14 sposobów wyszukiwania w Google, których 95% z Was nie zna.

tlo ggole wyzukiwanie

Jak szukać w Google? Jak działa wyszukiwarka Google? Na czym polega dokładne wyszukiwanie? Jak sprawdzić wyszukiwane frazy w Google? W tym artykule znajdziecie wiele cennych porad i sztuczek, które sprawią, że wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne i celne.

Google wciąż pracuje nad funkcjonalnością i mechanizmem swojej wyszukiwarki. Dzięki temu nawet pierwsza styczność z Google nie powinna nastręczać problemów – Google podpowiada np. w przypadku literówek. Na podstawie historii wyszukiwania Google, aktywności w sieci, czy też bieżącej lokalizacji dopasowuje wyniki wyszukiwania. Mimo wszystko, zdarza się, że wyniki wyszukiwania nie są zadowalające. Jak poprawić wyszukiwanie w Google? Jakie operatory Google użyć, by zwiększyć trafność wyników?

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

1. Szukanie tekstów z frazami

Wyszukiwanie w Google może polegać na wyszukaniu tekstów zawierających frazy. Frazy mogą występować w różnych miejscach na stronie internetowej: w tekście, w description, w tytule, w adresie URL. Jeśli szukamy wartościowych tekstów, warto zastosować zawężenie wyszukiwania do frazy w tekście z wykorzystaniem operatora „allintext”, np.: allintext:sposoby na kaszel. Dzięki temu mamy pewność, że fraza występuje w treści strony, a nie tylko w description.

 

2. Szukanie fraz w adresie url

Możemy ograniczyć wyniki wyszukiwania tylko do stron, które zawierają określone słowo w adresie url. Można to wykorzystać na przykład do wyszukiwania blogów, stosując operator „allinurl:”.

Jak sprawdzić wyszukiwane frazy w Google, jeśli szukamy blogów o biznesie lub dotyczących tego tematu? Wystarczy wpisać frazę po operatorze allinurl:blog biznes:

blog biznes

 

 

3. Szukanie frazy – zastosowanie cudzysłowu

Wyniki wyszukiwania w Google konkretnych fraz mogą być bardziej trafne, gdy zastosujemy cudzysłów. Algorytmy wyszukiwarki działają na tyle sprawnie, że w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania frazy. Zdarza się jednak, że najprostszy sposób na to, jak wyszukać tekst na stronie, nie działa. Wówczas warto zastosować cudzysłów. Wpisanie kilku słów traktowane jest jako fraza. A wyniki wyszukiwania Google pomiędzy tarta owocowa a „tarta owocowa” nie różnią się jakością proponowanych stron. Cudzysłów ogranicza także wyniki wyszukiwania do stron, na których fraza padła w dokładnie takim brzmieniu, jak wpisujemy w wyszukiwarkę. Nie ma mowy o wyszukiwaniu typu „hotel morze klimatyzacja”, raczej trzeba się nastawić wtedy na frazy w pełnym brzmieniu: „hotel nad morzem z klimatyzacją”.

Warto zauważyć także, że w wielu przypadkach rezygnacja z cudzysłowu pozwala wręcz na uzyskanie bardziej trafnych wyników wyszukiwania. Poniżej przykład, jak sprawdzić wyszukiwane frazy w Google dla „egzamin na kartę rowerową”:

egzamin na karte1

 

 

4. Szukanie bez frazy

Korzystanie z niektórych fraz bywa uciążliwe, jeśli mają jednocześnie kilka różnych znaczeń. Wtedy z pomocą przychodzi nam wykluczanie fraz. Wyniki wyszukiwania w Google nie pokażą stron z wykluczoną frazą, gdy przez niechcianym słowem dodamy bez spacji znak minus „-”.

Na przykład chcę kupić bramę w Poznaniu. Trudność polega na tym, że w Poznaniu funkcjonuje muzeum o nazwie Brama Poznania. Wyniki wyszukiwania podpowiadają więc albo oficjalną stronę muzeum, albo inne strony promujące muzeum. Wystarczy w takim wypadku wpisać frazę w wyszukiwarkę jako brama Poznań -muzeum, a w top 10 otrzymamy tylko producentów bram z Poznania.

bramach poznania

 

 

5. OR - operator wyszukiwania dla "wątpiących"

„Lubin czy Lublin?” - gdy nie masz pewności, o jakie słowo Ci chodziło, wszelkie wątpliwości rozwieje użycie operatora OR. Wpisany pomiędzy słowa, co do których nie masz pewności pozwoli na wyszukanie różnych opcji. Na przykład wiem, że w którymś z tych miast jeździ trolejbus – wpisuję więc trolejbus lubin OR lublin. Wyniki wyszukiwania wskazują jednoznacznie na Lublin. Warto jednak dodać, że i bez znajomości operatora świetnie sobie poradzimy. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy trolejbus lubin otrzymujemy pytanie: „czy chodziło ci o: trolejbus lublin”.

