Jak dobrze wybrać agencję SEO? Porady dla klientów #LIVE III

oko w oko z marketingiem III live2

 

JAK DOBRZE WYBRAĆ AGENCJĘ SEO?

- TRANSKRYPCJA III ODCINKA

00:03 Adrianna Nowak:

Dzień dobry! Witamy Was bardzo serdecznie w kolejnym odcinku naszego LIVE "Oko w Oko z marketingiem internetowym". Zanim rozpoczniemy właściwą rozmowę, chciałabym Wam polecić najnowsze wydanie magazynu  E-commerce & Digital Marketing, w którym znajdziecie materiał przygotowany przez Czarka Urbanowicza, menedżera działu SEO w naszej agencji. Artykuł zawiera dużo cennych porad porzuconych koszyków, także coś w sam raz dla właścicieli sklepów internetowych. 

To jest już nasz trzeci LIVE. W pierwszym rozmawialiśmy o content marketingu, drugi dotyczył kwestii bardziej technicznych - optymalizacji strony. No i przyszedł czas najwyższy, aby porozmawiać o samej usłudze SEO, o tym czym ona jest, jak dobrze nawiązać współpracę z agencją od pozycjonowania. No i nikt nie opowie nam o tym lepiej niż Wojtek Leder, który jest menedżerem Działu Obsługi Klienta w naszej agencji. Cześć Wojtku.

01:17 Wojtek Leder:

Cześć, witam wszystkich bardzo serdecznie. 

01:19 Adrianna Nowak:

A w roli prowadzącej będę ja. Nazywam się Adrianna Nowak i jestem specjalistą ds. marketingu internetowego w agencji widoczni. Też jest to mój debiut dzisiaj, także trzymajcie kciuki, żeby wszystko wyszło jak najlepiej. 

Jaki jest cel dzisiejszego Live'u? Po pierwsze chcemy Wam przybliżyć temat działań agencji SEO. Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu współpracy z taką agencją. Jakie są triki agencji, na które powinniśmy uważać i dokładniej zbadać oraz czym się takie agencje między sobą różnią? Ja dzisiaj postaram się wcielić w rolę takiego niewtajemniczonego klient, który dopiero bada rynek i Wojtek mam nadzieje, że mi wszystko dobrze rozjaśni. Myślę, że osoby początkujące, które dopiero wchodzą w ten cały świat SEO na pewno znajdą tutaj coś dla siebie. 

Rozpoczynając, zacznijmy Wojtku od takiej pogłoski, która gdzieś tam krąży - usługa SEO jest przeznaczona wyłącznie dla dużych firm, dla korporacji, a gdzieś tam te mniejsze lokalne biznesy powinny o tej usłudze zapomnieć. Zgadzasz się z tym?

02:41 Wojtek Leder: 

Nie mogę się z tym zgodzić. Na przykładzie naszej agencji, mamy wiele różnych firm, od korporacji, po firmy rodzinne, które działają na rynkach lokalnych. I to tak naprawdę od nas zależy i to należy do zadań agencji, żeby znaleźć odpowiednią strategię dla takiej firmy i się dostosować. Jeżeli to jest mała firma lokalna, działania muszą być zupełnie inaczej ustawione, żeby ona się wyświetlała na swoim rynku lokalnym i w okolicach. Jeżeli jest to korporacja, to powinna być ona widoczna na całą Polskę. Jeżeli jest to firma, która zajmuje się wyłącznie sprzedażą hurtową, żebyśmy trafiali do tych klientów, którzy tej sprzedaży hurtowej potrzebują, a nie np. do klientów detalicznych. Także jest to pogłoska nieprawdziwa i tak naprawdę wszystko zależy od odpowiedniego ustawienia strategii pozycjonowania.

03:37 Adrianna Nowak: 

Rozumiem. Czyli jest to informacja na pewno pocieszająca dla mniejszych biznesów, które gdzieś tam dopiero startują.

03:43 Wojtek Leder:

Jeżeli ktoś ma mały biznes, to nie ma się czym zrażać, tylko po prostu szukać agencji, która podejmie sie współpracy i spełni oczekiwania i dostosuje odpowiednią strategię.

 

PONAD 9500 fraz w czołówce wyników Google! Poznaj Historię Sukcesu naszego klienta!

Za frazy vs abonamentowy -Jaki typ rozliczenia jest lepszy?

04:00 Adrianna Nowak:

Osoby, który już badały rynek na pewno wiedzą, że takich agencji w Polsce jest coraz więcej. Mnożą się naprawdę w dużym tempie. Zapewne różnią się też czymś między sobą. Jak słyszałam, że taką podstawową różnicą jest typ rozliczeń z klientem. Jakie typy rozliczeń wyróżniamy?

