Jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO?

space desk office hero 7065
Spis treści

• Jaką firmę SEO (agencję) wybrać? Wideo

• Jaką firmę wybrać do pozycjonowania stron?

• Cele firmy (agencji) SEO widoczni

• Jak wybrać firmę SEO i jak rozliczać się z agencją?

• Pytania, które warto zadać agencji SEO:

• Jak znaleźć dobrą agencję (firmę) SEO?

• Jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO?

• Podsumowanie

Wybór agencji marketingu internetowego to strategiczna decyzja, która ma wpływ na rozwój Twojego biznesu online. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wiele agencji stosuje umowy z długim okresem wypowiedzenia, rozpoczęcie współpracy z odpowiednią agencją ma tym większe znaczenie. Zebraliśmy nasze doświadczenia, wynikające z analizy rynku agencji SEO w Polsce. Zapytaliśmy też naszych klientów, jak dokonali wyboru agencji. Efektem jest ten przydatny poradnik, o tym jak wybrać agencję firmę SEO (agencję marketingu interntowego), by nie żałować tej decyzji.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaką firmę SEO wybrać,
 • na co zwrocić uwagę, wybierając agencję (firmę) SEO,
 • jakie pytania zadać firmie SEO przed podpisaniem umowy.

 

Jaką firmę SEO (agencję) wybrać? Wideo

 

Zobacz wywiad LIVE z ekspertem Widoczni

 

Jaką firmę wybrać do pozycjonowania stron?

Współpraca z agencją marketingu internetowego wynika z potrzeby realizacji określonego celu. Więc jeśli zastanawiasz się, jak wybrać firmę pozycjonującą, sprawdź czy cel pozycjonowania w Twoim rozumieniu, to to samo, co cel pozycjonowania w rozumieniu agencji.

Weź pod uwagę, że firmy działające na rynku różnie określają rezultaty pozycjonowania:

 

Jak wybrać firmę SEO? Metody rozliczenia

Taki cel determinuje agencję, aby jak najszybciej zdobyć wysokie pozycje dla Twojej strony. Co nagle to po diable, również w przypadku Google. Wiele działań, które przynoszą szybko efekty, to działania ryzykowne, narażające Twoją stronę na karę od Google. Poza tym z samej obecności w wynikach wyszukiwania nie ma korzyści dla Twojej firmy.

 

Wzrost ruchu na stronie

To już bardziej zaawansowany cel w stosunku do poprzedniego. Agencja nie tylko musi pozyskać wysokie pozycje, ale przede wszystkim pozyskać z nich ruch na stronę. Pod warunkiem, że nic nie sprzedajesz, taki cel jest akceptowalny.

 

Wzrost liczby konwersji i sprzedaży

Wysokie pozycje pozwalają pozyskać trafny ruch na stronę, ale prace agencji skupione są wokół wykorzystania tego ruchu – użytkowników zamieniając w klientów. Konwersja w sklepie internetowym wymaga czasu, dlatego część agencji w obawie o to, że klient będzie niecierpliwy rezygnują z takich zaawansowanych usług. Jeśli jednak chcesz sprzedawać lub skutecznie docierać ze swoją ofertą do klientów, jako cel należy założyć wyższy współczynnik konwersji e-commerce. 

 

Cele firmy (agencji) SEO widoczni

Cele:

 • Pozyskanie trafnego ruchu na stronę
 • Budowa sprzedaży dla klientów
 • Pozyskanie konwersji online na stronie klienta
 • Zwiększony współczynnik konwersji e-commerce
 • Budowa wizerunku i popularności marki/firmy

jak wybrać firmę pozycjonującą? Zgodnie z własnymi celami. Jeśli inwestujesz w pozycjonowanie, bo ważna jest dla Ciebie konwersja w sklepie internetowym i pozsykanie nowych klientów, wybierz agencję, która utożsamia się z Twoim celem. Jeśli masz inne cele niż wymienione powyżej, może warto rozważyć inne usługi z zakresu marketingu internetowego – social media marketing, content marketing, e-PR, video marketing i inne usługi. Wówczas warto zastanowić się, jak wybrać agencję social media i poszukać tej, której oferta jest najbliższa celom firmy. 

 

Zobacz, jakie pytania warto zadać przed nawiązaniem współpracy

 

O6ZG0D0

 

Klienci o nas:

Opinia

Dzięki współpracy z firmą Widoczni wzrosła nie tylko liczba fraz w wyszukiwarce Google, na której pojawia się nasza firma Animir, ale przede wszystkim wzrosła nam sprzedaż. Ich kampanie faktycznie finansują się same.

Animir

 

Jak wybrać firmę SEO? Sprawdź okres wypowiedzenia umowy

Zwróć uwagę na okres wypowiedzenia i możliwość zakończenia współpracy w razie niezadowolenia. Zdarza się, że dopiero, gdy pojawiają się wątpliwości, klienci zdają sobie sprawę, że zawarli umowę na kilka lat bez możliwości wypowiedzenia przed upływem tego okresu. My nie stosujemy długich okresów wypowiedzenia, aby zatrzymać klientów. Wystarczy, że widzą efekty, aby chcieli kontynuować współpracę. A jak jest u Ciebie z wyborem agencji?

 

Jak współpracować z pracownikami agencji SEO?

Pozycjonowanie to usługa, z której korzysta się latami. Już na etapie rozważania, jak wybrać agencję marketingową, będziesz miał kontakt z różnymi przedstawicielami. Nie unikniesz kontaktu ze specjalistami z agencji, ale możesz zadbać o to, by Wasze relacje były dobre. Pomijam tak podstawowe kwestie, jak zaufanie i szacunek – bez tego ani jedna, ani druga strona nie wytrwają dłużej niż kilka miesięcy. Równie istotna jest zwykła życzliwość.

 

Dlaczego klienci do nas wracają? Poznaj historię sukcesu!

 

Poznaj nasze wartości

 

Dla nas naczelną wartością jest zaufanie, czyli dotrzymywanie słowa. A dla Ciebie?

Poznaj nasze wartości

 

Agencje w zależności od tego, czy są to kilkuosobowe zespoły, czy korporacje mieszczące się na kilku piętrach, stosują różne modele kontaktu z klientem. Oto przykłady:

 

Jak wybrać firmę SEO? Obsługa klienta

W zależności od agencji w zespole obsługi klienta są osoby o różnym poziomie wiedzy w zakresie pozycjonowania.

Ten model kontaktu na linii klient-agencja jest o tyle korzystny, że doradcy to osoby z określonymi kompetencjami, przede wszystkim w zakresie sprawnej komunikacji. Oszczędzają więc klientom trudnych pojęć i zdawkowych odpowiedzi. Dzięki nim SEO mówi ludzkim głosem!

pexels photo 207492

 

 

W naszej agencji

Nasi doradcy

doradcy klienta to także koordynatorzy projektów, więc muszą być w pełni wdrożeni: doskonale znają proces pozycjonowania, cel i sposób realizacji zadań oraz potrafią je egzekwować. U nas doradca to przedstawiciel klienta – dba za niego o jakość i efekt. Doradca koordynuje pracę zespołu, pozycjonerów, webmasterów, copywriterów, specjalistów optymalizacji konwersji. Doradca zna od początku biznes i otoczenie klienta – to bardzo ważne. Zna wszelkie ustalenia.

 

Jak wybrać firmę SEO? Czy masz kontakt z opiekunem SEO?

Kontaktujesz się bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za pozycjonowanie Twojej strony. Rozmawiasz ze specjalistą w swojej branży i możesz od razu uzyskać odpowiedzi na wszystkie zaawansowane pytania. Jednak pozycjonerzy mają dużo zadań związanych z optymalizacją Twojej strony, więc nie w głowie im długie rozmowy telefoniczne i całodzienna wymiana maili. Wadą tego rozwiązania jest ograniczony kontakt – pozycjoner ma znacznie mniej czasu na obsługę klienta niż doradca. Jak znaleźć firmę SEO i dobrego pozycjonera? W małych firmach nie ma wyboru – pozycjoner jest jednocześnie doradcą klienta. W dużym zespole zadania są rozdzielane między doradców i pozycjonerów. Minusem tego rozwiązania jest niestety brak osoby, która by skoordynowała i sprawdziła, czy ustalenia są realizowane zgodnie z umową. 

