Co to jest SEO? Wskazówki dla początkujących #LIVE II

oko w oko II live widoczni

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ VIDEO II ODCINKA

 

 

COTO JEST SEO?

- TRANSKRYPCJA II ODCINKA

00:06 Ania Zalewska:

Witam Was bardzo serdecznie w kolejnym odcinku LIVE Oko w Oko z marketingiem internetowym. Dzisiaj będziemy rozmawiać o pozycjonowaniu. Zaprosiłam eksperta od technicznej optymalizacji stron, Michała Borzyszkowskiego. Michał, czym się zajmuje taki ekspert od optymalizacji technicznej?

00:29 Michał Borzyszkowski:

Ekspert optymalizacji technicznej, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się optymalizacją techniczną strony. A więc znajduje błędy, które powielają się na większości serwisu i je eliminuje. Ponadto wprowadza nowe funkcje, które wspomogą ocenę serwisu przez roboty Google.

00:49 Ania Zalewska:

Wszystko brzmi bardzo skomplikowanie. A jaki jest cel tych działań?

 Cel jest bardzo prosty. Te elementy, które działają negatywnie na ocenę algorytmów Google, usunąć, tak aby serwis był lepiej oceniany

00:52 Michał Borzyszkowski:

Cel jest bardzo prosty. Te elementy, które działają negatywnie na ocenę algorytmów Google, usunąć, tak aby serwis był lepiej oceniany i wprowadzić nowe fajne elementy, które, nie tylko będą dobrze oceniane przez roboty Google, ale także pomogą użytkownikom korzystać ze strony. Na przykład w sklepie internetowym można wprowadzić porównywarkę produktów.

01:20 Ania Zalewska:

Aha, czyli robimy wszystko, żeby strona była atrakcyjna zarówno dla Google, jak i dla użytkownika.

01:24 Michał Borzyszkowski:

Tak. To jest podstawa, żeby strona była atrakcyjna dla użytkownika. Bo wprowadzanie zmian tylko i wyłącznie pod Google mija się z celem, choć eliminacja błędów pod Google, to jest jedna z podstaw pozycjonowania.

01:38 Ania Zalewska:

Ok. Czyli przechodzimy do naszego głównego dzisiejszego tematu. Jeżeli macie oczywiście jakieś pytania to możecie je zadawać, myślę, że Michał odpowie. Macie niepowtarzalną okazję, bo to jest naprawdę doświadczony ekspert. Zacznijmy od tego pierwszego pojęcia, czyli o samym pozycjonowaniu. Ja robię warsztaty, spotykam się z ludźmi, a jak zadaję pytanie, czy wiecie co to jest pozycjonowanie, to wszyscy potwierdzają, że wiedzą. A okazuję się, że albo mylą z AdWords albo w ogóle mają jakąś swoją własną teorię. Czy to jest tak, że ja płacę Google, wciskam guzik i jutro moja strona jest widoczna?

 Pozycjonowanie odbywa się tylko w wynikach bezpłatnych i polega na tym, żeby tak zmienić stronę, żeby algorytm Google lepiej ją ocenił

02:11 Michał Borzyszkowski:

Absolutnie tak nie jest. Jeżeli ktoś tak powie, to się kompletnie myli, a jeśli chce jeszcze za to pieniądze, to po prostu oszukuje. To o czym mówisz to jest właśnie AdWords - płacę Google i mam pozycję tak wysoko, im więcej płacę. Pozycjonowanie odbywa się tylko w wynikach bezpłatnych i polega na tym, żeby tak zmienić stronę, żeby algorytm Google lepiej ją ocenił. A więc optymalizacja techniczna wiąże się z tym, żeby usunąć błędy na stronie i wprowadzić nowe funkcje, które będą pozytywnie przez ten algorytm oceniane i dzięki temu strona będzie wyżej w wynikach Google. Są też jeszcze inne filary, które wpływają na pozycję: linkowanie zewnętrzne, czy zawartość strony, bo tu musi być w miarę konkurencyjny z innymi serwisami w TOP 10. Jeżeli będziemy mieli po prostu gorszą ofertę, to nawet sam tekst będzie niżej oceniany. No i jeszcze jest content marketing.