04:19 Wojtek Leder:

Mamy typ rozliczenia, który ostatnio jest bardzo popularny, to jest rozliczenie abonamentowe. Mamy również rozliczenia za pozycje i tzw. hybryda, łącząca jakiś minimalny abonament, a do tego dochodzą koszty za konkretne pozycje. Jak osobiście uważam że, najlepszym modelem rozliczeniowym jest abonamentowy bo po prostu wtedy mamy pewność, że ta usługa jest kompleksowa. Jeżeli posiadamy w jakieś agencji abonament to mamy usługę kompleksową, która skupia się na widoczności całej strony, oferuje pełne wsparcie content marketingowe, zaplecza, linkowania, zalecenia optymalizacyjne i  to wszystko składa się na widoczność strony i myślę, że ten model rozliczenia jest najważniejszy. 

Jeżeli chodzi np. o rozliczanie za konkretne pozycje - tutaj musimy uważać. Gdy trafi się klient, któremu pasuje takie rozliczenie, bo gdzieś tam agencja poleciła taki sposób współpracy, powinien uważać na to, jakie frazy są dobierane. Może się okazać, że zostaną dobrane frazy, które po prostu będzie łatwo wbić na wysokie pozycje i wtedy klient będzie za te frazy płacił. mimo, że nie przynoszą one żadnych konwersji. Po prostu będą to pieniądze wyrzucane w błoto, bo nikt tych fraz nie wyszukuje. I to jest podstawowy problem i to na co trzeba uważać w przypadku rozliczenia za frazę.

05:59 Adrianna Nowak:

Czyli rozliczanie za pozycje, za frazy jest bardziej ryzykowne dla osób, które jeszcze nie znają za bardzo tego tematu. 

06:08 Wojtek Leder:

Nie chciałbym mówić, czy są bardziej ryzykowne, ani co jest lepsze, co jest gorsze. Na pewno są firmy, którym taki typ rozliczeń pasuje, aczkolwiek  trzeba tutaj dbać o to, żeby te frazy były odpowiednio dobrane, żeby to faktycznie były frazy, na których nam zależy. Tego klient często nie wie. On na przykład ma jakiś sklep z rzeczami, czy z obuwiem i chciałby być widoczny na "takie i takie" frazy. Nie ma pojęcia np. ani wiedzy na ten temat, że te frazy nie są wyszukiwane. I w tym rola agencji, aby uświadamiać i edukować tego klienta. Nie jest sztuką wypozycjonować stronę internetową na frazę, które nie mają wyszukiwań. Ok, będziemy wysoko, ale nikt nie wejdzie na nasz sklep internetowy, czy stronę internetową. 

07:01 Adrianna Nowak:

O jakich w ogóle kwotach możemy mówić? Czy jest jakiś minimalny budżet, od którego możemy startować z działaniami SEO? Załóżmy, że mam 500 zł i coś był w stanie mi zaproponować?

07:17 Wojtek Leder:

Powiem tak, jeżeli mówimy o budżecie 500 zł no to trzeba zdawać sobie sprawę, że to nie jest zbyt wysoki budżet. Tak, jak wspomniałem agencja widoczni działa kompleksowo. Realizujemy usługę, gdzie tak naprawdę jest pozycjoner, który odpowiada za strategię, jest copywriter, który odpowiada za content marketing, osoby od linkowania, opiekun klienta, który odpowiada za kontakt między klientem a agencją. Możliwe, że są agencje, są usługi, które w tej kwocie mogą zaproponować w tej kwocie jakieś działania, aczkolwiek, gdy ktoś ma budżet 500 zł, to też myślę, że warto byłoby spróbować coś samemu zrobić. Jest dużo blogów, dużo książek, żeby poczytać np. na temat kampanii AdWords, na temat kampanii na Facebooku. To jest budżet odpowiedni np. dla małego sklepu, który mógłby już samodzielnie rozpocząć jakieś działania. Jeżeli to wszystko zacznie się zwracać, budżet zacznie się powiększać, wtedy możemy myśleć o tym, aby takie działania kompleksowe przejęła jakaś agencja.

42480585 754595808266195 1420138886406864896 n

 

 

Na co uważać przy wyborze agencji SEO?

08:36 Adrianna Nowak: 

No to wiemy już, że usługi SEO nie należą do najtańszych, ale oczywiście znajdą się też takie agencje, które oferują pozycjonowanie nawet już od 100 zł. Czy to nie jest jakaś podpucha? Czy możliwe jest pozycjonowanie od 100 zł?

08:47 Wojtek Leder: 

W moim odczuciu pozycjonowanie stało się produktem luksusowym, który nie jest najtańszy. Nie każdego na to stać. Jeżeli ktoś oferuje pozycjonowanie za 100 czy za 200 zł, to należy się zastanowić, co tak naprawdę on w tej kwocie będzie wykonywał, czy przypadkiem nie zaszkodzi, zamiast pomóc. Jeżeli już to sobie przeliczymy, że ktoś w miesiącu chce 100 zł za pozycjonowanie, no to pytanie, ile on będzie nad tą stroną pracował, żeby mieć jeszcze z tego zarobek. To jest pierwsza sprawa. Wystarczy sobie to przeliczyć na godziny pracy informatycznej i ile to wszystko kosztuje. Ludzie, którzy prowadzą swoje biznesy to mają pogląd, jak wygląda wycena pracy informatycznej. Jeżeli ktoś za miesiąc pracy chce 100 zł, to za dużo tej pracy nie będzie, albo zagrożenie może być też takie, że w tej cenie ktoś zacznie rozsyłać linki wrzucone w automat, we wszystkich miejscach w Polsce lub jakiś zagranicznych serwisach, gdzie ten link da się dodać. To jest bardzo szkodliwe i nienaturalne zachowanie. Może to się wiązać nawet z karą Google na taką stronę. Teraz Google tępi takie zachowania i linkowanie powinno być wyłącznie ręczne na sprawdzonych miejscach. Kiedyś się praktykowało to, że można było wrzucić robota na daną stronę internetową i wszędzie wysyłali adres. Teraz już tak nie robimy, bo jest to bardzo duży błąd i wiąże się to z dużymi zagrożeniami. 

10:23 Adrianna Nowak:

Wiemy już, że warto uważać na takie agencje. Może Wojtku mógłbyś podpowiedzieć naszym widzom, jakie inne triki, które stosują agencje, a na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed popisaniem umowy. Jak słyszałam, że typ umowy ma duże znaczenie. Często to pomijamy, a ona ma duże znaczenie. 

10:47 Wojtek Leder:

Myślę, że nie tylko w naszym biznesie typ umowy ma duże znaczenie. Można się spotkać z tym często, że agencje chcą np. odpisywać umowy długo terminowe z długim okresem wypowiedzenia. Moim zdaniem podstawowym problemem jest to, że klient tego nie zauważy, że np. w momencie, kiedy nie będzie zadowolony z takiej agencji to ma pół roku okresu wypowiedzenia, czyli jeszcze przez 6 miesięcy musi jeszcze z nimi współpracować i co miesiąc płacić wynagrodzenie. Osobiście uważam, że jeżeli agencja jest pewna swego, no to najrozsądniejszym, najbardziej uczciwym rozwiązaniem jest jeden miesiąc wypowiedzenia. Tak jest u nas w agencji. My to stosujemy i to jest taki miesiąc, gdzie, nawet jeżeli klient z różnych powodów chce się z nami rozstać. Nie mówię tutaj tylko, że nie był z czegoś zadowolony, no to my mamy ten miesiąc, żeby te działania zamknąć i oddać wszystkie rzeczy, które były robione np. napisane teksty na stronę. Nie widzę sensu, żeby klient miał z nami być, jeżeli tego nie chce, a tak to wygląda w przypadku kilkumiesięcznych wypowiedzeń.

 

oko w oko z marketingiem III live

 

Jak wygląda proces pozycjonowania w agencji widoczni?

Pytania i odpowiedzi - skrót

Kiedy widać pierwsze efekty pozycjonowania?

Pozycjonowanie to inwestycja. Każda branża, każdy klient jest inny, a więc trudno znaleźć złoty środek i powiedzieć konkretnie o czasie, po którym widać pierwsze efekty SEO. Minimum jest to okres 4-5 miesięcy, gdzie ten ruch na stronie powinien już wzrastać. Ale wszystko zależy tak naprawdę od:

  • platformy, na której jest strona, 
  • historii domeny, 
  • branży, 
  • wielkości strony, 
  • produktu/usługi. 

A więc tych czynników jest naprawdę wiele i  z każdym klientem powinno się na ten temat rozmawiać indywidualnie. 

Czy jest jakiś zakres działań SEO, których klient może podjąć samodzielnie?

Obecnie bardzo mocno stawia się na content marketing. Napisanie treści na stronę również kosztuje i jest w zakresie działań agencji od pozycjonowania. Jeśli ma się lekkie pióro i dryg copywriterski można samodzielnie pisać teksty ofertowe, czy np. firmowego bloga. Rozwijanie treści na stronie bardzo mocno wspiera SEO. Można także poczytać sobie i popróbować ustawienie kampanii Google Ads no. na mniejszym budżecie. 

SEO, czy pozycjonowanie? CO lepiej wybrać?

Najlepsze jest działanie na zasadach synergii. Oba działania nie wykluczają się wzajemnie. Możemy zarówno obstawić wyniki płatne i wyniki organiczne. Zawsze działa to bardzo skutecznie i często proponujemy to rozwiązanie naszym klientom.

Jakie inne działania marketingu internetowego polecamy?

Dobrym pomysłem jest inwestycja w media społecznościowe, np. prowadzenie fanpage'a na Facebooku, który buduje pozytywny wizerunek firmy. Innym kanałem jest LinkedIN, na którym możemy pokazać siebie jako eksperta w danej dziedzinie. W niektórych przypadkach polecamy także Instagram - jest to świwtne narzędzie komunikacji z klientem np. dla sklepów internetowych. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak dobrze wybrać agencję SEO? Porady dla klientów #LIVE III

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 144 głosów

UDOSTĘPNIJ