Najważniejsze czynniki rankingowe Google

czynniki rankingowe google
Spis treści

• Czynniki rankingowe Google w pozycjonowaniu - co to jest?

• Od czego zależy pozycja w Google i ile jest czynników rankingowych?

• Czynniki on-site

• Optymalizacja treści

• Optymalizacja techniczna w pozycjonowaniu

• Optymalizacja UX (User Expiericence)

• Czynniki off site w pozycjonowaniu stron

• Linkowanie zewnętrzne

• Autorytet i wiek domeny

• Popularność marki w internecie

• Historia domeny

• Podsumowanie

Ile jest czynników rankingowych? Odpowiedź na to pytanie zna tylko Google. Pozycjonerzy oraz eksperci SEO na bazie wieloletnich doświadczeń i testów część z nich odkryli. Lista czynników rankingowych nie jest jednak zamknięta. Wymienić je wszystkie nie sposób, ponieważ zmieniają się w dynamicznym tempie. Wraz z rozwojem algorytmów wyszukiwarek wprowadzane są nowe funkcjonalności, które znacząco wpływają na czynniki rankingowe. Od czego obecnie zależy pozycja strony w Google? Sprawdźcie najważniejsze czynniki rankingowe.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czynniki rankingowe Google w pozycjonowaniu - co to jest?

Czym są czynniki rankingowe w pozycjonowaniu stron? To elementy znajdujące się na stronie (czynniki SEO on-site) i poza nią (czynniki SEO off-site), które roboty Google biorą pod uwagę w procesie ustalania rankingu stron w SEO. Istotą czynników rankingowych jest zaprezentowanie użytkownikowi jak najbardziej trafnych wyników w stosunku do treści zapytania.

Poznanie i zrozumienie czynników rankingowych jest niezbędne do skutecznego pozycjonowania stron. Wszyscy specjaliści ds. marketingu internetowego, twórcy treści i eksperci SEO powinni je znać i wykorzystywać w praktyce w procesie promocji strony - nie dlatego, że czynniki rankingowe są najważniejszym elementem SEO, ale dlatego, że pomagają tworzyć lepsze wrażenia użytkownika, i zapewniają więcej leadów marketingowych i konwersji dla Twojej firmy.


Od czego zależy pozycja w Google i ile jest czynników rankingowych?

Tylko Google tak naprawdę wie, ile jest czynników rankingowych. W 2006 roku opublikowano informację, że pozycja strony w Google zależy od ponad 200 czynników rankingowych. Pamiętaj jednak, że wpływ poszczególnych czynników na ranking strony w wyszukiwarce Google nie jest równy - niektóre czynniki są ważniejsze, a inne mniej ważne. W naszym artykule znajdziesz 26 najważniejszych czynników. Podzieliliśmy je na kilka kategorii:

 • czynniki na stronie (on site) - treść,
 • czynniki na stronie (on site) - optymalizacja techniczna,
 • czynniki na stronie (on site) - optymalizacja UX,
 • czynniki poza stronę (off-site),
 • czynniki domeny.

Spełnienie kryteriów określonych przez czynniki rankingowe sprawi, że Twoja strona będzie lepiej widoczna w Google.


Od czego zależy ranking strony? Czynniki on-site

Pozycja strony w wyszukiwarce Google zależy m.in. od optymalizacji zawartości strony pod wieloma aspektami - treści, elementów technicznych oraz User Experience. Poniżej omówiliśmy najważniejsze czynniki Google skupiające się na zawartości strony.

 

Czynniki rankingowe Google na stronie (on-site). Optymalizacja treści

Jednym z najważniejszych czynników Google wpływających na ranking stron jest treść na stronie. Poniżej znajdziesz listę elementów, które dotyczą treści i wpływają na ranking stron www w Google.

 

1. Słowa kluczowe w tytule a czynniki rankingowe Google

Jednym z najważniejszych elementów podczas indeksacji jest tytuł strony (title). Ta zasada obowiązuje od początku istnienia Google. Tytuł, widoczny w kodzie HTML, pozwala robotom Google określić tematykę treści i dopasować ją do odpowiednich wyników wyszukiwania. Dla użytkowników tytuł jest widoczny w organicznych wynikach wyszukiwania i może wpływać na liczbę wejść na stronę (ruch).

