14 czynników rankingowych, których nie warto lekceważyć

czynniki rankingowe ktorych nie warto lekcewazyc

Czynniki rankingowe Google to jeden z najbardziej nurtujących tematów w branży SEO. Co działa, a co kompletnie nie ma wpływu na widoczność strony? Nikt nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi, bo efektywność tych samych działań może kompletnie się różnić dla różnych stron. Internet kipi od tasiemcowych list czynników rankingowych, ale które z nich są naprawdę ważne? 

Bazując na własnym doświadczeniu i obserwacji efektów u naszych klientów zebraliśmy listę czynników, które naszym zdaniem odgrywają szczególną rolę w pozycjonowaniu i to na nich warto się skupić, mimo że o wielu z nich mówi się od niedawna. Zobacz, czego nie może zabraknąć w Twojej strategii pozycjonowania i co wpływa na pozycję strony w Google.

 

 

Optymalizacja techniczna strony - wpływ na ranking strony w Google

Optymalizacja techniczna strony nie wystarczy, aby świetnie wypozycjonować stronę, ale z drugiej strony - bez niej inne działania będą nieskuteczne. Pod szerokim pojęciem optymalizacji technicznej kryją się takie działania jak m.in.:

 

 • audyt strony, wykrycie i usunięcie błędów wpływających na pozycję strony
 • przyspieszenie indeksowania strony, usunięcie błędów wpływających na indeksowanie
 • wykluczenie z indeksowania wybranych podstron
 • usunięcie i zapobieganie duplikacji strony
 • praca nad przyspieszeniem strony
 • wdrożenie menu okruszkowego
 • zarządzanie linkowaniem wewnętrznym
 • wdrożenie miko danych
 • i wiele innych działań

Jak można zauważyć wiele z tych działań to usuwanie albo zapobieganie różnym błędom na stronie. Na przykład kwestia duplikacji treści może poważnie wpływać na widoczność strony i utrudniać wypracowanie wysokich pozycji. Nieważne więc jakie działania podejmiesz, bez etapu technicznego SEO będą nieskuteczne.

A na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę w kwestiach technicznych?

 • Wdrożenie certyfikatu SSL - po pierwsze jest to działanie, które ma podnieść bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki certyfikatowi zapobiegamy przechwytywaniu informacji przesyłanych między użytkownikiem a stroną przez osoby trzecie. Jednak ten aspekt znalazł się w naszym zestawieniu jako czynnik rankingowy, ponieważ strona bez https wyświetla się jako niebezpieczna. To znacząco wpływa na zaufanie użytkowników. Nie muszą być ekspertami w tym temacie - jeśli widzą jasny komunikat, zastanowią się kilka razy zanim skorzystają z takiej strony. Eksperci Google podkreślają, że nie jest to czynnik rankingowy o wartości decydującej, ale biorąc pod uwagę obecność https chcą zmotywować właścicieli stron do stosowania zabezpieczeń. Zwłaszcza, że można z powodzeniem korzystać z bezpłatnych certyfikatów SSL, jak np. Let’s Encrypt.
 • Szybkość strony - w ostatnich latach algorytmy Google biorą pod uwagę szybkość strony, także w kontekście mobile. Po przeanalizowaniu swojej strony w dowolnym narzędziu możemy uzyskać wskazówki jak zwiększyć prędkość. Nie jest to jednak tak istotny czynnik rankingowy, ay drobne zmiany w szybkości przyniosły rezultat. Jeśli optymalizacja szybkości ma mieć duże znaczenie dla SEO, wiąże się to zwykle z dużą poprawą prędkości, np. poprzez zmianę serwera. Ten czynnik rankingowy to ukłon w stronę użytkowników urządzeń mobilnych, którzy narażeni się na jeszcze wolniejsze ładowanie strony, np. w wyniku niskiego zasięgu internetu lub przestarzałego urządzenia. Strona nie powinna więc z przyczyn technicznych, dodatkowo utrudniać im życia.
 • Dostosowanie do urządzeń mobilnych - od wielu lat z niepokojem wyczekiwaliśmy aktualizacji algorytmu mobile-first. Miał być rewolucyjny i przyczynić się do przetasowania wyników wyszukiwania. Tak się nie stało, ale warto dodać, że wielu właścicieli stron miało czas, aby zadbać o doświadczenia użytkowników na urządzeniach mobilnych. Czy Twoja strona jest dostosowana do mobile? Sprawdź to na stronie do testowania od Google: https://search.google.com/test/mobile-friendly

 

 

Jak treści strony wpływają na pozycję w Google?

Treść ma znaczenie w pozycjonowaniu pod wieloma względami. Po pierwsze istotnym czynnikiem rankingowym jest zawartość fraz, ale nie można tworzyć tekstów z frazami kosztem ich wartości dla użytkownika. Jakie więc szczegółowe czynniki rankingowe możemy wyróżnić w obszarze treści?

