Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E okladka pelm

Historie Sukcesu naszych klientów

Wywiad z Piotrem Bąkowskim z Protan Elmark

Jak 20-krotnie zwiększyliśmy sprzedaż?

Wywiad z Piotrem Bąkowskim z Protan Elmark

 

Jak udało nam się 20-krotnie zwiększyć dynamikę sprzedaży? Od wieloletniej współpracy z naszą agencją rozmawiamy z Piotrem Bąkowskim z Protan Elmark. Nasza współpraca zaczęła się już w roku 2008. Zobacz, jak przez ten czas rozwinął się nasz Partner? Jak działania zwiększające jego zyski zaproponowaliśmy, a także co go najbardziej zaskoczyło!

 

Historie Sukcesów Klientów

Protan Elmark & Widoczni - jak wyglądała nasza współpraca na przestrzeni lat?

corner

Zobacz wywiad z Piotrem Bąkowskim

Rok 2008 - początek współpracy

Rok 2008, w którym firma Protan Elmark dołączyła do grona klientów agencji Widoczni, był rokiem, w którym rozpoczął się światowy kryzys gospodarczy. W tym czasie większość firm rezygnowała z działań reklamowych w internecie. Protan Elmark postanowiło iść pod prąd. Szukali agencji, która pomoże im wypromować swoją ofertę w sieci. 

To, na co zwrócił uwagę Piotr Bąkowski, w tamtym czasie dyrektor zarządzający Protan Elmark, to to, które firmy są dobrze wypozycjonowane w Google. Widoczni byli na szczycie wyników, co było jednym z argumentów, dla których warto było nawiązać z nami współpracę. 

 

Wyzwania w czasie współpracy

Piotr przyznał, że na początku obawiał się, czy jego firma sprosta finansowo współpracy z profesjonalną agencją SEO. Przez te kilkanaście lat nie obyło się także bez sytuacji, w których firma Protan Elmark chciała powierzyć promocję w sieci innym agencjom, obiecującym niższe koszty i lepsze efekty. Suma sumarum, nasz klient porównując Widocznych z konkurencją, został przy naszych usługach. Postanowiliśmy znaleźć wspólną "tonację" i wprowadzić świeżość do naszych działań.

W trakcie naszej współpracy miały miejsce dwa potężne kryzysy gospodarcze, które tak naprawdę bardzo dużo zweryfikowały - zarówno w branży marketingu internetowego, jak i branży hal namiotowych, w której działa nasz klient. Przez ten czas, obie firmy bardzo mocno się rozwinęły. Widoczni w 2008 roku zatrudniali 5-6 osób, dziś to ponad 90-osobowy zespół. Protan Elmark, na początku miał kilka zapytań tygodniowo, dziś montuje hale w 31 krajach na świecie! 

 

Pozycjonowanie firmy z branży hal namiotowych

Produkt, jakim są hale namiotowe jest bardzo specyficzny. Dla danego klienta sprzedaje się on średnio 1-2 razy w okresie 3 lat. A więc to wymaga tego, aby niemal cały czas poszukiwać nowych klientów. Według naszej analizy, aż 85% transakcji w każdym miesiącu jest realizowanych przed nowych klientów. Poszukiwania owych nowych klientów Protan Elmark powierzył agencji Widoczni. 

W tym czasie (rok 2008) Google oferował już nowe formy reklam i kampanii. Wcześniej Protan Elmark nie korzystało z żadnych działań związanych z marketingiem internetowym. Pierwszym kanałem, jaki zaproponowaliśmy było pozycjonowanie strony internetowej. Zanim pojawiły się pierwsze zapytania z tego kanału minęło trochę czasu (okres inercji z pozycjonowaniu) - ok. 0,5 roku - 1 roku. Początkowo, Piotr zastanawiał się nad przerzuceniem tych środków na kampanie Google Ads. Jednak ostatecznie pokazaliśmy, że koszt konwersji dzięki pozycjonowaniu jest 7-krotnie niższy niż Google Ads. Oczywiście z kampanii Google Ads nie zrezygnowaliśmy  - prowadzimy je do dzisiaj i są one świetnym uzupełnieniem do działań SEO. 

 

Pierwszy w Polsce konfigurator hal namiotowych online!