03:20 Ania Zalewska:

A więc są czynniki, które można nazwać zewnętrznymi i czynniki, które są zależne od nas, czyli treści jakie tworzymy i to jak przedstawimy ofertę. Ty znasz te wszystkie czynniki, które wpływają na pozycjonowanie?

03:30 Michał Borzyszkowski:

Wszystkich czynników to nikt nie zna. 7-8 lat temu Google oznajmiło, że tych czynników jest co najmniej 200. Ale już teraz w nowszych wiadomościach czasem na hangout'cie podpowiadają kilkaset, kilka tysięcy, raz padła liczba dwa tysiące od któregoś z techników Google. Ale tak naprawdę to jest nieznana liczba i nieznany algorytm. Możemy się tylko domyślać po własnym doświadczeniu, co tak naprawdę wpływa na polepszenie oceny przed Google.

04:13 Ania Zalewska:

Czyli po prostu ty pozycjonując stron widzisz czy coś działa czy nie i na tej podstawie możesz powiedzieć, że to jest czynnik, który wpływa na pozycjonowanie strony.

04:26 Michał Borzyszkowski:

Dokładnie. Cały czas człowiek się uczy, coś prowadzi. A jak nie zadziała, no to na przyszłość dwa razy się zastanowi, czy to wprowadzać, bo zawsze to kosztuje czas. A rozwiązania sprawdzone, które działają, warto wykorzystać na innych serwisach.

 

8-krotny wzrost klientów dzięki pozycjonowaniu! Zobacz historię sukcesu naszego klienta!

 

Jakie frazy wybierać?

04:40 Ania Zalewska:

Czyli pozycjonowanie to nie jest taka matematyka, że są reguły, które są raz na zawsze ustalone, tylko tu się wszystko cały czas zmienia, a efektywność działań trzeba sprawdzać.

04:50 Michał Borzyszkowski:

Tak. Z tym, że reguły, jakieś podstawy też są. Niektóre elementy są stałe i podejrzewam, że i bardzo długi czas jeszcze zostaną. Były natomiast rzeczy, które robiło się 7-8 lat temu, które gdyby teraz wprowadzić dostalibyśmy karę od Google i zostaniemy całkowicie usunięci z wyników wyszukiwania. Także jak widać dziedzina ta cały czas się rozwija.

 Gdyby ktoś 7 lat temu nauczył się pozycjonowania i w ogóle się nie rozwijał, to może szkodzić naszej stronie

05:19 Ania Zalewska:

Czyli gdyby ktoś 7 lat temu nauczył się pozycjonowania i w ogóle się nie rozwijał, to może szkodzić naszej stronie. Będzie zbijał niżej wyniki wyszukiwania, zamiast wyżej.

Jak jesteśmy przy pozycjonowaniu... mnie osobiście najbardziej kojarzą się frazy. Bo wiadomo, że wpisujemy jakąś frazę w Google i jak chcę, aby moja strona była widoczna na tę frazę. O co tutaj chodzi z tymi frazami? Co to jest? Teraz idziemy bardziej w kierunku fraz typu long tail. Nie wpisujemy już "mieszkanie", jak szukamy mieszkania, tylko dokładnie to, o co nam chodzi, czyli np. "mieszkanie dwupokojowe poznań grunwald". O co tu chodzi?