UWAGA: Opis strony (description) nie jest czynnikiem rankingowym. Mimo to warto zamieścić w nim słowa kluczowe i informacje interesujące dla użytkowników oraz CTA, by zachęcić użytkowników do wejścia na stronę. Treść opisu może wpływać na ruch na stronie, a ten jest już czynnikiem rankingowym Google.

Title i description dla bloga widoczni w organicznych wynikach wyszukiwania

 

2. Optymalizacja nagłówka H1 a pozycja strony w Google

Nagłówek H1 to bardzo ważny element optymalizacji treści na stronie. Przypomina tytuł artykułu w gazecie, dlatego każdy adres URL powinien mieć tylko jeden nagłówek H1. Warto go zoptymalizować pod kątem oczekiwań użytkowników, a także umieścić w nim słowo kluczowe, by ułatwić robotom Google odczytanie treści na stronie.

 

3. Optymalizacja nagłówków H2, H3 a ranking Google

Jednym z czynników rankingowych, który może wpływać na pozycję strony w Google jest także zastosowanie nagłówków niższego rzędu (H2, H3 i itd.) oraz ich optymalizacja. Nagłówki poprawiają strukturę treści zarówno w oczach robotów Google, jak i użytkowników i pozwalają zrozumieć hierarchię poszczególnych elementów. W nagłówkach H2 i dalszych warto umieścić frazy kluczowe.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

4. Słowa kluczowe w treściach a pozycjonowanie w Google

Jeszcze kilkanaście lat temu do zajęcia wysokiej pozycji w wynikach organicznych Google wystarczyło umieszczenie na stronie słów kluczowych w jakiejkolwiek konfiguracji. Obecnie słowa kluczowe, owszem, muszą znaleźć się na stronie, ale należy umieszczać je w sposób przemyślany. Ważne jest, by:

 • wykorzystywać słowa kluczowe w formie odmienionej i nieodmienionej,
 • stosować wyrazy bliskoznaczne,
 • obecność słów kluczowych nie obniżała czytelności treści,
 • treść była łatwa w odbiorze i uzupełnione o wartościowe informacje.

Dowiedz się więcej:

 

5. Oryginalność treści a SEO w Google

Dla Google ważna jest także oryginalność treści. Oznacza to, że treść na stronie powinna być unikalna. Nie kopiuj contentu z zewnętrznych źródeł ani z innych podstron w Twojej witrynie. To może utrudnić robotom Google określenie, która treść jest oryginalna, i w konsekwencji Twoja strona nie wyświetli się w rankingu Google. Dla każdego produktu, kategorii produktowej czy landing page’a przygotuj oryginalną treść. Unikaj także duplikacji technicznej, która może pojawić się np. w wyniku paginacji czy dostępności jednego produktu w kilku kategoriach produktowych w sklepie internetowym. Więcej o oryginalności treści przeczytasz w artykule “Dlaczego duplikacja treści szkodzi stronie?”.

 

6. Optymalizacja obrazów a ranking stron Google

By poprawić pozycję strony ranking) w Google, warto optymalizować także obrazy. Można to zrobić poprzez dodanie atrybutu alt., czyli opisu alternatywnego dla zdjęcia. W opisie należy umieścić słowo kluczowe oraz ważne informacje z punktu widzenia użytkownika. W ten sposób ułatwisz robotom Google zrozumienie zawartości obrazu oraz zwiększasz szansę, że zdjęcie znajdzie się w wyszukiwarce obrazów Google.

