Czy warto inwestować w SXO? Sposoby na zmierzenie efektywności kampanii

czy warto inwestowac w sxo
Spis treści

• Co to jest SXO?

• Czy inwestowanie w SXO się opłaca?

• SXO a zwiększenie poziomu konwersji

• SXO a zwiększenie widoczności strony w sieci

• SXO a poprawa poziomu ROI

• SXO a obniżenie kosztów działań marketingowych

• SXO a wyróżnienie witryny na tle konkurencji

• Jak analizować wyniki kampanii SXO?

• Podsumowanie

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SXO do swojej strategii marketingowej swojej firmy? Warto, żebyś dowiedział/dowiedziała się, czy Search Experience Optimization przynosi rzeczywiście tak satysfakcjonujące efekty, jak chciałoby się oczekiwać. Dowiesz się tego z naszego artykułu! Piszemy również o tym, jak analizować wyniki kampanii SXO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SXO?

Zanim zaczniemy dyskutować nad efektywnością kampanii, warto wrócić do podstaw i zastanowić się, co to jest SXO. Niestety, wciąż się zdarza, że w środowisku marketingowym pojęcie SXO jest mylone z UX lub z samym SEO, a zdecydowane nie można ich uznać za równoznaczne pojęcia.

Search Experience Optimization, znane pod skrótem SXO, jest uznawane za jedną z najbardziej skutecznych strategii w marketingu internetowym. Taką pozycję zawdzięcza bez wątpienia szerokiemu spojrzeniu na stronę internetową, biznes e-commerce i ich rozwój.

W takim razie, co to jest SXO? To połączenie dwóch skutecznych strategii marketingowych - SEO oraz UX. Działania podejmowane w ramach SXO mają za zadanie poprawienie widoczności strony internetowej w sieci poprzez skupienie się na zoptymalizowaniu doświadczeń użytkowników i pozycjonowaniu witryny.

Dlaczego SXO jest tak docenianą strategią? To rozwiązanie, które nie tylko odpowiada oczekiwaniom odbiorców, ale przede wszystkim pomaga sprostać wymaganiom stawianym przez Google. Aktualnie jednym z priorytetowych celów Google jest umożliwienie użytkownikom sieci jak najszybsze znalezienie poszukiwanej informacji. Google chce by, użytkownik nie musiał wracać do wyników wyszukiwania, sprawdzać kolejnych stron, wpisywać bliskoznacznych fraz - odpowiedź na swoje pytanie powinien znaleźć już po pierwszym kliknięciu. Strategia SXO pomaga osiągnąć taki efekt, ponieważ skupia się na budowaniu pozytywnego doświadczenia użytkownika, a także udziela wyczerpujących informacji w konkretnym temacie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie obszary są ważne przy wdrażaniu SXO i czego dokładnie oczekuje Google od witryn? Sprawdź nasz artykuł:


Czy inwestowanie w SXO się opłaca?

Szukasz odpowiedniej strategii marketingowej dla swojej firmy i nie wiesz, czy SXO jest dobrym wyborem? W pełni rozumiemy, że ilość dostępnych strategii marketingowych i polecanych rozwiązań może Cię przytłoczyć. Wybór sposobu działania w sieci powinieneś/powinnaś oprzeć przede wszystkim w oparciu o analizę własnych celów biznesowych. Jeśli wiesz, co chcesz osiągnąć, łatwiej będzie Ci będzie zdecydować, czy dana strategia marketingowa jest dla Ciebie odpowiednia. SXO ze względu na to, że obejmuje szeroki zakres działań, może Ci pomóc osiągnąć wiele popularnych celów biznesowych. Poniżej przedstawiamy Ci najważniejsze zalety wdrożenia Search Experience Optimization w swojej witrynie internetowej.


SXO a zwiększenie poziomu konwersji

Czy wiesz, że statystycznie niemal 70% użytkowników porzuca koszyk zakupowy po dodaniu do niego produktów (źródło: https://baymard.com/research/checkout-usability)? Dbając o optymalizację strony zgodne z zasadami SXO możesz skutecznie obniżyć ten wynik w swojej witrynie. Klienci są bardziej skłonni do zrealizowania konwersji na stronie, która zapewnia im pozytywne doświadczenia. Istotna jest nie tylko cena i oferta, ale również to, czy strona jest przyjazna w odbiorze. Użytkownicy zwracają między innymi uwagę na to, czy witryna poniższe warunki:

  • Dobra nawigacja na stronie,
  • Przejrzysty układ witryny,
  • Zrozumiały, dokładny opis oferty,
  • Atrakcyjne, przekonujące CTA,
  • Prosty proces transakcji,
  • Sprawnie działająca funkcja wyszukiwania na stronie,
  • Wysoki poziom ochrony danych.

