Od 1997 do teraz, czyli jak zmieniał się logotyp Google?

google

4 września 2018 roku będzie mijać równe 20 lat od wystartowania Google. Dzisiaj z tej wyszukiwarki korzysta niemal każdy użytkownik internetu. Charakterystyczny czterokolorowy napis jest na czele najbardziej rozpoznawalnych logotypów na świecie, obok Coca Coli, czy Nike.

Jednak od 1997 roku logotyp Google przeobrażał się aż 7 razy. Oto wszystkie metamorfozy logotypu najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie:

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

Prototyp logo nie zapowiadał się zbyt obiecująco. Projekt powstał w roku 1997, jednak nigdy nie pojawił jako oficjalne logo wyszukiwarki.

 

Skąd wzięła się nazwa Google?

Nazwa domeny została zarejestrowana przez pomyłkę. Odnosi się do liczby googol, czyli 1 i 100 zer w zapisie dziesiętnym. Początkowa propozycja brzmiała Googolplex, jednak wydawała się zbyt skomplikowana i zdecydowano się na nazwę Googol.

Podczas rejestracji domeny okazało się, że domena googol.com jest już zajęta, stąd twórcy postanowili nieco przekształcić nazwę i tak powstało GOOGLE.COM.

 

Pierwsze oficjalne logo

W roku 1998 Sergey Brin osobiście zaprojektował nowe logo Google (obrazek poniżej). Zostało ono przygotowane w programie graficznym GIMP. Użyto czterech różnych kolorów oraz czcionkę Baskerville Bold.

Logotyp w tej wersji funkcjonował niecałe dwa miesiące, od września do października 1998 roku. 

Logo postanowiono zmodyfikować pod kątem kolorystycznym. Font został bez zmian. Dodano także cień za literami oraz wykrzyknik. Logo w tej postaci funkcjonowało do maja 1999 roku. Dostępne było testowo pod adresem google.stanford.edu, a także wyszukiwarce w wersji beta.

 

Chcesz dowiedzieć się o 14 sposobach wyszukiwania w Google? Tak ciekawi mnie to ;)

 

Wizualny przełom

Od 31 maja 1999 roku logotyp wyszukiwarki zmienił się nie do poznania. Rzecz jasna na lepsze. We współpracy z projektantką Ruth Kedar zaprojektowano ponadczasową wizualizację, która królowała w internecie blisko 11 lat. Zanim jednak wypracowano logotyp finalny, projektanta zaproponowała kilkanaście różnych wariantów .

Twórcom Google zależało na uniknięciu przekombinowania i kierowaniu się zasadą „less is more”. Ostatecznie zdecydowano się na powrót do kolorów podstawowych: niebieskiego, czerwonego, żółtego i zielonego. Logo w tym kształcie istniało aż do 5 maja 2010 roku.

Po lewej: finalna wersja, Po prawej: kilkanaście różnych projektów Ruth Kedar branych pod uwagę

Kolejne etapy redesignu logo polegały na jego stopniowym spłaszczaniu. W maju 2010 opublikowano logo bez cienia. We wrześniu 2013, w myśl trendu „flat design” napis Google został jeszcze wyraźniej wygładzony, a kolory bardziej rozjaśnione i pastelowe.

 

Współczesny wygląd

Najbardziej diametralna zmiana, która jest aktualna do dnia dzisiejszego, miała miejsce 1 września 2015 roku.

Logo uproszczono jeszcze bardziej, zmieniając font bezszeryfowy. Nowy font jest obecny we wszystkich usługach Google, m.in. Google Maps, Gmail, Google + itp. Ich wspólnym mianownikiem jest charakterystyczne G.

Zmiany często są konieczne, ale jednocześnie ryzykowne, gdyż mogą powodować dezorientację użytkowników. Jednak Google prowadzało je w tempie bardzo nienachalnym, a czasami wręcz mało dostrzegalnym.

Droga do wypracowania obecnego wyglądu być może musiała trwać kilkanaście lat, aby uzyskać złoty środek – połączenie minimalizmu z estetyką.

 

Google Doodle

Google Doodle, czyli okolicznościowa metamorfoza logotypu Google pierwszy raz miała miejsce w 30 sierpnia 1998 roku z okazji amerykańskiego festiwalu Burning Man. Do standardowego logo Google wstawiono logo festiwalowe (niebieskie kontury męskiej sylwetki).

Twórcami pierwszego Doodle byli Larry Page i Sergey Brin, którzy wybierali się na festiwal i w razie awarii serwera ustawili tymczasowo nowe logo.

 

Logotypy okolicznościowe weszły jako stały element strony startowej Google w 2000 roku. Do tego zadania zatrudniono specjalnie grafika - Dennisa Hwanga, który pracuje z Google do dziś.

Google Doodle dziś to nie tylko graficzne wariacje na temat logo Google, upamiętniające urodziny ważnych osobistości, wydarzenia sportowe, święta państwowe, czy rocznice własne Google. Obecnie doodle to także animacje, loga satyryczne, czy mini gry.

Google stworzyło specjalną galerię archiwizującą wszystkie doodle. Możecie ją znaleźć TUTAJ

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Od 1997 do teraz, czyli jak zmieniał się logotyp Google?

Średnia ocen użytkowników4.35 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