Pozycjonowanie i optymalizacja stron Drupal

Drupal cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych użytkowników. W Polsce to niszowy system, ale mimo to zgodnie ze światowymi trendami zaliczamy go do czołówki bezpłatnych systemów CMS.

Wbrew krążącym opiniom Drupal jest prosty w obsłudze nawet dla osób początkujących. Pozwala na intuicyjną edycję treści, a jego domyślne funkcje są zgodne z najważniejszymi wymogami względem nowoczesnej strony internetowej. Drupal uchodzi także za znacznie bezpieczniejszy niż Wordpress i Joomla system, odporny na ataki hakerów.

Pozycjonowanie strony wiąże się z wprowadzaniem zmian optymalizacyjnych. Czy pozycjonowanie strony z systemem Drupal jest więc tak samo proste?

 

Wyślij zapytanie o cenę

Drupal a pozycjonowanie stron

Proces pozycjonowania strony rozpoczyna się od optymalizacji technicznej strony. W tej kwestii Drupal jest przyjaznym dla SEO systemem. Oto wybrane funkcje, jakie ułatwiają wdrożenie optymalizacji niektórych elementów strony:

Czytelne adresy URL

Zmiana wyglądu adresów URL w CMS Drupal jest prosta, możemy ustawić własny, preferowany schemat takiego adresu; ze względu na pozycjonowanie strony taki adres powinien być zgodny z nagłówkiem danej podstrony. Tworzenie adresów URL zgodnych z nagłówkiem można włączyć, korzystając z modułu dla Drupala o nazwie Pathauto.

Meta dane

W ramach pozycjonowania istotne jest zadbanie o odpowiednie title i description dla każdej podstrony; powinny być unikalne i zgodne z tematyką danej podstrony. Title jest również uznawany za czynnik rankingowy, dlatego zalecane jest stosowanie w nim frazy. Description natomiast odgrywa rolę motywującą i ma za zadanie zachęcić użytkownika do odwiedzin na stronie z wyników wyszukiwania Google. Drupal umożliwia optymalizację meta danych pod pozycjonowanie za pomocą modułów Page Title i MetaTags. Nie ma więc potrzeby działania w kodzie strony, wszystkie zmiany wdrożysz w panelu Drupala.

Przekierowania globalne

Istotną kwestią w przypadku pozycjonowania strony Drupal jest zapobieganie powstawaniu duplikacji treści; duplikacja mogłaby mieć miejsce na przykład w wyniku wdrożenia personalizowanych adresów URL, gdyby w Google można było odnaleźć stronę w wersji z domyślnym adresem URL i tym spersonalizowanym. Jednak Drupal ułatwia pozycjonowanie strony, bo umożliwia ustawienie globalnie przekierowań. Przekierowania niezbędne są również dla adresu witryny w wersji www i bez www, http i https itp.

Generowanie mapy witryny

Nie musisz korzystać z narzędzi zewnętrznych; mapę strony wygenerujesz bezpośrednio w module Sitemap; pozostaje już tylko dodanie jej do Google, aby przyspieszyć indeksowanie witryny.

Pliki robots.txt

Tu z pomocą przychodzi moduł RobotsTxt; pliki robots.txt są niezbędne, aby móc wykluczyć z indeksowania niektóre podstrony, np. koszyk w sklepie internetowym albo strony wyników wewnętrznego wyszukiwania

p1.jpg
p2.jpg
 • p1.jpg
 • p2.jpg
Pozycjonowanie

Moduły SEO dla Drupala

Im nowsza wersja CMS Drupal, tym pozycjonowanie strony w Google prostsze. Dzieje się tak dzięki coraz większej liczbie modułów do optymalizacji strony pod wyszukiwarki. Warto z nich korzystać, bo umożliwiają wdrożenie podstawowej optymalizacji nawet laikowi. Niektóre z nich dotyczą zaawansowanych obszarów SEO, inne w kompleksowy sposób podpowiadają, co warto dodać lub zmienić na stronie, aby zwiększyć jej szanse na dotarcie do top 10 Google. Poniżej lista najczęściej stosowanych modułów do pozycjonowania strony Drupal:

SEO Checklist - szczególnie polecany moduł, który sugeruje zmiany optymalizacyjne takie jak linkowanie wewnętrzne czy wzbogacanie treści o konkretne frazy, wykrywa błędy, które mogą wpływać na widoczność strony w Google i pozwala na proste wdrożenie zmian optymalizacyjnych. Moduł można pobrać z oficjalnej strony: https://www.drupal.org/project/seo_checklist

Inne moduły ułatwiające pozycjonowanie strony na CMS-ie Drupal to:

 • Pathauto
 • Transliteration
 • Globalredirect
 • Metatag
 • XML sitemap
 • RobotsTxt
 • Menu Breadcrumb
Klienci
Z nami będziesz w dobrym towarzystwie
Skala
Widoczni w liczbach
lat doświadczenia w branży
Współpracuj z najlepszymi!
certyfikowanych specjalistów
Wszyscy posiadamy certyfikaty Google.
rekordowa dynamika wzrostu sprzedaży naszego klienta
Zbuduj swoją sprzedaż dzięki naszemu doświadczeniu!
rekordowy miesięczny wzrost sprzedaży naszego klienta
Tak wygląda sukces obsługiwanych przez nas sklepów internetowych!
 • lat doświadczenia w branży
  Współpracuj z najlepszymi!
 • certyfikowanych specjalistów
  Wszyscy posiadamy certyfikaty Google.
 • rekordowa dynamika wzrostu sprzedaży naszego klienta
  Zbuduj swoją sprzedaż dzięki naszemu doświadczeniu!
 • rekordowy miesięczny wzrost sprzedaży naszego klienta
  Tak wygląda sukces obsługiwanych przez nas sklepów internetowych!
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Blog
Ostatnio na blogu
Wybrane, sprawdzone przez nas narzędzia do analizy profilu linków. Zobacz przegląd!
więcej
Media społecznościowe jako sposób promocji sklepu internetowego. Dowiedz się więcej!
więcej
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę prowadząc sklep internetowy.
więcej
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO