6 zaawansowanych wskazówek dla skutecznej realizacji kampani PPC

6 zaawansowanych wskazowek dla skutecznej realzacji kampanii ppc
Spis treści

• Czym jest reklama PPC?

• Jak wykorzystać słowa wykluczające w kampanii PPC?

• Jak wykorzystać segmentację w kampanii PPC?

• Jak wykorzystywać reklamy dynamiczne w kampanii PPC?

• Jak tworzyć skuteczne reklamy produktowe w strategii PPC?

• Jak połączyć reklamy online z offline w kampanii PPC?

• Do kogo kierować reklamy by kampania PPC była skuteczna?

• Jak oceniać KPI w strategii PPC?

• Podsumowanie

Kampania w Google Ads to już swego rodzaju podstawa działania w przypadku reklamowania biznesu e-commerce. Prowadzisz kampanię PPC, ale nie przynosi odpowiednich efektów? Być może przyszedł czas, aby wejść na wyższy poziom i zamiast podstawowych rozwiązań, zdecydować się na zaawansowane rozwiązania w swojej strategii. W naszym artykule poznasz wskazówki dla zaawansowanych strategii PPC dla Twojej witryny e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest reklama PPC?

Reklama PPC to jedna z najpopularniejszych form promowania stron internetowych w sieci. PPC to skrót od anglojęzycznego sformułowania Pay Per Click i odnosi się do reklam, których koszt zależy od ilości kliknięć w odnośnik. Takie kampanie reklamowe możesz zrealizować na przykład w Google Ads - wówczas Twoje reklamy natychmiast wyświetlają się użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Czym się różnią od organicznych wyników wyszukiwania? Reklama PPC jest zawsze wyróżniona, lepiej widoczna dla klienta, a dzięki jej wykorzystaniu witryna natychmiastowo będzie widoczna na pierwszych stronach wyników wyszukiwania Google.

Widok reklam PPC w wynikach wyszukwiania Google.

Chcesz poczytać więcej o tym, czy jest PPC i jak działa? Sprawdź nasz artykuł:


Jak wykorzystać słowa wykluczające w kampanii PPC?

Czasami, aby osiągnąć wymarzone efekty w kampanii PPC ważniejsze nie jest to, jakie frazy dobierzesz do swojej grupy docelowej, lecz to, które z niej wykluczysz. Dlaczego? Przy niektórych ofertach możesz na przykład przyciągać nieodpowiednią grupę odbiorców, która nie przyniesie Ci konwersji. Załóżmy, że sprzedajesz zimowe, wełniane czapki. Fraza “czapki” będzie wspólna zarówno dla sklepów z czapkami z daszkiem, jak i czapkami zimowymi. Dlatego możesz wykluczyć ze swojej kampani frazy “czapka z daszkiem”, aby nie docierały do Ciebie osoby ich poszukujące. Dlaczego to skuteczne rozwiązanie? Możesz w ten sposób nie tylko zwiększyć dopasowanie oferty do klienta i trafność reklam, ale również zoptymalizować swój budżet na reklamę. Dzięki temu nie będziesz musiał/musiała płacić za kliknięcia w reklamę od osób, które wcale nie są zainteresowane Twoją ofertą.


Jak wykorzystać segmentację w kampanii PPC?

Świetnym sposobem na to, by osiągnąć lepsze wyniki w kampanii Google Ads jest wykorzystanie segmentacji produktów według powiązanych tematycznie grup. Wówczas dla każdej grup produktowych (np. dla sukienek lub garniturów męskich) tworzysz osobną grupę reklamową, a także oddzielną reklamę. W takiej sytuacji nie powinieneś/powinnaś tworzyć tylko ogólnych słów kluczowych dla kampanii, ponieważ Google może nie dotrzeć do użytkowników, którzy będą wpisywać bardziej rozbudowane frazy do wyszukiwarki. Dlatego zamiast fraz “sukienka, sukienki, sukienki weselne” skup się na frazach typu “czerwona sukienka 36, krótka sukienka z koronką, boho sukienka do kolan” itp. Skup się na tym, by realizować grupy reklamy na poszczególne produkty, słowa kluczowe, a także kategorie produktów i style produktów. Dzięki temu możesz nie tylko przyciągnąć więcej odbiorców, ale również zwiększyć współczynnik konwersji.


Poprawna segmentacja grup reklam na koncie Google Ads. Źródło: https://www.wordstream.com/

Chcesz poznać więcej sprawdzonych sposobów na kampanię PPC? Sprawdź nasz artykuł:


Jak wykorzystywać reklamy dynamiczne w kampanii PPC?

Świetnym sposobem na zwiększenie skuteczności swoich reklam w Google Ads jest zdecydowanie się na wykorzystanie reklam dynamicznych. Pozwolą Ci one na poszerzenie zestawu wykorzystywanych słów kluczowych przy niższych kosztach, a także pomogą poradzić sobie z problemem luk w wybranej przez Ciebie grupie słów kluczowych. Kampanie dynamiczne mogą Cię zdecydowanie odciążyć w pracy, jednak musisz wiedzieć, jak na nich pracować. Chociaż działają one automatycznie i mają wysoką skuteczność, nie możesz ich pozostawiać bez nadzoru.

Jeśli chcesz efektywnie wykorzystywać reklamy dynamiczne, skup się na poniższych wskazówkach:

 • Pamiętaj, aby podzielić podobne sekcje witryny na osobne grupy reklam, aby zmaksymalizować trafność tworzonych nagłówków i adresów URL do reklam dynamicznych.
 • Stwórz listę adresów URL, które nie mają być wykorzystywane w kampanii PPC. Skup się w tym przypadku na stronach, które nie są dla Ciebie istotne pod kątem sprzedażowym (na przykład polityka zwrotów).
 • Wykorzystuj pełne rozszerzenia reklamy Google Ads.
 • Skupiaj się na funkcji inteligentnego określenia stawek, pomoże Ci to zoptymalizować koszt kampanii i zwiększyć jej efektywność. Pamiętaj przy tym, by nie pozostawać tej kwestii całkowicie w rękach sztucznej inteligencji - nadzoruj kampanię, sprawdzaj wyniki i wprowadzaj ewentualne zmiany.
 • Poświęć czas na dobranie odpowiedniej grupy odbiorców do reklam, wówczas Google będzie mogło jeszcze skuteczniej dobrać słowa kluczowe pod postać Twojego idealnego klienta.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skuteczny wykorzystaniu reklam dynamicznych? Przeczytaj nasze artykuły:

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak tworzyć skuteczne reklamy produktowe w strategii PPC?

Nie musisz korzystać ze standardowej, tekstowej reklamy w Google, by przyciągnąć użytkowników do swojej oferty. Znacznie skuteczniejsze może się okazać wykorzystać reklam produktowych, które zostały wprowadzone w 2016 roku. To format reklamy, który pozwala na wizualne zaprezentowanie produktów w wynikach wyszukiwania, dlatego jest szczególnie lubiany przez osoby pracujące w branży modowej. Tego typu kampania PPC najbardziej przypomina funkcję witryny sklepowej, gdzie użytkownik może obejrzeć produkty, jeszcze przed wejściem do sklepu.

Co zrobić, aby Twoja reklama produktowa była efektywna? Przede wszystkim skup się na tym, by wykorzystywać wysokiej jakości, interesujące zdjęcia produktów. To właśnie element wizualny pełni tu najważniejszą rolę i wpływa na to, czy Twoi odbiorcy zdecydują się odwiedzić witrynę. Pamiętaj, że w tej kampanii PPC możesz grupować produkty, na przykład możesz uzupełnić ofertę wybranego produktu kilkoma mniejszymi produktami lub połączyć kilka powiązanych produktów w ramach większej oferty z rabatem.

Reklama produktowa w wynikach wyszukwiania Google.


Zamierzasz stworzyć reklamę produktową? Poszerz swoją wiedzę w tym temacie na bazie naszych wpisów blogowych:


Jak połączyć reklamy online z offline w kampanii PPC?

Kampania PPC nie musi się odnosić wyłącznie do działalności e-commerce, równie dobrze możesz ją wykorzystać do promowania produktów ze swojego lokalnego sklepu. Według danych podawanych przez Google niemal 80% klientów korzysta ze sklepów, w których mogą natychmiast otrzymać poszukiwany produkt. Aby zaspokoić tę potrzebę klientów możesz reklamować asortyment z lokalnego sklepu. Takie reklamy PPC będą się wyświetlać użytkownikom sieci na urządzeniach mobilnych, gdy treść zapytania będzie zawierać frazy lokalne. Potencjalni odbiorcy mogą na przykład wpisywać w wyszukiwarce “sklep z farbami w pobliżu” lub “sklep papierniczy Poznań Jeżyce”. Gdy użytkownicy klikną w przygotowaną reklamę, są od razu kierowani do Twojej lokalnej witryny.

Decydując się na reklamę lokalnego asortymentu, zadbaj o to, by na Twojej stronie znajdowały się poniższe informacje:

 • Opis produktu,
 • Zdjęcie produktu,
 • Twój numer telefonu,
 • Godziny pracy Twojego sklepu,
 • Mapa ze wskazówkami dojazdu do Twojego sklepu.

Kampania PPC dla lokalnego asortymentu należy do zaawansowanych rozwiązań, należy wykazać się odpowiednim doświadczeniem, by ją zrealizować. Konieczne jest na przykład codzienne aktualizowanie asortymentu w sklepie internetowym i stany magazynowe w pliku danych.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie łączyć reklamę online i offline, znajdziesz w naszych wpisach:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Do kogo kierować reklamy by kampania PPC była skuteczna?

W przypadku zaawansowanych kampanii PPC możesz wypróbować kierowanie reklam na mniej oczywistych odbiorców niż ma to miejsce w standardowych reklamach. Wykorzystaj szczegółowe dane dotyczące swoich odbiorców, by lepiej dopasować do nich komunikaty i móc efektywnie zarządzać stawką za reklamę. Problem polega na tym, że wiele osób nie wychodzi poza oczywiste schematy i wybiera popularne na swoim rynku grupy docelowe. W ten sposób Google może mieć trudności, by skutecznie dotrzeć do osób, które aktywnie szukają informacji w danym temacie i są podatne na konwersję. Spróbuj myśleć niestandardowo! W przypadku sprzedaży damskich torebek oczywistym by było skierowanie reklamy na kobiety, które interesują się modą. Możesz jednak spróbować swoją reklamę PPC na mężczyzn, którzy szukają prezentu na urodziny lub rocznicę swojej drugiej połówki.
Pamiętaj również, że w panelu Google Analytics znajdziesz szereg narzędzi, które pomogą Ci zrozumieć Twoich odbiorców. Wystarczy, że w sekcji Raport przejdziesz do zakładki Odbiorcy. Znajdziesz tam informacje o ich zainteresowaniach, danych demograficznych, danych geograficznych, zachowaniach w sieci itp.


Jak oceniać KPI w strategii PPC?

Jednym z bardzo ważnych elementów prowadzenia skutecznej kampanii PPC jest umiejętne określenie KPI - Key Performance Indicators, czyli wskaźników efektywności. Wiele osób, jako swoje KPI w kampanii PPC określa zwrot z inwestycji, znany również jako ROI. Czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Niekoniecznie - pamiętaj, że to tylko jeden ze wskaźników, który ocenia tylko to, czy pojedyncze działanie przyniosło pieniądze, czy też nie. Rozważ ocenę skuteczności kampanii pod kątem kosztu na pozyskanego klienta, wartości życiowej klienta lub rocznego zwrotu.


6 zaawansowanych wskazówek dla skutecznej realizacji kampani PPC. Podsumowanie

Kampanie PPC nie należą do najprostszych w realizacji - konieczna jest wiedza i doświadczenie, by móc ją realizować skutecznie. Co więcej, podstawowa wiedza nie zawsze wystarcza i trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania - w tym celu wypróbuj wdrożyć nasze wskazówki i obserwuj zachodzące zmiany, analizuj wyniki.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
6 zaawansowanych wskazówek dla skutecznej realizacji kampani PPC

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