Festiwal SEO 2019 Katowice - relacja z konferencji

festiwal seo katowice 2019 widoczni2

Festiwal SEO 2019 był dla nas wyjątkowy. Tym razem byliśmy tam nie tylko w roli słuchaczy, ale stanęliśmy na scenie, aby wygłosić prelekcję na temat efektywnego wykorzystywania danych z Google Search Console. Co jeszcze działo się podczas tego wyjątkowego wydarzenia w kalendarzu każdego pozycjonera? Zobaczcie naszą relację.

festiwal seo 2019 widoczni1

 

festiwal seo 2019 widoczni4

 W roli prowadzącego - Sławomir Borowy.

 

Organizacja Festiwalu SEO 2019

O randze Festiwalu SEO może świadczyć już sama lokalizacja - nowoczesne centrum konferencyjne w Katowicach. Miejsce z pewnością wybrane nieprzypadkowo, bo na imprezę zjeżdżają się pasjonaci SEO z całej Polski, a co roku liczba uczestników przekracza pół tysiąca. Wystarczył rzut okna na wypełniony po brzegi parking, aby uświadomić sobie, na jak dużą imprezę przyjechaliśmy i jakiej publiczności spodziewać się podczas naszej prelekcji.

Organizację oceniamy bardzo pozytywnie zarówno uczestnicy, jak i prelegenci traktowani byli profesjonalnie i mogli liczyć na najwyższy komfort. Po każdej prelekcji publiczność miała dostęp do mikrofonów, aby móc zadać pytania prelegentom. Na uwagę zasługuje także prowadzący ze sceny imprezę Sławomir Borowy, który doskonale zarządzał całą imprezą, dbając o to, by wszystko odbywało się zgodnie z planem. Pokazał także swoje poczucie humoru, prezentując z barwnie wszystkich prelegentów.

Interesują Cię wydarzenia marketingowe? Zobacz ofertę #Akademii widoczni Zobacz więcej

 

festiwal seo 2019 widoczni5

 

Co działo się na Festiwalu SEO 2019? - Prelekcje

Trzeba przyznać, że organizatorzy Festiwalu SEO stanęli na wysokości zadania, zapraszając ciekawych prelegentów. Większość prezentacji opierała się na własnych case’ach i nietypowym podejściu do tematu pozycjonowania. Niektóre prezentacje w naszej ocenie skierowane były raczej do klientów, którzy korzystają z pozycjonowania niż do pozycjonerów. Mimo to również i one były dla nas inspirujące. Poniżej nasze najważniejsze wnioski z wysłuchanych prelekcji:

 • Jakub Makaruk - przedstawił 15-letnią historię forum Pozycjonowanie i Optymalizacja przez pryzmat zmian, jakie zachodziły w branży SEO. Prezentacja zdecydowanie dla osób, które lubią powspominać dawne czasy lub dla osób, które nie pamiętają ery spamowych linków, ukrywania treści i innych praktyk, które dawno odeszły do lamusa jako szkodliwe i nieskuteczne.

 • Łukasz Suchy, Deva Group - prezentacja o link buildingu oparta na własnym eksperymencie. Autor przedstawił swoje testy skuteczności w odniesieniu do linków kupionych na Allegro, powszechnie uznawanych za mało wartościowe i nie przynoszące żadnych korzyści. Jak pokazały testy Łukasza Suchego takie linki może nie przynoszą rewolucji w widoczności strony, a na przyczyniają się do wzrostów. Bardzo ciekawi nas, co wydarzy się dalej i czy ostatecznie takie linki nie ściągną na stronę filtra Google.Prezentacja dostępna na stronie: https://www.devagroup.pl/blog/wp-content/uploads/2019/05/Lukasz-Suchy-Festiwal-SEO.pdf

 • Artur Strzelecki, Silesia SEM - organizator Festiwalu SEO postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami z optymalizacją sklepu internetowego. Skupił się na branży dziecięcej. Szczególnie zaciekawił nas wniosek, że w tej branży frazy branżowe nie grają ważnej roli, a klienci raczej szukają konkretnych kategorii i produktów niż sklepów. Wynika to z braku silnych dziecięcych marek e-commerce. Inaczej jest np. w sklepie X-kom, w którym frazy brandowe dominują.

 • Michał Barczyk, X-kom - prezentacja w praktyczny sposób pokazywała jak przygotować się do Black Friday od A do Z. Autor mówił m.in. o tym jak stworzyć kampanię, zwrócił uwagę nawet na takie aspekty jak logistyka czy też przygotowanie serwerów na zwiększony ruch na stronie. Ciekawa prelekcja, szczególnie dla e-commerce oraz agencji, które obsługują sklepy.

 • Benedykt Protasiuk, Sempai - prezentacja dotyczyła linków do strony, które zostały usunięte. Autor przeprowadził testy, aby przekonać się, czy po usunięciu takie linki nadal przekazują stronie moc. Bardzo ciekawe zagadnienie, które mogłoby znaleźć swoją kontynuację na blogu, bo jak słusznie zauważyło wielu słuchaczy, testy prowadzone były zaledwie miesiąc. Chętnie prześledzimy dalsze losy eksperymentu.

 • Grzegorz Strzelec, Discovery/TVN - zdecydowanie wyróżniająca się prezentacja na tle pozostałych. Grzegorz Strzelec podszedł nieszablonowo do tematu i stworzył dekalog wraz z psalmami w rymowanej formie. W tak lekkiej formie zaprezentował poważną kwestię, jaką jest niezrozumienie SEO przez klientów i częste, wynikające z tego problemy komunikacyjne. Prezentacja bardzo wartościowa, ale w naszej ocenie skierowana raczej do odbiorców usług SEO niż do samych pozycjonerów. Marzyłoby nam się, aby nasi przyszli klienci obejrzeli taką prezentację. Podpisujemy się pod większością stwierdzeń Grzegorza Strzelca - dotknął naprawdę ważnych kwestii dla branży SEO i jej klientów. Dekalog możecie zobaczyć tutaj: https://www.silesiasem.pl/10-przykazan-i-psalmow-seowca

 • Łukasz Żelezny (SEO.london) - to kolejna prezentacja związana ze współpracą na linki agencja/pozycjoner - klient. Autor opisał sytuacje, które jego zdaniem źle wróżą przyszłej współpracy z klientem, m.in. nacisk na spotkania, niechęć do opłacania usług z góry czy też wygórowane oczekiwania względem efektów pozycjonowania. Bardzo inspirująca prezentacja z perspektywy relacji z klientami SEO.

 • Tomasz Stopka, Semurai - autor zaprezentował swoje doświadczenia z pozycjonowaniem pewnego technologicznego bloga. Początkowo wypracowywał efekty poświęcając dziennie 3h na optymalizację, jednak po pewnym czasie widoczność zaczęła spadać. W końcu klient zerwał współpracę, a...wykresy widoczności nagle ruszyły w górę. Autor podsumował to myślą, aby kontynuować swoje działania, jeśli wiemy, że dobrze robimy, uzbroić się w cierpliwość, a efekty w końcu nadejdą.

 • Piotr Michalak, Grupa TENSE - prezentacja zawierała podsumowanie najważniejszych działań, jakie powinny być realizowane w ramach kampanii SEO dla sklepów internetowych. Prezentacja przydatna zarówno dla początkujących, którzy szukają konkretnych wskazówek optymalizacyjnych, jak i dla tych, którzy być może doskonale znają przedstawione metody, ale potrzebują odświeżenia wiedzy.

 • Mateusz Dela - autor podzielił się swoim doświadczeniem w zakresie link buildingu na rynku niemieckim. Prezentację przedstawił w formie faktów i mitów. Na koniec opowiedział także, dlaczego zamiast pracować nad własną stroną skupia się na współpracy z uznanymi osobami na rynku SEO. Ciekawe podejście do zdobywania klientów.

 • Victoria Olsina, Consensys - prezentacja z trochę innego obszaru tematycznego - blockchain, ale w kontekście rozwoju branży digital, w tym pozycjonowania. Nie tylko jedyna prezentacja po angielsku, ale także jedyna prezentacja wygłoszona przez kobietę. Liczymy na więcej damskiego pierwiastka za rok ;)

 

Jak wykorzystać Supermetrics w SEO? - całe wystąpienie. Festiwal SEO 2019

Widoczni na Festiwalu SEO w Katowicach

Artur Wojczal i Cezary Urbanowicz przygotowali praktyczną prezentację o analityce dla pozycjonerów. Google Search Cosnole chociaż dostarcza wiele cennych danych, na poziomie raportowania nie jest ani intuicyjny, ani przystępny.

Doraźnym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie Google Data Studio. Jednak Artur i Czarek znają znacznie efektywniejszy sposób na analizę danych w GSC - wykorzystali w tym celu narzędzie Supermetrics. Dzięki temu mogli tworzyć niestandardowe zestawienia danych, a nawet dotrzeć do danych, których nie zdobędziemy w samym GSC.

Efekt? Znacznie szybsze raportowanie i dużo odzyskanego czasu na skuteczną analizę danych i wdrażanie zmian optymalizacyjnych. W prezentacji widocznych pokazane były przykłady 3 raportów: skuteczności treści, skuteczności treści z frazami oraz analizy CTR w odniesieniu do długości frazy i pozycji w Google. Więcej na temat prelekcji oraz wskazówki, jak ustawić raporty, znajdziesz w artykule: "Jak wykorzystać potencjał GSC za pomocą Supermetricsa"

festiwal seo 2019 widoczni3

 Widoczni na scenie: Artur Wojczal i Cezary Urbanowicz podczas Festiwalu SEO w Katowicach, więcej na: https://www.silesiasem.pl/festiwal-seo-2019-katowice

 

festiwal seo 2019 widoczni8

 

Wystawcy na Festiwalu SEO

Festiwal SEO w Katowicach to nie tylko prelekcje i networking, ale również okazja do rozmów z przedstawicielami firm z branży. Swoje stanowiska mieli m.in. SEMSTORM, Senuto i Easy Profits. Poza ciekawymi rozmowami, dzięki wystawcom mogliśmy także chwilę odetchnąć grając w FIFĘ ;)

festiwal seo 2019 widoczni9

 

Networking w Katowicach

Po konferencji wszyscy udali się na after party do Klubowej. Było wszystko, czego potrzebujemy na wieczór: muzyka, drinki i dobre towarzystwo. To właśnie tu mieliśmy okazję nawiązać wiele nowych znajomości, odświeżyć stare i podzielić się z innymi swoim doświadczeniem w SEO. Zarówno konferencja, jak i wieczór po zaliczamy do bardzo udanych.

festiwal seo 2019 widoczni7

 

Podziękowania

Dziękujemy organizatorowi, Arturowi Strzeleckiemu za zaproszenie na Festiwal SEO. To było dla nas ciekawe doświadczenie i radość, że możemy podzielić się swoim doświadczeniem z tyloma przedstawicielami branży SEO. Dziękujemy także publiczności za pozytywny odbiór i zainteresowanie naszą prelekcją. Liczmy na to, że zobaczymy się wszyscy ponownie za rok na kolejnej edycji Festiwalu SEO. 

Link do strony Festiwalu SEO: https://www.silesiasem.pl/festiwal-seo-2019-katowice

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Festiwal SEO 2019 Katowice - relacja z konferencji

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 2 głosów

UDOSTĘPNIJ