Najważniejsze czynniki rankingowe Google

Ile jest czynników rankingowych? Wie tylko Google. Pozycjonerzy oraz eksperci SEO na bazie wieloletnich doświadczeń i testów część z nich odkryli. Lista czynników rankingowych nie jest jednak zamknięta. Wymienić je wszystkie nie sposób, ponieważ zmieniają się w dynamicznym tempie. Wraz z rozwojem algorytmów wyszukiwarek wprowadzane są nowe funkcjonalności, które mocno wpływają na czynniki rankingowe. Od czego obecnie zależy pozycja strony w Google? Sprawdźcie!
Czynniki on site
-
Słowa kluczowe w tytule strony
Jednym z najważniejszych elementów podczas indeksacji jest tytuł. Ta zasada obowiązuje od początku istnienia Google. Tytuł pozwala określić tematykę treści i dopasować ją do odpowiednich wyników wyszukiwania.
-
Słowa kluczowe w treściach
Treści, które dodajemy na naszą stronę (opisy produktów, kategorii, aktualności, wpisy blogowe) powinny zawierać odpowiednie wyrażenia kluczowe. Ważne jest, aby używać także słów bliskoznacznych, a słowa kluczowe występowały w odmianach.
-
Nagłówki h1
To bardzo ważny element. Można go porównać do nagłówku artykuł w gazecie. H1 powinien być użyty tylko raz na stronie, a jego treść dopasowana do tematyki strony.
-
Nagłówki h2, h3
Użycie tych nagłówków pozwoli zrozumieć strukturę i hierarchię treści nie tylko algorytmom Google, ale także czytelnikom.
-
Słowa kluczowe w atrybucie alt
Atrybutu alt używamy w obrazach dodawanych na stronę. Alt pozwala zrozumieć robotom, co przedstawia grafika. Poza tym masz szansę, aby Twoje zdjęcie znalazło się w wyszukiwarce Google Images.
-
Długość i jakość treści
Im dłuższa treść, tym lepiej dla pozycjonowania. Musi jednak iść za tym wartość merytoryczna. Jeśli jakość treści będzie niska, Google może ją zignorować. Badania wykazują też, że strony zawierające treści powyżej 2 tys. znaków mają większą szansę znaleźć się w TOP 10 Google. Ważne jest aby znaleźć złoty środek między długością a jakością treści.
-
Unikalność treści
Dla wyszukiwarek bardzo istotna jest świeża i oryginalna treść. Za wszelką cenę unikajmy duplikacji treści (zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej).
-
Stosowanie linków kanonicznych
Jeśli jednak posiadamy identyczną treść na kilku podstronach użyjmy na jednej z nich linku kanonicznego. W ten sposób dajemy sygnał Google, która ze stron jest oryginalna. Trzeba dodać, że link tag canonical jest tylko wskazówką dla Google, więc może on go zignorować. Testy wykazały, że może on nie zadziałać w przypadku, gdy strony się o siebie różnią (nawet drobnym elementem).
-
Linki wewnętrzne w nawigacji
Linki te pomagają robotom ustalić hierarchię serwisu i powiązania między poszczególnymi stronami witryny.
-
Linki wewnętrzne w treści
Linki wewnętrzne w treści dla Google są ważne z prostego powodu - im więcej linków do danej strony z różnych miejsc w witrynie tym strona jest wyżej oceniana przez roboty Google. W porównaniu z linkami w nawigacji, linki w treści są dużo bardziej czasochłonne - trzeba je dodawać pojedynczo.
-
Szybkość ładowania strony
W celu zwiększenia komfortu korzystania z internetu, Google robi wszystko, aby do TOP 10 trafiały jak najszybciej działające strony. Dotyczy to zarówno stron w wersji desktop, jak i mobile. Aby przetestować szybkość swojej witryny możesz skorzystać z narzędzia: https://search.google.com/test/mobile-friendly
-
Dopasowanie do urządzeń mobilnych
Wszelkie dane pokazują, że częściej wyszukujemy informacji przez telefon niż przez PC. Z tego powodu Google wdrożył algorytm Mobile First, który jako podstawową wersję ocenia stronę mobilną. Jeśli strona posiada słabo zoptymalizowaną wersję mobile będzie celowo zaniżana na wyszukiwarce mobilnej. W przypadku wersji desktopowej może być problem z uzyskaniem stabilnych pozycji w TOP10.
-
Formatowanie treści
Zróżnicowana struktura tekstu pomoże robotom lepiej zczytać treść. Oprócz wcześniej wspomnianych nagłówków warto stosować pogrubienia, wypunktowania, wyliczenia, śródtytuły i tabele. Każdy tekst można wzbogacić także o materiały multimedialne - filmy, zdjęcia, infografiki itp.
-
Aktualizacja treści
Raz powstała treść nie musi pójść w zapomnienie. Starsze artykuły, czy wpisy blogowe możemy aktualizować i rozbudowywać o nową treść Google lubi świeże treści, a więc warto po każdej zmianie w treści dołączyć datę aktualizacji.
-
Publikowanie materiałów wideo
Według badań Cisco w 2021 roku wideo będzie stanowiło 80% całego ruchu w internecie. Użytkownicy coraz chętniej oglądają filmy niż czytają artykuły. To właśnie wideo pomaga większości w podjęciu decyzji zakupowych. Nic więc dziwnego, że Google faworyzuje strony z materiałami wideo.
-
Dane strukturalne
Są to informacje w formie skryptu dodane w kodzie strony. Pozwolą one wyszukiwarce lepiej zrozumieć co znajduje się na stronie.
-
Ustawienie robots.txt
Pliki robots txt informują Google, do jakich miejsc na Twojej stronie roboty mogą dotrzeć, a jakie mają omijać. Odpowiednie jej ustawienie jest kluczowe dla SEO. Jeśli przypadkowo zabronimy Google wejść na stronę, na której znajdują się linki wewnętrzne (i tylko na niej się one znajdują) to Google nie wejdzie również na te głębsze adresy, na których nam zależy.
-
Mapa strony
To inaczej mapa wszystkich stron witryny, które chcemy aby Google odwiedzał. Tworzy się ją w formacie XML. Mapa strony pozwala na lepszą indeksację stron w Google i poruszanie się Googlebotów po witrynie. Odpowiednia jej optymalizacja pozwoli na lepsze wykorzystanie tzw. crawl budget. Jest to istotne tylko na bardzo dużych serwisach i sklepach internetowych.
-
Sznurki przekierowań 301
Zmieniając adresy istniejących stron należy wprowadzić przekierowanie 301 ze starego na nowy adres - o tym wszyscy wiedzą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeśli stara strona miała także przekierowanie należy je również poprawić. Z testów wiemy, że Google przechodzi po sznurku maksymalnie 5 przekierowań. Jeśli jest on dłuższy to rezygnuje z indeksowania takiej strony.
-
Bezpieczeństwo
Dobrze zoptymalizowana witryna to bezpieczna witryna. Dlatego tak ważne jest posiadanie certyfikatu SSL. Posiadanie https wzbudza także zaufanie wśród użytkowników i sprawia, że Twoja strona jest wiarygodna.
-
Shallow content
Tak nazywane są strony, które same w sobie nic nie wnoszą pozytywnego dla użytkownika czy robotów Google (np. strona przejściowa do innych stron). Jedna, dwie czy pięć takich stron nie wpłyną negatywnie na pozycjonowanie ale jeśli jest to systematyczny problem (np. setki kategorii z jednym, lub dwoma produktami generowane przez nawigacje fasetową) to należy go wyeliminować.
-
Dane kontaktowe
Algorytm zwraca uwagę na to, czy na stronie są dane kontaktowe i jak łatwo są one dostępne. Wewnętrzny dokument dla raterów Google (pracowników Google ręcznie wchodzących na strony i je oceniających - w celach weryfikacji algorytmu) jasno informuje, że jeśli dane są ukryte to może być to przesłanka do tego, że strona służy do naciągania lub oszukiwania ludzi. Jest to tylko nasz domysł ale wprowadzenie danych kontaktowych zajmuje niewiele czasu, a jest sporym zabezpieczeniem.
-
Frazy kluczowe w url
Jest to element, który w obecnym czasie ma małą wagę lecz nadal jest jednym z czynników rankingowych. Nie należy jednak na siłę upychać wyrażeń kluczowych w URL, powinno odbywać się to naturalnie.
-
Błędy językowe na stronie
Istnienie błędów językowych, literówek itd. może zaniżyć ranking w wyszukiwarce.
Czynniki off site
-
Linkowanie zewnętrzne
Znaczenie ma zarówno ilość, jak i jakość linków. Im bardziej wartościowy link, tym lepiej dla pozycjonowania. Linki zewnętrzne powinny być naturalne i prowadzić zarówno do głównego adresu domeny, jak i poszczególnych podstron. Wartość linków można sprawdzić używając np. narzędzia Ahrefs.
-
Profil linków
Prawidłowy profil linków powinien zawierać odpowiednią liczbę linków dofollow, jak i nofollow. Nie bez znaczenia jest także rozłożenie linków czystych i tych nałożonych na anchor.
-
Autorytet i wiek domeny
Większy autorytet mają domeny z długą historią. Im starsza domena tym lepiej. Blisko 60% witryn w TOP10 Google mają więcej niż 3 lata. Autorytet domeny jest także badany pod kątem prowadzących do niej linków.
-
Popularność marki w internecie
Według niektórych badań Google potrafi uznawać wspomnienia o marce naszej firmy jako link do niej. W takim przypadku tekst bez linka działa jak polecenie i nasza strona będzie lepiej oceniana. Nie wiadomo jakie duże ma to znaczenie ale zawsze warto się starać aby o naszej firmie się mówiło.
-
Historia domeny
Zanim przejmiemy po kimś domenę sprawdźmy, jaką miała ona historię. Unikajmy domen, które mają niechlubną historię. Google ma zapisane wszystkie adresy podstron jakie kiedykolwiek istniały na serwisie tak więc i my musimy o nich pamiętać. Stare adresy URL zmienione na skutek zmiany szablonu strony należy przekierować na nowe odpowiedniki albo wyświetlić na nich stronę 404 z takim kodem odpowiedzi HTTP. Jest to ważne nawet dla adresów używanych kilkanaście lat temu.
Podsumowanie
Google oficjalnie nie ujawnił nigdy wszystkich czynników rankingowych, dlatego znajdziecie tutaj najważniejsze przetestowane przez naszych specjalistów czynniki rankingowe. Jeśli zadbacie o każdy z wymienionych tu elementów, Wasza strona będzie miała spore szanse na dostanie się do TOP 10 Google. Które z powyższych czynników uważacie za szczególnie istotne, a które za mniej? Dajcie znać w komentarzach.