Ile kosztuje reklama Google Ads?

Ile kosztuje reklama Google Ads
Spis treści

• Reklama Google Ads - koszty. Od czego zależą?

• Koszty reklamy a optymalizacja kampanii Google Ads

• Koszty reklamy Google Ads a format reklamy

• Słowa kluczowe a koszty Google Ads

• Konkurencja w branży a koszty reklamy Google Ads

• Jak Google wycenia koszt kliknięcia w Google Ads?

• Jak określić budżet reklamowy?

• Ile kosztuje reklama Google Ads? Sprawdzamy stawki

• Podsumowanie

Chociaż sumarycznie koszty reklamy Google Ads stale rosną, to jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na promocję swoich usług i produktów za pośrednictwem systemu reklamowego Google. Ile kosztuje reklama w Google Ads i co można zrobić, by obniżyć jej koszty? Poznaj nasze doświadczenia. W poniższym artykule zaprezentujemy, ile mogą kosztować różne formaty reklam Google Ads w różnych branżach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Reklama Google Ads - koszty. Od czego zależą?

Ile kosztuje reklama Google Ads? To pytanie często zadawane przez przedsiębiorców, na które jednak nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że na koszty Google Ads wpływa bardzo dużo różnych czynników, często niezależnych od przedsiębiorców. Od czego zależą koszty Google Ads?

 • od zadeklarowanej kwoty za kliknięcie,
 • od wyniku jakości reklamy,
 • od umiejętności optymalizacji kampanii pod kątem wydatków i określania budżetu,
 • od wybranego formatu reklamy,
 • od słów kluczowych, na które będziesz się reklamować,
 • od wielkości konkurencji w danej branży,
 • od tego, czy współpracujesz z agencją Google Ads,
 • od branży, w której działa przedsiębiorca,
 • od sposobu, w jaki zarządzasz swoim kontem.

Poniżej omówimy, w jaki sposób” poszczególne aspekty mogą wpływać na ostateczne koszty kampanii reklamowej w Google Ads.


Zadeklarowana stawka za kliknięcie a koszty reklamy Google Ads

Zadeklarowana stawka za kliknięcie (albo inne działanie użytkownika, np. wyświetlenie filmu) znacząco wpływa na koszty reklamy Google Ads. Jeśli zadeklarujesz wyższą stawkę, to prawdopodobnie zapłacisz więcej. Deklarowana stawka jest stawką maksymalną, co oznacza, że na pewno nie zapłacisz więcej za kliknięcie, ale możesz zapłacić mniej.


Wynik jakości reklamy a koszty w Google Ads

Na ostateczny koszt reklamy Google Ads wpływa także wynik jakości reklamy. Jest to ocena jakości i skuteczności treści reklamy, słów kluczowych i strony docelowej w stosunku do zapytania użytkownika. Im lepszy wynik jakości reklamy, tym mniejsze koszty promocji w Google Ads poniesiesz. Oznacza to, że nawet niewielki przedsiębiorca może reklamować się w Google za relatywnie niższe stawki pod warunkiem, że zadba o jakość i trafność przekazu reklamowego.


Koszty reklamy a optymalizacja kampanii Google Ads

By wycisnąć z reklamy Google Ads 100%, musisz umieć dobrze zoptymalizować nie tylko koszty kampanii, ale także inne działania. By nie marnować budżetu, zwiększyć ROAS i ROI, powinieneś:

 • optymalizować kampanię pod kątem kierowania na lokalizację (wyłączaj reklamy w lokalizacjach, które nie przynoszą kliknięć i konwersji),
 • optymalizować kampanię pod kątem kierowania na urządzenia (jeśli reklama na urządzenia desktop jest mało skuteczna, zwiększ budżet na reklamę kierowaną na urządzenia mobilne),
 • dobrze wykorzystywać automatyczne rozwiązania Google Ads, np. takie jak kampanie inteligentne, które automatycznie dostosowują m.in. stawki za kliknięcie,

Dowiedz się więcej:


Koszty reklamy Google Ads a format reklamy

Na koszty reklamy Google Ads wpływa także wybrany format reklamy. Przykład? Reklama w sieci wyszukiwania jest najczęściej najtańsza, ale warto ją łączyć z innymi formatami, np. reklamą w sieci wyszukiwania. Relatywnie tanimi formatami są także niektóre reklamy video oraz reklama produktowa. Droższa będzie reklama Google Ads w sieci wyszukiwania oraz remarketing.


Słowa kluczowe a koszty Google Ads

Jeśli masz ograniczony budżet albo dopiero zaczynasz inwestować w reklamę Google Ads, powinieneś rozsądnie wybierać słowa kluczowe, na które chcesz promować swoją firmę. Źle dobrane frazy mogą szybko przepalić miesięczny budżet bez uzyskania efektów. Dlatego też:

 • Unikaj słów kluczowych, które według Google Keyword Plannera mają dużą konkurencję.
 • Szukaj słów o średniej liczbie wyszukiwań.
 • Nie uwzględniaj w strategii Google Ads ogólnych słów kluczowych, które niewiele mówią o zamiarach użytkowników.
 • Promuj się na słowa kluczowe o wąskim zakresie tematycznym - tzw. frazy long tail. Mimo że są one mniej popularne, to mają duży potencjał pod kątem generowania konwersji, ponieważ dobrze oddają intencje użytkowników.
 • Wybieraj słów kluczowe powiązane z twoją ofertą, które według Planera słów kluczowych Google mają niski koszt za kliknięcie.
 • Jeśli nie zauważysz efektów, stopniowo szukaj szerszych słów kluczowych.

Sprawdź, jak wykorzystać Keyword Plannera w pozycjonowaniu oraz reklamie Google Ads

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Konkurencja w branży a koszty reklamy Google Ads

Jeśli działasz w konkurencyjnej branży, a firm oferujących podobne lub takie same produkty jest dużo, musisz liczyć się z wyższymi kosztami reklamy Google Ads. Jeśli zadeklarowana stawka za kliknięcie i budżet będą zbyt niskie w stosunku do konkurencyjności branży, nie będziesz w stanie osiągnąć założonych efektów sprzedażowych.


Koszty reklamy a współpraca z agencją Google Ads

Koszty reklamy zależą także od tego, czy współpracujesz z profesjonalną agencją Google Ads. Czy samodzielnie prowadzenie kampanii sprawia, że poniesiesz niższe koszty? Niekoniecznie. Wprawdzie agencje pobierają kwotę za obsługę kampanii, ale jeśli wybierzesz sprawdzoną firmę marketingową, masz pewność, że działania będą prowadzone zgodnie z najnowszymi standardami przez specjalistę z potwierdzonym doświadczeniem. Samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads może sprawić, że popełnisz błędy w optymalizacji, które negatywnie wpłyną na zwrot z inwestycji. W konsekwencji nie zapłacisz za obsługę kampanii, ale także nie zarobisz tyle, ile byś mógł i nie wykorzystasz w pełni potencjału reklamy. Sprawdź, jak wybrać dobrą agencję Google Ads.


Reklama Google Ads - koszty a branża

Ile kosztuje reklama Google Ads? Wydatki na promocję w Google zależą także od branży, w której działasz. Im bardziej profesjonalna dziedzina, tym bardziej możliwe, że średni koszt kliknięcia będzie wysoki. Koszt reklamy sklepu z odzieżą może wynosić zaledwie kilka lub kilkanaście groszy za kliknięcie, ale reklama usług finansowych lub pośrednictwa nieruchomości może wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych za jedno kliknięcie. Wysoka cena reklamy wynika także z tego, że pozyskanie nawet jednego klienta z kanału Google Ads może przynieść firmie bardzo duży dochód.


