Dlaczego warto założyć firmowego bloga? Jak prowadzić i pozycjonować bloga?

Odkąd popularność w internecie zaczął zdobywać content marketing, coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie blogów. Skąd bierze się tak wielkie zainteresowanie tą działalnością i czy warto w nią zainwestować? Jeśli nie jesteś przekonany, czy Twoja firma powinna założyć bloga, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

Ile kosztuje prowadzenie firmowego bloga?

Blog to przede wszystkim stosunkowo tania i łatwa forma promocji Twojej firmy. Do jego prowadzenia tak naprawdę potrzeba jedynie komputera i Ciebie - eksperta w branży. Nie musisz szukać specjalistycznych narzędzi czy kompletować dużego zespołu. Wystarczy osoba, która ma smykałkę do pisania. Jedyna rzecz, jaką musisz zainwestować, to czas - Twój lub Twojego pracownika. Warto też uzbroić się w cierpliwość, bo efekty nie będą widoczne natychmiast, lecz trzeba będzie trochę na nie poczekać.

 

Osobista więź z klientem

Prowadzenie bloga pomaga pokazać, że za profesjonalnym logo i dobrym produktem stoją także wartościowi, kompetentni ludzie. Można to nazwać niejako ‘odczarowaniem’ marki, oczywiście w pozytywny sposób. Odpowiadając na komentarze i aktywnie uczestnicząc w dyskusjach, dajesz swojej marce głos. Dodatkowo pokazujesz, że zdanie odbiorców jest dla Ciebie ważne. Dzięki ich wypowiedziom oraz działaniom, takim jak udostępnienia czy polubienia, wiesz, co interesuje Twoją grupę docelową i możesz poświęcić tym tematom więcej uwagi. Odbiorcy, którzy to zauważą, zapamiętają Twoją stronę i będą częściej na nią zaglądać w poszukiwaniu inspiracji lub odpowiedzi na swoje pytania.

 

Treści eksperckie pomagają w pozycjonowaniu bloga firmowego!  

Jeśli Twoja firma sprzedaje jakiś produkt, najprawdopodobniej wie o nim znacznie więcej, niż przeciętny odbiorca. Wykorzystaj to! Dziel się swoją wiedzą, publikuj artykuły poradnikowe - nie muszą być związane tylko z tym produktem, lecz po prostu z branżą. W ten sposób Twoi odbiorcy będą mieli namacalny dowód na to, że naprawdę jesteś ekspertem, a to z pewnością przełoży się na ich zaufanie do Twojego produktu.

Na swoim blogu możesz publikować teksty, ale nie tylko - możliwości jest bardzo wiele. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie infografiki czy wideo, które świetnie nadają się również do publikacji w mediach społecznościowych. Tego typu treści często rozpowszechniają się viralowo. Zobacz poniżej, jakie jeszcze formy content marketingu możesz wykorzystać w promocji swojej firmy.

 

Jakie publikować treści na blogu firmowym?

W dobie content marketingu jest to kluczowa sprawa. Nie wystarczy mieć na stronie dodanych kilka lat temu informacji o firmie - nawet jeśli są nadal aktualne. Gdy Twoi odbiorcy zobaczą, że na stronie nic się nie dzieje, szybko zrozumieją, że nie ma żadnego powodu, by na nią wchodzić. W ten sposób trudniej będzie Ci utrzymać ich przy sobie lub poinformować o jakiejkolwiek nowej usłudze czy produkcie.

Strona bez aktualizacji jest jednak ponadto gorzej postrzegana przez Google. Jeśli wyszukiwarka widzi, że w serwisie pojawiają się nowe, rozbudowane treści, które dodatkowo wzbudzają zainteresowanie odbiorców, jest to dla niej sygnał, że strona się rozwija. Jest to zarazem jedna z rzeczy, które wpływają na pozycjonowanie portalu - choć oczywiście nie jedyna. O tym, co jeszcze wpływa na pozycję strony w Google, możesz przeczytać w artykule "Od czego zależy pozycja w Google?".

 

Optymalizacja i pozycjonowanie bloga firmowego 

Marki, które prowadzą blogi, mają średnio aż 55% więcej odwiedzających na stronach! Jeśli napisana przez Ciebie treść jest wartościowa i interesująca, czytelnicy będą się nią dzielić ze swoimi znajomymi. Każde udostępnienie na blogu czy w mediach społecznościowych oznacza pozyskanie kolejnego linka odnoszącego do Twojej strony, a także szansę na zwiększenie liczby wejść oraz czytelników. Co więcej, dobry wpis na blogu generuje wejścia jeszcze długo po publikacji i wpływa na pozycję, nie wymagając w zamian żadnych działań z Twojej strony. Warto jednak pamiętać, żeby co jakiś czas do niego zajrzeć i jeśli temat tego wymaga, zaktualizować informacje.

 

Lista mailingowa

Odbiorcy naprawdę zainteresowani opisywaną przez Ciebie tematyką, chętniej zapiszą się do firmowego newslettera. W ten sposób możesz być z nimi stale w kontakcie - poinformować ich o nowym wpisie, zaproponować specjalną ofertę czy nową usługę.

W dobie, w której odbiorca każdego dnia jest bombardowany tysiącami reklam, zapisanie się do newslettera oznacza nie tylko faktyczne zainteresowanie marką, ale również przyznanie firmie pewnego kredytu zaufania. Jeśli zapraszasz do zapisów za pomocą pop-upa pojawiającego się na podstronie z blogiem, zwróć uwagę na to, że Twój odbiorca może nie oczekiwać w newsletterze informacji o promocjach, ale właśnie o nowych artykułach. Nie znaczy to, że masz zupełnie zaniechać przedstawienia swojej oferty, jednak jeśli źle dobierzesz proporcje, możesz szybko stracić subskrybenta.

 

Prowadzenie firmowego bloga to konieczność!

Prowadzenie firmowego bloga pomoże Ci nie tylko nawiązać lepsze relacje z odbiorcami, ale także wykreować wizerunek klienta, a nawet poprawić pozycję strony w wyszukiwarkach. Pamiętaj, że wymaga to czasu oraz systematyczności - bez wątpienia jednak przyniesie znaczne korzyści.

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Marketing internetowy z niskim budzetem W jakie dzialania warto zainwestowac
Marketing internetowy jest dla każdego! Przekonaj się o tym i poznaj działania marketingowe dla firm...
Zobacz więcej
Content a SEO czy mozna pozycjonowac sie tylko trescia
Jak tworzyć content wspierający SEO i jakie dodatkowe działania warto wdrożyć w pozycjonowaniu stron...
Zobacz więcej
Co warto wdrozyc w SEO
Dowiedz się, jak poprawić wyniki pozycjonowania - poznaj 12 dobrych praktyk w SEO
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Dlaczego warto założyć firmowego bloga? Jak prowadzić i pozycjonować bloga?
Średnia ocen użytkowników 4.75 na podstawie 96 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO