Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Skuteczne strategie fraz.

slowa kluczowe jak szukac widoczni

Słowa kluczowe w pozycjonowaniu nie tylko odzwierciedlają nazwy produktów, usług i specyfikę oferty. Dobra strategia słów kluczowych pod pozycjonowanie uwzględnia także potrzeby i zamiary użytkowników na każdym etapie budowania świadomości o produkcie i podejmowania decyzji zakupowej. A ostateczny dobór fraz uwzględnia Twoje możliwości finansowe i gotowość w oczekiwaniu na pierwsze efekty pozycjonowania. Nie wiesz, jak dobrać słowa kluczowe? Ten artykuł Ci pomoże. 

 

Proces wyboru słów kluczowych

Efektem pozycjonowania strony ma być sprzedaż, więc naturalnym kierunkiem dla osób wybierających frazy jest skupienie się na dobrym opisaniu frazami oferty. Do strategii SEO włączane są więc najpopularniejsze frazy opisujące produkt lub usługę. Takie podejście jednak nie obejmuje budowy zasięgu pośród użytkowników, którzy dopiero wyszukują możliwych rozwiązań, mają wątpliwości, potrzebują porady. Inną trudnością jest wysoka konkurencja na frazy. Prowadzenie działań optymalizacyjnych dla fraz typu pozycjonowanie, reklama w internecie jest trudne, bo wszystkie agencje w Polsce chciałyby być widoczne na te frazy. Jak wygrać z konkurencją? Trudne i może oznaczać prześciganie się na liczbę fraz i objętość tekstu. Warto więc rozważyć wzbogacenie swoje słowa kluczowe na stronie internetowej i zamiast kierować się popularnością fraz, wziąć pod uwagę zamiary użytkowników.

 

Słowa kluczowe a cele użytkownika

Dobór fraz kluczowych powinniśmy opierać o cele użytkowników wyszukujących informacji w Google. Chcąc wiedzieć, jak dobrać słowa kluczowe, powinniśmy zadać sobie również pytanie, do kogo chcemy dotrzeć. Inny cel ma osoba, która mierzy się z jakimś problemem i szuka podpowiedzi rozwiązania. Inny cel ma osoba, która wpisuje w Google nazwę konkretnego produktu. Warto tak zbudować bazę słów kluczowych do kampanii, aby optymalizować stronę z myślą o użytkownikach realizujących różne zamiary w Google. Można sobie to łatwo zobrazować nakładając typ frazy na kolejne etapy ścieżki klienta w Google i na stronie internetowej. Można wyróżnić takie typy użytkowników jak:

slowa kluczowe cele uzytkownika widoczni

 

 

1. Szukający rozwiązania

Taki użytkownik często jest nieświadomy produktu lub usługi. Jego potrzebą jest znalezienie rozwiązania dla swojego problemu. Szuka więc porad, podpowiedzi, informacji, w skrócie chce uzyskać wiedzę na dany temat. Będzie w tym celu wyszukiwał z użyciem fraz, które są skonstruowane jak pytania: jak, co to jest, dlaczego.
Przykładowe frazy na tym etapie to: jak urządzić małą kuchnię, co to jest marketing internetowy, dlaczego bolą plecy, co ubrać na komunię dziecka itp.

Użytkownik szukający rozwiązania najczęściej oczekuje stron z konkretnymi informacjami. Jeśli chcesz zrealizować jego potrzeby, zadbaj więc o wartościowe i bogate treści w formie bloga lub poradnika. Frazy, które warto zastosować kierując treści do tej grupy, znajdziesz w dobrych narzędziach SEO:

  • w Senuto w zakładce “pytania”
  • w SEMSTORMie w zakładce “generator pytań”
  • w Ahrefsie w Keyword Explorerze w rubryce Questions
  • W Surferze w zakładce Keyword Research w Questions


Wygenerowane za pomocą narzędzi pytania możesz wykorzystać nawet jako tytuły artykułów.


 

2. Użytkownik świadomy rozwiązania

Etap budowania świadomości użytkownika to czas, kiedy zaczyna już rozumieć, jaki produkt lub usługa są mu potrzebne. Nie ma jeszcze wiedzy na temat konkretnych produktów, ale mniej więcej wie, czego szukać. Słowa kluczowe odpowiadające na jego cele to wszystkie frazy opisujące kategorie produktowe, produkty, usługi i marki.

Przykładowy dobór fraz kluczowych na tym etapie to: buty do biegania damskie, plecak turystyczny 70l, druk wizytówek, kurs angielskiego dla początkujących itp.

Użytkownik wie, jaki produkt/usługa są mu potrzebne, ale nie jest przywiązany do konkretnej marki, szuka w obrębie kategorii produktowej i porównuje ze sobą podobne produkty różnych marek i kategorii cenowych. Istotne jest więc atrakcyjne przedstawienie oferty i optymalizacja zarówno stron, jak i kategorii produktowych na frazy z nazwą produktu i marki.

Na tym etapie możemy mieć do czynienia także z użytkownikiem, który jest dobrze zaznajomiony z konkretną marką i będzie szukał w obrębie jej oferty. Dlatego tak istotne są frazy brandowe i wzmacnianie popularności marki lub nazwy sklepu w Google. Taki użytkownik to może być klient powracający, kupujący ten sam produkt lub kupujący inny produkt tej samej marki.


 

3. Użytkownik szukający opinii

Zakupy internetowe pod wieloma względami nie różnią się od sprzedaży stacjonarnej. W obu przypadkach klient ma mnóstwo wątpliwości i potrzebuje potwierdzenia, że to, co wybrał jest najlepszym możliwym rozwiązaniem w określonej cenie. Zanim dokona zakupu, wyszukuje więc opinii, recenzji, porównań produktów.

Aby odpowiedzieć na taki cel użytkownika, warto dobór fraz kluczowych oprzeć o sformułowania typu: nazwa produktu + opinie, nazwa kategorii produktowej + najlepsze/dobre/polecane, nazwa produktu vs. nazwa produktu + co wybrać/który lepszy itp.. Na przykład: samsung vs. iphone co wybrać.


Chcesz zadbać o pozycjonowanie Twojego sklepu? Zobacz ofertę i skontaktuj się z nami

 

4. Użytkownik konwertujący

Uznajemy, że najbliżej dokonania zakupu są użytkownicy, którzy wyszukując produktów i usług wpisując w Google ich nazwy wraz z dopełnieniami: cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja itp. Takich użytkowników będzie najmniej, więc jeśli chcesz budować nowe relacje, powinieneś cofnąć się do kroku pierwszego i rozpocząć od docierania do użytkowników nieświadomych. Optymalizacja z myślą o konwersji jest bardzo ważna, ale wiąże się z niskim zasięgiem, więc warto rozważyć wzbogacenie strategii słów kluczowych także o frazy z poprzednich etapów.

Podsumowując ten etap - skuteczna strategia słów kluczowych umożliwia dotarcie do różnych użytkowników - od tych wymagających porady po zdecydowanych na zakup klientów. Warto zadbać o wszystkie grupy użytkowników, ponieważ z każdym etapem grupa użytkowników jest coraz mniejsza, co zwykle obrazowane jest w formie lejka, którego najwęższa część odpowiada etapowi konwersji.

 

Słowa kluczowe a konkurencja

Strategia słów kluczowych pod pozycjonowanie obejmuje analizę słów konkurencji. Pod pojęciem konkurencji rozumiemy tu strony, które są widoczne w top 10 na wybrane przez nas frazy. Ponieważ są dobrze wypozycjonowane, można założyć, że mogą mieć dobrze dobrane frazy. Warto sprawdzić, czy w przygotowanym zestawieniu fraz nie brakuje czegoś, co ma konkurencja. To bardzo proste - czasy, gdy sprawdzało się frazy konkurencji ręcznie odeszły w zapomnienie. Większość dobrych narzędzi SEO pozwoli na to, by automatycznie przeanalizować słowa kluczowe na stronie internetowej konkurencji. 

Na przykład Senuto zwróci raport, który pokaże jakie słowa kluczowe na stronie internetowej mamy wspólne z konkurencją, jakie frazy mamy, których nie ma konkurencja, jakie frazy ma konkurencja, a my nie. Dodatkowo otrzymamy także informację o pozycjach strony na te frazy.

senuto porownanie konkurencji widoczni

 Źródło: app.senuto.com

 

Inne ciekawe zestawienie wygeneruje dla nas Surfer. Pozwala przeanalizować treść konkretnej podstrony w porównaniu z podobną podstroną u konkurencji. Dzięki temu dowiadujemy się, na podstawie przeanalizowanej konkurencji, ile razy warto dodać poszczególne słowa kluczowe w tekście i w nagłówkach. Otrzymujemy pełen dobór słów kluczowych wraz z oceną, czy mamy ich wystarczająco dużo i jakie działanie powinniśmy podjąć (dodać/usunąć frazy).

surferseo analiza strony widoczni

 Źródło: surferseo.com

 

Konkurencyjność słów kluczowych

Przy budowie strategii fraz SEO warto zwrócić uwagę na konkurencyjność słów kluczowych. Poznamy ją w narzędzia m.in. bezpłatnym Ubersuggest czy też płatnym - Ahrefs. W różnych narzędziach jest ona trochę inaczej nazywana, np. jako SEO Difficulty, ale oznacza to samo - jak trudno jest wypozycjonować stronę na daną frazę. Zazwyczaj krótkie frazy, które można przypisać do pierwszego etapu ścieżki klienta, cechują się największą konkurencyjnością. Natomiast długie frazy, tzw. frazy typu long-tail mają niższą konkurencyjność, a jednocześnie wskazują na konwertującego użytkownika. To oczywiście duże uproszczenie i należy analizować każdą frazę indywidualnie, za pomocą narzędzi oraz obserwacji efektów, zanim wybierze się słowa kluczowe do pozycjonowania. 

Po co w ogóle brać pod uwagę konkurencyjność fraz analizując dobór słów kluczowych? Duża konkurencyjność frazy wróży dużo pracy, a więc potrzebny będzie duży budżet. Jeśli w tym momencie rozwoju firmy, klient nie dysponuje dużym budżetem, warto rozważyć inne, mniej konkurencyjne frazy. Niska konkurencyjność nie oznacza, że frazy nie są wartościowe i nie przynoszą sprzedaży. Oznacza, że mało firm i stron do tej pory zdecydowało się wybrać te słowa kluczowe do pozycjonowania. 

ubbersuggest seo difficulty widoczni

 Źródło: neilpatel.com/ubersuggest/

 

Niszowe słowa kluczowe do pozycjonowania są szansą w konkurencyjnych branżach. Gdzie leży granica między frazą niszową, a frazą, której nikt nie użyje? Znowu pomogą nam narzędzia, które wskażą średnią miesięczną liczbę wyszukiwań. Warto wiedzieć, że popularny Keyword Planner dostarcza danych na temat płatnych wyników wyszukiwania. Lepiej ten wskaźnik sprawdzić np. w Senuto czy Ahrefsie. Niszowe frazy pozwalają na targetowanie działań SEO, w odróżnieniu od ogólnych fraz, budujących zasięg. Co więcej, frazy niszowe są łatwiejsze w wypozycjonowaniu. Tutaj można spotkać się z zarzutem, że pozycjonowanie na frazy niszowe jest oszustwem, bo nie wymaga dużego wysiłku. Jednak zwracamy uwagę na to, że tego typu frazy stanowią uzupełnienie strategii słów kluczowych, a nie podstawę działań. Zwykle po takie frazy sięgamy na etapie budowania bloga firmowego lub gdy chcemy skupić się na wąskim wycinku oferty.

ahrefs frazy pozycjonowanie widoczni

 Źródło: ahrefs.com

 

Podsumowanie

Dobór słów kluczowych to proces wieloetapowy, który zakłada zarówno dogłębną analizę potrzeb użytkowników, jak i analizę konkurencji. Do strategii wykorzystywane są narzędzia, ale równie ważna jest wiedza na temat biznesu. W przypadku współpracy z agencją, ważne jest więc przekazanie informacji o zachowaniach i preferencjach dotychczasowych klientów. Chociaż strategię fraz do pozycjonowania opracowuje się na początku, w trakcie realizacji pozycjonowania dopuszczalne jest modyfikowanie wybranych fraz zgodnie z nowymi potrzebami klienta. Wiesz już, jak dobrać słowa kluczowe, a więc do dzieła - powodzenia! 

 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Wyślij zapytanie

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu? Skuteczne strategie fraz.

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