14 pytań, które warto zadać agencji SEO

38

Decydując się na współpracę z konkretną agencją SEO warto na początek przygotować kilka ważnych pytań, dotyczących zarówno samej agencji jak i oferowanych przez nią warunków współpracy.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

Jak wybrać agencję od pozycjonowania? Wideo

1. Jakie doświadczenie ma agencja?

Jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze agencji SEO. Na początek dobrze jest sprawdzić jak wygląda strona internetowa samej agencji. Jeśli jest na niskim poziomie - takie też pewnie są jej usługi.

Zawodowa agencja powinna funkcjonować na rynku co najmniej kilka lat i mieć doświadczenie w różnorodnych branżach. To czy funkcjonuje na rynku lokalnym, regionalnym czy globalnym także ma duże znaczenie. Marketing internetowy ma inne narzędzia i techniki dla różnych typów firm. Jeśli proponują uniwersalne rozwiązania dla wszystkich – poszukaj innej agencji.

Warto pamiętać, że nie zawsze wyznacznikiem jakości agencji jest współpraca z dużymi przedsiębiorstwami. Jeśli prowadzisz niewielką firmę lepiej poszukaj takiej, która specjalizującej się we współpracy z podobnymi podmiotami.

 

2. Na co agencja kładzie nacisk w zakresie pozycjonowania?

Obecnie Google najwyżej ceni strony z bogatą treścią i naturalnie wykorzystywanymi frazami. Jeśli nie masz możliwości samodzielnie rozbudowywać treść strony, upewnij się, że agencja oferuje usługę content marketingu.

Dla pozycji strony istotne jest także pozyskiwanie linków przychodzących. Doświadczona agencja nie powinna obiecywać nagłego przyrostu odwiedzin z odesłań, ponieważ wiązałoby się to z niedozwolonymi praktykami i kupowaniem zaplecza linków. Wadą takiego rozwiązania jest nie tylko wysokie ryzyko otrzymania kary od Google, ale również nagły spadek odwiedzin natychmiast po zakończeniu współpracy z agencją. Naturalnie pozyskane linki są trwałą korzyścią również w zakresie budowania wizerunku firmy, dzięki wpisom w katalogach branżowych i teleadresowych.

 

3. W jaki sposób mierzone są efekty działań?

Pozycjonowanie przede wszystkim pozwala pozyskać ruch bezpośrednio z wyszukiwarki Google. Tysiące odwiedzin dziennie nie jest jednak sukcesem, jeśli nie niesie za sobą efektów w postaci wzrostu sprzedaży i liczby zapytań. Lepiej wybrać agencję, która będzie partnerem wspierającym sprzedaż, niż tę, która za skuteczne działanie uznaje wyświetlenie się strony w top 10 Google.

Nieodzownym elementem pozycjonowania powinien być uprzedni audyt strony, a także przygotowanie zaleceń optymalizacyjnych, które ułatwią użytkownikom dokonanie zakupu czy wysłanie zapytania.

Nieprofesjonalnym podejściem jest rozpoczęcie działań pozycjonujących stronę, na której brakuje podstawowych informacji – pełnych danych kontaktowych, opisu oferty czy też regulaminów niezbędnych w e-sklepach.

 

4. Czy muszę zaangażować zespół do pracy nad pozycjonowaniem?

Większość działań w zakresie pozycjonowania może zostać wykonane przez agencję. Pośród tych działań są takie, które w miarę możliwości mogą pozostać po stronie klienta: optymalizacja funkcjonalności strony czy też rozbudowa i publikacja tekstów.

Najkorzystniejszym wariantem jest powierzenie zadań agencji, jednak wymagają one do pewnego stopnia zaangażowania zespołu.

Szczególnie w firmach, które oferują niszowe, specjalistyczne produkty niezbędne będzie przygotowanie materiałów, z których agencja będzie korzystać przy tworzeniu tekstów. Napisane teksty warto również zweryfikować pod kątem merytoryki. Takie zadania mogą zająć około godziny tygodniowo, ale trzeba brać je pod uwagę.

