Jak było na konferencji WordCamp Poznań 2018? Relacja
Od 6 do 8 lipca w Poznaniu odbył się WordCamp 2018, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Konferencja trwała trzy dni, pierwszy z nich był wypełniony warsztatami oraz Contributor Day, natomiast w kolejne dni odbywały się wykłady podzielone na dwa panele: techniczny i ogólny.
Wystąpienia dotyczyły nie tylko bezpośrednio samego WordPressa, ale również elementów stycznych, takich jak programowanie, analityka, blogowanie czy SEO. Ważnymi kwestiami które przewijały się przez wiele wystąpień było znaczenie kontrybucji, nadchodzący Gutenberg i standardy kodowania WordPressa. Oto, jakie prelekcje zrobiły na nas największe wrażenie.
fot. Wojtek Równanek
#wcpoznan Dzień 1
WordCamp rozpoczęliśmy od piątkowych warsztatów. Celem było przekazanie wiedzy praktycznej. Jednym z bardziej wartościowych spotkań były warsztaty z Maćkiem Palmowskim. Dostaliśmy od niego solidną porcję wiedzy teoretycznej na temat Twiga i funkcji Timbera, oraz wiedzę praktyczną, w postaci modyfikacji szablonu z użyciem Timbera.
Nie jest to oczywiście rewolucyjny system szablonów, jednak jest na tyle intuicyjny i prosty do nauki, że warto rozważyć zastosowanie go w wielu projektach. Zwłaszcza gdy zależy nam na szybkiej i efektywnej pracy.
Część wykładowa - otwarcie konferencji
Głównym elementem WordCampa była część wykładowa zaczynająca się w sobotę. Oficjalne rozpoczęcie konferencji to bardzo inspirująca prelekcja w wykonaniu Macieja Swobody z WP Desk. Maciej został zapowiedziany jako idealna osoba do otwarcia tegorocznej edycji i ciężko mi z tym polemizować.
Jego wystąpienie "WordPress love" pokazało, czym dla niego jest WordPress i co dzięki niemu mógł osiągnąć zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Podkreślił rolę kontrybucji nie tylko w rozwoju samego WordPressa, ale również jej znaczenie w rozwoju osobistym.
Ważnym elementem prelekcji była koncepcja "Five for the Future", opierająca się na poświęceniu 5% czasu pracy w firmie na kontrybucję. Pojawiło się również kilka cennych informacji na temat pracy zdalnej oraz kierunku w którym zmierza obecnie WP Desk. Podsumowując, dobry i bardzo inspirujący start.
Panel techniczny - porozmawiajmy o bezpieczeństwie
Kamil Porembiński swoim energicznym wystąpieniem poświęconym bezpieczeństwo WordPressa otwierał panel techniczny. Rozpoczął od krótkiego wprowadzenia na temat zagrożeń czyhających na strony internetowe. Poruszył także celu obecnych ataków i utraty znaczenia DDoS na rzecz instalowania koparek kryptowalut, kradzieży tożsamości oraz tworzenia zaplecz SEO.
Głównym wątkiem prezentacji było kilka zasad i wytycznych, których stosowanie potrafi w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo naszej strony w sieci. Kamil zwrócił uwagę nie tylko na aktualizacje i odpowiednią higienę pracy, ale także na unikanie nieprzemyślanego automatyzowania procesów z użyciem domyślnych instalatorów, czy niezaufanych źródeł wtyczek i templatek.
Największym zagrożeniem okazał się być niezmiennie - czynnik ludzki. Z powodu niskiej świadomości ludzi na temat bezpieczeństwa, dalej możliwe są ataki z użyciem socjotechnik
Komunikacja i długie ogony
Kolejną interesującą prelekcją, zawartą w panelu ogólnym, było wystąpienie Tomasza Lacha z WP Served. Usłyszeliśmy bezcenne rady jak wyceniać projekty i zlecenia, tak aby uniknąć przykrych niespodzianek i błędów. Większość wiedzy to sprawdzone doświadczenia Tomasza, które ułatwiły realizację wielu projektów na rynku zachodnim. Usłyszeliśmy zarówno o prostym (ale skutecznym) formularzu wyceny, czynniku Fear Factor, jak i o tym, dlaczego fajny klient nie jest głupi. Tomasz podkreślał niejednokrotnie istotę komunikacji z klientem, oraz wyjaśnił, co składa się na stawkę godzinową pracy agencji. Świetne sugestie zarówno dla Freelancerów, jak i firm.
Ciekawym wystąpieniem było Long Tail SEO Tomasza Kołkiewicza z SEO4.net Samo wystąpienie to rozwinięcie zeszłorocznej prelekcji o taksonomiach w WordPressie. Prowadzący skupił się na doprecyzowaniu terminu Long Tail oraz wyjaśnieniu, jak ważny jest kontekst strony w wyborze długiego ogona. Przypomniał pojęcie potencjału biznesu klienta i uwzględnieniu go w strategii SEO. Sam Long Tail wzbogacony o taksonomię został przedstawiony przez Tomasza (w 100% słusznie), jako dobre i skuteczne narzędzie do konkurowania niewielkich z biznesów z firmami które zdominowały branżę. Ważnym pojęciem był Topical Authority i odpowiednie pokrycie tematu przez stronę. Dobra prezentacja pokazująca istotę Long Tail, będącego jednym z fundamentów SEO w ostatnich latach.
