Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Lodyga tlo

Jak zaplanować strategię dla swojej firmy?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Mariusz Łodyga w Akademii widoczni

Jak zaplanować strategię dla swojej firmy? Postanowiliśmy zapytać o to eksperta w strategicznym marketingu - Mariusza Łodygę. Jako kolejny gość naszego programu “Oko w oko z gościem”, opowiedział nam więcej o tej dziedzinie i udzielił wielu cennych wskazówek. Obejrzyj wywiad lub zapoznaj się z podsumowaniem odcinka.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Dowiedz się, jaka strategia będzie najlepsza dla Twojego biznesu!

corner

Zobacz wywiad z Mariuszem Łodygą

Co kryje się pod pojęciem strategia marketingowa?

Nasz rozmówca podkreślił, że strategia to sztuka koncentrowania się na określonych celach do zrealizowania. Zdaniem Mariusza Łodygi strategia, jako fraza, jest bardzo pojemna. Na początku powinniśmy założyć kilka strategii w zależności od tego, na jakim rynku będziemy działali. Strategia biznesowa określi źródła przewag konkurencyjnych naszej firmy. Z kolei żeby wiedzieć, w jaki sposób realizować strategię biznesową, jest nam potrzebna strategia marketingowa, która odpowie na pytanie, czym ta marka jest i dla kogo jest przeznaczona. Według Mariusza Łodygi warto jest również zaplanować strategię sprzedażową i strategię content marketingową.

Mariusz zwrócił też uwagę na to, że najważniejszym produktem strategii marketingowej jest słynne pozycjonowanie marki, które odgrywa się w głowach konsumentów. Odpowiada ono na pytanie, co myślą o nas nasi potencjalni i bieżący klienci a także jak wypadamy w zestawieniu z podobnymi rozwiązaniami. Według naszego rozmówcy ta wizja jest fundamentalnym narzędziem strategii.

 

Dlaczego działania marketingowe i sprzedażowe są tak często mylone?

Mariusz Łodyga podkreślił, że marketing ma bardzo ważną rolę i wspiera sprzedawcę w tym, żeby jego praca była łatwiejsza, ale mierzenie tym samym KPI pracy marketera i sprzedawcy jest absolutnym błędem. Oczywiście, ten spór kto jest ważniejszy - czy sprzedawcy czy marketerzy - jest bardzo żywy. Nasz rozmówca odnosi wrażenie, że w sporze o przypisywanie zasług, wygrywają sprzedawcy - mają cały czas mocniejszą pozycję. W polskich, małych firmach, ale nawet tych średnich i większych, działy marketingu są często niedoreprezentowane.

Według Mariusza Łodygi marketingowcy mają szereg zadań - pozwalają odpowiadać na pytanie, czy nisza, w której firma chce się rozwijać, jest sensowna, robią badania marketingowe, analizy otoczenia konkurencyjnego, dają wskazówki kierunki rozwoju, rekomendują nowe usługi, potrafią wesprzeć decyzje związane z wyceną. Nasz rozmówca podkreślił, że żeby sprzedawca znalazł na swojej skrzynce zapytanie ofertowe, musi wcześniej pojawić się szereg działań marketingowych. Ktoś musiał przygotować stronę internetową, opisać teksty, wymyślić produkt lub usługę, przygotować kampanię reklamową.

 

Czy początkujący przedsiębiorcy powinni się skupiać tylko na pozyskiwaniu klienta czy dobrze jest wygospodarować choćby małe pole działań na marketing?

Mariusz Łodyga nie kryje tego, że jest to trudna sytuacja, a pierwsze działania przedsiębiorców przypominają zwykle naukę chodzenia przez małe dzieci - wszystko jest wyzwaniem. Jest on świadomy tego, że proces operacyjny musi się toczyć, konieczne jest jednoczesne zdobywanie klientów, ale także kreowanie popytu. Trudno jest określić uniwersalny plan działania, ponieważ na sukces składają się wieloetapowe, powtarzalne procesy oraz praca wielu osób. Mariusz Łodyga podkreślił, że kluczem jest tutaj czas, cierpliwość i nieustanna praca.

 

Z wywiadu z Mariuszem Łodygą dowiesz się także:

  • Jak określić cele marketingu?
  • Jak można mierzyć cele marketingu?
  • Jak kryzys może wpływać na działania marketingowe firm?
  • Czy strategię marketingową o należy regularnie zmieniać?
  • Jak planować strategię w oparciu o działania konkurencji?
  • Na kim się wzorować, będąc początkującym przedsiębiorcą?
  • Skąd czerpać wiedzę o marketingu internetowym?
Nasz gość

Mariusz Łodyga

Strateg marketingowy – Specjalizuje się w strategicznym marketingu – personal & business branding. W biznesie od 18 lat. Założyciel i właściciel marki Premium Consulting. Przeprowadził blisko 300 projektów szkoleniowo-doradczych. Pracuje na zlecenie firm prywatnych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych, takich jak: Allegro, Santander Bank, BGŻ BNP Paribas, Ministerstwo Rozwoju, Miasto Kalisz, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz setek firm z sektora MŚP. Wprowadza klientów na Wyższy Poziom Marketingu.

 

KM Lodyga 7

Chcesz wiedzieć więcej?

Zajrzyj na blog Mariusza i jego żony Karoliny Łodygi: https://premium-consulting.pl/category/blog/

Sprawdź ich kurs online o strategii marki: https://premium-consulting.pl/sklep/abc-strategii-marki-kurs-online/

Przesłuchaj podcastu Mariusza i Karoliny Łodygi o marketingu: https://premium-consulting.pl/podcast-wyzszy-poziom-marketingu/