Jak zoptymalizować stronę główną pod SEO? 15 skutecznych sposobów

Jak zoptymalizowac strone glowna pod SEO 15 skutecznych sposobow

Samo posiadanie strony internetowej to nie wszystko. Możesz mieć świetną ofertę i jeszcze lepszy projekt witryny, ale bez pozycjonowania użytkownicy nie znajdą jej w internecie. Jednym z elementów strategii SEO jest optymalizacja strony głównej. Czy strona główna naprawdę jest tak ważna w SEO i jak ją zoptymalizować, by przyciągnąć ruch z wyszukiwarki? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Strona główna w SEO - czy naprawdę jest ważna?

Strona główna nie zawsze jest najważniejsza. W sklepie internetowym istotniejsze będą podstrony konkretnych produktów, ponieważ to one znajdują się na ostatnim etapie interakcji z użytkownikiem i wpływają na poziom konwersji. Na stronie firmowej równie ważne mogą być podstrony ofertowe. Jednak często to od strony głównej rozpoczynamy przeglądanie całej witryny - właśnie dlatego warto ją zoptymalizować. Na stronę główną trafiają również użytkownicy, którzy jeszcze nie wiedzą, czego chcą, a naszą rolą jest, by za pomocą strony głównej zatrzymać ich uwagę i wzbudzić zaangażowanie. To sprawia, że strona główna pełni ważną funkcję w kontekście pozyskania użytkownika i przekształcenia go w realnego klienta.

Dowiedz się jak zoptymalizować stronę

 

Dobra strona główna, czyli jaka?

Co oznacza “dobra strona główna” w kontekście pozycjonowania oraz sprzedaży? To strona, która:

 • odpowiada na pytania użytkowników i zawiera interesujące ich informacje,
 • jest przejrzysta i ułatwia znalezienie potrzebnej treści,
 • zawiera wezwanie do działania, informując użytkownika, jakie dalsze kroki powinien podjąć.

Tym samym za wysoką wartość strony głównej w kontekście SEO, sprzedaży oraz optymalizacji konwersji odpowiadają:

 • projekt witryny, który zapewnia łatwą obsługę i wyszukiwanie informacji,
 • treści umieszczone na stronie, które powinny “mówić językiem klienta”, przekazywać przydatne informacje w sposób jasny i zrozumiały, a także zawierać słowa kluczowe,
 • wyraźne CTA umieszczone w widocznym miejscu.

Jak długa powinna być Twoja strona główna? Nie ma konkretnych wskazówek - home page jest dobry tak długo, jak długo wyczerpująco opisuje Twoją ofertę i odpowiada na pytania i potrzeby użytkowników.

Myślisz o inwestycji w pozycjonowanie?

 

Dlaczego warto optymalizować stronę główną?

Dobrze zoptymalizowana strona główna niesie dużą wartość dla pozycjonowania. Dlaczego warto ją dostosować do wymagań SEO? Ponieważ:

 • często jest pierwszą stroną, którą odwiedzają użytkownicy,
 • użytkownicy mogą ją odwiedzać przy okazji przeglądania innych podstron (np. bloga),
 • może wyświetlać się na konkurencyjne słowa kluczowe w wyszukiwarce Google.

 

Jak zoptymalizować stronę główną pod SEO? Praktyczne wskazówki

Przedstawiamy zestaw praktycznych porad, dzięki którym zoptymalizujesz stronę główną pod kątem oczekiwań robotów Google i użytkowników.

 

1. Kompleksowo przedstaw swoją ofertę

Strona główna to przestrzeń, w której powinieneś w sposób kompleksowy opisać swoje usługi. W treści umieść informacje o tym:

 • co oferujesz,
 • dlaczego warto skorzystać z Twoich usług lub produktów,
 • jak przebiega współpraca, proces realizacji zamówienia lub wykonania usługi,
 • czym się wyróżnia Twoja oferta spośród innych, podobnych na rynku,
 • jakie są Twoje doświadczenia, sukcesy, historia marki.

 

2. Zoptymalizuj stronę główną pod kątem lokalnych słów kluczowych

Prowadzisz usługi ogólnopolskie? Mimo to warto zoptymalizować stronę główną pod kątem lokalnych słów kluczowych, związanych z Twoją ofertą i siedzibą, zamiast wybierać frazy ogólne, o dużej konkurencyjności. Jeśli zoptymalizujesz stronę główną na słowa lokalne, mniej konkurencyjne, pozyskasz wartościowy ruch, a ponadto szybciej zobaczysz efekty. Pozycjonowanie na słowa bardziej ogólne możesz rozpocząć w późniejszym terminie. Przykład? Zamiast prowadzić działania na frazę “pozycjonowanie”, wybierz słowo kluczowe “pozycjonowanie stron Poznań”. Na pozostałe miasta możesz stworzyć odrębne podstrony w swojej witrynie.

Prowadzisz sklep internetowy?

 

3. Wykorzystaj brandowe słowa kluczowe

Do działań SEO promujących stronę główną warto wykorzystać także brandowe słowa kluczowe, czyli frazy związane z Twoją marką. Stanowią one uzupełnienie pozycjonowania szerokiego i lokalnego, a ponadto świetnie współgrają ze stroną główną, której celem jest przedstawienie Twojej firmy i oferty. Pozwalają także dotrzeć z przekazem do uzytkowników, którzy zetknęli się z Twoją marką poza Twoją stroną np. w mediach społecznościowych. Nazwa Twojej marki znajduje się na stronie głównej w sposób naturalny, co znacznie ułatwia działania. Pamiętaj jednak, że SEO brandowe powinno stanowić jedynie dopełnienie pozycjonowania, a nie jego podstawę.

 

4. Zoptymalizuj meta title i description oraz nagłówek H1

Chcesz ułatwić robotom Google odczytanie zawartości Twojej strony głównej oraz poprawić swoją pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania? Zoptymalizuj poniższe elementy:

 • title, czyli tytuł SEO strony, który stanowi jeden z głównych czynników rankingowych w pozycjonowaniu,
 • description, czyli opis strony widoczny w wynikach wyszukiwania, któy ma zachęcić użytkowników do kliknięcia w link,
  nagłówek H1, widoczny na stronie dla użytkowników i w kodzie strony.

W ten sposób poinformujesz roboty Google o zawartości Twojej strony. Umieść w każdym z tych elementów główne słowo kluczowe (skoncentruj się na głównej usłudze, produkcie lub frazie, która opisuje Twoją firmę), np. sklep internetowy z zabawkami, zabawki dla dzieci lub pizza na dowóz Poznań. W title powinieneś także dodać nazwę swojej firmy.

Przykład title i description w organicznych wynikach wyszukiwania

 

5. Zadbaj o wdrożenie danych strukturalnych dla strony głównej

Dane strukturalne to elementy kodu strony, które mogą być wyświetlane przez roboty Google w organicznych wynikach wyszukiwania i poprawiać współczynnik CTR. W kontekście pozycjonowania strony głównej warto dodać do niej dane Schema.org oznaczone jako:

 • organizacja,
 • firma lokalna (pod warunkiem że masz fizyczną siedzibę),
 • osoba (jeśli prowadzisz stronę, która ma dbać o Twój osobisty wizerunek jako eksperta w danej branży, np. grafika czy specjalistę IT).

Zobacz, czym są dane strukturalne oraz czy i jak wpływają na SEO.

Szukasz skutecznej reklamy w internecie?

 

6. Dodaj treści

Niektóre firmy decydują się na umieszczenie na stronie głównej jedynie obrazów. W kontekście pozycjonowania jest to błąd, ponieważ siłą SEO są treści (Content is King). To w treściach zawarte są frazy kluczowe i informacje przydatne dla użytkowników. Dlatego też dodaj na stronie głównej jak najwięcej merytorycznych treści, które zawierają:

 • frazy kluczowe opisujące Twoją ofertę (w tym frazy lokalne i brandowe),
 • informacje przydatne i interesujące dla użytkowników.

Dobrym przykładem może być strona główna agencji widoczni - zawiera ona dużo treści, w sposób kompleksowy opisuje samą agencję oraz świadczone usługi. Nawet jeśli użytkownik nie przeczyta dokładnie treści, to prawdopodobnie spędzi więcej czasu na stronie i skupi wzrok na interesujących go fragmentach.

Porada: Najważniejsze informacje umieść na górze strony - wówczas masz pewność, że użytkownik do nich dotrze. Zanim zaczniesz tworzyć treści na stronę główną, stwórz personę swojego potencjalnego klienta - łatwiej będzie Ci mówić do niego odpowiednim językiem i spełnić jego oczekiwania.

 

7. Zoptymalizuj obrazy pod kątem SEO

Chcesz przyciągać ruch na swoją stronę z Google Grafika? Zoptymalizuj pod kątem SEO nie tylko treści, ale i obrazy. Uzupełnij je o opis alternatywny, w którym umieścisz frazy kluczowe. W ten sposób ułatwisz robotom Google odczytywanie treści obrazów i wyświetlenie ich w graficznych wynikach wyszukiwania.

 

8. Rozważ promowanie opinii i referencji

Opinie stanowią czynnik rankingowy w lokalnym pozycjonowaniu, ale warto je wyróżnić na każdej stronie głównej. W ten sposób budujesz zaufanie odbiorcy i budujesz wizerunek eksperta. Sprawdź, jak pozyskiwać opinie. Następnie stwórz slider, w którym umieścisz np.:

 • nazwy firm, z którymi współpracujesz,
 • cytaty opinii klientów,
 • case study opisujące współpracę z klientami.

Pochwal się także swoimi osiągnięciami. Wystąpiłeś na branżowej konferencji? Napisałeś artykuł do branżowego czasopisma? Dodaj takie informacje na stronie głównej - to buduje Twoją wiarygodność i może zwiększyć sprzedaż.

 

Sekcje opinii na stronie agencji widoczni

 

Sekcja na stronie głównej agencji widoczni, w której chwalimy się publikacjami w branżowych magazynach

 

9. Wybierz prosty projekt strony głównej

Prosty i elegancki design - to najlepiej sprawdzi się na stronie głównej i w całej witrynie. Stwórz projekt strony internetowej, który uwzględnia potrzeby użytkowników:

 • wybierz czytelną czcionkę w odpowiednim rozmiarze,
 • umieść przyciski w odpowiednich odstępach
 • pamiętaj o odstępach na stronie
 • stwórz responsywny projekt, dostosowany do urządzeń mobilnych,
 • zadbaj o intuicyjne menu z linkami do podstron ofertowych lub najważniejszych kategorii produktowych.

Przykład menu

 

10. Zadbaj o doświadczenia użytkownika

User Experience (doświadczenia użytkownika) to odczucia użytkownika, które wywołuje przeglądanie konkretnej strony. By te na stronie głównej były jak najlepsze, powinieneś:

 • poprawić szybkość działania i czas ładowania strony,
 • unikać bloków tekstu,
 • unikać nadmiernej liczby reklam (w tym wyskakujących okienek),
 • zadbać o czytelność treści - stosować boldy, wypunktowania, odstępy, śródtytuły, grafiki i infografiki,
 • zastosować spójne i konkretne nazwy kategorii produktowych, by te informowały użytkownika, co obejmują.

Strona główna nie powinna skupiać się jedynie na Tobie lub Twojej firmie - podążaj za oczekiwaniami użytkownika i twórz treści dopasowane do grupy docelowej.

 

Prędkość strony poprawisz dzięki narzędziom PageSpeed Insights i GTmetrix

 

11. Pamiętaj o bezpieczeństwie

Dlaczego bezpieczeństwo jest ważne w kontekście SEO? Ponieważ nikt nie chce korzystać z witryny, która naraża użytkownika na utratę danych czy środków na koncie. Spadek ruchu spowodowany przez brak certyfikatu SSL może z kolei spowodować spadki pozycji w organicznych wynikach Google. By zagwarantować bezpieczne połączenie, zainwestuj w certyfikat SSL, który zabezpiecza dane klientów przesyłane między urządzeniem a serwerem (np. dane do logowania do banku). Sprawdź, czy protokół https ma wpływ na pozycjonowanie.

Komunikat wyświetlany w przypadku braku certyfikatu SSL na stronie

 

Wykres prezentujący wpływ certyfikatu SSL na pozycje w Google

 

12. Sprawdź przystosowanie strony do urządzeń mobilnych

Obecnie Google traktuje stronę mobilną jako priorytetową i to ją indeksuje oraz bierze pod uwagę podczas ustalania pozycji w Google. Dlatego też strona główna (i każda inna) powinna być przystosowana do działania na smartfonach i tabletach. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie witryny responsywnej. Jeśli masz już stronę w wersji desktop, możesz zdecydować się na inwestycję w odrębną wersję mobilną. Przystosowanie do urządzeń mobilnych sprawdzisz w narzędziu Mobile Friendly Test.

Narzędzie Mobile Friendly Test jest dostępne za darmo w Google Swearch Console

 

13. Dodaj CTA (Call to Action)

Wezwanie do działania to zwrot do użytkownika, umieszczany w treści lub w formie przycisku, który zachęca do wykonania konkretnego działania. Warto umieścić je na stronie głównej, by pokazać użytkownikowi, jaki krok może wykonać. Dodaj na stronie głównej CTA dopasowane do typu działalności:

 • W sklepie internetowym może to być zwrot “Zapoznaj się z naszą ofertą” wraz z linkiem do głównej kategorii.
 • Na stronie firmowej może być to wezwanie do kontaktu telefonicznego lub wypełnienia formularza.
 • Na stronie bloga może to być wezwanie do zapisania się do newslettera.

CTA na stronie głównej agencji widoczni

 

14. Umieść na stronie dane kontaktowe i przyciski do kanałów Social Media

Roboty Google nagradzają firmy, które są wiarygodne. Jednym z elementów wiarygodności jest umieszczenie na stronie głównej (a także na innych podstronach i w internecie w ogóle) spójnych danych kontaktowych, takich jak:

 • nazwa firmy,
 • adres firmy,
 • telefon kontaktowy oraz adres e-mail.

Dane te mogą znaleźć się w stopce. Home page warto uzupełnić także o odnośniki do mediów społecznościowych - Facebooka, Instagrama czy Linkedin.

Odnośniki do mediów społecznościowych na stronie głównej agencji widoczni

 

15. Dodaj linki do głównych podstron sprzedażowych

Strona główna to świetny sposób na skierowanie użytkownika do głównych podstron sprzedażowych. Wykorzystaj w tym celu linkowanie wewnętrzne i umieść linki do:

 • podstron ofertowych na stronie usługowej,
 • głównych kategorii produktowych w sklepie internetowym (np. ostatnio oglądane produkty, bestsellery, ostatnio kupione produkty),
 • najważniejszych wpisów na blogu.

W ten sposób pokażesz robotom, które podstrony są dla Ciebie ważne, a także ułatwisz użytkownikom przeglądanie strony i realizację konwersji.

Przykład linkowania do wpisów blogowych na stronie głównej agencji widoczni

Przykład linkowania do podstron ofertowych na stronie głównej agencji widoczni

 

Podsumowanie

Strona główna powinna przyciągać uwagę - tylko w ten sposób pozwoli Ci osiągnąć zaplanowane cele sprzedażowe i zyskać uznanie robotów Google. Założone efekty możesz osiągnąć m.in. poprzez:

 • edycję kodu strony (title, description, nagłówka H1),
 • dodanie opinii, referencji, osiągnięć,
 • umieszczenie linków do najważniejszych podstron (ofertowych, produktowych),
 • dostosowanie witryny do wymogów User Experience,
 • prosty i spójny projekt strony.

Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, zyskasz stronę główną, która nie tylko przyciąga uwagę, ale także zachęca do dalszego przeglądania pozostałej części witryny.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zoptymalizować stronę główną pod SEO? 15 skutecznych sposobów

Średnia ocen użytkowników3.50 na podstawie 120 głosów

UDOSTĘPNIJ