Aktualizacja Google - zmiany w algorytmie czy w SEO?

18

Od początku 2015 roku analitycy SEO obserwują zmiany w wynikach wyszukiwania oraz widoczności stron internetowych. Google nie potwierdziło podejrzeń specjalistów o kolejnych aktualizacjach algorytmu, znanych jako Pingwin i Panda. Zgodnie z zapowiedzią, wdrożyło natomiast mniejsze aktualizacje, które łączą w sobie cechy Pingwina i Pandy, a dodatkowo sprawdzają wartość strony także w innych dziedzinach. 

Zapewne to dopiero początek zakrojonych na szeroką skalę aktualizacji Google. Jakim zmian w algorytmie możemy się spodziewać?

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Aktualizacja z myślą o użytkowniku

Oficjalne stanowisko Google zaprzecza podejrzeniom ekspertów SEO w kwestii aktualizacji algorytmu. Jednak największe światowe firmy zajmujące się oprogramowaniem dla SEO i analityką przedstawiają dowody na to, że doszło do ważnej zmiany algorytmu. Dla potwierdzenia przytaczają liczne przykłady stron, które w okolicach 19 listopada zanotowały spadek pozycji w Google lub niespodziewanie osiągnęły zaskakujące wzrosty.

Co ciekawe, do tej pory działanie algorytmu było skoncentrowane na treści i linkach przychodzących. Teraz Google idzie o krok dalej i sprawdza także funkcjonalność i użyteczność stron. Mówi się o rosnącym znaczeniu UX stron internetowych w budowaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Straciły strony, które były przeładowane reklamami, zawierały utrudniające poruszanie się po stronie wyskakujące okienka, a także wyróżniały się wysokim współczynnikiem odrzuceń.

 

Nowa wartość treści

 

Inaczej traktowana jest również treść stron internetowych. Specjaliści z Searchmetrics podkreślają, że sama obecność słów kluczowych to za mało. Znaczenie ma spójna tematyka tekstu, zbudowana wokół słów kluczowych. Google prawdopodobnie zmienił także ocenę duplikacji treści – algorytm ma rozpoznawać treści, które z założenia nie mogą być unikalne – definicje w słownikach, teksty piosenek, a nawet opisy tych samych produktów w sklepach internetowych. Content nabiera nowego znaczenia i obecnie obejmuje nie tylko tekst, ale również elementy graficzne i wideo. Wszystkie czynniki, które decydują o atrakcyjności strony dla użytkownika-czytelnika, mają być także oceniane przez algorytmy Google.

Powyższe podejrzenia odnośnie aktualizacji algorytmu zgadzają się także z upublicznionymi wytycznymi dla pracowników Google, opisującymi, w jaki sposób mają oceniać strony internetowe. Ich uwadze mają być poddane zarówno treści, jak również budowa strony. Swoje wymagania Google zamyka w określeniu EAT – Expertise/Authoritativeness/Trustworthiness. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość działań SEO w coraz większym stopniu będzie uzależniona od wartościowych i dobrze przemyślanych treści. Czy aktualizacja wyszukiwarki Google spowoduje prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku SEO? Tego dowiemy się już niebawem.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Aktualizacja Google - zmiany w algorytmie czy w SEO?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 85 głosów

UDOSTĘPNIJ