 

5. Na jakie wsparcie mogę liczyć w przypadku otrzymania kary od Google?

Otrzymanie kary od Google jest przykrą niespodzianką. Jednak zniknięcie z wyników wyszukiwania nie musi być wyrokiem, jeśli skorzystamy ze wsparcia agencji, która ma na swoim koncie usuwanie filtra nałożonego przez Google.

Jest to czasochłonny proces, ale szybka reakcja i prawidłowo podjęte kroki, pozwalają uratować pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Profesjonalna agencja nie powinna dopuścić do takiej sytuacji. Codzienne monitorowanie jakości ruchu przychodzącego oraz odpowiednia strategia rozbudowy treści strony skutecznie zapobiegają kłopotom z Google.

Nie wszystko można przewidzieć, więc lepiej wcześniej upewnić się, że agencja potrafi poradzić sobie z takimi problemami.

 

6. W jaki sposób będę informowany o postępie działań i prowadzonych zmianach na stronie?

Współpracę z agencją warto rozpocząć od spotkania, w celu omówienia obecnej strategii firmy i najbliższych jej celów. Jeśli agencja nie daje takiej możliwości, powinno to wzbudzić niepokój. Wraz z rozpoczęciem współpracy agencja otrzymuje poufne dane – dostęp do serwera, do CMS strony, do Google Analytics, dlatego od początku należy ustalić, w jakim stopniu specjaliści z agencji mogą sobie pozwolić na ingerencję w treść strony. Istnieją różne modele współpracy – najpierw akceptacja treści, później publikacja lub odwrotnie.

Niezależnie, którą wersję wybierzemy, śledzenie zmian na własne stronie internetowej jest bardzo ważne. Nawet najlepsza agencja może nieświadomie stworzyć teksty niezwiązane z naszą ofertą lub wprowadzające klienta w błąd. W naszej gestii jest kontrola jej działań i ewentualna korekta. Specjaliści powinni być dostępni zarówno mailowo jak i telefonicznie. Utrudniony kontakt z agencją nie pozwoli na szybką reakcję w przypadku awarii lub ważnych zmian na stronie, które mogą wpłynąć na działania SEO. Regularne raporty i bezproblemowy dostęp do statystyk stron świadczą o profesjonalnym podejściu do klienta.

 

7. Co wiecie o aktualizacjach algorytmu Google?

Każda agencja zajmująca się pozycjonowaniem powinna mieć wiedzę na temat najnowszych aktualizacji algorytmu Google. Do tej pory najważniejsze aktualizacje to Panda oraz Pingwin.

Powinieneś uzyskać odpowiedź, jakie aktualizacje pojawiły się ostatnio, jaki był ich zakres i przede wszystkim, na co miały wpływ. To pytanie pozwoli Ci oszacować, czy agencja jest na bieżąco ze zmianami. Czy ma najnowszą wiedzę na temat skutecznego pozycjonowania i czy śledzi trendy w branży. To ważne, ponieważ na szali postawiona jest nie tyle pozycja Twojej strony w top 10, co w ogóle jej obecność w wyszukiwarce Google.

 

8. Czy obsługiwaliście strony dotknięte aktualizacjami algorytmu Google o nazwie: Panda i Pingwin?

Dobrze jest wiedzieć, czy agencja ma doświadczenie w identyfikacji przyczyn kary i wyprowadzania stron z filtrów Google. W szczególności, warto zapytać, jakie działania podejmuje w celu pozbycia się filtra i jak odbudowuje widoczność strony. Brak doświadczenia w tym zakresie sprawia, że trudno będzie agencji zdiagnozować filtr na Twojej stronie, a Ty będziesz płacić za nieskuteczne działania.

 

9. Czy w swoich działaniach używacie automatów?

Najbezpieczniejsze działania to świadome działania ręczne wykonywane przez człowieka. To metoda najbezpieczniejsza dla Twojej strony, ale o wiele droższa.

Unikaj agencji wykorzystujących automaty w procesie pozyskiwania linków do Twojej strony (np. systemy wymiany linków) lub w procesie rozbudowy treści. Stawiaj na firmy, których zasadą jest realizacja najwyższej jakości usług, realizowanych przez ekspertów.