06:09 Michał Borzyszkowski:

Chodzi o to, że dostać się do klienta już końcowego. Nie do klienta, który szuka "mieszkania', bo nie wiadomo, że on szuka mieszkania? W Polsce, czy może na Kostaryce? Mieszkanie dwupokojowe, czy kawalerkę? Czy może w konkretniej dzielnicy w Poznaniu? Użytkownik wie czego szuka i to wpisuje. Dzięki temu, że pojawimy się na te hasła wyżej, to jest już większa szansa, że on dokona konwersji, czyli w przypadku mieszkań to zadzwoni albo skorzysta z formularza internetowego. W przypadku sklepów to będzie zakup, czyli podobnie. Nie promujemy się na słowo "buty", no bo nie wiadomo jakich butów szuka użytkownik - kobiecych? adidasów? do garnituru? Jest też dużo zapytań typu "buty nike czerwone". No i użytkownik wpisująC taką frazę wchodzi w kategorię produktów, na której są tylko te produkty, które go interesują.

07:17 Anna Zalewska:

Czyli te frazy long tail są sprecyzowane i pokazują co konkretnie szuka użytkownik.Więc powiedzmy, że ja przychodzę do Ciebie i chcę, żebyś mi wypozycjonował stronę na na frazę "sok". Co ty mi odpowiesz?

07:33 Michał Borzyszkowski:

Po pierwsze się zapytam, kto jest Twoim klientem. Czy na pewno wpisze on sok i czy chce kupić ten sok, wyprodukować, sprowadzić, czy po prostu zastanawia się z czym się pije dany sok, jaki jest zdrowy, a jaki nie, ile ma kalorii. Prawdopodobnie jeżeli wypiszemy sok w Google, no to wyniki wyszukiwania będą bardzo zróżnicowane. Nie wiemy, co jest intencją tego użytkownika.

08:09 Anna Zalewska:

Kolejny raz dochodzimy właśnie do tego sedna, czyli pozycjonowania. To nie jest masowe przyciąganie użytkowników, tylko docieranie do właściwej grupy odbiorców. Idźmy dalej.

Dla mnie, jeśli chodzi o pozycjonowanie najtrudniejszym pojęciem jest widoczność. Powiem szczerze, że jak ktoś mnie pyta o widoczność to wytłumaczenie tego osobie, która nie miała wcześniej styczności z pozycjonowaniem jest bardzo trudne. Możesz prostymi słowami powiedzieć co to w ogóle jest za miara? Procenty, kilogramy?

 My w widocznych patrzymy na ile fraz wyszukiwanych pojawia się strona internetowa klienta i na tym bazujemy. Tu korzystamy z narzędzia SENUTO 

08:41 Michał Borzyszkowski:

Jeśli chodzi o widoczność to tak jak mówiłaś jest to skomplikowane stwierdzenie. Tak naprawdę wiele firm inaczej się do tego odnosi. Niektórzy patrzą na to ile osób weszło na stronę. Inni patrzą ile osób weszło w stronę w wynikach wyszukiwania np. w GSC można to zobaczyć. Jednakże jest to niemiarodajne, bo może być strona widziana w Google kilka tysięcy razy a kliknięć było 300. To jest ekstremalnie niski CTR, czyli ilość wejść do ilości wyświetleń. My w widocznych patrzymy na ile fraz wyszukiwanych pojawia się strona internetowa klienta i na tym bazujemy. Tu korzystamy z narzędzia SENUTO i na tym patrzymy czy ta widoczność wzrasta, czyli ilość fraz na które sie pojawia strona.

michal borzyszkowksi live widoczni

 

Jak wygląda proces pozycjonowania w agencji widoczni?

 

 

Widoczność strony, czyli...

09:51 Anna Zalewska:

Ok. Czyli można powiedzieć, że widoczność to takie pojęcie, które jest bardziej zaawansowane. Użytkownik taki typowo podstawowy niekoniecznie musi się takim pojęciem posługiwać.

Dwóch specjalistów z różnych firm mogą mieć dwie różne definicje widoczności

10:04 Michał Borzyszkowski:

Dokładnie. Z tym, że nawet dwóch specjalistów z różnych firm mogą mieć dwie różne definicje widoczności. Bo każda firma inaczej interpretuje dane strony klienta.

10:13 Anna Zalewska:

A gdybym ja chciała przeanalizować efekty pozycjonowania, które realizuje dla mnie agencja to na jakie wskaźniki powinnam patrzeć?

Nie ma sensu płacić na pozycjonowanie, które daje nam pierwsze pozycje, ale bez sprzedaży

10:24 Michał Borzyszkowski:

Tak naprawdę na sprzedaż lub ilość zapytań. To są najważniejsze wskaźniki w sklepie czy na stronie internetowej. Rosnąca sprzedaż generuje pieniądze, które klient może przeznaczyć na dalszą współpracę z agencją a nawet rozszerzenie pakietu usług. Natomiast nie ma sensu płacić na pozycjonowanie, które daje nam pierwsze pozycje, ale bez sprzedaży. Wiele firm w Polsce zajmuje się jeszcze tylko i wyłącznie pozycjonowaniem względem wypromowania klienta jak najwyżej i ich nie interesuje co dalej będzie - czy będzie sprzedaż, czy nie. Innym ważnym czynnikiem jest ilość wejść na stronę. Może być na przykład promowana jedna popularna fraza, z której są wejścia na stronę, a może być też np. dziesięć fraz mniej popularnych i tych wejść będzie więcej niż z tej jednej topowej frazy. A więc podsumowując, najważniejszym wskaźnikiem jest sprzedaż a potem ilość wejść na stronę.

11:43 Anna Zalewska:

A tą ilość wejść na stronę to gdzie można sprawdzić?

 Google Analytics To darmowe narzędzie od Google, a instalacja jego na stronie trwa może z 5 minut 

11:44 Michał Borzyszkowski:

Najbardziej popularnym narzędziem zarówno w Polsce, jak i na świecie jest Google Analytics. To darmowe narzędzie od Google, a instalacja tego na stronie trwa może z 5 minut i w większości serwisów można to zrobić samodzielnie.

12:00 Anna Zalewska:

I tam właśnie mogę sprawdzić, czy ktoś odwiedza moją stronę i czy mam te zapytania, ile ich jest, skąd są... zgadza się?

12:07 Michał Borzyszkowski

Tak. Można sprawdzić, z tymże dane będą zbierane od momentu, kiedy zainstalujemy to, czy dodamy odpowiedni kod na stronie, a więc warto zrobić to jak najwcześniej. A do zmierzenia ilości sprzedaży w sklepie, czy zapytań potrzeba zainstalować specjalne rozszerzenie tzw. "Cele konwersji". Może się nie obyć bez pomocy informatyka.

 

Zobacz artykuł:

Statystyki w sklepie internetowym, które musisz znać!

LIVE oko w oko widoczni II

 

 

Kwestia linków - kiedy dodawać, a kiedy nie?

12:54 Anna Zalewska:

Zmierzamy powoli ku końcowi. Podsumujmy to. Pozycjonowanie to są wszystkie działania, które mają na celu, żeby strona była widoczna, ale ostatecznie nie chodzi nam o wizerunek, o to by nas tylko odwiedzano, ale o sprzedaż. Z Twojego punktu widzenia, jaki element pozycjonowania jest najtrudniejszy? Kiedy warto zgłosić się do eksperta i samemu lepiej tego nie robić?

WebMaster nie zawsze zwraca uwagę na aspekty techniczne. On ma za zadanie stworzyć stronę, a już nie patrzy czy jest zgodna ze wskazówkami Google, czy nie ma jakiś błędów, które są typowe dla Google

13:19 Michał Borzyszkowski:

Do eksperta należy się zgłosić w dwóch tak naprawdę sytuacjach. To jest optymalizacja techniczna, bo tutaj klienci nie wiedzą, jak do tego się zabrać, na jakie elementy zwrócić uwagę. Właściciel serwisu nie zajmuje się tymi sprawami, do tego trzeba mieć fachową wiedzę. WebMaster nie zawsze zwraca uwagę na aspekty techniczne. On ma za zadanie stworzyć stronę, a już nie patrzy czy jest zgodna ze wskazówkami Google, czy nie ma jakiś błędów, które są typowe dla Google. Prostym przykładem jest menu górne, boczne i dolne. We wszystkich nich mamy zakładkę "Oferta", a w każdym z nich jest inny link, czyli adres url podstrony, a wszystkie mają tę samą treść. Google odczytuje to jako duplikacja treści. Webmaster wejdzie w każdy z tych linków, sprawdzi czy działa i na tym jego działania się kończą. Właściciel serwisu spojrzy na wszystkie podstrony, sprawdzi, czy znajduje się na nich oferta i wszystko wydaje się ok. Natomiast robot Google wejdzie na dane strony i zobaczy, że są to trzy różne strony o tej samej treści, więc uzna to za duplikację treści, a po drugie może tez uznać, że jeśli tak skala jest duża, to próbujemy oszukać algorytm Google i manipulować wynikami wyszukiwania. Konsekwencją może być obniżenie naszej pozycji w Google.

14:46 Anna Zalewska: 

Czyli pierwszy powód, dla którego powinniśmy zgłosić się do eksperta, kiedy robimy stronę, bo osoba tworząca stronę www nie ma wiedzy na temat pozycjonowania. A drugi przypadek?

14:58 Michał Borzyszkowski:

A drugi przypadek jest wtedy, kiedy chcemy linkować stronę, bo tutaj też należy mieć wiedzę techniczną na temat tego, czego nie należy robić.

15:10 Anna Zalewska:

Wyjaśnijmy tylko. Chodzi o to, aby linki do naszej strony znajdowały się na jakiś zewnętrznych serwisach, tak?

15:20 Michał Borzyszkowski:

Tak, i prowadziły do naszej strony. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ Google potrafi za to znacząco ukarać stronę, tak, że będzie mało szans, żeby ją znaleźć, jeżeli będzie to nieprawidłowo robione. 

15:31 Anna Zalewska:

Czyli nie będzie jej w wynikach wyszukiwania?

15:33 Michał Borzyszkowski:

Nie będzie jej w wynikach wyszukiwania w ekstremalnym przypadku. W innych przypadkach po prostu zaniży ocenę serwisu na konkretne słowa kluczowe, na które te linki przychodzą no i żadne inne działania nie pozwolą na wypromowanie tego. Trzeba się ich tak naprawdę zrzec, co jest bardzo trudne do zrobienia i mozolnie po takim linkowaniu odzyskiwać pozycje, odzyskiwać wyniki, widoczność. To może trwać miesiące, a nawet kilkanaście miesięcy. 

Lnki przychodzące do naszej strony to ok, ale jeżeli dodamy je w niewłaściwy sposób np. na jakiś podejrzanych stronach to raczej sobie zaszkodzimy niż pomożemy. 

16:10 Anna Zalewska:

Czyli to, że mamy linki przychodzące do naszej strony to ok, ale jeżeli dodamy je w niewłaściwy sposób np. na jakiś podejrzanych stronach to raczej sobie zaszkodzimy niż pomożemy. 

16:19 Michał Borzyszkowski:

Dokładnie. I wtedy to jest bardzo trudno cofnąć. 

16:25 Anna Zalewska:

Myślę, że na dzisiaj zakończymy. Pozycjonowanie jest tak szerokim tematem, że kolejne odcinki dotyczące pozycjonowania będą sprecyzowane pod konkretne zagadnienie. Dzisiaj staraliśmy się przybliżyć Wam te najważniejsze pojęcia. Jeśli macie do nas jakieś pytania do komentujcie lub wysyłajcie wiadomości prywatne, a my będziemy rozwijać te tematy w kolejnych odcinkach. Myślę, że Michał jeszcze nieraz się pojawi. Był to jego debiut LIVE. Trochę się denerwował, ale na pewno dał sobie radę, mam nadzieję, że wesprzecie go lajkami. Widzimy się za dwa tygodnie z innym gościem. Do zobaczenia!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest SEO? Wskazówki dla początkujących #LIVE II

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