14 sposobów wyszukiwania w Google, których 95% z Was nie zna.

tlo ggole wyzukiwanie

Jak szukać w Google? Jak działa wyszukiwarka Google? Na czym polega dokładne wyszukiwanie? W tym artykule znajdziecie wiele cennych porad i sztuczek, które sprawią, że wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne i celne.

Google wciąż pracuje nad funkcjonalnością i mechanizmem swojej wyszukiwarki. Dzięki temu nawet pierwsza styczność z Google nie powinna nastręczać problemów – Google podpowiada np. w przypadku literówek. Na podstawie historii wyszukiwania Google, aktywności w sieci, czy też bieżącej lokalizacji dopasowuje wyniki wyszukiwania. Mimo wszystko, zdarza się, że wyniki wyszukiwania nie są zadowalające. Jak poprawić wyszukiwanie w Google? Jakie operatory Google użyć, by zwiększyć trafność wyników?

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

1. Szukanie tekstów z frazami

Wyszukiwanie w Google może polegać na wyszukaniu tekstów zawierających frazy. Frazy mogą występować w różnych miejscach na stronie internetowej: w tekście, w description, w tytule, w adresie URL. Jeśli szukamy wartościowych tekstów, warto zastosować zawężenie wyszukiwania do frazy w tekście z wykorzystaniem operatora „allintext”, np.: allintext:sposoby na kaszel. Dzięki temu mamy pewność, że fraza występuje w treści strony, a nie tylko w description.

 

2. Szukanie fraz w adresie url

Możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania tylko do stron, które zawierają określone słowo w adresie url. Można to wykorzystać na przykład do wyszukiwania blogów, stosując operator „allinurl:”.

Załóżmy, że szukamy blogów o biznesie lub dotyczących tego tematu, wystarczy wpisać frazę po operatorze allinurl:blog biznes:

blog biznes

 

 

3. Szukanie frazy – zastosowanie cudzysłowu

Wyniki wyszukiwania w Google konkretnych fraz mogą być bardziej trafne, gdy zastosujemy cudzysłów. Algorytmy wyszukiwarki działają na tyle sprawnie, że w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania frazy. Wpisanie kilku słów traktowane jest jako fraza. A wyniki wyszukiwania Google pomiędzy tarta owocowa a „tarta owocowa” nie różnią się jakością proponowanych stron. Cudzysłów ogranicza także wyniki wyszukiwania do stron, na których fraza padła w dokładnie takim brzmieniu, jak wpisujemy w wyszukiwarkę. Nie ma mowy o wyszukiwaniu typu „hotel morze klimatyzacja”, raczej trzeba się nastawić wtedy na frazy w pełnym brzmieniu: „hotel nad morzem z klimatyzacją”.

Warto zauważyć także, że w wielu przypadkach rezygnacja z cudzysłowu pozwala wręcz na uzyskanie bardziej trafnych wyników wyszukiwania. Przykład poniżej dla frazy „egzamin na kartę rowerową”:

egzamin na karte1

 

 

4. Szukanie bez frazy

Korzystanie z niektórych fraz bywa uciążliwe, jeśli mają jednocześnie kilka różnych znaczeń. Wtedy z pomocą przychodzi nam wykluczanie fraz. Google w wynikach wyszukiwania nie pokaże stron z wykluczoną frazą, gdy przez niechcianym słowem dodamy bez spacji znak minus „-”.

Na przykład chcę kupić bramę w Poznaniu. Trudność polega na tym, że w Poznaniu funkcjonuje muzeum o nazwie Brama Poznania. Wyniki wyszukiwania podpowiadają więc albo oficjalną stronę muzeum, albo inne strony promujące muzeum. Wystarczy w takim wypadku wpisać frazę w wyszukiwarkę jako brama Poznań -muzeum, a w top 10 otrzymamy tylko producentów bram z Poznania.

bramach poznania

 

 

5. OR - operator wyszukiwania dla "wątpiących"

„Lubin czy Lublin?” - gdy inie masz pewności, o jakie słowo Ci chodziło, wszelkie wątpliwości rozwieje użycie operatora OR. Wpisany pomiędzy słowa, co do których nie masz pewności pozwoli na wyszukanie różnych opcji. Na przykład wiem, że w którymś z tych miast jeździ trolejbus – wpisuję więc trolejbus lubin OR lublin. Wyniki wyszukiwania wskazują jednoznacznie na Lublin. Warto jednak dodać, że i bez znajomości operatora świetnie sobie poradzimy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy trolejbus lubin otrzymujemy pytanie: „czy chodziło ci o: trolejbus lublin”.

