sekcji Blog:

{shop_name} - nazwa sklepu
{seo_title} - tytuł strony
{seo_description} - opis strony
{seo_keywords} - słowa kluczowe
{blog_article_name} - tytuł wpisu
{blog_article_short_description} - skrócona treść wpisu
{blog_article_categories} - kategorie wpisu
{blog_article_tags} - tagi do wpisu
{blog_category_name} - nazwa kategorii
{blog_tag_name} - nazwa tagu

 

Optymalizacja opisów produktów

Istotna dla pozycjonowania Shopera jest możliwość dowolnej edycji opisów produktów. Chodzi tu nie tylko o zawartość fraz, ale także o dowolny układ treści. Jednak przyda się tu podstawowa znajomość html lub ewentualnie wyrażeń regularnych regex. Pozycjonowanie sklepu na platformie Shoper zarówno w kwestii dodawania fraz, jak i przejrzystego przedstawienia treści jest możliwe na poziomie panelu Shopera.

Pod opisami produktów można włączyć także sekcję opinii na temat produktów. Jest to dodatkowy content i wartość dla klientów.

Opisy produktów to nie są jedyne treści wspierające pozycjonowanie. Częstą praktyką jest tworzenie blogów. W Shoperze przewidziana jest sekcja blog, która podlega optymalizacji meta danych na takiej samej zasadzie jak opisy produktów. Dodatkowo otrzymujemy szereg możliwości, np. wybór treści wyświetlanej na stronie głównej, wygląd listy wpisów czy też stosowanie tagów dla wpisów.

Wszystkie pozostałe strony w obrębie sklepu na platformie Shoper edytowane są za pomocą html. O ile nie trzeba znać go w zaawansowanym stopniu, osoba zupełnie początkująca będzie musiała zapoznać się z podstawowymi zasadami i znacznikami html.

Pomagamy budować biznes dzięki pozycjonowaniu sklepów

Optymalizacja zdjęć

Obok optymalizacji meta danych i opisów dla produktów, istotna jest możliwość optymalizacja zdjęć. Tutaj Shoper umożliwia pozycjonowanie dzięki dodawaniu własnych tekstów alternatywnych.
Dla zaawansowanych istnieje możliwość masowego importu opisu zdjęcia przy pomocy WebAPI. W najnowszej wersji 5.19.1 Dodano możliwość ustawienia parametru ALT dla aktualnego zdjęcia wpisu.

 

Przekierowania 301

Przekierowania w Shoperze można ustawić na dwa sposoby: ręcznie lub poprzez import za pomocą API. Innym zagadnieniem jest ustawianie przekierowań w związku z wprowadzeniem wersji językowych. Shoper umożliwia wprowadzenie przekierowania na obiekt lub na adres URL. Pierwsze rozwiązanie jest wygodnie w przypadku zmiany adresów URL dla produktów - mimo wszystko klient trafi na właściwy produkt.

 

Duplikacja produktów

Częstym problemem w sklepach internetowych jest duplikacja produktów, wynikająca z dopasowania do wielu kategorii. Shoper radzi sobie z tym problemem, dając możliwość wyboru kategorii dodatkowych.

Mapa strony

Shoper pozwala wygenerować mapę strony xml, która potrzebna nam będzie w procesie pozycjonowania. Wygenerowany plik dodamy do Google Search Console.

Edycja pliku robots.txt

Mamy co prawda możliwość edycji pliku robots.txt, jeśli chcemy wyłączyć z indeksowania pewne podstrony sklepu. Jednak ten element nie jest objęty pomocą techniczną. O pliku robots.txt i jego ustawieniach możemy przeczytać tutaj https://developers.google.com/search/reference/robots_meta_tag

Chcesz zwiększyć zyski w swoim e-sklepie? Pobierz darmowy poradnik!

Optymalizacja wyglądu sklepu

Shoper daje możliwość edycji plików wyglądu strony, więc w ramach pozycjonowania można przeprowadzić wszelkie niezbędne działania optymalizacyjne. To ważne także ze względu na użyteczność strony - coraz częściej podkreślanego aspektu pozycjonowania sklepu i strony w Google.

Analityka SEO w Shoperze

Sklep na platformie Shoper z łatwością połączymy z najpopularniejszymi narzędziami Google: Analytics, Search Console czy też Merchant Center/Shopping. To ważne dla każdego użytkownika, który chce uniknąć działania w kodzie. Nie trzeba już wspierać się informatykiem, który doda odpowiednie kody do strony, wszystko zrobimy w panelu.

Powyżej omówiliśmy funkcje, które zwykle najbardziej interesują pozycjonerów na platformie sklepowej. Shoper jest więc rozwiązaniem, które umożliwia swobodne działania SEO. Poza tym warto podkreślić, że jest przede wszystkim przyjazny dla użytkownika. Pozycjonerzy podkreślają, że panel Shopera jest intuicyjny, ładny i przyjemny w użytkowaniu. Wybierając Shopera, mamy pewność, że zarówno jako właściciele sklepu, jak i pozycjonerzy, odnajdziemy się świetnie na tej platformie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Shoper.

 

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
spadek w google widoczni
Co może powodować utratę widoczności i odwiedzin na stronie? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i jak...
Zobacz więcej
czynniki rankingowe widoczni
Poznaj najważniejsze działania w pozycjonowaniu on-page i zaplanuj swoją strategię już dziś.
Zobacz więcej
czynniki rankingowe ktorych nie warto lekcewazyc
Czy wiesz, że czynników rankingowych może być nawet setki? Zobacz, które są obecnie uważane za najwa...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Shoper - optymalizacja pod kątem pozycjonowania
Średnia ocen użytkowników 4.25 na podstawie 45 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO