Co to jest system CMS i jak go wybrać?

Co to jest system CMS i jak go wybrac
Spis treści

• Co to jest system CMS? Definicja

• Zalety stosowania systemów CMS

• Najpopularniejsze systemy CMS

• Jak działa system CMS?

• Jak wybrać system CMS?

• Podsumowanie

System CMS (Content Management System) to narzędzie, które umożliwia łatwe zarządzanie i aktualizowanie treści na stronach internetowych. Dzięki niemu prowadzenie witryny staje się prostsze i bardziej efektywne. Czym dokładnie jest system CMS, jak działa oraz jakie korzyści przynosi jego stosowanie?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest system CMS? Definicja

System CMS to narzędzie informatyczne, które pozwala na zarządzanie treścią umieszczaną na stronie internetowej bez znajomości kodu HTML. Umożliwia on m.in. dodawanie, edytowanie i usuwanie tekstu, zdjęć, plików multimedialnych oraz innych elementów na stronie internetowej. Najważniejsze cechy systemów CMS to:

 • Interfejs użytkownika, który jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.
 • Baza danych, która przechowuje treści, grafiki, filmy oraz inne elementy.
 • Mechanizmy edycji treści, dzięki którym użytkownik może w prosty sposób zarządzać zawartością strony.
 • Mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią przed utratą lub uszkodzeniem danych.

Do popularnych systemów CMS należą m.in. WordPress, Joomla!, Drupal czy Wix. Każdy z nich charakteryzuje się innymi funkcjonalnościami, cechami i wadami.


Zalety stosowania systemów CMS

Stosowanie systemów CMS przynosi wiele korzyści, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla właścicieli firm. Najważniejsze zalety zastosowania systemów CMS to:

 • Łatwość w zarządzaniu stroną internetową - dzięki systemom CMS zarządzanie stroną internetową staje się znacznie łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania mogą w prosty sposób edytować treści na stronie.
 • Szybkość i efektywność aktualizacji strony - systemy CMS umożliwiają natychmiastową aktualizację treści na stronie. Dzięki temu można szybko reagować na zmieniające się potrzeby użytkowników i aktualności branżowe.
 • Oszczędność czasu i kosztów - dzięki łatwemu zarządzaniu stroną internetową za pomocą systemów CMS firma oszczędza czas i pieniądze, które wcześniej trzeba było poświęcić na wynajęcie specjalisty do obsługi strony.
 • Elastyczność i personalizacja - systemy CMS pozwalają na dostosowanie funkcjonalności i wyglądu strony do potrzeb użytkownika. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni szablon lub wtyczki, które rozszerzają możliwości i dodają funkcjonalności do strony.
 • Bezpieczeństwo - większość systemów CMS zapewnia odpowiednie mechanizmy zabezpieczające przed atakami hakerskimi i nieautoryzowanymi zmianami na stronie. Odpowiednio zabezpieczona strona internetowa to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników i firmy.

Warto podkreślić, że lista zalet stosowania systemów CMS jest dłuższa i zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkowników.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Najpopularniejsze systemy CMS

Istnieją różne rodzaje systemów CMS, z których każdy ma swoje unikalne funkcje i możliwości. Najpopularniejsze rodzaje systemów CMS to:

 • Systemy CMS oparte na WordPress - to jedna z najpopularniejszych platform CMS, która oferuje wiele szablonów i wtyczek, umożliwiających łatwe tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. WordPress jest również stosowany do tworzenia sklepów internetowych (po zastosowaniu odpowiedniej wtyczki - Woocommerce).
 • Systemy CMS oparte na Drupal - to platforma CMS skierowana głównie do firm i organizacji, które potrzebują zaawansowanej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Drupal jest również łatwy w dostosowaniu do konkretnych potrzeb i wymagań użytkownika.
 • Systemy CMS oparte na Joomla - to platforma CMS oferująca dużą liczbę szablonów i wtyczek, co pozwala na łatwe i szybkie tworzenie stron internetowych. Joomla jest stosowana głównie do tworzenia stron korporacyjnych.


Jak działa system CMS?

System CMS działa na zasadzie zapewnienia łatwego i intuicyjnego interfejsu do tworzenia, edycji i publikowania treści na stronie internetowej. Działanie systemu CMS składa się z kilku podstawowych etapów:

 • Tworzenie struktury witryny - administrator strony internetowej tworzy strukturę witryny, która określa, jak poszczególne sekcje i podstrony mają być ułożone.
 • Dodawanie treści - administrator dodaje treści do witryny w postaci tekstów, obrazów, plików wideo, itp. Za pomocą edytora tekstowego, który umożliwia łatwe formatowanie i dodawanie elementów multimedialnych.
 • Publikacja treści - po dodaniu treści administrator może je opublikować na stronie internetowej. Zazwyczaj publikacja odbywa się za pomocą przycisku "Opublikuj", który umożliwia upublicznienie zawartości na stronie internetowej.
 • Zarządzanie treścią - system CMS umożliwia łatwe zarządzanie treścią na stronie internetowej, w tym edytowanie i usuwanie treści, aktualizowanie stron, dodawanie nowych funkcjonalności i modyfikowanie szablonów.
 • Utrzymanie i aktualizacje - system CMS wymaga regularnych aktualizacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i poprawnej pracy. Właściciel strony internetowej musi dbać o aktualizację systemu oraz wtyczek i szablonów używanych na stronie.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak wybrać system CMS?

Wybór odpowiedniego systemu CMS zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość projektu, preferencje technologiczne, potrzeby biznesowe i wiele innych. Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby wybrać odpowiedni system CMS:

 • Określenie wymagań - przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego systemu CMS należy dokładnie określić swoje wymagania. Warto zastanowić się, jakie funkcjonalności są niezbędne, jakie są preferowane, a także jakie są potrzeby biznesowe.
 • Badanie rynku - po określeniu wymagań warto zbadać rynek i dokonać porównania dostępnych systemów CMS. Istnieje wiele rankingów i porównań systemów CMS, które warto przejrzeć.
 • Testowanie - po wybraniu kilku potencjalnych kandydatów warto przetestować je, aby sprawdzić, jak działają w praktyce. Wiele systemów CMS oferuje bezpłatne wersje demo lub okresy próbne, które warto wykorzystać.
 • Analiza kosztów - przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować koszty związane z wybranym systemem CMS. Należy uwzględnić koszty licencji, koszty dodatkowych wtyczek czy usług hostingowych.
 • Dostosowanie - ostatecznie, należy upewnić się, że wybrany system CMS jest w stanie sprostać naszym wymaganiom. Jeśli istnieją specjalne wymagania, takie jak integracja z innymi systemami lub dostosowanie szablonu, warto upewnić się, że wybrany system CMS jest w stanie to zapewnić. Należy także zweryfikować, czy system CMS będzie mógł rozwijać się wraz z Twoimi rosnącymi potrzebami i rozwojem Twojego biznesu.


System CMS - co to jest i jak go wybrać? Podsumowanie

System CMS (Content Management System) to narzędzie, które ułatwia tworzenie i zarządzanie treścią na stronie internetowej. Dzięki systemowi CM osoby bez wiedzy technicznej są w stanie stworzyć i zarządzać swoją stroną internetową. Wybierając system CMS, który odpowiada potrzebom firmy, warto dokładnie określić swoje wymagania, zbadać rynek, przetestować kilka potencjalnych kandydatów oraz dokładnie przeanalizować koszty.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest system CMS i jak go wybrać?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