 

10. Jakie działania prowadzicie w ramach rozwoju treści na stronie?

Regularny rozwój treści na pozycjonowanej stronie to obecnie jeden z głównych czynników rankingowych. Google przywiązuje bardzo dużą wagę do jakości tekstów: zarówno tych zawartych na twojej stronie, jak i tych promujących stronę w sieci.

Każda agencja pozycjonowania powinna zatrudniać zespół copywriterów, którzy będą w stanie rozwijać treści Twojej strony zgodnie z ustaloną strategią.

W ramach pozycjonowania niezbędna jest rozbudowa treści strony – to jedyny sposób, aby skutecznie wzbogacić stronę o frazy oraz dostarczyć użytkownikom wartość. Teksty służące pozycjonowaniu budują także Twój wizerunek, dlatego tak istotne jest, aby tworzyła je osoba z doświadczeniem, wiedzą i talentem pisarskim.

 

11. Jak budujecie profil linków przychodzących?

Unikaj firm, które czynią z tego tajemnicę, prawdopodobnie używają metod niezgodnych z wytycznymi Google.

Daruj sobie również współpracę z agencją, jeżeli ta w dalszym ciągu opiera się głównie na kupowaniu linków, dodawaniu strony do katalogów i automatycznych działaniach polegających na spamowaniu blogów i for dyskusyjnych. To na 100% pewna droga do otrzymania filtra ze strony Google.

 

12. Jak raportujecie swoją pracę?

Wystrzegaj się firm, w których jedyną formą raportów jest raport pozycji słów kluczowych dołączany do faktury. Płacąc za pozycjonowanie powinieneś mieć pewność, że agencja rzeczywiście cokolwiek robi.

Comiesięczny raport pozycjonowania oprócz analizy liczby konwersji (np. liczby wysyłek formularza zapytania ofertowego) oraz podstawowych wskaźników z Google Analytics (liczba odwiedzin, czas pobytu na stronie, wskaźnik odrzuceń,) powinien zawierać informacje o przygotowanych nowych treściach i pozyskanych linkach.

Powinieneś mieć możliwość sprawdzić, jakie linki prowadzą do Twojej strony oraz jaki jest ich miesięczny przyrost. Mając nad tym kontrolę, unikniesz sytuacji, w której pewnego dnia Twoja strona otrzyma od Google filtr i zniknie z wyników wyszukiwania.

 

13. Jak mocno będziecie mnie angażować w swoją pracę?

Odpowiedź powinna brzmieć: bardzo! Pracownicy agencji są specjalistami w pozycjonowaniu, ale prawdziwym specjalistą w Twoim biznesie jesteś Ty.

Rozwój treści, cykliczny dobór nowych, dodatkowych słów kluczowych wymagać będzie od Ciebie zaangażowania, sugestii i weryfikacji. Dobra agencja regularnie dostarczy również raporty zawierające analizy statystyk Google Analytics, wnioski z przeprowadzonych działań, rekomendacje zadań dla Ciebie oraz plany na przyszłość. To wszystko wymaga Twojego zaangażowania.

 

14. Jak poprawiacie użyteczność strony i optymalizujecie konwersje?

Stronę pozycjonuje się nie tylko po to, aby pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, ale przede wszystkim po to, aby przynosiła realne zyski. Zapytaj więc, jakie działania będą prowadzone w celu pozyskania klientów.

Miej świadomość, że sama budowa widoczności strony w Google to tylko etap na drodze do sprzedaży.

Sukcesem nie jest sprowadzenie na stronę dużej liczby odwiedzających, ale ich skuteczna konwersja w klientów generujących sprzedaż. Dobra agencja powinna zadbać o przebudowę strony w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób był w stanie dotrzeć do poszukiwanych informacji, a przede wszystkim, żeby zrealizował założony cel konwersji np. wysłanie zapytania ofertowego.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
14 pytań, które warto zadać agencji SEO

Średnia ocen użytkowników4.60 na podstawie 91 głosów

UDOSTĘPNIJ