Widoczni na Festiwalu SEO 2019 - Jak wykorzystać potencjał GSC za pomocą Supermetricsa?

widoczny na festiwalu seo

Korzystanie z danych to codzienność w pracy pozycjonerów. Mamy dostęp do Google Search Console, a także do szeregu innych narzędzi analitycznych, ale tworzenie zestawień danych zajmuje sporo czasu. Obecnie korzystamy więc z narzędzia Supermetrics, które ułatwia nam budowanie nieszablonych i wnikliwych zestawień danych, a nawet - umożliwia dotarcie do danych, które nie są standardowo widoczne w GSC. Dzięki wdrożeniu Supermetricsa poświęcamy mniej czasu na samym raportowaniu i możemy skupić się na analizie pozyskanych danych. Z Supermetricsem analiza jest też łatwiejsza i szybsza. A wreszcie, dzięki sprawnej analizie jesteśmy w stanie optymalizować nasze działania i osiągać lepsze wyniki. Prowadzisz kampanie SEO, jesteś odpowiedzialny za raporty SEO? Zobacz jak wykorzystać Supermetrics w marketingu internetowym.

 

Całe nagranie z wykładu na Festiwalu SEO w Katowicach

 

Na nagraniu Artur Wojczal i Cezary Urbanowicz podczas Festiwalu SEO w Katowicach z prezentacją na temat wykorzystania Supermetrics do realizacji raportów z GSC.

Instalacja Supermetrics

Supermetrics jest płatnym narzędziem, ale jest możliwość przetestowania go na bezpłatnym okresie próbnym. Narzędzie jest dostępne w kilku wariantach m.in. dla Google Sheets, Excella czy też Google Data Studio. My korzystamy z arkuszy kalkulacyjnych Google i właśnie takie wykorzystania dotyczy ten artykuł.

Zaczynamy więc od zainstalowania dodatku w Google Chrome: https://chrome.google.com/webstore/detail/supermetrics/bnkdidgbiidpnohlnhmkehlimlnfhgce

Cały proces trwa kilka minut i jest bardzo intuicyjny. Zaczynamy klikając niebieski przycisk Za darmo. Narzędzie przekieruje nas do okna Google, gdzie musimy wyrazić zgodę na dostęp narzędzia do naszego konta.

supermetric pobieranie widoczni

 

 

Następnie zostajemy przekierowani do pustego arkusza kalkulacyjnego. W zakładce Dodatki powinien już być dostępny Supermetrics. Wybieramy komendę Launch i tym samym uruchamiamy dodatek w arkuszu.

supermetrics zainstalowany widoczni

 

uruchamianie supermtericsa widoczni

 

 

Po prawej stronie pojawia się okno do zarządzania danymi za pomocą Supermetrics. Zaczynamy od wyboru źródeł danych. Może to być jedno źródło lub kilka jednocześnie. Do wyboru mamy najważniejsze marketingowe źródła danych: media społecznościowe, panel Google Ads, Google Analytics, Google Search Console i wiele innych. Po wybraniu źródła klikamy niebieski przycisk pobierania danych. Narzędzie pokaże nam nowe opcje segregowania i filtrowania danych. Mamy tu szerokie możliwości od wyboru daty, ustawienia kolumn i wierszy, po odrzucenie niektórych danych. W każdym źródle możemy również wskazać konkretne zmienne, które chcemy analizować, np. kliknięcia, CTR, polubienia, odsłony itp.

wybor zrodla supermetrics widoczni

 

 

supermetrics pobieranie danych widoczni

 

 

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

Konfiguracja raportów Supermetrics dla SEO

Jak w praktyce wyglądała konfiguracja raportów Supermetrics dla SEO? Dla naszych pozycjonerów stworzyliśmy takie raporty jak: raport skuteczności treści, raportu skuteczności treści wraz z frazami oraz raport analizujący CTR z uwzględnieniem pozycji w top 10 i długości frazy.
Warto wspomnieć, że natknęliśmy się na problemy z działaniem wtyczki Supermetrics. Narzędzie nie zawsze działało poprawnie, dlatego polecamy edytowanie poszczególnych raportów w arkuszach Google z wykorzystaniem zakładki SupermetricsQueries, która powstaje automatycznie przy tworzeniu zestawienia. W zakładce wybieramy konkretny raport i przechodzimy do okna narzędzia po prawej stronie, aby dokonać zmian, np. poszerzyć zakres dat.

raport widoczni1

 

 Raport treści

 

1. Raport skuteczności treści

Tworzenie nowych treści w ramach pozycjonowania może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Czy zawsze daje oczekiwane rezultaty? Aby ocenić efektywność tekstów SEO, postanowiliśmy przeanalizować konkretne dane, ale znacznie głębiej niż pozwala na to zbiorczy raport w Google Search Console. Można byłoby pozyskać te wszystkie dane bez Supermetricsa, ale zebranie ich ręcznie zabrałoby znacznie więcej czasu. Postawiliśmy więc na automatyzację. Z zaznaczeniem, że część danych dodaliśmy ręcznie i stworzyliśmy dla nich formuły w arkuszu kalkulacyjnym.

Jak wygenerowaliśmy dane za pomocą Supermetrics?

Wybraliśmy jako źródło danych Google Search Console, następnie stronę, dla której zbieramy dane. W tym wypadku jest to nasza strona widoczni.com. Interesowały nas takie wskaźniki jak: kliknięcia, CTR, odsłony i średnia pozycja w Google. Ważne było dla nas, aby dane wyświetlały się z podziałem na miesiące. Wykluczyliśmy przy tym dane pochodzące z fraz brandowych, bo one charakteryzują się lepszymi wskaźnikami z założenia.

Raport krok po kroku:

 • Data Source: wybierz jako źródło GSC
 • Select Metrics: wybierz kliknięcia, odsłony, CTR i średnią pozycję
 • Split by: split to rows - wybierz Full URL, split to columns - wybierz month
 • Filter: tutaj możesz odfiltrować ruch z wybranych podstron, np. z bloga
 • Options: w Brand keywords warto dodać nazwę marki, aby również odfiltrować ruch brandowy

Uwaga - w raporcie zastosowaliśmy także ręczne formuły, aby wygenerować w pierwszych kolumnach podgląd wykresów. Aby uzyskać taki efekt, należy skorzystać z formuły: SPARKLINE i podać zakres, z którego ma powstać wykres. Ważne jest, żeby te wykresy były z lewej strony, dzięki temu nie stracimy ich przy aktualizowaniu danych.

Dlaczego taki raport?

Zbiorcze dane oferowane przez GSC to dla nas za mało. Chcemy znać skuteczność treści na przestrzeni czasu, żeby móc nałożyć to na naszą wiedzę o tym, czy akurat prowadziliśmy rozbudowę i optymalizację tekstów i tym samym ocenić skuteczność takich działań.

Korzyści z zastosowania raportu to przede wszystkim:

 • bardzo szybka analiza i ocena potencjału wszystkich adresów URL naszego serwisu
 • przed wdrożeniem narzędzia analiza 1000 adresów URL w GSC zajmowała nam ok 8 godzin. Obecnie możemy to zrobić nawet w jedną godzinę
 • przy pomocy raportu skuteczności treści w bardzo szybki sposób ocenisz czy treści, które tworzysz na stronę przynoszą efekt, co więcej przeanalizujesz to na poziomie treści pojedynczej podstrony, a nie całego serwisu i treści w ogóle; szybko wyłapiesz wszelkie spadki, wahania itd.

 

2. Raport skuteczności treści z frazami

Jest to rozbudowana wersja pierwszego raportu. Tym razem dodatkowo chcieliśmy dowiedzieć się, jakie frazy wpisywali użytkownicy, którzy generowali kliknięcia i odsłony i na jakich pozycjach były podstrony serwisu widoczni.com na konkretne frazy.

Jak wygenerowaliśmy dane za pomocą Supermetrics?

Raport skuteczności treści wzbogaciliśmy o dodatkową zmienną - frazę.

Raport krok po kroku:

 • Data Source: wybierz jako źródło GSC
 • Select Metrics: wybierz kliknięcia, odsłony, CTR i średnią pozycję
 • Split by: split to rows - wybierz Full URL i Search query, split to columns - wybierz month
 • Filter: tutaj możesz odfiltrować ruch z wybranych podstron, np. z bloga
 • Options: w Brand keywords warto dodać nazwę marki, aby również odfiltrować ruch brandowy

Uwaga - w raporcie zastosowaliśmy także ręczne formuły, aby wygenerować w pierwszych kolumnach podgląd wykresów. Aby uzyskać taki efekt, należy skorzystać z formuły: SPARKLINE i podać zakres, z którego ma powstać wykres. Ważne jest, żeby te wykresy były z lewej strony, dzięki temu nie stracimy ich przy aktualizowaniu danych.

Dlaczego taki raport?

Dzięki dostępowi do listy fraz możemy wyciągnąć ważne dla nas wnioski:

 • ocenić potencjał tworzonych treści
 • zaplanować tworzenie nowych treści
 • przeanalizować efektywność treści

Za pomocą tego raportu możemy także namierzyć kanibalizację fraz.

Najważniejsze korzyści z zastosowania raportu to:

 • stale odkrywamy nowe słowa kluczowe, które możemy dołączyć do pozycjonowania
 • w szybki sposób zdefiniujemy najmocniejsze słowa kluczowe 'gwiazdy', które w największym stopniu pracują na efekt wybranych adresów URL
 • w szybki sposób zdefiniujemy słowa kluczowe na określonych pozycjach, np. 7-15 - poprawiając pozycję tych słów kluczowych możemy znacznie zwiększyć liczbę wejść na stronę
 • w szybki sposób zdefiniujemy słowa kluczowe na dobrych pozycjach i z niskim CTR

 

Korzyści z przeprowadzenia analizy treści z Supermetricsem

Zaletą dwóch powyższych raportów jest to, że:

 • wszystkie interesujące nas dane (kliknięcia, wyswietlenia, ctr, pozycja) są rozłożone w czasie
 • wszystkie te dane, dla wszystkich stron naszego serwisu mamy jednym miejscu - nigdzie nie musimy się wklikiwać
 • możliwość dowolnego sotrowania, filtrowania i porównywania wyników
 • jesteśmy w stanie robić bardzo szybką analizę tych danych
 • wykorzystujemy w 100% potencjał tworzonych treści
 • mamy pomysły zarówno na optymalizację istniejących treści, ale też rozbudowę nowych - nigdy nie dochodzimy do ściany
 • a dzięki temu osiągamy szybciej, lepsze efekty
raport widoczni2

 

 Raport CTR

 

3. Raport CTR z uwzględnieniem pozycji i długości fraz

Kolejny raport, jaki wygenerowaliśmy pozwala dotrzeć do danych, do których nie dociera użytkownik GSC. Mianowicie chcemy porównać jaki CTR mają podstrony z rozróżnieniem na to, na której pozycji w Google się wyświetliły. Dodatkowo interesowało nas, czy wyświetliły się na mniej czy bardziej precyzyjną frazę - ocenialiśmy to długością frazy.

Jak wygenerowaliśmy dane za pomocą Supermetrics?

Po pierwsze w tym raporcie szczególnie ważne jest wykluczenie fraz brandowych. Dla raportu CTR wybraliśmy takie dane z GSC jak: CTR, pozycja w Google (od 1 do 10), a także liczba słów we frazie (w zakresie od 1 do +8 słów we frazie). 

Raport krok po kroku:

 • Data Source: wybierz jako źródło GSC
 • Select Metrics: wybierz CTR
 • Split by: split to rows - wybierz SERP position (rounded avg., paged), split to columns - wybierz Search query
 • Filter: wybierz clicks greater i ustaw wartość 1
 • Options: w Brand keywords warto dodać nazwę marki, aby również odfiltrować ruch brandowy

Dlaczego taki raport?

Dzięki temu raportowi wykorzystujemy GSC w niestandardowy sposób, który nie jest dostępny bez narzędzia Supermetrics. Możemy wyciągnąć wartościowe wnioski dla pozycjonerów.

Na przykład w przypadku stron sprzedażowych CTR dla stron wyświetlanych powyżej 7 pozycji drastycznie spada. Oznacza to, że konieczne jest zadbanie o wzrosty dla tych podstron.