Prawo dla programisty
Wystąpienie o prawie autorskim Tomasza Palaka otwierało niedzielne wykłady. Dowiedzieliśmy się jak pracować z cudzym kodem aby uniknąć nieporozumień. Tomek przestawił, jak wygląda prawo autorskie programistów w obecnych ustawach, wyjaśnił różnicę pomiędzy przeniesieniem a licencjonowaniem praw autorskich, jakie są domyślne prawa wykonawcy i popularne interpretacje sądów.
Poznaliśmy też kilka ciekawych case' ów prawnych dotyczących naszej branży. Kolejnym elementem były zapisy, które warto zawrzeć w umowie tak aby zminimalizować ryzyko nieporozumień i konfliktów. Pomimo wagi materiału, prelekcja była poprowadzona w przystępny sposób i zawierała wiele wartościowej wiedzy.
#wcpoznan Dzień 3
Wykładem otwierającym niedzielny panel techniczny był case z tworzenia strony internetowej Grupy Uczelni Vistula. Michał Strześniewski zaprezentował kolejne etapy i wyzwania towarzyszące tworzeniu dużego serwisu uczelni z użyciem Wordpressa.
Począwszy od spójnej identyfikacji wizualnej, na wyzwaniach związanych z użyciem WordPress Multisite i odpowiednich uprawnieniach kończąc. Michał zaprezentował nie tylko kilka przykładów dobrego użycia ACF i WPML, ale również statystyki ruchu po zakończeniu prac.
Poznaliśmy też kilka tricków. które umożliwiły pogodzenie WordPress Multisite z wytycznymi agencji SEO. Ogrom pracy i uzyskany efekt robi wrażenie. Pstryczek w nos dla wszystkich malkontentów, powtarzających że WordPress nie nadaje się do tak rozbudowanych projektów. Wszystko to bez modyfikacji core!
Na zakończenie
Kolejna prezentacja była długa i nieco chaotyczna jak przyznał sam prowadzący, ale dawka wiedzy przekazanej przez Przemysława Hernika jest bezcenna. Głównym zagadnieniem prezentacji była poprawa jakości kodu i tempa pracy, poprzez zautomatyzowanie procesów i działań developera. Cześć zaprezentowanych elementów jest oczywista np.: stworzenie listy zalecanych aplikacji, automatyzacja powtarzalnych działań instalatorem, detekcja środowiska produkcyjnego czy wersjonowanie assetów. Ważnym elementem była modułowość wszystkich projektów i assetów. Pomimo małej kontrowersji, znacznie ułatwia to pracę nad projektami, oraz umożliwia szybkie debugowanie i modyfikację projektów.
W podobnym tonie była utrzymana ostatnia prezentacja w wykonaniu Sebastiana Kurzynowskiego, poświęcona standardom WordPressa i Codesnifferowi. Rola statycznych analizatorów kodu nie kończy się na poprawie jakości kodu produkowanego przez firmę, ale ma ogromne znaczenie dla edukacji samych pracowników i uniknięcia wpadek. Dodatkowa integracja z IDE czy z Gitem, minimalizuje ryzyko wypchnięcia wadliwych rozwiązań na serwer produkcyjny, nawet w obliczu różnych wersji PHP. Bardzo dobra prezentacja na zakończenie WordCampa i znowu kilka pomysłów do przetestowania w najbliższych miesiącach.
Czy wrócimy tu za rok?
Takie wydarzenia są cenne, nawet jeśli są odświeżeniem wiedzy, a nie okazją do zdobycia nowych umiejętności. Wordcamp jest ściśle ukierunkowanym tematycznie eventem. Przyciąga więc ludzi o podobnych zainteresowaniach zawodowych. Warto wziąć w nim udział chociażby dla atmosfery i rozmów w kuluarach z ciekawymi osobami. Jeśli nie mogłeś wziąć udziału, organizatorzy wkrótce opublikują nagrania z imprezy wraz z prezentacjami na https://wordpress.tv.
Był to pierwszy WordCamp w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Oprócz solidnej dawki wiedzy, wyszliśmy z duża ilością inspiracji i nowymi kontaktami. WordCamp jest dobrym miejscem dla wszystkich którzy mają kontakt z WordPressem: programistów, przedsiębiorców, analityków, pozycjonerów, czy zwykłych użytkowników, traktujących WordPressa jako prosty i przyjazny CMS do prowadzenia bloga, firmowej strony czy sklepu internetowego. Do zobaczenia za rok w Łodzi.