19 pytań, które ułatwią Ci wybór agencji SEO

x pytan ktore warto zadac agencji seo 1
Spis treści

• Jak wygląda rynek agencji SEO w Polsce?

• Zalety korzystania z usług agencji SEO

• W jakich konkretnych obszarach planujecie zoptymalizować moją stronę pod kątem SEO?

• Jak definiujecie sukces w SEO?

• Jakiego rodzaju strategie SEO wdrażacie dla swoich klientów?

• Czy postępujecie zgodnie z wytycznymi Google i jesteście na bieżąco ze zmianami w algorytmach?

• Kiedy powinienem spodziewać się wyników SEO?

• Jaki rodzaj raportowania SEO stosujecie?

• Z jakich narzędzi SEO korzysta Twoja agencja?

• Skąd wiecie, że dana strategia przyniesie efekty?

• Jak komunikujecie się z klientami?

• Ile mojego czasu będziecie potrzebować?

• Czego Twoja agencja SEO będzie ode mnie wymagać?

• Skąd będę wiedzieć, że następuje postęp SEO?

• Jakie są szczegóły umowy z agencją SEO?

• Co się stanie, jeśli zdecyduję się rozwiązać naszą umowę?

• Jaki jest Wasz model wyceny działań SEO?

• Jakie są Wasze doświadczenia z branżą, w której działa moja firma?

• Czy możecie mi opowiedzieć o nieudanej kampanii?

• Czy możecie zaprezentować referencje klientów?

• Dlaczego mamy wybrać właśnie Twoją agencję SEO?

• Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług agencji SEO, powinieneś dokładnie przeanalizować rynek i wybrać agencję, która najlepiej spełni Twoje potrzeby. Wybór ten może być decydujący dla osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia widoczności wśród potencjalnych klientów. W niniejszym artykule przedstawimy 19 pytań, które pomogą Ci w dokładnej ocenie potencjalnych partnerów oraz podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących współpracy. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług agencji SEO, artykuł ten dostarczy Ci kompleksowych kryteriów oceny i informacji, które pozwolą dokładnie ocenić agencje pod kątem doświadczenia, kompetencji, procesu pracy oraz osiągnięć.

Z artykułu dowiesz się:

 • o najważniejszych pytaniach, które powinieneś zadać agencji SEO,
 • dlaczego warto nawiązać współpracę z agencją SEO,
 • na jakie aspekty uważać przy wyborze agencji,
 • co powinna zawierać umowa pomiędzy klientem a agencją SEO.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak wygląda rynek agencji SEO w Polsce?

Rynek agencji SEO w Polsce prężnie się rozwija, notując znaczący wzrost z roku na rok. Według danych firmy SEMstorm w 2023 roku funkcjonowało ponad 1000 agencji SEO w Polsce. Ten trwały trend wzrostowy jest wynikiem rosnącej świadomości firm dotyczącej roli, jaką odgrywa pozycjonowanie stron internetowych w osiąganiu sukcesu online. W rezultacie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w profesjonalne usługi SEO.
Na polskim rynku SEO dominują głównie duże agencje z wieloletnim doświadczeniem i ugruntowaną renomą. Oferują one kompleksowe usługi SEO, obejmujące wszystkie istotne aspekty optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek. Istnieje wiele czynników wpływających na sukces agencji SEO. Sprawdź infografikę przygotowaną przez naszych specjalistów na podstawie Zestawienia Największych Agencji SEO w Polsce!

Dane na temat agencji SEO w Polsce

W trakcie poszukiwań odpowiedniej agencji SEO z pewnością zastanawiasz się, jak to zrobić i jakie kryteria przyjąć, aby dokonać właściwego wyboru spośród najlepszych dostępnych opcji. Jednym z najbardziej miarodajnych wskaźników są opinie, jakie można znaleźć w sieci na temat danej agencji. Warto skupić się na rekomendacjach klientów zamieszczonych w recenzjach na platformach takich jak Clutch.co i Google. Nie zapominaj, że wybierając agencję SEO, nie musisz ograniczać się jedynie do tych zlokalizowanych w Twoim mieście. Pozycjonowanie to usługa, która w pełni realizowana jest online, co oznacza, że śmiało możesz rozważyć współpracę z firmą z innego regionu Polski.

Sprawdź także inne rankingi przygotowane przez Widocznych:


Zalety korzystania z usług agencji SEO

SEO jest procesem, który ma na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Może to być trudne i czasochłonne zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wiedzy i doświadczenia w zakresie SEO. Z tego względu często warto skorzystać z profesjonalnej wiedzy agencji SEO, dzięki której możesz:

 • osiągnąć większą widoczność online - agencje SEO pomagają w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, co prowadzi do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania,
 • wygenerować ruch organiczny na stronie - działania SEO mają na celu przyciąganie ruchu organicznego, czyli odwiedzin na stronie, które pochodzą z wyników wyszukiwania. Ruch ten jest często bardziej wartościowy, gdyż osoby trafiające na stronę są zainteresowane ofertą firmy,
 • poprawić doświadczenia użytkownika - optymalizacja strony pod kątem szybkości ładowania, responsywności i użyteczności przyczynia się do zadowolenia odwiedzających,
 • zwiększyć konwersję - zwiększenie ruchu organicznego może również przyczynić się do poprawy konwersji. Oznacza to, że więcej osób, które odwiedzą Twoją stronę, dokona zakupu lub skorzysta z Twojej usługi,
 • oszczędzić czas - agencja SEO może pomóc Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałbyś poświęcić na samodzielne pozycjonowanie strony internetowej. Agencja posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają jej skutecznie pozycjonować strony internetowe,
 • otrzymać dostęp do narzędzi - profesjonalna agencja SEO ma dostęp do zasobów, takich jak narzędzia SEO, dane analityczne czy bazy linków. Mogą być one dla Ciebie zbyt drogie lub trudne do zdobycia samodzielnie.

Konkretne korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki współpracy z agencją SEO, zależą od Twoich indywidualnych celów biznesowych. Oczywiście, skorzystanie z usług agencji SEO wiąże się również z pewnymi kosztami. Jednak, jeśli pomyślnie wdrożysz strategię SEO opracowaną przez agencję, koszty te mogą się zwrócić w postaci zwiększonego ruchu organicznego i konwersji.
Jak wybrać odpowiednią agencję SEO? Warto przed ostateczną decyzją dowiedzieć się o niektórych aspektach dotyczących współpracy i działalności firmy. Zadaj poniższe pytania agencji SEO, aby być pewnym swojego wyboru i rozwiać wszelkie wątpliwości!


1. W jakich konkretnych obszarach planujecie zoptymalizować moją stronę pod kątem SEO?

Bez względu na to, co dana agencja SEO posiada w ofercie na swojej stronie internetowej, warto poprosić o podanie konkretnych obszarów działań SEO w celu uzyskania bardziej szczegółowych i kompleksowych danych. Dzięki temu dowiesz się, czy ich podejście skupia się na technicznym SEO, budowaniu linków, optymalizacji treści czy może na lokalnych działaniach. Wiedząc, na jakich obszarach agencja planuje się skupić, unikniesz nieporozumień i rozczarowań w przyszłości. Będziesz mógł spodziewać się konkretnej pracy w obszarach, które są dla Ciebie istotne. Pozwala to również na lepsze śledzenie postępów i efektywności działań. Jeśli wiesz, które obszary są priorytetowe, łatwiej będzie ocenić, czy agencja osiąga zamierzone rezultaty.


2. Jak definiujecie sukces w SEO?

Jest to jedno z najważniejszych pytań, które powinieneś zadać agencji SEO przed podjęciem współpracy. Pozwala zrozumieć, jak agencja SEO definiuje swoje cele i jak będzie mierzyć efekty swojej pracy. Różne osoby mają odmienne podejścia do definiowania sukcesu w dziedzinie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Niektóre agencje mogą definiować sukces w SEO jako osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych. Inne mogą koncentrować się na generowaniu wartościowego ruchu z wyszukiwarek, który prowadzi do konwersji. Jeszcze inne mogą dążyć do poprawy wizerunku marki i jej rozpoznawalności w Internecie. Pytając agencję SEO o to, jak definiuje sukces w SEO, możesz lepiej zrozumieć, jakie kryteria są dla niej istotne.


3. Jakiego rodzaju strategie SEO wdrażacie dla swoich klientów?

Jeśli rozważasz współpracę z agencją SEO, zadaj jej to pytanie. To jeden z najważniejszych pytań, jakie możesz zadać, aby wybrać najlepszą agencję SEO, która pomoże Ci osiągnąć sukces w internecie. Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od agencji. Niektóre firmy mogą koncentrować się na optymalizacji technicznej stron internetowych, takiej jak poprawa szybkości ładowania stron, struktury URL czy indeksowaniu strony. Inne mogą skupiać się na optymalizacji treści, takiej jak tworzenie wartościowych i unikalnych treści, które są dopasowane do słów kluczowych, na których zależy firmie. Jeszcze inne mogą wdrażać bardziej kompleksowe strategie SEO, które obejmują wszystkie aspekty pozycjonowania stron internetowych.


4. Czy postępujecie zgodnie z wytycznymi Google i jesteście na bieżąco ze zmianami w algorytmach?

Google stale aktualizuje swój algorytm wyszukiwania, aby lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników. Aktualizacje te obejmują zarówno drobne poprawki, jak i znaczące zmiany. Wytyczne Google i zmiany w algorytmach Google są istotnymi czynnikami, które wpływają na pozycje stron internetowych w wyszukiwarce Google. Dlatego warto upewnić się, że agencja SEO jest na bieżąco z aktualizacjami.
Naruszenie wytycznych Google może skutkować obniżeniem pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania, a nawet usunięciem jej z wyników wyszukiwania. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać wytycznych Google i być na bieżąco z najnowszymi zmianami w algorytmie. Firma SEO, aktywnie obserwująca trendy i zmiany, umożliwi Ci zdobycie przewagi konkurencyjnej. Dzięki temu agencja jest w stanie stale odpowiednio dostosowywać strategie reklamowe.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Kiedy powinienem spodziewać się wyników SEO?

Kolejnym ważnym pytaniem, jakie powinieneś zadać agencji SEO jest to kiedy oczekiwać efektów pracy. Pomaga to zrozumieć, jakie są realistyczne oczekiwania co do tempa i skali efektów działań SEO. Agencje powinny być realistyczne i uczciwe co do czasu, jaki może być potrzebny do zauważalnych rezultatów. Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od kilku czynników, takich jak:

 • Konkurencyjność branży, w której działa Twoja firma.
 • Stan obecnej strony internetowej.
 • Wybór odpowiednich słów kluczowych.
 • Jakość i ilość treści publikowanych na stronie.
 • Działania konkurencji.

Ogólnie rzecz biorąc, pierwsze efekty SEO można zauważyć po około 3-6 miesiącach od rozpoczęcia działań. Jednak w niektórych przypadkach może to potrwać nawet rok lub dłużej. Dlatego ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do czasu, w jakim zobaczysz wyniki SEO. Jeśli jesteś niecierpliwy, możesz być rozczarowany.


6. Jaki rodzaj raportowania SEO stosujecie?

Przede wszystkim, upewnij się, czy Twoja agencja systematycznie dostarcza raporty. Chociaż standardową częstotliwością jest publikacja raportów co miesiąc, niektóre agencje oferują także możliwość raportowania co tydzień. Aby jeszcze lepiej ocenić skuteczność procesu raportowania, poproś o przedstawienie przykładowego raportu sporządzonego dla innego klienta. To pomoże zweryfikować, czy firma SEO stosuje adekwatne metody raportowania postępów w realizacji wspólnych celów.
Wartościowy raport powinien zawierać kluczowe wskaźniki, umożliwiające ocenę skuteczności lub potencjalnych słabych punktów zastosowanej strategii SEO. W skład raportu powinny wchodzić informacje dotyczące strony internetowej, statystyki ruchu, aktualne pozycje w rankingu oraz wskaźniki konwersji. Bądź czujny wobec agencji, które nie są w stanie dostarczyć szczegółowych informacji na temat metod pomiaru postępu i sposobu raportowania. Transparentność w tym obszarze jest kluczowa dla skutecznej współpracy.


7. Z jakich narzędzi SEO korzysta Twoja agencja?

Zadanie tego pytania agencji SEO jest ważne z kilku powodów:

 • ocena zaawansowania technologicznego - pozwala zrozumieć, czy agencja stosuje nowoczesne narzędzia i technologie w procesie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek,
 • efektywność działań - narzędzia SEO pomagają w analizie danych, monitorowaniu postępów i identyfikowaniu obszarów do poprawy. Dzięki temu dowiesz się, jak agencja używa tych narzędzi w praktyce, aby osiągnąć skuteczne rezultaty,
 • personalizacja strategii - zrozumienie narzędzi pozwala lepiej ocenić, czy agencja dostosowuje strategię SEO do indywidualnych potrzeb klienta. Niektóre narzędzia mogą być bardziej efektywne w niektórych branżach,
 • monitorowanie konkurencji - można zorientować się, czy agencja skrupulatnie analizuje konkurencyjne środowisko.

W celu otrzymania dokładnych informacji na temat narzędzi stosowanych przez wybraną agencję SEO zadaj szczegółowe pytania:

 • Jaki jest powód wyboru tych konkretnych narzędzi do badania słów kluczowych?
 • Jakie narzędzia używasz do monitorowania pozycji w rankingu i dlaczego?
 • Z jakich narzędzi sztucznej inteligencji korzystasz?
 • Czego używasz do monitorowania linków zwrotnych i dlaczego?
 • Jakie narzędzia stosujesz do przeprowadzania analizy konkurencji?

Najbardziej popularnymi narzędziami do mierzenia skuteczności działań SEO są:

 • Google Analytics4 - umożliwia monitorowanie ruchu na stronie, analizę zachowań użytkowników, oraz śledzenie konwersji. Pozwala na szczegółową ocenę efektywności działań SEO,
 • Google Search Console - dostarcza informacji na temat indeksowania strony przez Google, prezentuje dane dotyczące pozycji w wynikach wyszukiwania, wskaźniki kliknięć oraz analizę fraz kluczowych,
 • SEMrush - oferuje szereg narzędzi do analizy konkurencji, monitorowania pozycji w rankingach, badania słów kluczowych, analizy linków zwrotnych i oceny ogólnej widoczności strony w wynikach wyszukiwania,
 • Ahrefs - specjalizuje się w analizie linków zwrotnych.
  Wybór narzędzi przez agencję SEO powinien opierać się na założonych celach i specyfice branży.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


8. Skąd wiecie, że dana strategia przyniesie efekty?

Najbardziej profesjonalne agencje regularnie testują swoje strategie zarówno na własnych stronach jak i klientów, aby dostosować taktyki do indywidualnych potrzeb kampanii. Ważne jest, żeby agencja mogła dostarczyć konkretne informacje dotyczące Twojej sytuacji, oparte na ocenie Twojej strony, a także analizie i badaniach konkurencji. Różnice w konkurencyjności branżowej mogą wpływać na skuteczność działań, dlatego warto, aby agencja była w stanie przewidzieć potencjalne wyzwania. Jeśli agencja SEO w odpowiedzi przedstawia nieprecyzyjne obietnice lub nadmierne przekonania, może to być sygnał, że warto przyjrzeć się bliżej ich podejściu. Kluczowe jest uzyskanie rzeczywistych informacji na temat strategii, dostosowanych do konkretnego przypadku klienta, zamiast otrzymywania ogólnikowych obietnic, które mogą nie spełnić oczekiwań.


9. Jak komunikujecie się z klientami?

Jasne zrozumienie tych aspektów jest istotne dla efektywnej współpracy między agencją a klientem:

 • metody komunikacji - jakie są preferowane metody komunikacji agencji, czy to e-mail, telefon czy wideokonferencje? Dlaczego agencja wybiera konkretne narzędzia komunikacyjne?
 • częstotliwość komunikacji - jak często agencja SEO planuje się komunikować z Tobą, czy to co tydzień, co miesiąc czy co kwartał? Jakie są powody wyboru konkretnej częstotliwości?
 • osoba do kontaktu - kto będzie głównym punktem kontaktowym i komunikować się z Tobą oraz Twoim zespołem? Jakie są kwalifikacje i doświadczenie tej osoby?
 • niestandardowe potrzeby - czy agencja jest elastyczna i gotowa dostosować się do Twoich niestandardowych potrzeb komunikacyjnych? W jaki sposób agencja radzi sobie z ewentualnymi zmianami w planie komunikacji?

Dokładne zrozumienie tych kwestii pozwoli na skuteczną organizację komunikacji między stronami i dostosowanie jej do preferencji i potrzeb klienta. Jest to ważny element utrzymania skutecznej współpracy.


10. Ile mojego czasu będziecie potrzebować?

W zależności od charakterystyki branży, stopnia zaawansowania Twojej strony internetowej oraz określonych celów biznesowych, agencja SEO może oczekiwać od Ciebie zróżnicowanego nakładu czasowego. W niektórych przypadkach agencja może wymagać od Ciebie większego zaangażowania w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników SEO. Dlatego jeśli nie masz dużo czasu, powinieneś wybrać agencję, która może działać w dużej mierze samodzielnie.


11. Czego Twoja agencja SEO będzie ode mnie wymagać?

Profesjonalne agencje SEO, odpowiadając na to pytanie, powinny przedstawić konkretne wytyczne i oczekiwania, które pozwolą na skuteczną realizację strategii. Oto przykładowa lista punktów, które agencja może wymagać od klienta:

 • dostęp do danych i kont,
 • informacje o branży i konkurencji,
 • dostęp do strony i serwera,
 • współpraca przy kreowaniu treści,
 • utworzenie kont w social mediach,
 • regularna komunikacja.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


12. Skąd będę wiedzieć, że następuje postęp SEO?

Agencja powinna przedstawić konkretne wskaźniki KPI i cele, które zostaną osiągnięte w trakcie kampanii SEO. Mogą to być np. wzrost ruchu organicznego, poprawa pozycji w rankingu, zwiększenie konwersji, czy innych istotnych dla klienta wskaźników. Agencja może obiecać dostęp do szczegółowej analityki strony, w tym danych dotyczących ruchu, zachowań użytkowników, czy efektywności działań podejmowanych na stronie. To pytanie może przyczynić się do lepszej komunikacji i rozumienia postępu działań agencji SEO. Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • dostęp do analityki - analiza danych dotyczących ruchu, zachowań użytkowników i skuteczności działań pozwala na precyzyjne monitorowanie postępu kampanii,
 • audyt strony - agencja powinna informować o przeprowadzonych działaniach, sugerować zmiany, a także konsultować propozycje usprawnień,
 • widoczność w wyszukiwarkach - poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania to istotny wskaźnik postępu. Agencja powinna prezentować, jakie konkretne działania przyczyniły się do wzrostu widoczności strony w wynikach wyszukiwania.


13. Jakie są szczegóły umowy z agencją SEO?

Umowa to jeden z najważniejszych elementów współpracy z agencją SEO. Powinieneś być pewien, że znajdują się w niej wszystkie najważniejsze elementy, takie jak:

 • koszty i model płatności - przemyśl, jaki model płatności najlepiej odpowiada Twojej sytuacji. Czy preferujesz płatność za wyniki czy opłatę miesięczną? Ponadto jasno uzgodnij koszty usług i budżet na kampanię. Unikaj ukrytych opłat i upewnij się, że wszystkie koszty są uwzględnione w umowie,
 • okres umowy - jak długo będzie trwała współpraca?
  warunki wypowiedzenia - jakie są zasady rozwiązania umowy, jeśli któryś z partnerów chce zakończyć współpracę?
 • zakres działań - dokładnie zrozum, jakie konkretne usługi oferuje agencja SEO. Obejrzyj planowane działania, zakres optymalizacji, dostarczane raporty i inne elementy, które wpływają na skuteczność kampanii,
 • raportowanie - upewnij się, że umowa zawiera informacje na temat raportowania i analizy postępów. Jak często będziesz otrzymywać raporty? Jakie będą kluczowe wskaźniki wydajności?


14. Co się stanie, jeśli zdecyduję się rozwiązać naszą umowę?

Przed podpisaniem umowy z agencją SEO, powinieneś także dokładnie omówić wszystkie szczegóły dotyczące rozwiązania umowy i zakończenia współpracy, takie jak:

 • konsekwencje finansowe - pytanie to umożliwia zrozumienie, czy rozwiązanie umowy wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami czy karą finansową. Czy istnieją jakiekolwiek zobowiązania finansowe po zakończeniu umowy?
 • przekazanie danych - czy agencja przekazuje jakieś aktywa, dane czy dostęp do narzędzi po zakończeniu współpracy,
 • prawa autorskie - czy istnieje ryzyko, że firma roszczeniowo zastrzeże sobie prawa własności do swojej metodyki, ograniczając tym samym możliwość korzystania z niej w przyszłości? Czy będziesz miał dostęp do zdobytej w trakcie współpracy wiedzy i czy będziesz mógł ją wykorzystać w przyszłych kampaniach SEO?
 • współpraca w przejściowym okresie - czy agencja oferuje jakąś formę wsparcia lub współpracy w okresie przejściowym po zakończeniu umowy, aby ułatwić klientowi ewentualną zmianę dostawcy usług SEO?
 • zabezpieczenie danych - jak agencja gwarantuje zabezpieczenie danych i informacji biznesowych klienta?


15. Jaki jest Wasz model wyceny działań SEO?

Jeśli rozważasz współpracę z kilkoma agencjami SEO, warto porównać ich modele wyceny. To pozwoli uzyskać lepszy obraz kosztów związanych z działaniami SEO oraz zrozumieć, jakie kryteria leżą u podstaw ich wyceny. Dzięki temu pytaniu klient może dostosować swoje oczekiwania do dostępnego budżetu, eliminując ewentualne nieporozumienia związane z płatnościami. Transparentność w modelu wyceny pozwala również na klarowne zrozumienie, czy agencja stosuje opłaty stałe, płatności za wyniki czy inny model finansowy.
Jeśli agencja SEO nie jest w stanie jasno wyjaśnić swojego modelu wyceny, może to być oznaką braku transparentności. Warto wybrać agencję, która jest otwarta na rozmowy o modelu wyceny. Oto kilka konkretnych pytań, które możesz zadać agencji SEO, aby lepiej zrozumieć jej model wyceny:

 • Jakie czynniki wpływają na cenę działań SEO?
 • Jakie są kryteria oceny skuteczności działań SEO?
 • Czy istnieje możliwość negocjacji ceny?


16. Jakie są Wasze doświadczenia z branżą, w której działa moja firma?

Posiadanie doświadczenia w branży, w której działa klient, jest kluczowe dla skuteczności współpracy z agencją SEO. Im bardziej agencja jest zaznajomiona z danym sektorem, tym lepiej może zrozumieć specyfikę działania firmy i dostosować strategię optymalizacji do konkretnych potrzeb. Dzięki temu agencja może skuteczniej analizować konkurencję, reagować na aktualne trendy oraz odpowiedzieć na wyzwania specyficzne dla danej branży. Doświadczenie to nie tylko wpływa na jakość działań, ale także pozwala agencji szybciej zorientować się w potrzebach klienta i dostosować strategię SEO do jego oczekiwań.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


17. Czy możecie mi opowiedzieć o nieudanej kampanii?

Pytanie to umożliwia pozyskanie informacji dotyczących doświadczeń agencji w kontekście nieudanych kampanii. Istotne jest zrozumienie, jak agencja radzi sobie w trudnych sytuacjach oraz jakie wnioski wyciąga z sytuacji, gdy plany nie są realizowane z sukcesem. Pomaga to zorientować się, w jaki sposób agencja identyfikuje błędy w ramach kampanii i jakie kroki podejmuje w celu ich skorygowania. Ważne jest, aby agencja potrafiła czerpać naukę z niepowodzeń, co pozwala unikać powtarzania tych samych błędów w przyszłości. Zadanie tego pytania klientowi umożliwia kształtowanie realistycznych oczekiwań wobec agencji. Posiadając informacje na temat tego, jak agencja radziła sobie z nieudanymi kampaniami, klient może lepiej zrozumieć, jakie sytuacje mogą mieć miejsce w trakcie współpracy i jak agencja reaguje na ewentualne trudności.


18. Czy możecie zaprezentować referencje klientów?

Zadaj to pytanie, a otrzymasz niezrównany wgląd w to jak wygląda współpraca z daną agencją SEO. Doświadczenia innych przedsiębiorstw z agencją stanowią istotny punkt odniesienia do oceny jej wiarygodności i dają społeczny dowód słuszności. Warto również poprosić agencję o przedstawienie długoterminowych wyników, aby lepiej zrozumieć, jak utrzymuje się relacja z klientami na przestrzeni czasu. Jeśli klienci szybko opuszczają współpracę z agencją, może to sygnalizować istnienie problemów, o których warto być świadomym.
Opinie i rekomendacje od innych klientów są ważnym dowodem zaufania do agencji. Pozytywne oceny świadczą o sukcesach, jakie agencja osiągnęła dla innych firm. Referencje pozwalają także dowiedzieć się o różnorodności projektów obsługiwanych przez agencję.


19. Dlaczego mamy wybrać właśnie Twoją agencję SEO?

Jeśli zastanawiasz się pomiędzy wyborem kilku agencji SEO, to pytanie może być przydatne. Pytanie o to, dlaczego mamy zatrudnić daną agencję SEO, a nie inną, jest ważne, ponieważ pozwala na uzyskanie informacji o tym, co wyróżnia tę agencję na tle konkurencji. Mogą to być specjalizacje w konkretnych branżach, zaawansowane umiejętności w obszarze technicznego SEO, czy też innowacyjne podejście do strategii, zawierające elementy, których nie oferują inne agencje.
Ponadto, jeśli agencja kładzie nacisk na transparentność działań, przejrzystość w raportowaniu oraz efektywną komunikację z klientem, stanowi to dodatkowy argument przemawiający za jej wyborem. Agencja, która jest w stanie przekonująco odpowiedzieć na to pytanie, wykazuje się większym potencjałem do spełnienia Twoich oczekiwań. Pamiętaj jednak, aby upewnić się co do wiarygodności agencji przed podjęciem decyzji i zrobić swój własny research.


19 pytań, które ułatwią Ci wybór agencji SEO. Podsumowanie

Korzystając z powyższych pytań podczas procesu wyboru agencji SEO, możesz dokładnie ocenić potencjalnych partnerów i skoncentrować się na kluczowych aspektach decydujących o skuteczności współpracy. Pytania te stanowią fundamentalne kryteria oceny, obejmujące doświadczenie, kompetencje, proces pracy i osiągnięcia agencji. Dzięki temu będziesz w stanie skierować uwagę na istotne elementy podczas wyboru agencji SEO.

Jakie są korzyści z zapytania agencji o definicję sukcesu w SEO?
Down arrow

Pozwala to zrozumieć, w jaki sposób agencja ocenia skuteczność działań SEO. Ludzie różnie definiują sukces w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, więc pytanie to umożliwia doprecyzowanie, czy cele agencji są zgodne z oczekiwaniami klienta, czy też istnieje potrzeba dostosowania strategii.

Dlaczego śledzenie zmian w algorytmach Google jest istotne dla skutecznej strategii SEO?
Down arrow

Zmiany w algorytmach Google wpływają bezpośrednio na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Bycie na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami umożliwia dostosowanie strategii SEO, co jest kluczowe dla utrzymania efektywności działań i zaspokojenia potrzeb odbiorców online.

Dlaczego warto zapytać agencję SEO o obszary, w których planuje zoptymalizować moją stronę?
Down arrow

Zadanie tego pytania pozwala uzyskać szczegółowe informacje na temat planowanych działań agencji. Pozwala to na potwierdzenie, czy firma spełnia oczekiwania klienta, a także pozwala na dostosowanie strategii SEO do konkretnych potrzeb, takich jak optymalizacja linków zwrotnych czy technicznego SEO.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maja Mróz
Maja Mróz

Maja z pasją tworzy treści na blog agencji widoczni. Jej droga w świecie marketingu rozpoczęła się od fascynacji content marketingiem oraz pozycjonowaniem stron. W swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia takie jak Keyword Planner czy Senuto, ChatGPT, Surfer. Dzięki nim potrafi precyzyjnie analizować trendy, przewidywać zmiany i tworzyć skuteczne treści, które przemawiają do algorytmów Google i użytkowników.

Jako entuzjastka najnowszych technologii stale dąży do poszerzania wiedzy na temat sztucznej inteligencji i wykorzystania jej w kreatywny i innowacyjny sposób. Wykorzystuje narzędzia, takie jak ChatGPT do kreowania atrakcyjnych treści oraz do odkrywania nowych spojrzeń na marketing.

Nieustannie rozwija swoje umiejętności poprzez czytanie zagranicznych blogów marketingowych, śledzi najnowsze trendy marketingowe, co pozwala jej adaptować najlepsze praktyki do swojej codziennej pracy.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
19 pytań, które ułatwią Ci wybór agencji SEO

Średnia ocen użytkowników4.60 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