Tymczasem dla stron o charakterze poradnikowym CTR rozkłada się równomiernie między pozycjami 1-10, tym samym widoczność podstrony na 9 pozycji nie jest alarmująca i nie ma potrzeby poprawiania tej pozycji. Oczywiście te wnioski wyciągamy z naszych analiz i w każdym przypadku może to wyglądać inaczej.


Jakie korzyści daje ten raport?

Przede wszystkim jesteśmy w stanie zbadać, jak zachowuje się CTR w zależności od pozycji, ale też długości słowa kluczowego w kontekście naszego serwisu.


Na przykładzie serwisu widoczni.com widać:

 • najwyższe ctr na pozycji 1
 • całkiem niezłe ctr w top 3
 • minimalne ctry poza top 6 (poniżej 1%)


Ale nie zawsze tak jest. Porównaliśmy nasze dane z danymi jednego z naszych klientów - portalu poradnikowego. Doszliśmy do następujących wniosków:

 • globalnie na portalu jest dużo wyższy ctr
 • podobnie jak u nas najwyższy ctr jest na pozycji 1
 • bardzo wysoki ctr nawet na dalszych pozycjach, nie ma aż takiego spadku (na miejscu 10 są słowa kluczowe które mają ctr powyżej 10%)
 • im dłuższe i precyzyjniejsze zapytanie tym spadek ctr jest mniejszy, nawet mimo spadku pozycji

 

Wnioski:

 • dla widocznych: jeśli interesujące nas słowo kluczowe jest na pozycji 7-8 itd. to wiemy, że musimy zrobić wszystko, żeby poprawić pozycję tego słowa kluczowego
 • dla poradnikowego: widzimy, że w 1. dziesiątce mamy bardzo dobry CTR i powinniśmy dążyć do tego, żeby mieć tych słów kluczowych na pierwszej stronie jak najwięcej

 

Zobacz całą prezentację

 

 

Zdobądź 20% rabat na Supermetrics

 

Chcesz wypróbować narzędzie w niższej cenie? Skorzystaj z naszego kodu rabatowego, a na pierwszy zakup uzyskasz 20% zniżki.

Przy pierwszym zakupie wpisz kod: widoczni2019

 

Zaprezentowaliśmy 3 przykładowe raporty, jakie wykorzystują nasi pozycjonerzy. Dlaczego zdecydowaliśmy się wdrożyć to narzędzie do naszej codziennej pracy przy pozycjonowaniu stron? Największym atutem jest oszczędność czasu. Raporty, które wykonywaliśmy ręcznie zabierały nam niekiedy kilka dni. Dziś dzięki Supermetricsowi skróciliśmy ten czas do 3 godzin. Co więcej, dzięki automatyzacji możemy wykluczyć błędy, jakie pojawiają się przy ręcznym zbieraniu danych - przeoczenie danych, złe ustawienia zakresu dat, złe przekopiowanie danych itp. A tak, jak w przypadku raportu CTR mamy dostęp do liczb, których nie zdobylibyśmy z Google Search Console bez Supermetricsa. Narzędzie pozwala pozyskać bardziej precyzyjne dane i tym samym pozwala na wyciąganie bardziej rzetelnych wniosków. Dla działań SEO Supermetrics to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Więcej o narzędziu dowiesz się na stronie: https://supermetrics.com/

Prezentacja odbyła się podczas Festiwalu SEO w Katowicach: https://www.silesiasem.pl/festiwal-seo-2019-katowice

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Cezary Urbanowicz
Cezary Urbanowicz

Zanim został menadżerem działu pozycjonowania, zajmował się optymalizacją konwersji, tworzeniem stron, a nawet kampaniami Adwords. Dzięki wiedzy nabytej w innych działach potrafi szerzej spojrzeć na potrzeby klienta. W branży marketingu internetowego najbardziej ceni dynamizm. Uważa, że aby być na topie trzeba cały czas się rozwijać, odkrywać nowości i wprowadzać innowacyjne rozwiązania.

W pracy motywują go nowe wyzwania. Najlepsze wyniki zapewnia mu profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego klienta.

Po godzinach najważniejsza jest dla niego rodzina. Czarek to pasjonat piłki nożnej - zarówno, od strony kibicowania, jak i amatorskiego grania.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Widoczni na Festiwalu SEO 2019 - Jak wykorzystać potencjał GSC za pomocą Supermetricsa?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