Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Skuteczne strategie fraz.

Słowa kluczowe w pozycjonowaniu nie tylko odzwierciedlają nazwy produktów, usług i specyfikę oferty. Dobra strategia słów kluczowych pod pozycjonowanie uwzględnia także potrzeby i zamiary użytkowników na każdym etapie budowania świadomości o produkcie i podejmowania decyzji zakupowej. A ostateczny dobór fraz uwzględnia Twoje możliwości finansowe i gotowość w oczekiwaniu na pierwsze efekty pozycjonowania.

Proces wyboru słów kluczowych

Efektem pozycjonowania strony ma być sprzedaż, więc naturalnym kierunkiem dla osób wybierających frazy jest skupienie się na dobrym opisaniu frazami oferty. Do strategii SEO włączane są więc najpopularniejsze frazy opisujące produkt lub usługę. Takie podejście jednak nie obejmuje budowy zasięgu pośród użytkowników, którzy dopiero wyszukują możliwych rozwiązań, mają wątpliwości, potrzebują porady. Inną trudnością jest wysoka konkurencja na frazy. Prowadzenie działań optymalizacyjnych dla fraz typu pozycjonowanie, reklama w internecie jest trudne, bo wszystkie agencje w Polsce chciałyby być widoczne na te frazy. Jak wygrać z konkurencją? Trudne i może oznaczać prześciganie się na liczbę fraz i objętość tekstu. Warto więc rozważyć wzbogacenie swojej strategii słów kluczowych i zamiast kierować się popularnością fraz, wziąć pod uwagę zamiary użytkowników.

Słowa kluczowe a cele użytkownika

W doborze słów kluczowych powinniśmy analizować cele użytkowników wyszukujących informacji w Google. Inny cel ma osoba, która mierzy się z jakimś problemem i szuka podpowiedzi rozwiązania. Inny cel ma osoba, która wpisuje w Google nazwę konkretnego produktu. Warto tak zbudować bazę słów kluczowych do kampanii, aby optymalizować stronę z myślą o użytkownikach realizujących różne zamiary w Google. Można sobie to łatwo zobrazować nakładając typ frazy na kolejne etapy ścieżki klienta w Google i na stronie internetowej. Można wyróżnić takie typy użytkowników jak:

1. Szukający rozwiązania

Taki użytkownik często jest nieświadomy produktu lub usługi. Jego potrzebą jest znalezienie rozwiązania dla swojego problemu. Szuka więc porad, podpowiedzi, informacji, w skrócie chce uzyskać wiedzę na dany temat. Będzie w tym celu wyszukiwał z użyciem fraz, które są skonstruowane jak pytania: jak, co to jest, dlaczego.
Przykładowe frazy na tym etapie to: jak urządzić małą kuchnię, co to jest marketing internetowy, dlaczego bolą plecy, co ubrać na komunię dziecka itp.

Użytkownik szukający rozwiązania najczęściej oczekuje stron z konkretnymi informacjami. Jeśli chcesz zrealizować jego potrzeby, zadbaj więc o wartościowe i bogate treści w formie bloga lub poradnika. Frazy, które warto zastosować kierując treści do tej grupy, znajdziesz w dobrych narzędziach SEO:

  • w Senuto w zakładce “pytania”
  • w SEMSTORMie w zakładce “generator pytań”
  • w Ahrefsie w Keyword Explorerze w rubryce Questions
  • W Surferze w zakładce Keyword Research w Questions


Wygenerowane za pomocą narzędzi pytania możesz wykorzystać nawet jako tytuły artykułów.


2. Użytkownik świadomy rozwiązania

Etap budowania świadomości użytkownika to czas, kiedy zaczyna już rozumieć, jaki produkt lub usługa są mu potrzebne. Nie ma jeszcze wiedzy na temat konkretnych produktów, ale mniej więcej wie, czego szukać. Słowa kluczowe odpowiadające na jego cele to wszystkie frazy opisujące kategorie produktowe, produkty, usługi i marki.

Przykładowe frazy na tym etapie to: buty do biegania damskie, plecak turystyczny 70l, druk wizytówek, kurs angielskiego dla początkujących itp.

Użytkownik wie, jaki produkt/usługa są mu potrzebne, ale nie jest przywiązany do konkretnej marki, szuka w obrębie kategorii produktowej i porównuje ze sobą podobne produkty różnych marek i kategorii cenowych. Istotne jest więc atrakcyjne przedstawienie oferty i optymalizacja zarówno stron, jak i kategorii produktowych na frazy z nazwą produktu i marki.

Na tym etapie możemy mieć do czynienia także z użytkownikiem, który jest dobrze zaznajomiony z konkretną marką i będzie szukał w obrębie jej oferty. Dlatego tak istotne są frazy brandowe i wzmacnianie popularności marki lub nazwy sklepu w Google. Taki użytkownik to może być klient powracający, kupujący ten sam produkt lub kupujący inny produkt tej samej marki.


3. Użytkownik szukający opinii

Zakupy internetowe pod wieloma względami nie różnią się od sprzedaży stacjonarnej. W obu przypadkach klient ma mnóstwo wątpliwości i potrzebuje potwierdzenia, że to, co wybrał jest najlepszym możliwym rozwiązaniem w określonej cenie. Zanim dokona zakupu, wyszukuje więc opinii, recenzji, porównań produktów.

Aby odpowiedzieć na taki cel użytkownika, warto w swojej strategii słów kluczowych pod pozycjonowanie zawrzeć frazy typu: nazwa produktu + opinie, nazwa kategorii produktowej + najlepsze/dobre/polecane, nazwa produktu vs. nazwa produktu + co wybrać/który lepszy itp.. Na przykład: samsung vs. iphone co wybrać.


Chcesz zadbać o pozycjonowanie Twojego sklepu?

4. Użytkownik konwertujący

Uznajemy, że najbliżej dokonania zakupu są użytkownicy, którzy wyszukując produktów i usług wpisując w Google ich nazwy wraz z dopełnieniami: cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja itp. Takich użytkowników będzie najmniej, więc jeśli chcesz budować nowe relacje, powinieneś cofnąć się do kroku pierwszego i rozpocząć od docierania do użytkowników nieświadomych. Optymalizacja z myślą o konwersji jest bardzo ważna, ale wiąże się z niskim zasięgiem, więc warto rozważyć wzbogacenie strategii słów kluczowych także o frazy z poprzednich etapów.

Podsumowując ten etap - skuteczna strategia słów kluczowych umożliwia dotarcie do różnych użytkowników - od tych wymagających porady po zdecydowanych na zakup klientów. Warto zadbać o wszystkie grupy użytkowników, ponieważ z każdym etapem grupa użytkowników jest coraz mniejsza, co zwykle obrazowane jest w formie lejka, którego najwęższa część odpowiada etapowi konwersji.

Słowa kluczowe a konkurencja

Strategia słów kluczowych pod pozycjonowanie obejmuje analizę słów konkurencji. Pod pojęciem konkurencji rozumiemy tu strony, które są widoczne w top 10 na wybrane przez nas frazy. Ponieważ są dobrze wypozycjonowane, można założyć, że mogą mieć dobrze dobrane frazy. Warto sprawdzić, czy w przygotowanym zestawieniu fraz nie brakuje czegoś, co ma konkurencja. To bardzo proste - czasy, gdy sprawdzało się frazy konkurencji ręcznie odeszły w zapomnienie. Większość dobrych narzędzi SEO pozwoli na automatyczne przeanalizowanie fraz konkurencji.

Na przykład Senuto zwróci raport, który pokaże jakie frazy mamy wspólne z konkurencją, jakie frazy mamy, których nie ma konkurencja, jakie frazy ma konkurencja, a my nie. Dodatkowo otrzymamy także informację o pozycjach strony na te frazy.

Źródło: app.senuto.com

Inne ciekawe zestawienie wygeneruje dla nas Surfer. Pozwala przeanalizować treść konkretnej podstrony w porównaniu z podobną podstroną u konkurencji. Dzięki temu dowiadujemy się, na podstawie przeanalizowanej konkurencji, ile razy warto dodać poszczególne słowa kluczowe w tekście i w nagłówkach. Otrzymujemy listę fraz, wraz z oceną, czy mamy ich wystarczająco dużo i jakie działanie powinniśmy podjąć (dodać/usunąć frazy).

Źródło: surferseo.com

Konkurencyjność słów kluczowych

Przy budowie strategii fraz SEO warto zwrócić uwagę na konkurencyjność słów kluczowych. Poznamy ją w narzędzia m.in. bezpłatnym Ubersuggest czy też płatnym - Ahrefs. W różnych narzędziach jest ona trochę inaczej nazywana, np. jako SEO Difficulty, ale oznacza to samo - jak trudno jest wypozycjonować stronę na daną frazę. Zazwyczaj krótkie frazy, które można przypisać do pierwszego etapu ścieżki klienta, cechują się największą konkurencyjnością. Natomiast długie frazy, tzw. frazy typu long-tail mają niższą konkurencyjność, a jednocześnie wskazują na konwertującego użytkownika. To oczywiście duże uproszczenie i należy analizować każdą frazę indywidualnie, za pomocą narzędzi oraz obserwacji efektów.

Po co w ogóle brać pod uwagę konkurencyjność fraz przy budowie strategii słów kluczowych? Duża konkurencyjność frazy wróży dużo pracy, a więc potrzebny będzie duży budżet. Jeśli w tym momencie rozwoju firmy, klient nie dysponuje dużym budżetem, warto rozważyć inne, mniej konkurencyjne frazy. Niska konkurencyjność nie oznacza, że frazy nie są wartościowe i nie przynoszą sprzedaży. Oznacza, że mało firm i stron do tej pory zdecydowało się na nie optymalizować.

Źródło: neilpatel.com/ubersuggest/

Niszowe frazy są szansą w konkurencyjnych branżach. Gdzie leży granica między frazą niszową, a frazą, której nikt nie użyje? Znowu pomogą nam narzędzia, które wskażą średnią miesięczną liczbę wyszukiwań. Warto wiedzieć, że popularny Keyword Planner dostarcza danych na temat płatnych wyników wyszukiwania. Lepiej ten wskaźnik sprawdzić np. w Senuto czy Ahrefsie. Niszowe frazy pozwalają na targetowanie działań SEO, w odróżnieniu od ogólnych fraz, budujących zasięg. Co więcej, frazy niszowe są łatwiejsze w wypozycjonowaniu. Tutaj można spotkać się z zarzutem, że pozycjonowanie na frazy niszowe jest oszustwem, bo nie wymaga dużego wysiłku. Jednak zwracamy uwagę na to, że tego typu frazy stanowią uzupełnienie strategii słów kluczowych, a nie podstawę działań. Zwykle po takie frazy sięgamy na etapie budowania bloga firmowego lub gdy chcemy skupić się na wąskim wycinku oferty.

ahrefs frazy pozycjonowanie widoczni
ahrefs frazy pozycjonowanie zapytania widoczni
  • ahrefs frazy pozycjonowanie widoczni
  • ahrefs frazy pozycjonowanie zapytania widoczni

Źródło: ahrefs.com

Podsumowanie

Tworzenie strategii słów kluczowych to proces wieloetapowy, który zakłada zarówno dogłębną analizę potrzeb użytkowników, jak i analizę konkurencji. Do strategii wykorzystywane są narzędzia, ale równie ważna jest wiedza na temat biznesu. W przypadku współpracy z agencją, ważne jest więc przekazanie informacji o zachowaniach i preferencjach dotychczasowych klientów. Chociaż strategię fraz do pozycjonowania opracowuje się na początku, w trakcie realizacji pozycjonowania dopuszczalne jest modyfikowanie wybranych fraz zgodnie z nowymi potrzebami klienta.

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami?
Mamy ponad 200 pozytywnych opinii w Google.
Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
seo i ppc jak polaczyc
Zobacz, jak czerpać z obu kampanii, aby skutecznie wypromować stronę w Google.
Zobacz więcej
co to jest techniczne seo
Najważniejsze kroki optymalizacji technicznej dla początkujących. Zobacz.
Zobacz więcej
na ile fraz mozna sie pozycjonowac
Czy możliwe jest wypozycjonowanie strony na kilka fraz? Zobacz, czego możesz oczekiwać. Poznaj unika...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Skuteczne strategie fraz.
Średnia ocen użytkowników 4.90 na podstawie 122 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO