Rekrutujemy! Dołącz do naszej agencji!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E Wojtek lawniczak tlo

Jak testować pomysły w biznesie?

Oko w Oko z Gościem - cykl wywiadów Akademii Widoczni

Wojtek Ławniczak w Akademii widoczni

Design w biznesie to słowo pułapka. Pierwsze myśli płyną w stronę estetyki czy projektowania wizualnego. W rzeczywistości kryje się za tym o wiele więcej, a opowiedział o tym w wywiadzie Wojtek Ławniczak, który specjalizuje się w strategii biznesowej, innowacji i projektowaniu usług. Design w biznesie to sposób myślenia, który pozwala procesowo podejść do rozwiązywania problemów i odpowiadania na potrzeby klientów.

 

 

Oko w Oko z Gościem

Jak testować pomysły w biznesie?

corner

Zobacz wywiad z Wojtkiem Ławniczakiem

Czy design w biznesie jest również dla początkujących?

Projektowanie usług jest dla każdego, ponadto wiele mniejszych firm nawet nie zdaje sobie sprawy, że się do tego stosuje. Proces ten powinien pojawiać się równomiernie z powstawaniem samego pomysłu biznesowego. Pierwszy etap polega na jak najszybszym przetestowaniu produktu lub usługi na jak najniższym poziomie ryzyka z realnymi klientami. Wyniki pozwolą nanieść korekty i udoskonalać pomysł. Zgodnie ze słowami Wojtka, projektowanie usług to zbudowanie pewnego sposobu myślenia i działania, świadomego nawiązywania relacji z klientem, testowanie i wprowadzanie korekt. Są to ciągłe cykliczne działania służące udoskonalaniu biznesu.

 

Czego nauczyła nas pandemia?

Na to pytanie Wojtek Ławniczak odpowiada szybko i stanowczo - przewidywania, przygotowania i szybkiego reagowania. Ważnym elementem projektowania jest nie tylko skupianie się na aktualnych potrzebach klientów, ale też na wybieganie w przyszłość. Warto zadać sobie pytanie, w którą stronę pójdą klienci? Czy to dla nas szansa czy zagrożenie? Niezależnie od odpowiedzi należy przygotować różne scenariusze. Jeśli jeszcze nie wprowadziliśmy nowości na rynku, to lepiej się pospieszyć, bo już niedługo staną się wymaganym przez klientów standardem.

 

Rola klienta w projektowaniu usługi

Podstawą dzisiejszych biznesów jest wyjście z fotela przedsiębiorcy i skupienie swojej w pełni uwagi na kliencie. Poznanie jego potrzeb w danej chwili oraz tego jak będą ewoluować. Trafne odpowiadanie na potrzeby pozwoli sprzedawać jak najwięcej przy jak najmniejszym nakładem sił i środków. Jak skutecznie przeprowadzić klientów? Wojtek podał kilka sposób przeprowadzenia obserwacji:

  • raporty - warto skorzystać z darmowych wersji online lub programów raportujących przebieg kampanii
  • ankiety - najtrafniej spełniają się na etapie testowania konkretnych zmian
  • kontakt telefoniczny - jest zdecydowanie najbardziej czasochłonny, jednocześnie dostarcza najcenniejszych wskazówek. Dodatkowo budujemy obraz marki interesującej się klientem i dbającej o wzajemne relacje.

Wojtek podkreśla, aby podczas przeprowadzania badań zadbać o komunikację zrozumiałą i prostą dla klientów.


Jak poradzić sobie z blokadą przed wprowadzaniem nowości?

Każdy przedsiębiorca najbardziej obawia się negatywnego przyjęcia zmian przez klientów. Dla Wojtka w pełni naturalne jest, że tyle ilu mamy klientów, tyle różnych opinii możemy otrzymać. Nie jesteśmy w stanie zadowolić każdego, jednak nie powinno to powstrzymywać nas przed rozwojem firmy. Gratyfikacją dla podejmowanych przez nas działań jest pozytywny feedback od klientów, który wbrew pozorom dominuje wśród klientów.


Z wywiadu z Wojtkiem Ławniczakiem o projektowaniu usług dowiesz się również

  • Jak wygląda proces designu w biznesie?
  • Jak pogodzić potrzeby klientów z wizją biznesu?
  • Przykłady wzorowo projektowanych biznesów
  • Jak przeprowadzić badanie opinii wśród klientów?
Nasz gość

Wojtek Ławniczak

Strateg, projektant, doradca, inwestor. Współpracuje z zarządami firm, organizacji i instytucji w obszarze strategii klientocentrycznych, modeli biznesowych i innowacji. Jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce projektantów usług i pionierów service design / thinking. Współzałożyciel think-tanku Service Design Polska oraz Very Human Services. Specjalizuje się w usługach, handlu, transporcie, real estate, bankowości, edukacji.

wojtek lawniczak

Chcesz wiedzieć więcej?

 

Skorzystaj z bazy wiedzy Wojtka - Very Human

 

Oceń ten artykuł:
Wojtek Ławniczak gościem Akademii Widoczni

Średnia ocen użytkowników4.00 na podstawie 131 głosów

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej