Pozycjonowanie - fakty i mity. Zobacz 9 szkodliwych przekonań o SEO

fakty i mity o pozycjonowaniu

Dla licznej grupy właścicieli firm pozycjonowanie stron i sklepów internetowych to wciąż niemała zagadka. Dlatego też wielu z nich spotyka się z mitami o pozycjonowaniu, które, chociaż dawno obalone przez ekspertów SEO, w sieci wciąż żyją swoim życiem. Przed jakimi mitami o pozycjonowaniu warto ustrzec siebie i swoją stronę internetową lub sklep?

Twitter badanie Search Engine Journal

 Źródło: Twitter

 

MIT #1 Pozycjonowanie to gwarancja efektu

Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest osiągnięcie jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce internetowej (najczęściej wyszukiwarce Google) na interesujące nas frazy kluczowe. Składają się na nie m.in.:

 • techniczna optymalizacja (przyjazne dla wyszukiwarki i użytkownika adresy URL, tytuły i meta tagi, linkowanie wewnętrzne, responsywna i szybko ładująca się strona, zoptymalizowane grafiki),
 • tworzenie angażujących treści zawierających kluczowe frazy,
 • budowanie profilu linków przychodzących.


To tylko kilka działań, których wymaga pozycjonowanie sklepów i stron internetowych. Konkurencja na rynku jest jednak tak duża, że nikt nie da gwarancji zakupów w Twoim sklepie. Dlaczego? Ponieważ konsumenci są coraz bardziej świadomi i często porównują ceny za pośrednictwem popularnych portali. W ten sposób wybierają konkurencyjną firmę, która oferuje na przykład tańszy produkt lub darmową dostawę od niższej kwoty zamówienia.

Czynników, które wpływają na decyzję zakupową klienta, jest wiele i nie sposób je z góry przewidzieć. Gwarancja efektu to zatem jeden z mitów o pozycjonowaniu, ponieważ działania SEO nie dają 100% gwarancji sukcesu w postaci sfinalizowania transakcji. Co więcej, prawidłowo przygotowana i zaplanowana strategia SEO obejmuje działania długofalowe, dlatego jeśli zależy Ci na szybkich efektach w postaci zysków, to niestety pozycjonowanie ich nie zagwarantuje. Wymaga regularnej pracy, tworzenia nowych treści i aktualizowania starych, a także rozbudowywania linków prowadzących do witryny.

Jeśli porzucisz działania, Twoje wyniki z pewnością się pogorszą, ponieważ konkurencja również prężnie działa, by budować swój wizerunek i zyskać jak najwyższe pozycje.

Jeśli pozycjonowanie stron i sklepów internetowych gwarantowałoby efekty, to eksperci SEO byliby w stanie przewidzieć pozycje danej witryny. Tak nie jest - niektóre zdarzenia i zmiany w wyszukiwarkach, które są wdrażane przez Google, są poza kontrolą specjalistów od pozycjonowania. Nie da się też ocenić, w jakim czasie uda się osiągnąć określone pozycje, na których zależy właścicielowi sklepu czy witryny. Co więcej, wysoka pozycja nie musi przełożyć się na wzrost sprzedaży (konwersji), a efekty pozycjonowania zależą od wielu czynników, między innymi takich jak:

 • branża,
 • działania konkurencji,
 • wiek witryny

i wiele innych (tak naprawdę nie wiadomo, ile jest czynników rankingowych).

Potencjal+fraz grafika MOZ

 Źródło: Moz.com

 

MIT #2 Rozliczenie z agencją SEO za efekt jest korzystne dla klienta

Wydaje Ci się, że współpraca z agencją skupiająca się na efektach w postaci osiągnięcia konkretnych pozycji na wybrane frazy to najlepszy sposób rozliczenia działań? To kolejny mit o pozycjonowaniu, który może Ci zaszkodzić. Dlaczego? Ponieważ:

 • może się okazać, że wybrane przez Ciebie frazy nie mają potencjału sprzedażowego i nie są wyszukiwane w Google - ich pozycjonowanie będzie łatwe i szybkie, ale nie przyniesie ruchu, wzrostu liczby zapytań ani dochodów,
 • agencja SEO może próbować osiągnąć wysokie pozycje za pomocą niezalecanych praktyk, niezgodnych z wytycznymi Google dla webmasterów; takie działania mogą przynieść chwilowy efekt, ale następnie mogą przynieść nie tylko spadek pozycji, ale także karę dla domeny polegającą na usunięciu jej z wyników wyszukiwania;co z tego, że klient nie będzie płacił, jeśli pozostanie ze “spaloną” domeną?
 • jeżeli przez dłuższy czas nie będzie efektów, agencji prawdopodobnie nie będzie się dalej opłacało prowadzić działań i w ten sposób klient nie będzie ponosił kosztów, ale na zyski też nie może liczyć.
Liczba godzin w internecie tygodniowo CBOS 2019

 Źródło: CBOS

 

MIT #3 Liczy się tylko pierwsza pozycja w wyszukiwarce

Wielu właścicieli firm chce, by ich strona lub sklep internetowy znajdowały się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce Google na wybrane frazy. Myślisz, że tylko top 1 da Ci szansę na zysk? To mit o pozycjonowaniu, o którym czas zapomnieć. Dlaczego? Ponieważ, jak podkreśla na blogu MOZ Cyrus Shepard, frazy z tzw. długiego ogona generują znacznie więcej ruchu niż pojedyncza fraza, na którą strona rankuje na pierwszej, drugiej czy trzeciej pozycji.