Oczywiście, na pozytywny odbiór strony wpływa znacznie czynników, powyższe należą jednak do tych najczęściej branych pod uwagę. Dbając o te aspekty możesz spodziewać się wzrostu konwersji. Pamiętaj również, że zadowolony klient będzie chętniej wracał do Twojej witryny i chętniej ją polecał innym.

Twoim celem biznesowym jest zwiększenie konwersji? Zapoznaj się z naszymi pozostałymi artykułami w tym temacie:

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


SXO a zwiększenie widoczności strony w sieci

Dzięki połączeniu najsilniejszych stron UX i SEO, strategia SXO pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników przy pozycjonowaniu stron internetowych. Dlaczego? Google faworyzuje strony, które dbają o pozytywne doświadczenia użytkowników. Dlatego jeżeli prowadzisz kampanię SEO, ale nie dbasz o UX, Twoje wyniki raczej nie będą spektakularne. Aby ocenić, które strony powinny znaleźć się w TOP10 wyników wyszukiwania, Google nie analizuje już tylko wykorzystania słów kluczowych na stronie i jej optymalizacji technicznej, ale także czas przebywania użytkownika na stronie, powodzenie podróży użytkownika, zachowanie w nawigacji internetowej i wzorce. Im bardziej przyjazna w odbiorze będzie Twoja witryna, tym lepsze wyniki będzie Ci przynosić pozycjonowanie.

Interesuje Cię wpływ dbania o doświadczenia użytkownika na pozycjonowanie strony? Poświęć czas na zapoznanie się z tym wpisem:


SXO a poprawa poziomu ROI

Dobrze realizowana strategia SXO pomaga nie tylko zwiększyć współczynnik konwersji, ale również ogólny poziom zwrotu z inwestycji. Współczynnik ROI pomoże Ci efektywnie zarządzać finansami firmy i osiągać przy tym satysfakcjonujące efekty. Udowadnia to między innymi raport „The Six Steps For Justifying Better UX” z 2016 roku, według którego każdy dolar zainwestowany w projektowanie doświadczeń na stronie zwraca aż sto dolarów (źródło: https://www.forrester.com/report/the-six-steps-for-justifying-better-ux/RES117708).


SXO a obniżenie kosztów działań marketingowych

Tworzenie strony internetowej nie należy do najprostszych zadań - jednak jeśli od początku skupisz się na tym, by budować ją pod SXO możesz zaoszczędzić sobie wielu wydatków. Strategia Search Experience Optimization opera się o szczegółową analizę rynku i odbiorców, przez co proces projektowania może być bardzo skuteczny. Dlaczego badania SXO są tak ważne? Prawidłowo zrobione, pokażą Ci, jak osiągnąć pełny potencjał Twojego produktu. Wiedząc, jak wyglądają działania Twojej konkurencji i czego oczekują Twoi odbiorcy, stworzysz nie tylko świetną witrynę, ale będziesz mógł/mogła później tworzyć znacznie skuteczniejsze reklamy online. Pamiętaj, że jeśli od samego początku weźmiesz pod uwagę wyniki audytu SXO, zminimalizujesz ryzyko źle wydanych pieniędzy na reklamę.

Interesuje Cię temat badania, w jakich obszarach Twój produkt spełnia oczekiwania użytkowników, a które obszary należy poprawić? Sprawdź nasz artykuł blogowy:


SXO a wyróżnienie witryny na tle konkurencji

Rynek e-commerce rośnie w siłę niemal z każdym dniem. Co zrobić, żeby wyróżnić się na tle konkurencji? Bez wątpienia pomoże Ci w tym strategia SXO i szczegółowe przeprowadzenie audytu. Zdefiniuj potrzeby i problemy swoich odbiorców, przeanalizuj błędy konkurencji, a następnie swoją niszę i wróż swój pomysł. Prawdopodobnie istnieje wiele firm, które mają podobną ofertę do Twojej, ale na sukces składa się odpowiednia analiza swojego potencjału, szans i zagrożeń, a następnie prawidłowe wyciągnięcie wniosków i wdrożenie ich w życie.


Jak analizować wyniki kampanii SXO?

Wiesz już, co to jest SXO i jakie efekty może Ci przynieść, dlatego teraz skupimy się na tym, jak mierzyć efekty kampanii. Pamiętaj, że takich analiz nie musisz wykonywać ręcznie - w sieci znajdziesz szereg przydatnych narzędzi, które Ci to ułatwią.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?


Badanie widoczności strony w sieci

Jednym z celów wdrożenia SXO jest poprawa widoczności strony w sieci. Aby sprawdzić, czy podejmowane przez Ciebie działania przynoszą zamierzony skutek, możesz wykorzystać na przykład narzędzie Senuto. Zdobędziesz tam informację dotyczącą, na ile fraz Twoja witryna jest widoczna w TOP3, TOP10, a także w TOP50 organicznych wyników wyszukiwania.

Przykładowy wykres widoczności strony w TOP 10 w Senuto Źródło: Senuto


Badanie poziomu konwersji

Bez problemu możesz również zmierzyć, czy Twoja strategia marketingowa ma pozytywne przełożenie na zwiększenie współczynnika konwersji. Pamiętaj, że Twoją konwersją nie musi być sprzedaż produktu, równie dobrze, jako konwersję dla swojego sklepu internetowego możesz ustalić zapisy do newslettera, subskrypcje, polubienia posta, prośby o wycenę usługi itp. Jeżeli Twoja liczba konwersji wzrasta oznacza to, że działania SXO przynoszą oczekiwane efekty. Aby zmierzyć wyniki konwersji możesz wykorzystać narzędzie Google Analytics. Zdobędziesz tam informacje nie tylko o tym, czy użytkownicy decydują się na konwersje, ale również sprawdzisz między innymi, które strony silnej wspierają takie zachowania, jaka była ścieżka użytkownika. Odpowiednia analiza pozyskanych tam wyników pozwoli Ci jeszcze lepiej zrozumieć grupę odbiorców i zoptymalizować swoją strategię SXO.

Fragment raportu wyników konwersji w panelu Google Analytics.


Badane średniego czasu trwania sesji

O tym, czy użytkownicy odbierają Twoją stronę, jako przyjazną, świadczy między innym to, jak długo spędzają na niej czasu. Jeżeli szybko z niej wychodzą to znaczy, że nie potrafili odnaleźć na niej poszukiwanych informacji. Jeśli spędzają na Twojej witrynie dużo czasu to znaczy, że znajdują się tam coś, co ich interesuje (treść, ofertę). Aby sprawdzić średni czas trwania sesji możesz przejść do panelu Google Analytics w sekcji Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony.


Badanie liczby użytkowników opuszczających witrynę

Ważną informacją w przypadku analizy wyników kampanii SXO jest również zweryfikowanie, jak odsetek osób opuszcza Twoją witrynę. Pamiętaj jednak, by nie oceniać od razu negatywnie samego opuszczenia witryny przez użytkownika. Uzyskane wyniki poddaj głębszej analizie, mógł przecież opuścić stronę dopiero po dokonaniu konwersji. Aby dowiedzieć się, jaki jest odsetek osób opuszczających Twoją witrynę musisz ponownie skorzystać z Google Analytics. W panelu przejdź do sekcji Zachowania, a następnie Zawartość witryny > Strony wyjścia. Znajdziesz tam dane dotyczące liczby wejść oraz wskaźnika wyjść w ujęciu procentowym.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Badanie zaangażowania użytkowników na stronie

Jeśli zgodnie z dobrymi praktykami SXO zrealizujesz poprawnie nawigację na stronie oraz zadbasz o skuteczne linkowanie wewnętrzne, możesz się spodziewać zwiększenia zaangażowania użytkowników na stronie. Jak sprawdzić, czy Twoje działania rzeczywiście przyniosły takie efekty? Współczynnik zaangażowania to wskaźnik, który możesz sprawdzić w Google Analytics. Określa on poziom występowania zaangażowanych sesji, czyli takich w trakcie których użytkownik spędził co najmniej 10 sekund w witrynie lub wyświetlił co najmniej 2 ekrany lub dokonał konwersji.

Szczegółowy opis zaangażowania użytkowników na stronie według raportu Google Analytics.

Ogólny opis zaangażowania użytkowników na stronie według raportu Google Analytics.


Czy warto inwestować w SXO? Sposoby na zmierzenie efektywności kampanii. Podsumowanie

Search Experience Optimization jest aktualnie jedną z najbardziej skutecznych strategii reklamowych dla e-commerce. Chcesz zwiększyć swoją widoczność w sieci, zwiększyć współczynnik konwersji i sprawić, by Twoja firma była pozytywnie zapamiętywana? Warto, żebyś spróbował/spróbowała wdrożyć tę strategię w swojej firmie.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy warto inwestować w SXO? Sposoby na zmierzenie efektywności kampanii

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