Co to jest protokół HTTPS?

protokol https

Protokół HTTPS, znany również jako Hypertext Transfer Protocol Secure, jest protokołem komunikacyjnym używanym w Internecie do bezpiecznej transmisji danych. Dbając o swoje bezpieczeństwo jako użytkowników, warto zagłębić się w jego działanie, znaczenie i wdrażanie.


Protokół HTTPS - definicja

Protokół HTTPS (HTTP Secure) to protokół komunikacyjny używany w Internecie do bezpiecznej transmisji danych między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem. W przeciwieństwie do standardowego protokołu HTTP, który nie zapewnia bezpieczeństwa, HTTPS wykorzystuje szyfrowanie danych za pomocą protokołu SSL (Secure Sockets Layer) lub jego następcy, protokołu TLS (Transport Layer Security)


Jak działa HTTPS?

Podczas użycia protokołu HTTPS, dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są szyfrowane, co oznacza, że są zabezpieczone przed przechwytywaniem i nieautoryzowanym dostępem. Proces działania HTTPS można opisać w następujących krokach:

 1. Nawiązanie połączenia: Przeglądarka internetowa inicjuje połączenie z serwerem, wysyłając zapytanie HTTPS.
 2. Ustalanie połączenia szyfrowanego: Serwer odsyła certyfikat SSL lub TLS, który zawiera klucz publiczny i informacje o serwerze. Przeglądarka sprawdza autentyczność certyfikatu i ustala połączenie szyfrowane z wykorzystaniem klucza publicznego.
 3. Szyfrowanie danych: Po nawiązaniu połączenia szyfrowanego, wszystkie przesyłane dane są automatycznie szyfrowane przez przeglądarkę i odszyfrowywane przez serwer. Proces ten zapewnia poufność i integralność danych.
 4. Wymiana danych: Przeglądarka i serwer mogą teraz bezpiecznie wymieniać się danymi, takimi jak żądania HTTP, formularze, pliki, itp.


Dlaczego protokół HTTPS jest ważny?

Protokół HTTPS jest ważny z kilku powodów:

 • Bezpieczeństwo danych - dzięki szyfrowaniu danych, protokół HTTPS zapewnia ochronę przed przechwytywaniem i dostępem do poufnych informacji, takich jak dane logowania, informacje płatnicze czy dane osobowe.
 • Wiarygodność i zaufanie - witryny korzystające z protokołu HTTPS są oznaczone przez przeglądarki specjalnym symbolem zamkniętej kłódki lub zieloną kłódką, co daje użytkownikom pewność, że witryna jest autentyczna i wiarygodna.
 • SEO - wyszukiwarki, takie jak Google, preferują witryny korzystające z protokołu HTTPS i nagradzają je lepszymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Wdrożenie protokołu HTTPS może więc przyczynić się do poprawy widoczności witryny w wyszukiwarkach.


Wdrażanie protokołu HTTPS

Wdrożenie protokołu HTTPS na witrynie internetowej wymaga kilku kroków:

 1. Zakup certyfikatu SSL/TLS: Aby korzystać z protokołu HTTPS, konieczne jest posiadanie certyfikatu SSL/TLS. Można go zakupić od dostawców certyfikatów, którzy dostarczają odpowiednie certyfikaty w zależności od rodzaju witryny i jej potrzeb.
 2. Instalacja certyfikatu na serwerze: Po zakupie certyfikatu, należy go zainstalować na serwerze, na którym znajduje się witryna. Proces instalacji różni się w zależności od rodzaju serwera i systemu, na którym działa.
 3. Konfiguracja witryny i serwera: Po instalacji certyfikatu, konieczne jest skonfigurowanie witryny i serwera tak, aby korzystały z protokołu HTTPS. Wymaga to odpowiednich zmian w konfiguracji serwera, takich jak przekierowanie ruchu z protokołu HTTP na HTTPS.
 4. Testowanie i monitorowanie: Po wdrożeniu protokołu HTTPS, zaleca się przeprowadzenie testów, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Należy również monitorować witrynę, aby wykryć ewentualne problemy i zapewnić ciągłą ochronę.


Korzyści SEO z zastosowaniem protokołu HTTPS

Wdrożenie protokołu HTTPS może przynieść korzyści w kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Oto niektóre z korzyści związanych z zastosowaniem protokołu HTTPS dla SEO:

 • Lepsza pozycja w wynikach wyszukiwania - wyszukiwarki, takie jak Google, preferują witryny z protokołem HTTPS i nagradzają je lepszymi pozycjami w wynikach wyszukiwania. Wprowadzenie protokołu HTTPS może więc wpływać na lepszą widoczność witryny.
 • Większe zaufanie użytkowników - przeglądarki oznaczają witryny HTTPS specjalnymi symbolami, które wskazują na bezpieczne połączeniei wzbudzają zaufanie użytkowników. To może prowadzić do większej konwersji i zwiększonej aktywności na stronie.
 • Ochrona danych użytkowników - działanie protokołu HTTPS zapewnia bezpieczne przesyłanie danych między użytkownikiem a witryną. To jest szczególnie istotne, gdy użytkownicy wprowadzają poufne informacje, takie jak dane logowania czy informacje płatnicze.
 • Zgodność z wymaganiami przeglądarek - wiele przeglądarek internetowych, takich jak Google Chrome, zaostrza swoje wymagania dotyczące bezpieczeństwa i ostrzega użytkowników przed witrynami niekorzystającymi z protokołu HTTPS. Wdrożenie protokołu HTTPS pozwala uniknąć ostrzeżeń i zapewnia pełną zgodność z aktualnymi standardami przeglądarek.


Bariery i wyzwania związane z wdrożeniem protokołu HTTPS

Wdrożenie protokołu HTTPS może wiązać się z pewnymi bariery i wyzwaniami, które należy uwzględnić. Oto kilka z nich:

 • Koszty - zakup certyfikatu SSL/TLS i wdrożenie protokołu HTTPS może wiązać się z pewnymi kosztami, zwłaszcza dla małych witryn internetowych. Jednak istnieją również darmowe certyfikaty SSL/TLS, które można wykorzystać.
 • Zgodność z zewnętrznymi zasobami - jeśli witryna korzysta z zewnętrznych zasobów, takich jak obrazy, skrypty czy treści z innych serwerów, konieczne może być dostosowanie ich do protokołu HTTPS. W przeciwnym razie, mogą wystąpić problemy z mieszaniem zasobów (mixed content), co może negatywnie wpłynąć na działanie witryny.
 • Wpływ na prędkość ładowania strony - szyfrowanie danych może wpływać na prędkość ładowania witryny. Istnieją jednak techniki optymalizacji, takie jak używanie cache'owania i kompresji danych, które mogą pomóc w minimalizowaniu wpływu na prędkość.


Różnica między HTTP i HTTPS

Istnieje kilka istotnych różnic między protokołem HTTP a HTTPS:

 • Bezpieczeństwo - protokół HTTP nie zapewnia szyfrowania danych, podczas gdy protokół HTTPS wykorzystuje szyfrowanie SSL/TLS do zabezpieczenia przesyłanych danych.
 • Porty - domyślnym portem dla protokołu HTTP jest 80, podczas gdy dla protokołu HTTPS jest to 443.
 • Oznaczenia - witryny korzystające z protokołu HTTPS są oznaczone przez przeglądarki specjalnymi symbolami, takimi jak zamknięta kłódka lub zielona kłódka, co wskazuje na bezpieczne połączenie.
 • SEO - wyszukiwarki, takie jak Google, preferują witryny z protokołem HTTPS i nagradzają je lepszymi pozycjami w wynikach wyszukiwania.


Podsumowanie

Protokół HTTPS jest bezpiecznym rozszerzeniem protokołu HTTP, które zapewnia szyfrowanie danych i bezpieczne połączenie między przeglądarką a serwerem. Jest on istotny ze względu na ochronę danych użytkowników, wiarygodność witryny oraz korzyści SEO. Wdrożenie protokołu HTTPS może wiązać się z pewnymi wyzwaniami, ale jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i zaufania użytkownikom. Różnica między protokołem HTTP a HTTPS polega głównie na zastosowaniu szyfrowania i oznaczeniach witryn. W dzisiejszym świecie cyberbezpieczeństwa, protokół HTTPS jest nieodłącznym elementem skutecznej i bezpiecznej komunikacji w Internecie.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest protokół HTTPS?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