Czym są frazy z długiego ogona? To frazy rozbudowane, składające się z kilku słów. Są one bardzo konkretne i ukierunkowane na wspieranie konwersji. Warto postawić na pozycjonowanie wielu słów kluczowych z długiego ogona, ponieważ ich potencjał pod kątem zysków jest bardzo duży, większy niż ten generowany przez ogólną frazę znajdującą się na pierwszej pozycji. 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Skontaktuj się z nami!

MIT #4 Dobra treść sama się obroni

Znasz słynne hasło “Content is King”? Owszem, jest prawdziwe, ale nie do końca, ponieważ treści same w sobie nie przyniosą efektów, nawet jeśli będą merytoryczne i ciekawe. Dlaczego? Ponieważ bratem bliźniakiem wartościowej treści jest linkowanie - bez niego nie obronią się nawet najlepsze teksty. Co z tego, że znajdą się w nim wartościowe z punktu widzenia użytkownika informacje, jeśli nikt nie znajdzie materiału poprzez wyszukiwarkę?

Co więcej, warto obalić jeszcze jeden mit o pozycjonowaniu związany z marketingiem treści, zgodnie z którym content marketing to głównie słowo pisane. Coraz większą popularność zyskują bowiem:

 • filmy, tutoriale, poradniki i podcasty,
 • zdjęcia, infografiki, a nawet GIFy i memy przyciągające najmłodszych użytkowników internetu.

Warto podążać za współczesnymi technologiami i wykorzystywać w marketingu treści nowoczesne formy przekazu. Obraz znacznie łatwiej przyciąga wzrok niż treści. By jednak zadbać jednocześnie o pozycjonowanie, pamiętajmy o:

 • pisemnej transkrypcji nagrań czy podcastów,
 • opisie materiału video lub audio zawierającym kluczowe frazy.

W ten sposób poinformujemy algorytmy Google, o czym jest podcast czy film, ponieważ roboty nie są w stanie odczytywać zawartości samodzielnie.

 

MIT #5 Pozycjonowanie? Wystarczy odpowiednie linkowanie

Wartościowe linki prowadzące do naszej domeny z pewnością pozytywnie wpływają na pozycjonowanie i zwiększają moc witryny, jednak twierdzenie, że samo linkowanie zapewni nam wysokie pozycje w wyszukiwarce, to dawno obalony mit.

Żadne pojedyncze działanie nie gwarantuje wysokich pozycji, ponieważ pozycjonowanie wiąże się z kompleksową pracą nad wieloma aspektami strony czy sklepu internetowego. Ponadto strategia linkowania musi być przemyślana i odpowiednio zaplanowana - dodawanie linków “na oślep” może przyczynić się co najwyżej do kary od Google za spam, a nie do poprawy pozycji witryny w wyszukiwarce. 

Odsetek osob korzystajacych w Polsce z internetu CBOS2019

 Źródło: CBOS

 

MIT #6 Moich klientów nie ma w internecie

Uważasz, że Twojego potencjalnego klienta nie ma w Google? To kolejny mit o pozycjonowaniu! Badania przeprowadzone przez CBOS w 2019 roku (pdf do pobrania), wskazują, że:

 • 69% dorosłych Polaków korzysta z internetu co najmniej raz w tygodniu,
 • 100% osób w wieku 18-24 lata surfuje w internecie,
 • 94% użytkowników łączy się z internetem bezprzewodowo,
 • 83% konsumentów chociaż raz dokonało zakupu przez internet.

Z kolei Polskie Badania Internetu wykazały, że w styczniu 2020 roku:

 • Polacy dokonali w internecie 58 miliardów odsłon,
 • 23,6 mln Polaków połączyło się z internetem za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a 23,1 mln za pomocą komputerów osobistych.

Dane te wskazują, że wielu Polaków nie tylko aktywnie korzysta z internetu, ale także robi zakupy online. To potwierdza, że brak obecności klientów w internecie to jeden z mitów o pozycjonowaniu, który można bez trudu obalić. Co więcej, rozwój internetu mobilnego sprawia, że dostęp do sieci mamy w zasięgu ręki, gdziekolwiek jesteśmy - nie tylko w domu, ale w podróży. To zwiększa potencjał internetu i pozycjonowania w wynikach organicznych jako narzędzia marketingowego.

Zakupy w internecie CBOS 2019

 Źródło: CBOS

 

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

MIT #7 Pozycjonowanie jest nielegalne

Czy spotkałeś się z twierdzeniem, że pozycjonowanie to działania nielegalne? To kolejny mit o SEO, ale warto zwrócić uwagę, by pozycjonerzy stosowali wytyczne dla webmasterów wyznaczane przez Google. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalną agencją, to możesz mieć pewność, że specjaliści znają zasady i wytyczne dotyczące pozycjonowania. Wbrew licznym obawom środowiska prawniczego pozycjonowanie nie jest też działaniem nielegalnym w świetle regulacji zawodowych adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Kancelarie prawne mogą mieć swoją stronę internetową i dbać o jej optymalizację techniczną oraz uzupełniać ją o wartościowe treści, by ich witryna w sposób naturalny zajmowała wysokie pozycje w Google. Faktem jest jednak, że przedstawiciele zawodów prawniczych w sposób szczególny powinni dbać o treść na stronie, by nie narazić się na zarzuty nieuczciwej konkurencji.

 

MIT #8 Do skutecznego pozycjonowania wystarczy dobra domena

Kolejny mit o pozycjonowaniu SEO dotyczy domeny, czyli nazwy strony. Jeszcze kilka lat temu tzw. exact match, czyli domeny mające w adresie URL kluczową frazę, na którą chcą się pozycjonować (np. tanie-samochody-poznan.pl), miały ułatwioną drogę do sukcesu w świecie SEO.

Dziś “dobra” domena to już tylko mit, ponieważ algorytmy Google potrafią odczytywać dane na stronie i sama nazwa domeny nie wystarczy, by zwiększyć dochody. Wszystko za sprawą aktualizacji Exact Match Domain Update wprowadzonej przez Google we wrześniu 2012 roku. Na jej podstawie wysokie pozycje straciły strony słabej jakości, które znajdowały się na szczycie wyników właśnie ze względu na posiadanie w nazwie domeny kluczowej frazy.

Jakie są fakty na temat nazwy domeny? Zabieg, polegający na zawarciu w domenie słów kluczowych, może być pomocny, ale sam w sobie nie zapewni nam efektów w postaci pozycji w top10 Google.

 

MIT #9 SEO umiera? Nie, ono tylko się zmienia. Pozycjonowanie to nie przeżytek

Co roku od kilkunastu lat pojawiają się głosy, że pozycjonowanie ma coraz mniejsze znaczenie i staje się przeżytkiem. Eksperci Search Engine Journal przeprowadzili wśród swoich obserwujących na Twitterze ciekawe badanie dotyczące najczęściej powtarzanych mitów o SEO. Wyniki przedstawiały się następująco:

 • 41% ekspertów z branży zetknęło się z mitem, że SEO umiera,
 • 21% obserwujących miało do czynienia z twierdzeniem, że reklamy Google Ads bezpośrednio wpływają na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • 19% spotkało się z założeniem, że działania SEO to oszustwo i wyłudzanie pieniędzy,
 • 19% często słyszało, że kanały Social Media bezpośrednio wpływają na efekty pozycjonowania.

Dane te potwierdzają, że mit o “śmierci SEO” jest wiecznie żywy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “SEO dead”, by przekonać się, że generuje ono… 40 000 000 wyników. Czy jednak naprawdę SEO umiera? Niekoniecznie. W praktyce pozycjonowanie podlega licznym zmianom - zmieniane przez potentata z Mountain View algorytmy sprawiają, że działania, które jeszcze kilka lat temu generowały ruch i zyski, a także wpływały na widoczność witryny, dziś są bezużyteczne. Skąd jednak bierze się mit, że SEO to przeżytek? Przede wszystkim ze zmian, które wprowadza Google w samej wyszukiwarce polegających na:

 • zmianie sposobu identyfikacji płatnych reklam Google Ads (wcześniej były oznaczone zielonym kolorem z napisem reklama, dziś kolor jest mniej widoczny, czarny),
 • coraz bardziej rozbudowanych wynikach wyszukiwania w samej wyszukiwarce - w Google pojawiają się nawet fragmenty artykułów odpowiadające na zadane pytanie, a także dane na temat pogody, co ogranicza konieczność klikania w linki.

Część ekspertów uważa zatem “śmierć SEO” za powracający co jakiś czas mit o pozycjonowaniu, a zmiany w strategiach SEO określa mianem reinkarnacji pozycjonowania w nowej formie (źródło: https://www.impactbnd.com/is-seo-dead).

seo to przezytek widoczni

 Źródło: Google

 

Poznaj mity o SEO i znajdź skuteczną agencję marketingu internetowego - podsumowanie

Powyższa lista nią zawiera wszystkich mitów o pozycjonowaniu, które narosły przez ostatnie lata i żyją swoim życiem w sieci. Nieprawdziwych twierdzeń, które wprowadzają potencjalnych klientów w błąd, jest znacznie więcej, ale nie sposób je wszystkie wymienić. Dlatego też przed podjęciem współpracy z agencją marketingową warto samodzielnie zdobyć podstawową wiedzę z zakresu marketingu internetowego i pozycjonowania. Dzięki temu będziemy mogli ocenić rzetelność prac. Powyższe zestawienie mitów o SEO z pewnością również okaże się pomocne.

Najlepsze darmowe narzędzia SEO Zobacz naszą listę!

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie - fakty i mity. Zobacz 9 szkodliwych przekonań o SEO

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 115 głosów

UDOSTĘPNIJ