Stworzenie na stronie www pierwszego w Polsce konfiguratora hal namiotowych był prawdziwym przełomem. Dzięki niemu, przy pomocy interaktywnych suwaków klient może samodzielnie zaprojektować własną halę - wymiary, rodzaj poszycia, rodzaj dachu, kolor, elementy dodatkowe itp. Na podstawie projektu klienta specjaliści Protan Elmark przygotowują wstępną wycenę i kontaktują się w tej sprawie bezpośrednio z klientem. 

Podczas tych 14 lat wspieraliśmy także naszego Partnera przy tworzeniu nowych serwisów internetowych (3-krotnie!) i optymalizacji ich tak, aby były jak najbardziej przyjazne użytkownikom. Ważnym momentem, który pozwolił znacznie zwiększyć liczbę zapytań było uproszczenie formularza kontaktowego. 

 

Jak rozwinął się Protan Elmark?

Piotr przyznaje wprost: "na przestrzeni tych lat osiągnęliśmy sukces". Mówiąc o Protan Elmark dzisiaj trzeba powiedzieć o 5-krotnym zwiększeniu zatrudnienia, 3-krotnym zwiększeniu przestrzeni produkcyjnej (z 1 ha do 3 ha). Warto nadmienić, że te 25-krotne zwiększenie konwersji od początku współpracy, udało się przy jednoczesnym zmniejszenie jej kosztów (7-krotnym!). 

Od kilku lat Protan Elmark to także duży gracz na rynku międzynarodowym. Obecnie hale tej firmy stoją w 31 krajach na świecie. Udało się to dzięki myśleniu globalnemu, które uruchomił w sobie zespół Protan Elmark, jak również nawiązaniu owocnych współprac z Partnerami w innych krajach.

Ważnym krokiem było też uruchomienie serwisu www w wielu wersjach językowych i kampanii eksportowych. Dzięki kampanii na Algierię Protan Elmark podpisało kontrakt z Ministerstwem Obrony Narodowej Algierii, gdzie koszt konwersji wyniósł 5 groszy!

 

Dlaczego Widoczni?

Według Piotra, najważniejszym czynnikiem przy wyborze agencji do współpracy są ludzie - czyli Ci, którzy mają pracować na nasz sukces. Sam brand można dzisiaj zbudować bardzo szybko, chociażby przez media społecznościowe. Warto zwrócić uwagę, czy z daną firmą jest dobry i płynny kontakt. Nie trzeba szukać agencji z tego samego miasta. Ważne, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można w dowolnym momencie zadzwonić do swojego doradcy i skonsultować dane kwestie. Tak też działamy w Widocznych, co Piotr osobiście bardzo sobie ceni. 

Nasz gość zwrócił także uwagę na to, jak nasza agencja rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat. Porównał nas do innych agencji, które obecnie są na podobnym poziomie zatrudnienia co my, ale od lat nie wykazują dynamiki wzrostu. Według Piotra klucz d sukcesu tkwi w doborze odpowiednich ludzi do zespołu. W trakcie rekrutacji weryfikujemy nie tylko umiejętności, ale także osobowość i charakter. Mówiąc krótko. Sukcesem naszego rozwoju są odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu.

 

Plany na przyszłość

Naszym najważniejszym celem, który chcemy realizować dla Protan Elmark w najbliższym czasie to przede wszystkim optymalizacja konwersji. Nowy konfigurator hal, który chcemy wprowadzić na stronę www pozwoli nam 2-krotnie obniżyć koszty konwersji. Wprowadzenie tego unikalnego narzędzia, którego nie ma żadna inna konkurencyjna firma w Polsce, a nawet na świecie, da możliwość wyciśnięcia jak najwięcej z ruchu, który jest już na stronie. 

Oczywiście ważnym celem jest kontunuowanie pozycjonowania, które pozwoli zwiększyć liczbę wejść na stronę. Działaniami wspierającymi powyższe są kampanie Google Ads, Facebook Ads, a także budowa wizerunku na Facebooku, Linkedin, i Instagramie. 

Konkurencja depcze Ci po piętach?

Umów bezpłatne konsultacje z ekspertem digital i wrzucić piąty bieg w biznesie.