 

7. Jakość treści a pozycjonowanie w Google

Im bardziej wartościowa i przydatna dla użytkownika treść, tym lepiej dla pozycjonowania. Jeśli jakość treści będzie niska, Google może ją zignorować. Dlatego też w procesie tworzenia treści nie skupiaj się wyłącznie na frazach kluczowych. Wręcz przeciwnie - frazy traktuj jako wskazówkę, ale trzon treści powinny stanowić informacje merytoryczne. Unikaj także błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, zadbaj o poprawność merytoryczną i językową. Jaka powinna być długość treści, by poprawić ranking SEO Google? Nie ma pewności, czy liczba znaków wpływa na pozycję strony. Dlatego też zaplanuj treść tak, by wyczerpać temat, ale jednocześnie nie przedłużać sztucznie zawartości poprzez tzw. lanie wody.

 

8. Świeżość treści jako czynnik rankingowy Google

Roboty Google lubią świeże treści i regularnie aktualizowane strony. Im częściej aktualizujesz stronę, dodajesz nowe treści i odświeżasz stare, tym częściej Googlebot odwiedza Twoją stronę w celu jej zaindeksowania. Może to pozytywnie wpłynąć na ranking SEO Twojej strony w Google. Więcej o aktualizacji treści znajdziesz w artykule “Fresh content a pozycjonowanie. Dlaczego warto aktualizować stare treści?”.

 

9. Formatowanie treści a ranking Google

Zróżnicowana struktura tekstu pomoże robotom lepiej odczytać treść. Oprócz wcześniej wspomnianych nagłówków warto stosować pogrubienia, wypunktowania, wyliczenia, śródtytuły i tabele. Każdy tekst można wzbogacić także o materiały multimedialne - filmy, zdjęcia, infografiki itp.

 

10. Linki wewnętrzne w treści a ranking stron Google

Linki wewnętrzne w treści są ważne dla rankingu Google z prostego powodu - im więcej linków do danej strony z różnych miejsc w witrynie, tym strona jest wyżej oceniana przez roboty Google. W porównaniu z linkami w nawigacji, linki w treści są dużo bardziej czasochłonne - trzeba je dodawać pojedynczo.

 

11. Shallow content a pozycjonowanie stron

Shallow content strony, które same w sobie nic nie wnoszą pozytywnego dla użytkownika czy robotów Google (np. strona przejściowa do innych stron). Jedna, dwie czy pięć takich stron nie wpłyną negatywnie na pozycjonowanie sklepu lub witryny www, ale jeśli jest to systematyczny problem (np. setki kategorii z jednym lub dwoma produktami generowane przez nawigacje fasetową), to należy go wyeliminować.

 

12. Content wizualny i interaktywny a SEO w Google

Użytkownicy cenią nie tylko treści tekstowe, ale także wizualne i interaktywne. Dlatego też warto uzupełniać treści o:

 • grafiki i infografiki,
 • materiały video.

Dzięki nagraniom video możesz zwiększyć współczynnik konwersji, a także poprawić ranking SEO swojej strony w Google.

Chcesz, aby Twoja strona trafiła do TOP 10 Google?

 

Czynniki rankingowe Google na stronie (on-site). Optymalizacja techniczna w pozycjonowaniu

Aktualna pozycja strony w Google zależy także od stopnia optymalizacji technicznej strony www. Co to jest optymalizacja techniczna? To proces edycji wszystkich elementów na stronie poza treścią. W zakres SEO technicznego wchodzą na przykład adresy URL, przekierowania, adresy kanoniczne. Więcej o technicznych elementach on site SEO oraz ich wpływie na pozycję strony w Google znajdziesz poniżej.

 

1. Optymalizacja adresów URL a SEO strony

Zoptymalizowane adresy URL mogą sprawić, że Twoja witryna będzie lepiej widoczna w Google. W adresach URL:

 • unikaj znaków interpunkcyjnych i liczb,
 • umieść słowo kluczowe.

W ten sposób ułatwisz robotom Google zrozumienie treści, a użytkownikom poruszanie się po stronie.

 

2. Plik robots.txt w kontekście pozycjonowania

Pliki robots txt informują Google, do jakich miejsc na Twojej stronie roboty mogą dotrzeć, a jakie mają omijać. Odpowiednia optymalizacja pliku robots.txt jest kluczowa dla SEO. Jeśli przypadkowo zabronimy Google wejść na stronę, na której znajdują się linki wewnętrzne (i tylko na niej się one znajdują) to Google nie wejdzie również na te głębsze adresy, na których nam zależy.

Przykładowy plik robots.txt, źródło: google.com

 

3. Mapa strony w technicznym SEO

Mapa strony to mapa wszystkich stron witryny, które chcemy aby Google odwiedzał. Tworzy się ją w formacie XML. Mapa strony pozwala na lepszą indeksację stron w Google i ułatwia poruszanie się Googlebotów po witrynie. Odpowiednia jej optymalizacja pozwoli na lepsze wykorzystanie tzw. crawl budget. Jest to istotne tylko na bardzo dużych serwisach i sklepach internetowych.

 

4. Bezpieczeństwo strony a ranking Google

Dobrze zoptymalizowana witryna to bezpieczna witryna. Dlatego tak ważne jest wdrożenie certyfikatu SSL. Posiadanie https wzbudza także zaufanie wśród użytkowników i sprawia, że Twoja strona jest wiarygodna. Dowiedz się więcej:

 

5. Adresy kanoniczne a ranking Google strony

Posiadasz podobną lub identyczną treść na różnych podstronach? Możesz wyeliminować ten problem poprzez zastosowanie linku kanonicznego na jednej z podstron. W ten sposób dajemy sygnał Google, która ze stron jest oryginalna. Trzeba dodać, że link tag canonical jest tylko wskazówką dla Google, więc może on go zignorować. Testy wykazały, że może on nie zadziałać w przypadku, gdy strony się o siebie różnią (nawet drobnym elementem). Mimo to warto stosować canonicale, gdyż wpływają one na pozycję strony w Google.

 

6. Przekierowania a ranking Google w pozycjonowaniu

Jeśli zmieniasz adres URL istniejącej strony, musisz wprowadzić przekierowanie 301 ze starego na nowy adres - o tym wszyscy wiedzą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeśli stara strona miała także przekierowanie, należy je również poprawić. Z testów wiemy, że Google przechodzi po sznurku maksymalnie 5 przekierowań. Jeśli jest on dłuższy, to rezygnuje z indeksowania takiej strony. Unikaj zatem łańcuchów oraz pętli przekierowań, które mogą negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony i pozycje w rankingu Google.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

UWAGA: Dane strukturalne a aktualna pozycja Google
Dane strukturalne to elementy umieszczone w kodzie strony, które mogą pomóc robotom Google lepiej zrozumieć zawartość strony i wyświetlić ją w organicznych wynikach wyszukiwania. Według stanowiska wielu ekspertów nie stanowią czynnika rankingowego, o czym pisaliśmy w artykule “Dane strukturalne Schema.org a pozycjonowanie stron”. Warto jednak wdrożyć je na stronie, ponieważ dane strukturalne pozwalają uatrakcyjnić organicznych wynik wyszukiwania i zwiększyć współczynnik CTR, a to przekłada się na większy ruch na stronie i pośrednio wyższą pozycję strony w Google.

Dane strukturalne w wyszukiwarce Google

 

Czynniki on-site SEO w Google. Optymalizacja UX (User Expiericence)

Coraz większe znaczenie w pozycjonowaniu odgrywają czynniki wpływające na komfort korzystania ze strony i doświadczenia użytkowników. To przekłada się na uzupełnienie pozycjonowania stron i sklepów o elementy SXO. Jakie czynniki UX w pozycjonowaniu mają znaczenie dla Google?

 

1. Szybkość strony a aktualna pozycja w Google

Szybkość strony to jeden z istotnych czynników rankingowych. Dlatego powinieneś zadbać o dobry czas ładowania się strony wynoszący mniej niż 3 sekundy.

 

2. Optymalizacja mobilna a pozycjonowanie stron

Nie ma efektywnego pozycjonowania bez optymalizacji mobilnej. Każda strona powinna sprawnie działać na urządzeniach z różnym ekranem, ponieważ strony niedostosowane do mobile nie są wyświetlane w wyszukiwarce Google. Więcej o optymalizacji mobilnej znajdziesz w artykułach:

 

3. Core Web Vitals jako czynnik rankingowy Google

W 2021 pojawił się nowy czynnik rankingowy Google - Core Web Vitals. Jest to rozszerzenie istniejącego wcześniej czynnika Page Experience. Core Web Vitals oceniają stronę pod kątem:

 • stabilności wizualnej,
 • czasu ładowania największego elementu,
 • interaktywności witryny.

Więcej dowiesz się z artykułu “8 sposobów na poprawę strony pod kątem Core Web Vitals”.

optymalizacja Core Web Vitals na wykresie

 

4. Użyteczność strony i intuicyjność menu a Google ranking

Jednym z czynników rankingowych UX w pozycjonowaniu stron i sklepów w Google jest użyteczność strony. Roboty Google sprawdzają, czy nawigacja i menu na stronie są intuicyjne oraz czy użytkownik może łatwo znaleźć na stronie interesujące go informacje. Jak zadbać o użyteczność?

 • Dodaj breadcrumbs.
 • Zadbaj o czytelność treści.
 • Zadbaj o intuicyjne drzewko kategorii.
 • Dodaj nazwy kategorii produktowych i stron firmowych, które dobrze oddają ich zawartość.
 • Dla każdej usługi utwórz odrębną podstronę.

Breadcrumbs na stronie agencji widoczni


Od czego zależy pozycja strony? Czynniki off site w pozycjonowaniu stron

Na efekty pozycjonowania i pozycję strony w Google wpływają także czynniki off-site, czyli takie, które znajdują się poza pozycjonowaną stroną.

 

1. Linkowanie zewnętrzne a SEO w Google

Jednym z czynników rankingowych jest liczba linków przychodzących do witryny. Znaczenie ma zarówno ilość, jak i jakość linków. Im bardziej wartościowy link, tym lepiej dla pozycjonowania. Linki zewnętrzne powinny być naturalne i prowadzić zarówno do głównego adresu domeny, jak i poszczególnych podstron. Wartość linków można sprawdzić używając np. narzędzia Ahrefs.

 

2. Autorytet i wiek domeny a ranking Google

Większy autorytet mają domeny z długą historią. Im starsza domena, tym lepiej. Blisko 60% witryn w TOP10 Google mają więcej niż 3 lata. Autorytet domeny jest także badany pod kątem prowadzących do niej linków. Całość stanowi jeden z najistotniejszych czynników rankingowych Google.

 

3. Popularność marki w internecie a pozycja w Google

Według niektórych badań Google potrafi uznawać wspomnienia o marce naszej firmy jako link do niej. W takim przypadku tekst bez linka działa jak polecenie i nasza strona będzie lepiej oceniana. Nie wiadomo, jakie duże ma to znaczenie w kontekście pozycji strony w Google,ale zawsze warto się starać, aby o naszej firmie było głośno na innych stronach, w mediach społecznościowych itp.

 

4. Historia domeny jako czynnik off-site SEO

Historia domeny ma niebagatelne znacznie dla rankingu Google. Zanim przejmiemy po kimś domenę, sprawdźmy, jaką miała ona historię. Unikajmy domen, które mają niechlubną historię. Google ma zapisane wszystkie adresy podstron, jakie kiedykolwiek istniały na serwisie, więc i my musimy o nich pamiętać. Stare adresy URL zmienione na skutek zmiany szablonu strony należy przekierować na nowe odpowiedniki albo wyświetlić na nich stronę 404 z takim kodem odpowiedzi HTTP. Jest to ważne nawet dla adresów używanych kilkanaście lat temu.


Podsumowanie

Google oficjalnie nie ujawnił nigdy wszystkich czynników rankingowych, dlatego znajdziesz tutaj najważniejsze, przetestowane przez naszych specjalistów czynniki wpływające na pozycję strony w wyszukiwarce. Jeśli zadbasz o każdy z wymienionych tu elementów, Twoja strona będzie miała spore szanse na dostanie się do top10 Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Najważniejsze czynniki rankingowe Google

Średnia ocen użytkowników3.93 na podstawie 95 głosów

UDOSTĘPNIJ