Koszty reklamy Google Ads a zarządzanie kontem

Na koszty reklamy Google Ads wpływa także sposób zarządzania kontem. Im lepiej zorganizowane konto, tym większa szanse na obniżenie wydatków na reklamę. Jeśli chcesz, żeby koszty Google Ads były niskie, a zwrot z inwestycji wysoki, musisz:

 • zadbać o odpowiednią strukturę konta Google Ads (najlepiej taką, która odzwierciedla strukturę Twojej strony www),
 • stale optymalizować kampanię,
 • regularnie optymalizować słowa kluczowe (dodawanie fraz do listy słów wykluczających, wstrzymywanie reklam na nieefektywne słowa kluczowe, optymalizacja i zwiększenie stawek na frazy, które przynoszą dużą liczbę kliknięć i klientów),
 • regularnie przeprowadzać audyt Google Ads.

Sprawdź, jak efektywnie optymalizować konto Google Ads.


Jak Google wycenia koszt kliknięcia w Google Ads?

Chociaż Google chce jak najwięcej zarabiać na reklamach, to jednak musi znaleźć balans pomiędzy zarobkami a satysfakcją użytkowników z treści reklamowych. Dlatego też na koszt kliknięcia wpływa nie tylko deklarowana maksymalna stawka, ale również wynik jakości reklamy. Nawet jeśli zadeklarujesz niższą stawkę, ale Twoja reklama jest trafna, możesz osiągnąć wysoką pozycję w płatnych wynikach wyszukiwania. Dodatkowe zmienne, które mogą wpływać na koszty Google Ads, to:

 • kontekst wyszukiwania,
 • urządzenie, z którego korzysta użytkownika,
 • lokalizacja użytkownika.

Szacowane koszty kliknięcia w narzędziu SEMSTORM

Zaawansowane koszty CPS w narzędziu Ahrefs


Koszty reklamy Google Ads. Jak określić budżet reklamowy?

Minimalny budżet przeznaczony na kliknięcia powinien wynosić 2000 złotych. W przypadku niższego budżetu nie będziesz w stanie osiągnąć satysfakcjonujących efektów i wygenerować sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że w konkurencyjnych branżach może zaistnieć konieczność podwyższenia budżetu.

Wielu przedsiębiorców zauważa, że miesięczny budżet jest wydawany w ciągu kilku dni, co prowadzi ich do wniosku, że Google Ads nie działa. To błędne przekonanie. Jako przedsiębiorca określasz średni dzienny budżet i budżet miesięczny. Ostateczne dzienne wydatki na reklamę w Google Ads mogą być niższe od dziennego budżetu lub go przekroczyć. W ciągu miesiąca nie wydasz jednak więcej niż miesięczny budżet. Kluczem do sukcesu w kampanii Ads jest zatem odpowiednia optymalizacja budżetu oraz stawek.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Ile kosztuje reklama Google Ads? Sprawdzamy stawki

Nie sposób podać dokładnej kwoty za reklamę Google Ads w danej branży. Można jednak oszacować koszty na podstawie średnich stawek za kliknięcie (lub inne działanie użytkownika w danej branży). Poniżej omówimy, ile kosztują poszczególne typy reklam w Google Ads.


Ile kosztuje reklama Google Ads w sieci wyszukiwania?

W przypadku reklamy tekstowej w sieci wyszukiwania koszt kliknięcia może wahać się od kilkunastu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych w branżach ubezpieczeniowej, maklerskiej, finansowej czy branży nieruchomości. By sprawdzić koszty reklamy tekstowej, warto stworzyć testową kampanię i systematycznie poprawiać wynik jakości. Sprawdź inne sposoby na obniżenie kosztów reklamy Google Ads.


Reklama tekstowa w sieci wyszukiwania


Ile kosztuje reklama Google Ads w sieci reklamowej?

Reklama Google Ads w sieci reklamowej to reklama graficzna, która przybiera formę banerów. Są one wyświetlane użytkownikom w trakcie przeglądania różnych stron w internecie i budują świadomość marki w sieci. Koszt kliknięcia w reklamie graficznej od wynosi od kilku groszy do 1,50 zł. Jeśli zadeklarujesz wyższą stawkę za kliknięcie, Twoja reklama może pojawić się na bardzo popularnych stronach, np. głównej stronie popularnego portalu informacyjnego. Reklama w sieci wyszukiwania powinna jednak uzupełniać inne działania reklamowe w Google Ads, a nie być ich podstawą. Wszystko dlatego, że efektywność tego formatu reklamy jest niewielka.


Ile kosztuje reklama produktowa Google Ads w Google Zakupy?

Ile kosztuje reklama Google Ads w Google Zakupy? Wydatki na kliknięcie mogą wynosić od 30 do 80 groszy. To relatywnie niewielka kwota, zwłaszcza przy dużej skuteczności kampanii produktowej (pod warunkiem, że jest dobrze zoptymalizowana). Reklama w Google Shopping to jedyny pewny sposób na dostanie się na szczyt wyników wyszukiwania Google. Argumentem za jej wdrożeniem jest także atrakcyjna, graficzna forma przyciągająca wzrok użytkowników. Sprawdź, jak zwiększyć przychody w sklepie dzięki reklamie produktowej.

Przykład reklamy produktowej


Ile kosztuje remarketing w Google Ads?

Remarketing to reklama Google Ads, która dociera do użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili Twoją stronę. To zwiększa jej skuteczność i wzmacnia przekaz reklamowy. Średni koszt kliknięcia przez użytkownika wynosi kilkadziesiąt groszy. Uwzględniając fakt, że w remarketingu możesz spersonalizować przekaz i zachęcić użytkownika do zakupu, jest to niewielki koszt przy relatywnie wysokiej skuteczności. Niezależnie od rodzaju remarketingu, który wybierzesz (tradycyjny lub dynamiczny) wydatki na kliknięcie wahają się od 20 do 80 groszy.

Przykład reklamy remarketingowej


Ile kosztuje reklama Google Ads w formie video?

System Google Ads oferuje także reklamę w formie video. Reklama ta może być wyświetlana w sieci reklamowej Google, w tym na portalu YouTube. Koszty reklamy video kształtują się nieco inaczej niż w innych formatach reklam Google Ads. W przypadku reklam video płacisz za:

 • obejrzenie 30 sekund filmu lub całego filmu, jeśli ten trwa krócej niż 30 sekund (cost per view),
 • wyświetlenie 1000 reklam (w przypadku bumper Ads, których nie można pominąć).

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Jak kształtują się stawki w reklamie video? W przypadku płatności cost per view zapłacisz kilka groszy za obejrzenie video. Płatność za wyświetlenie to średni koszt rzędu kilku złotych (np. 8-10) za 1000 wyświetleń.

Reklama na YouTube w formacie in-stream możliwa do pominięcia


Ile kosztuje prowadzenie kampanii Google Ads?

Samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads teoretycznie nic nie kosztuje. W praktyce jednak będziesz musiał ponieść koszty potencjalnych błędnych działań. Jeśli nie znasz systemu Google Ads, nie jesteś na bieżąco z trendami i nie potrafisz optymalizować kampanii, istnieje duże ryzyko, że przepalisz budżet, a zwrot z inwestycji będzie niewielki. Agencja Google Ads pobierze za prowadzenie kampanii Google Ads minimum 500 złotych prowizji. Jeśli jednak wybierzesz sprawdzoną firmę, masz gwarancję prawidłowości działań i stałego kontaktu. Sprawdź nasz ranking agencji Google Ads w Polsce.


Ile kosztuje reklama Google Ads? Podsumowanie

Reklama Google Ads to skuteczny sposób na zbudowanie widoczności oraz ruchu na stronie w krótkim czasie. Dobrze zoptymalizowana reklama nie jest bardzo droga, a może przynieść satysfakcjonujące efekty w postaci wzrostu sprzedaży. Sprawdź historie sukcesu naszych klientów, którzy zainwestowali w Google Ads.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ile kosztuje reklama Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 132 głosów

UDOSTĘPNIJ