 

Jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

6. Szukanie osób w social mediach

Dokładne wyszukiwanie w Google osób z mediów społecznościowych też jest możliwe! Wystarczy zastosować przed frazą znak @, np. @madonna. Pozwala to w szybki sposób odnaleźć profil artystki na Instagramie. Bez @ wyniki wyszukiwania obfitują także w strony o innej tematyce – niezwiązane z piosenkarką.

podroz do wloch

 

 

7. Wyszukiwanie na stronie www

Kolejną zaawansowaną funkcją wyszukiwania w Google jest możliwość ograniczenia się do konkretnej witryny. Wyszukiwanie Google na konkretnej stronie jest bardzo pomocne przy rozbudowanych witrynach z dużą ilością treści lub przy takich, które nie wyróżniają się intuicyjnym menu i nawigacją. Aby ograniczyć wyszukiwanie frazy do konkretnej strony, wystarczy przed frazą dodać adres strony poprzedzony odpowiednim operatorem: site:www.strona.com.  Oto jak użyć komendy site:

site:widoczni.com/blog Adwords pozwala szybko odnaleźć artykuły na blogu dotyczące Adwords

 

8. Szukanie podobnych stron

Jak wyszukiwać w Google podobne strony?

Służy do tego kolejny operator Google. Jeśli chcemy znaleźć podobną witrynę do tej, którą już dobrze znamy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres znanej nam strony poprzedzony komendą Google „related”, np.: related:google.com

related google

 

 

9. Wyszukiwanie strony z określonej domeny

Wyszukiwarka Google kryje kolejny trick. Jeśli chcemy odnaleźć stronę o określonej domenie możliwe to jest poprzez zastosowanie operatora site:

site:.gov

 

10. Szukanie zw Google - synonimy

Kolejną sztuczką Google, która pomoże nam znaleźć frazy z synonimami jest użycie operatora ~, np.:

widoczni ~marketing internetowy

 

11. Szukanie fraz niekompletnych z użyciem *

Pozwala odnaleźć cytaty piosenek, sentencje, wyrażenia, nazwy własne, nawet jeśli nie pamiętamy ich oryginalnego brzmienia. Podając frazę zastępujemy słowa, których nie pamiętamy znakiem *. Warto przy tym zachować frazę dodatkowo w cudzysłowie, np.:

dzieci granta

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

12. Wyszukiwanie Google z pomocą #hashtagów

Google posiada funkcję wyszukiwania za pomocą #hashtagów, jednocześnie we wszystkich mediach społecznościowych i w innych portalach stosujących hashtagi.

 

ilovemyjob

 

 

13. Wyszukiwanie w Google - zakres dat

Wyszukiwarka Google umożliwia również wyszukiwanie w zakresie dat. Wystarczy pomiędzy datami postawić 3 kropki, np.: bitwa 1500...1600

bitwy

 

 

14.Jak wyszukać w Google pliki pdf?

Publikowane w sieci pliki łatwo odnaleźć za pomocą operatora "filetype", po którym należy podać typ pliku. Na przykład poszukiwanie w Google kodeksu ruchu drogowego w formacie pdf można przeprowadzić, wpisując: filetype:pdf kodeks ruchu drogowego.

kodeks ruchu

 

Powyższe sposoby wyszukiwania Google są przez nas najczęściej stosowane, aby zawęzić wyniki wyszukiwania. Prócz zaawansowanych metod wyszukiwania w Google istnieje także szereg innych ułatwień, takich jak. wyszukiwanie obrazem (wyszukiwania grafiki), które możecie znaleźć na oficjalnej stronie Google: Zawężanie wyników wyszukiwania

 

FAQ - Pytania i odpowiedzi

1. Na czym polega zaawansowane wyszukiwanie w Google?

Zaawansowane wyszukiwanie w Google polega na użyciu odpowiednich komend w oknie wyszukiwania, dzięki czemu uzyskuje się bardziej doprecyzowane wyniki wyszukiwania. 

2. Jakich komend użyć do wyszukiwania w Google?

Do najczęściej używanych komend należą: „allintext”, „allinurl:”, OR,  site:, „related”, ~, *, #hashtag, "filetype" i inne.

3. Gdzie znaleźć informacje na temat zawężania wyników wyszukiwania?

Informacje na temat zawężania wyników wyszukiwania można znaleźć na oficjalnej stronie Google: https://support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=pl

4. Jak szukać w Google bez frazy?

W tym przypadku warto skorzystać z wykluczania fraz. Wystarczy przed niechcianym słowem dodać bez spacji znak minus „-”, a Google w wynikach wyszukiwania nie pokaże stron z wykluczoną frazą.

5. Jak działa wyszukiwarka Google?

Celem Google jest dostarczać swoim użytkownikom wartościowe i dopasowane do ich potrzeb treści. Jest to możliwe dzięki coraz doskonalszym algorytmom, które rozumieją treść i cele strony internetowej. 

 

Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżer marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 sposobów wyszukiwania w Google, których 95% z Was nie zna.

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 329 głosów

UDOSTĘPNIJ