 

Jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

6. Szukanie osób w social mediach

Dokładne wyszukiwanie w Google osób z mediów społecznościowych też jest możliwe! Wystarczy zastosować przed frazą znak @, np. @madonna. Pozwala to w szybki sposób odnaleźć profil artystki na Instagramie. Bez @ wyniki wyszukiwania obfitują także w strony o innej tematyce – niezwiązane z piosenkarką.

podroz do wloch

 

 

7. Wyszukiwanie na stronie www

Kolejną zaawansowaną funkcją wyszukiwania w Google jest możliwość ograniczenia się do konkretnej witryny. Wyszukiwanie Google na konkretnej stronie jest bardzo pomocne przy rozbudowanych witrynach z dużą ilością treści lub przy takich, które nie wyróżniają się intuicyjnym menu i nawigacją. Jak wyszukać tekst na stronie? Aby ograniczyć wyszukiwanie frazy do konkretnej strony, wystarczy przed frazą dodać adres strony poprzedzony odpowiednim operatorem: site:www.strona.com.  Oto jak użyć komendy site:

site:widoczni.com/blog Adwords pozwala szybko odnaleźć artykuły na blogu dotyczące Adwords

 

8. Szukanie podobnych stron

Jak wyszukiwać w Google podobne strony?

Służy do tego kolejny operator Google. Jeśli chcemy znaleźć podobną witrynę do tej, którą już dobrze znamy, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres znanej nam strony poprzedzony komendą Google „related”, np.: related:google.com

related google

 

 

9. Wyszukiwanie strony z określonej domeny

Wyszukiwarka Google kryje kolejny trick. Jeśli chcemy odnaleźć stronę o określonej domenie możliwe to jest poprzez zastosowanie operatora site:

site:.gov

 

10. Szukanie zw Google - synonimy

Kolejną sztuczką Google, która pomoże nam znaleźć frazy z synonimami jest użycie operatora ~, np.:

widoczni ~marketing internetowy

 

11. Szukanie fraz niekompletnych z użyciem *

Jak wyszukać tekst na stronie, jeśli nie wiemy jak powinna brzmieć cała fraza? Ta funkcja Google pozwala odnaleźć cytaty piosenek, sentencje, wyrażenia, nazwy własne, nawet jeśli nie pamiętamy ich oryginalnego brzmienia. Podając frazę zastępujemy słowa, których nie pamiętamy znakiem *. Warto przy tym zachować frazę dodatkowo w cudzysłowie, np.:

dzieci granta

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

12. Wyszukiwanie Google z pomocą #hashtagów

Google posiada funkcję wyszukiwania za pomocą #hashtagów, jednocześnie we wszystkich mediach społecznościowych i w innych portalach stosujących hashtagi.

 

ilovemyjob

 

 

13. Wyszukiwanie w Google - zakres dat

Wyszukiwarka Google umożliwia również wyszukiwanie w zakresie dat. Wystarczy pomiędzy datami postawić 3 kropki, np.: bitwa 1500...1600

bitwy

 

 

14.Jak wyszukać w Google pliki pdf?

Publikowane w sieci pliki łatwo odnaleźć za pomocą operatora "filetype", po którym należy podać typ pliku. Na przykład poszukiwanie w Google kodeksu ruchu drogowego w formacie pdf można przeprowadzić, wpisując: filetype:pdf kodeks ruchu drogowego.

kodeks ruchu

 

Powyższe sposoby wyszukiwania Google są przez nas najczęściej stosowane, aby zawęzić wyniki wyszukiwania. Odpowiedź na pytanie, jak działa wyszukiwarka, nie jest już takie proste - sposobów jej wykorzystania jest bardzo wiele. Prócz zaawansowanych metod wyszukiwania w Google istnieje także szereg innych ułatwień, takich jak. wyszukiwanie obrazem (wyszukiwania grafiki), które możecie znaleźć na oficjalnej stronie Google: Zawężanie wyników wyszukiwania

 

FAQ - Pytania i odpowiedzi

1. Na czym polega zaawansowane wyszukiwanie w Google?

Zaawansowane wyszukiwanie w Google polega na użyciu odpowiednich komend w oknie wyszukiwania, dzięki czemu uzyskuje się bardziej doprecyzowane wyniki wyszukiwania. 

2. Jakich komend użyć do wyszukiwania w Google?

Do najczęściej używanych komend należą: „allintext”, „allinurl:”, OR,  site:, „related”, ~, *, #hashtag, "filetype" i inne.

3. Gdzie znaleźć informacje na temat zawężania wyników wyszukiwania?

Informacje na temat zawężania wyników wyszukiwania można znaleźć na oficjalnej stronie Google: https://support.google.com/websearch/answer/2466433?hl=pl

4. Jak szukać w Google bez frazy?

W tym przypadku warto skorzystać z wykluczania fraz. Wystarczy przed niechcianym słowem dodać bez spacji znak minus „-”, a Google w wynikach wyszukiwania nie pokaże stron z wykluczoną frazą.

5. Jak działa wyszukiwarka Google?

Celem Google jest dostarczać swoim użytkownikom wartościowe i dopasowane do ich potrzeb treści. Jest to możliwe dzięki coraz doskonalszym algorytmom, które rozumieją treść i cele strony internetowej. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 sposobów wyszukiwania w Google, których 95% z Was nie zna.

Średnia ocen użytkowników4.53 na podstawie 342 głosów

UDOSTĘPNIJ