688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E widoczni 221
Zwiększamy widoczność i zyski Skuteczne pozycjonowanie i optymalizacja SEO Drupal

Pozycjonowanie i optymalizacja stron Drupal

Drupal cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych użytkowników. W Polsce to niszowy system, ale mimo to zgodnie ze światowymi trendami zaliczamy go do czołówki bezpłatnych systemów CMS.

Wbrew krążącym opiniom Drupal jest prosty w obsłudze nawet dla osób początkujących. Pozwala na intuicyjną edycję treści, a jego domyślne funkcje są zgodne z najważniejszymi wymogami względem nowoczesnej strony internetowej. Drupal uchodzi także za znacznie bezpieczniejszy niż Wordpress i Joomla system, odporny na ataki hakerów.

Pozycjonowanie strony wiąże się z wprowadzaniem zmian optymalizacyjnych. Czy pozycjonowanie strony z systemem Drupal jest więc tak samo proste?

widoczni 271 widoczni 101 widoczni 252

Drupal a pozycjonowanie stron

Proces pozycjonowania strony rozpoczyna się od optymalizacji technicznej strony. W tej kwestii Drupal jest przyjaznym dla SEO systemem. Oto wybrane funkcje, jakie ułatwiają wdrożenie optymalizacji niektórych elementów strony:

 

Czytelne adresy URL

Meta dane

Przekierowania globalne

Generowanie mapy witryny

Pliki robots.txt

Zmiana wyglądu adresów URL w CMS Drupal jest prosta, możemy ustawić własny, preferowany schemat takiego adresu; ze względu na pozycjonowanie strony taki adres powinien być zgodny z nagłówkiem danej podstrony. Tworzenie adresów URL zgodnych z nagłówkiem można włączyć, korzystając z modułu dla Drupala o nazwie Pathauto.

 

W ramach pozycjonowania istotne jest zadbanie o odpowiednie title i description dla każdej podstrony; powinny być unikalne i zgodne z tematyką danej podstrony. Title jest również uznawany za czynnik rankingowy, dlatego zalecane jest stosowanie w nim frazy. Description natomiast odgrywa rolę motywującą i ma za zadanie zachęcić użytkownika do odwiedzin na stronie z wyników wyszukiwania Google. Drupal umożliwia optymalizację meta danych pod pozycjonowanie za pomocą modułów Page Title i MetaTags. Nie ma więc potrzeby działania w kodzie strony, wszystkie zmiany wdrożysz w panelu Drupala.

Istotną kwestią w przypadku pozycjonowania strony Drupal jest zapobieganie powstawaniu duplikacji treści; duplikacja mogłaby mieć miejsce na przykład w wyniku wdrożenia personalizowanych adresów URL, gdyby w Google można było odnaleźć stronę w wersji z domyślnym adresem URL i tym spersonalizowanym. Jednak Drupal ułatwia pozycjonowanie strony, bo umożliwia ustawienie globalnie przekierowań. Przekierowania niezbędne są również dla adresu witryny w wersji www i bez www, http i https itp.

Nie musisz korzystać z narzędzi zewnętrznych; mapę strony wygenerujesz bezpośrednio w module Sitemap; pozostaje już tylko dodanie jej do Google, aby przyspieszyć indeksowanie witryny.

Tu z pomocą przychodzi moduł RobotsTxt; pliki robots.txt są niezbędne, aby móc wykluczyć z indeksowania niektóre podstrony, np. koszyk w sklepie internetowym albo strony wyników wewnętrznego wyszukiwania.

Pozycjonowanie

Moduły SEO dla Drupala

Im nowsza wersja CMS Drupal, tym pozycjonowanie strony w Google prostsze. Dzieje się tak dzięki coraz większej liczbie modułów do optymalizacji strony pod wyszukiwarki. Warto z nich korzystać, bo umożliwiają wdrożenie podstawowej optymalizacji nawet laikowi. Niektóre z nich dotyczą zaawansowanych obszarów SEO, inne w kompleksowy sposób podpowiadają, co warto dodać lub zmienić na stronie, aby zwiększyć jej szanse na dotarcie do top 10 Google. Poniżej lista najczęściej stosowanych modułów do pozycjonowania strony Drupal:

SEO Checklist - szczególnie polecany moduł, który sugeruje zmiany optymalizacyjne takie jak linkowanie wewnętrzne czy wzbogacanie treści o konkretne frazy, wykrywa błędy, które mogą wpływać na widoczność strony w Google i pozwala na proste wdrożenie zmian optymalizacyjnych. Moduł można pobrać z oficjalnej strony: https://www.drupal.org/project/seo_checklist

Inne moduły ułatwiające pozycjonowanie strony na CMS-ie Drupal to:

  • Pathauto
  • Transliteration
  • Globalredirect
  • Metatag
  • XML sitemap
  • RobotsTxt
  • Menu Breadcrumb
widoczni 168
widoczni 171 widoczni 111
Klienci
Z nami będziesz w dobrym towarzystwie
Skala

Widoczni w liczbach

22 lata doświadczenia w branży

Współpracuj z najlepszymi

100% certyfikowanych specjalistów

Wszyscy posiadamy certyfikaty Google.

2000% rekordowa dynamika wzrostu sprzedaży naszego klienta

Zbuduj swoją sprzedaż dzięki naszemu doświadczeniu!

400% rekordowy miesięczny wzrost sprzedaży naszego klienta

Tak wygląda sukces obsługiwanych przez nas sklepów internetowych!

Szukasz skutecznej agencji SEO / ADS?

Oceń ten artykuł:
Drupal - pozycjonowanie stron

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 123 głosów

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej