Najlepsze darmowe narzędzia SEO. Zobacz listę!

najlepsze darmowe narzedzia seo widoczni

Czy darmowe narzędzia SEO są mniej funkcjonalne niż płatne? Liczne grono zwolenników bezpłatnych narzędzi to najlepszy dowód na to, że są one w pełni wystarczające dla skutecznej optymalizacji strony - oczywiście jeśli nie potrzebujesz zaawansowanych funkcji premium. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej przydatnych i najczęściej wybieranych przez specjalistów z branży SEO narzędzi do pozycjonowania stron i sklepów internetowych. Zapewniają one dostęp do wielu istotnych, pomocnych danych, są intuicyjne w obsłudze i całkowicie darmowe. 

Sprawdź, co musi wiedzieć specjalista SEO

 

Narzędzia do optymalizacji

Jak monitorować efekty pozycjonowania? W tej kwestii niezawodne okazują się bezpłatne narzędzia od Google. Pozwalają one prowadzić analizę sklepów i stron internetowych m.in. pod kątem efektywności prowadzonych działań czy skuteczności słów kluczowych.

 

Google Analytics

Co to jest Google Analytics?

Jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi SEO do analityki internetowej. Pozwala śledzić statystyki stron internetowych m.in. w zakresie ruchu na stronie, generować różnego typu raporty, kompatybilne z innymi narzędziami Google.

konto demonstracyjne google analytics widoczni

 Źródło: analytics.google.com

 

Google Search Console

Co to jest Google Search Console?

Narzędzie wspierające pozycjonowanie, umożliwia m.in. monitorowanie statystyk w zakresie liczby wejść na stronę czy liczby kliknięć, pozwala sprawdzać, jakie frazy generują wejścia, porównywać dane dla krajów czy urządzeń.

darmowe narzedzia google search console widoczni

 Źródło: search.google.com/search-console

 

Google Data Studio

Do czego służy Google Data Studio?

Narzędzie, które służy do sporządzania interaktywnego raportu na podstawie danych z wielu źródeł - Google i nie tylko. GDS korzysta z wizualizacji, prezentując informacje w czytelny, estetyczny i ciekawy sposób.

GDS to darmowe narzędzie SEO, z którym raportowanie danych nabiera całkiem nowego wymiaru. Tego typu narzędzia najczęściej zapewniają dostęp do zaawansowanych danych, na podstawie których możliwa jest ocena skuteczności działań SEO. Bieżący monitoring ruchu na stronie, poznanie sposobu indeksowania witryn przez Google oraz wgląd do wielu innych danych pozwala na bieżąco ulepszać strategię pozycjonowania w myśl maksymalizacji efektów.

narzedzia google data studio widoczni

 Źródło: datastudio.google.com

 

Narzędzia wspierające optymalizację witryn

Czyli narzędzia, które skanują strony internetowe, ułatwiają identyfikację pojawiających się na nich błędów, wspierają ich indeksowanie w wyszukiwarce Google, przyczyniają się do zwiększenia potencjału treści stron, a także pozwalające badać konkurencję.

 

Beam Us Up

Co prawda narzędzie przeznaczone jest do użytkowania jedynie w systemie Windows, ale umożliwia całkowicie bezpłatne skanowanie witryn bez ograniczeń. BUU ma wbudowane inteligentne filtry, które wyświetlają najczęściej pojawiające się błędy SEO, automatycznie eksportuje zebrane dane do Excela, identyfikuje zduplikowane treści.

beamusup studio widoczni

 Źródło: beamusup.com

 

Link Redirect Trace

Bezpłatna wtyczka Link Redirect Trace umożliwia analizę linków, przekierowań, nagłówków HTTP - nie bez powodu narzędzie określane jest mianem uniwersalnego analizatora ścieżki przekierowania. Wtyczka LRT okazuje się przydatna zarówno do analizy własnej witryny, jak i do analizy konkurencji.

 

Screaming Frog

Elastyczne narzędzie do skanowania witryn, które nie bez powodu zyskuje tak wielu zwolenników. Dostępne w wersji płatnej i darmowej, przy czym bezpłatnie umożliwia indeksowanie 500 adresów URL, obejmując zarówno małe, jak i rozbudowane witryny. Narzędzie dokładnie bada strukturę strony, pozwala na analizę wyników w czasie rzeczywistym, gromadzi kluczowe dane w jednym miejscu.

screaming frog narzedzie widoczni

 Źródło: screamingfrog.co.uk

 

Chrome DevTools

Darmowe narzędzie wbudowane w przeglądarkę Google, które pozwala zdiagnozować kluczowe problemy związane z pozycjonowaniem, jak na przykład niepoprawne wyświetlanie witryn na urządzeniach mobilnych czy zbyt powolne ładowanie stron.

 

SEO Minion

Funkcjonalne rozszerzenie Chrome do codziennych zadań - w skrócie to całe SEO w jednym narzędziu - analiza SEO, analiza uszkodzonych linków, podgląd SERP i wiele innych możliwości.

seo minion narzedzie widoczni

 Źródło: seominion.com

 

SEOquake

Rozbudowany pakiet narzędzi niezbędnych dla pozycjonowania, które z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb. SEOquake zapewnia dostęp do informacji na temat SEO każdej przeglądanej witryny, pozwala porównywać domeny czy eksportować dane z raportów - a to nadal nie wszystkie możliwości narzędzia.

 

Narzędzie Google do testowania danych strukturalnych

Dane strukturalne wspierają lepsze wyświetlanie treści w wyszukiwarce, a narzędzie od Google pokazuje, w jaki sposób wyszukiwarka odczytuje właśnie te dane. Dzięki niemu możliwa jest eliminacja problemów z własnymi danymi, a także przeprowadzanie analizy konkurencji.

Tego typu narzędzia pozwalają na bieżąco eliminować błędy SEO występujące na stronach czy sklepach internetowych oraz płynnie dostosowywać witryny do potrzeb przeglądarki. Dzięki nim możliwe jest także badanie konkurencji, co pozwala tworzyć skuteczne strategie pozycjonowania, dzięki którym nasza strona prześcignie konkurentów, osiągając większy ruch i wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Narzędzia do analizy słów kluczowych

Skąd czerpać pomysły na słowa kluczowe, pozwalające budować wartościowy content? Do dyspozycji są niezawodne, darmowe narzędzia do pozycjonowania, które pozwalają poznawać potrzeby użytkowników, sprawdzać, w jaki sposób wpisują zapytania w wyszukiwarkę, tworzyć bazę słów kluczowych. Narzędzia te umożliwiają także przeprowadzenie analizy konkurencji w zakresie fraz.

 

AnswerThePublic

Dla wpisanego zapytania generuje kombinacje słów kluczowych i pytań wyszukiwanych przez użytkowników Google. Ciekawa forma prezentacji oraz mnogość informacji czynią narzędzie inspiracją, a jednocześnie efektywnie wspierają proces przygotowywania treści będących odpowiedzią, jakiej użytkownicy szukają.

narzedzie answer the public widoczni 2

 Źródło: answerthepublic.com

 

Chcesz zadbać o pozycjonowanie Twojego sklepu? Skontaktuj się z nami!

Planer słów kluczowych Google

Google Keyword Planner powstał z myślą o kampaniach AdWords, ale okazuje się przydatny również w pozycjonowaniu. Warto jednak wiedzieć, że aby móc korzystać z darmowej wersji narzędzia, trzeba posiadać aktywną kampanię Google AdWords. Narzędzie służy do wyszukiwania nowych słów kluczowych i sprawdzania ich skuteczności. Pomaga określać konkurencyjność stawek i budżetów kampanii, wyświetla też historyczne statystyki i prognozy natężenia ruchu, zapewnia możliwość wyświetlania danych odpowiednio dla lokalizacji.

planer slow kluczowych google widoczni

 Źródło: ads.google.com

 

SurferSEO

SurferSeo oferuje bezpłatny dostęp do wtyczki do przeglądarki. Rozszerzenie to pomaga analizować pojawiające się w wyszukiwarce wyniki dla wpisanej frazy. Przy każdym z wyników pojawia się informacja odnośnie miesięcznej liczby wyszukiwań dla danego słowa kluczowego, liczby linków zewnętrznych, przewidywanego ruchu, a także lista słów kluczowych podobnych do wyszukiwanego oraz powiązanych z nim, wraz z ich popularnością.

wtyczka surferseo widoczni

 Źródło: chrome.google.com

 

Ubersuggest

Pozwala odkrywać nowe słowa kluczowe wraz z ich konkurencyjnością czy trendami sezonowymi. Poza tym narzędzie zapewnia także dostęp do dodatkowych opcji, jak na przykład raport najbardziej konkurencyjnych witryn czy analiza podstawowych danych linków. Z Ubersuggest możesz także przyjrzeć się strategiom Twoich konkurentów i odkrywać nowe pomysły na treści.

Korzystanie z tego typu narzędzi pozwala tworzyć treści dostosowane do oczekiwań użytkowników. A content, stanowiący odpowiedź na potrzeby odbiorców, to content, który sprzedaje.

narzedzie seo ubbersuggest widoczni

 Źródło: app.neilpatel.com

 

Narzędzia do analizy linków

W jaki sposób znaleźć uszkodzone linki zwrotne? Ich weryfikacja oraz poprawianie to istotne działanie w procesie pozycjonowania. Dzięki bezpłatnym narzędziom, które pozwalają na wyszukiwanie, analizę oraz ocenę backlinków możliwa jest budowa wartościowego profilu linków.

 

Link Explorer

Narzędzie doskonale znane specjalistom z branży SEO, a to dzięki jego możliwościom - pozwala uzyskać kompleksowe dane linków dla wybranej witryny, a złożone informacje, jakie generuje, prezentowane są w przejrzysty sposób. Link Explorer pozwala m.in. weryfikować uszkodzone linki oraz oceniać czy link jest spamerski - to z kolei umożliwia podjęcie działań mających na celu ograniczenie spamu. Dzięki narzędziu można także zbadać profil linków konkurencyjnych witryn.

 

Link Miner

Darmowe rozszerzenie Chrome, które odnajduje uszkodzone linki, a także udostępnia szczegółowe dane odnośnie każdego z nich. LinkMiner pozwala również zweryfikować, ile linków znajduje się na danej stronie internetowej, a także pokazuje informacje odnośnie linków dla stron wyświetlających się w wynikach wyszukiwania Google, bez konieczności wchodzenia na nie.

narzedzie link miner widoczni

 Źródło: linkminer.com

 

Backlink Checker

Darmowy moduł Ahrefs, według opinii wielu specjalistów, zaraz po Google posiada najlepszą i najbardziej rozbudowaną bazę danych linków. Narzędzie pozwala sprawdzać linki zwrotne w łatwy sposób - wystarczy wprowadzić nazwę domeny, by ją sprawdzić oraz kontrolować pod kątem backlinków.

Wartościowy profil linków to podstawa dla rozwoju strony internetowej. Narzędzia do analizy linków pozwalają zarządzać profilem, unikać sytuacji, w których linki pochodzą ze stron posiadających wątpliwą historię czy kary od Google, a także poprawiać lub usuwać linki o niskiej jakości.

 

Narzędzia wspierające pozycjonowanie lokalne

Jeśli chcesz, aby Twoja firma zyskała dobrą widoczność na zapytania lokalne, skorzystaj z narzędzia, które skutecznie zwiększa potencjał witryn w zakresie SEO - nie tylko lokalnego.

google moja firma widoczni

 Źródło: google.com/intl/pl_pl/business/

 

Narzędzia do mobilnego SEO

Czy wiesz, że użytkownicy coraz częściej przeglądają strony internetowe na urządzeniach mobilnych? Dlatego przystosowanie witryn do wyświetlania na smartfonach czy tabletach nabrało ogromnego znaczenia. Oto narzędzia, które okazują się niezawodne do optymalizacji witryny pod kątem wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

 

Test optymalizacji mobilnej

Darmowe narzędzie od Google, pozwalające w szybki sposób sprawdzić, czy dana strona wyświetla się na urządzeniu mobilnym poprawnie i umożliwia bezbłędne, komfortowe przeglądanie. Jeśli strona jest przystosowana do urządzeń mobilnych, przechodzi test - w przeciwnym razie narzędzie generuje informację zwrotną odnośnie tego, co wymaga poprawy.

narzedzie test optymalizacji mobilnej widoczni

 Źródło: search.google.com/test/mobile-friendly

 

MobileMoxie

Test, dzięki któremu możliwe jest porównanie, jak wyświetlają się poszczególne witryny na urządzeniach mobilnych w zależności od lokalizacji i urządzenia.

Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych to obecnie tak naturalne działanie, jak sama optymalizacja stron internetowych. Działanie to stanowi odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy przeglądają witryny w drodze do pracy, podczas przerwy na lunch czy w dowolnej chwili, kiedy tylko ich smartfon jest pod ręką.

Powyższe narzędzia pozwalają zapewnić odbiorcom optymalny komfort podczas odwiedzin wybranych stron internetowych - mało kogo zainteresuje oferta, kiedy sama strona utrudnia zapoznanie się z nią.

 

Narzędzia do optymalizacji szybkości działania witryn

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony internetowej i poprawić ten wynik? Oto narzędzia, które umożliwiają weryfikację oraz optymalizację dynamiki działania witryn.

narzedzie light house widoczni

 

Źródło: developers.google.com

 

GTmetrix

Na podstawie prowadzonych testów względem szybkości wczytywania stron internetowych, sklepów czy aplikacji, narzędzie generuje raporty, które ułatwiają przygotowanie strategii zwiększenia wydajności witryny.

gtmetrix narzedzie widoczni

 Źródło: gtmetrix.com

Podsumowanie

Czy to już wszystkie darmowe narzędzia SEO? Oczywiście nie - jest ich jeszcze naprawdę wiele. Jednak te powyższe przez wielu specjalistów uznawane są za najlepsze. Niezależnie od typu czy funkcjonalności, każde z nich wspiera realizację skutecznego pozycjonowania. Ale do osiągnięcia optymalnych wyników niezbędna jest tutaj umiejętność wykorzystania ich potencjału, jaką posiadają pozycjonerzy. Ich doświadczenie, wiedza oraz możliwości narzędzi pozwalają tworzyć strategie pozycjonowania, dzięki którym strony rankują.

Dajcie znać w komentarzach, czy korzystacie z powyższych narzędzi. A może Waszymi ulubionymi są inne, niewspomniane przez nas?

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Najlepsze darmowe narzędzia SEO. Zobacz listę!

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