 • Nasycenie frazami - początkujące osoby mają z tym szczególne trudności. Albo obawiają się fraz i unikają ich stosowania, albo wręcz przeciwnie - umieszczają frazy niemal w każdym zdaniu. W przypadku określenia liczby fraz dobrym punktem odniesienia jest konkurencja. Jeśli nie masz pewności, że Twoje teksty są odpowiednio nasycone sięgnij np. po narzędzie Surfer, które pokazuje jak wypadasz na tle konkurencji. Podpowie też, których fraz jest za wiele, a które warto jeszcze dodać.  
 • Objętość - podobnie jak z nasyceniem i tu nie ma reguły. Warto jednak przyjąć, że teksty ofertowe i opisy kategorii powinny składać się z co najmniej 1500 znaków. Natomiast teksty blogowe mogą być znacznie dłuższe i sięgać nawet 10 000 znaków. Algorytm Google coraz lepiej rozpoznaje treści, z tego względu eksperci SEO uznają, że takie teksty jak opisy produktów w sklepie nie muszą być sztucznie rozbudowywane i z założenia są najkrótszą formą.
 • Spójność tematyczna - kiedyś, aby Google zrozumiało, o czym jest strona niezbędne było dodawanie słów kluczowych w kodzie strony. Dziś tematykę rozpoznaje po tym, jakich słów użyliśmy. Dzięki temu może przyporządkować stronę do konkretnej kategorii tematycznej. Problem pojawia się, gdy na naszej stronie jest mydło i powidło. Taka sytuacja znacznie utrudnia pozycjonowanie i sprawia, że strona dla Google jest mniej wartościowa. Warto zadbać o to, by na blogu firmowym artykuły pisane były tylko na określone tematy, a dzięki temu podkreślimy spójność tematyczną całej witryny.
 • Aktualizowanie treści - jednym z czynników jest świeżość treści (freshness), ale jest on istotny tylko w przypadku, gdy mamy treść o określonym terminie ważności; dla wielu biznesów freshness nie odgrywa roli, ale można wykorzystać ten czynnik do promocji swoich artykułów na blogu. Przy dużych raportach, zestawieniach, które się nie dezaktualizują można co roku aktualizować tytuł, np. “Najważniejsze narzędzia SEO 2019” z całą pewnością nie przejdą wielkiej rewolucji i mogą z powodzeniem zamienić się w “Najważniejsze narzędzia SEO 2020”.
 • Wyczerpujące i merytoryczne treści - wyczerpujące treści mogą być krótkie. W tym punkcie chodzi o dostarczenie użytkownikowi pełnej wiedzy na wyszukiwany temat. Jeśli szuka pomysłów na wakacje w Polsce, odpowiedzią powinien być blog. Jeśli szuka dobrej walizki na kółkach, która posłuży jako bagaż podręczny - powinien w odpowiedzi otrzymać stronę z konkretnym pasującym do opisu produktem. Aby Google w ten sposób dobrało treści do użytkownika, niezbędne jest stosowanie typowych fraz dla poszczególnych form treści. Niezbędne jest przeanalizowanie w tym celu konkurencji lub sięgnięcie po narzędzia, np. Surfera.
 • Treści zgodne z potrzebami odbiorców - w kontekście pozycjonowania warto tworzyć treści, które są już wyszukiwane przez użytkowników. Tworzenie oryginalnego, wyjątkowego tekstu wymaga zupełnie innych form promocji niż SEO. Jeśli mówimy o dotarciu do odbiorcy w Google, musimy pisać o tym, czego on szuka, czego chce się dowiedzieć i co jest mu potrzebne. Takie podejście jest ostatnio często wspominane jako ważny element pozycjonowania, ponieważ nierozerwalnie wiąże się z efektami SEO. To dzięki treściom, które realizują oczekiwania użytkownika, możemy liczyć na konwersje.

 

 

Linki przychodzące jako ważny czynnik rankingowy Google

Profil linków przychodzących to jeden z najważniejszych filarów pozycjonowania. Nie wystarczy posiadanie jakichś linków z kilku stron. Przy budowie profilu linków przychodzących liczą się takie aspekty jak:

 • liczba linków - nie wystarczy kilka pozyskanych parę lat temu linków, największe serwisy mają po kilkadziesiąt tysięcy linków; profil linków przychodzących powinien charakteryzować się stałym przyrostem;
 • tempo pozyskiwania - duża liczba linków pozyskana w jeden dzień też nie przysłuży się pozycjonowaniu; budowa profilu linków powinna odbywać się stale, regularnie, tak aby wyglądała naturalnie w ocenie robotów Google
 • jakość stron źródłowych - link linkowi nierówny, bo inaczej Google spojrzy na link z katalogu noname, a inaczej na link zawarty w popularnym artykule w prestiżowym magazynie online; warto zadbać o to, aby pośród wszystkich pozyskiwanych linków znalazły się też takie z dobrze wypozycjonowanych, renomowanych stron o dużym autorytecie Google
 • różnorodność linków - warto zadbać, aby linki pochodziły z różnych źródeł: stron, forów, blogów, portali, katalogów
 • sposób linkowania - linkowanie fraz, na które chcemy się wypozycjonować to praktyka, od której już odeszliśmy, wiele wskazuje na to, że wiąże się ona z dużym ryzykiem dla widoczności strony; najlepszą formą linkowania jest linkowanie nazwy firmy lub całego adresu strony.

W świecie SEO często można spotkać dyskusje na temat tego, czy skuteczne pozycjonowanie bardziej wynika z treści czy linków. O ile, konkurujemy ze stronami, które nie mają ani linków, ani treści, jest szansa, że wybiórczym działaniem coś osiągniemy. Jednak w przypadku, gdy konkurencja intensywnie działa w zakresie pozycjonowania, linków nie można zaniedbać. 

 

 

Co wpływa na pozycję strony w Google?

Wybraliśmy 3 główne obszary pozycjonowanie i związane z nimi czynniki wpływające na skuteczność pozycjonowania. Część z tych czynników jest aktualna od lat, a część to nowości, które wielu poddaje w wątpliwość. Wybraliśmy jednak takie działania i czynniki, które nie tylko wspierają pozycjonowanie, ale również przynoszą korzyść i komfort użytkownikom. Jeśli wątpisz w ich skuteczność dla SEO, warto je wdrożyć z myślą o swoich klientach.

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 czynników rankingowych, których nie warto lekceważyć

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