 

Czy obsługuje Cię jedna osoba?

Kolejną istotną kwestią, która pozwoli Ci znaleźć dobrą firmę SEO, jest odpowiedzialność. Bardzo korzystny jest kontakt ze specjalnie oddelegowanym dla Ciebie doradcą, bo masz pewność, że za wszelkie poruszane kwestie odpowiada osoba, którą znasz z imienia, nazwiska i często z wyglądu. Gorzej, jeśli za każdym razem Twój telefon odbiera inna osoba, która nie ma pojęcia o Twoim biznesie. Trudno w takiej sytuacji stwierdzić, kto ponosi odpowiedzialność za realizowaną dla Ciebie usługę.

Jesteś tradycyjny i wolisz się spotykać niż wysyłać maile? Upewnij się więc, że agencja daje taką możliwość. Jak znaleźć dobrego pozycjonera, kóry przystanie na takie rozwiązanie? Wybierz agencję, która zlokalizowana jest w tym samym mieście i już od pierwszej rozmowy zaprasza Cię do siebie na spotkanie. Dowiedz się, czy w razie potrzeby konsultanci przyjadą też do Ciebie. Zapewne na tym etapie wiesz już, że firmy, które nie zatrudniają doradców w mniejszym stopniu mogą sobie pozwolić na organizowanie spotkań z klientami.

 

Jak wybrac firmę SEO? Spradź pytania, które warto zadać agencji SEO

 • Kto będzie się ze mną kontaktował - jedna osoba czy za każdym razem ktoś inny?
 • W jakich sytuacjach będziecie się ze mną kontaktować?
 • Czy zawsze mogę do was zadzwonić/napisać?
 • Czy przewidujecie spotkania, np. na podsumowanie kwartału?
 • Ile będę czekać na odpowiedź, jeśli wyślę do Was maila?
 • Czy będę mógł się skontaktować z pozycjonerem bezpośrednio?
pexels photo

 

Opinie klientów

Klienci o nas

Z agencją współpracujemy od kilku lat. Inicjatywa, częsty kontakt z klientem oraz przejrzystość w prezentacji prowadzonych działań to atuty, które zdecydowanie wyróżniają ich na tle konkurencji.

Sanpol

Pełen profesjonalizm, wieczny optymizm i ogromna elastyczność. Dla agencji widoczni nie ma rzeczy niemożliwych, nie boją się żadnego wyzwania, a z zadań wywiązują się terminowo i bez zarzutu. Pracujemy z tą agencją już od wielu lat i liczę na wiele kolejnych jako iż cały czas pozostają kreatywni, sugerują nowe rozwiązania, dbają o to żeby oni sami jak i ich klienci byli zawsze krok przed konkurencją. Z czystym sumieniem i przyjemnością polecamy.

Protan Elmark

 

Jak wybrać firmę SEO i jak rozliczać się z agencją?

Kolejny aspekt, który różnicuje agencje na rynku to przejrzystość współpracy i gotowość do dzielenia się wiedzą. Oczywiście, agencja zarabia przede wszystkim na swojej wiedzy, na tym, że umie skutecznie realizować marketing internetowy. Jednak sama teoria to mało i sukces wynika przede wszystkim z umiejętnego zastosowania wiedzy w praktyce i z doświadczenia. Mimo to wiele agencji zasłania się tajemnicą, nie udzielając informacji na temat działań prowadzonych w ramach pozycjonowania. Nie mam tu na myśli zdradzania szczegółów, ale podstawowego raportowania, jakie kroki i z jakim skutkiem podjęto, aby wypracować pozycje strony.

Zwróć uwagę na częstotliwość i jakość raportowania. To może być dużą podpowiedzią, gdy zastanawiasz się, jak wybrać firmę pozycjonującą. Raporty zawierają wiele pojęć, których nie musisz rozumieć. Dowiedz się, czy będzie możliwość przeszkolenia, które pozwoli Ci rozumieć raporty.

Inną kwestią jest gotowość do dzielenia się wiedzą. Są działania w ramach pozycjonowania, o które możesz zadbać sam przy minimalnym przeszkoleniu ze strony agencji SEO. Jeśli masz czas, aby pisać samodzielnie teksty na stronę, zapytaj, co powinny zawierać i na co zwrócić uwagę przy ich tworzeniu. Chociaż każda agencja woli prowadzić kompleks działań niż pozlecać coś klientowi, jeśli taka jest Twoja decyzja, powinieneś mieć możliwość wyboru. Zdarza się, że klient przekona się o czasochłonności działań i ponownie odda je w ręce agencji. Zobacz, czy Ty będziesz mieć taką możliwość, zanim podpiszesz umowę.

 

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej lub sklepu? Poznaj proces pozycjonowania

 

Opinie klientów:

Klienci o nas

Firma Widoczni.com dała się poznać jako wiarygodny i solidny partner. Wysoko oceniamy bardzo dobrą organizację pracy, doświadczenie oraz profesjonalizm zatrudnionych pracowników. Rzetelnie wywiązuje się z powierzonych jej zadań, czemu daliśmy wyraz rozszerzając współpracę. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy usługi Widoczni.pl jako firmy spełniającej najwyższe standardy jakości w zakresie świadczonych usług.

Instalaton

Firma godna polecenia! Szybki kontakt, profesjonalne podejście i, co mnie pozytywnie zaskoczyło, efekty sprzedażowe widoczne po niecałych dwóch miesiącach współpracy. Moje początkowe obawy wynikające z wcześniejszych doświadczeń zostały szybko rozwiane!

Urboart

 

Pytania, które warto zadać agencji SEO:

 

 • Czy agencja dzieli się wiedzą?
 • Czy raportuje działania?
 • Czy przedstawia plan działania i wyjaśnia, co będzie realizowane?
 • Czy oferuje szkolenia?
 • Czy informuje o zmianach wprowadzanych na stronę?

 

Jak znaleźć dobrą agencję (firmę) SEO?

Wiesz już, o co warto pytać agencję przed podjęciem współpracy. Ale jak znaleźć tę jedną idealną agencję, która spełni Twoje potrzeby?

 

Opinie, recenzje, polecenia 

Zapoznaj się z opiniami na temat agencji w internecie. Warto w tym celu sprawdzić opinie Google (nie podlegają moderacji, więc nie można usunąć tych niewygodnych), recenzje na Facebooku lub zadać pytanie na forum specjalistycznym. Również o pracy w agencji na gowork. Dobre agencje, które jeszcze nie wypracowały sobie pozycji na rynku mogą nie posiadać opinii na swój temat w internecie. Jeśli masz na oku taką agencję, zadzwoń do jej klientów i zapytaj o wrażenia ze współpracy.

 

Sprawdź opinie na temat naszej agencji

 

space desk office hero 7065

 

 

Zapytaj znajomych

Być może firmy, w których pracują Twoi znajomi, korzystają już z jakiejś agencji. Warto zapytać, jakie mają efekty, jak oceniają zwrot z inwestycji i współpracę z agencją.

 

Co ze złymi opiniami?

Niektóre agencje mają w sieci bardzo złe opinie. Czy brać je do serca? Żadna firma nie uniknie niezadowolonych klientów i każdemu mogą zdarzyć się złe opinie. Niemniej jednak stosunek negatywnych opinii do pozytywnych zwykle jest czymś uzasadniony. Warto wczytać się w te opinie, czy są one subiektywnym odczuciem klienta, czy zawierają fakty i spróbować wyczuć, z czego wynika niezadowolenie. Jeśli widzisz, że klienci piszą o wytoczonych procesach sądowych, poszukaj lepiej innej agencji.

 

 

Jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO?

Nie wiesz, jak znaleźć agencję SEO i gdzie szukać firmy do pozycjonowania? 

Dużo kontrowersji budzi fakt, że wiele czołowych agencji zajmujących się pozycjonowaniem nie wyświetla się w top 10 wyników wyszukiwania. Dlaczego tak się dzieje i czy to źle? Dużym źródłem pozyskania klienta mogą być rekomendacje. Jeśli agencja w taki sposób buduje swoją sprzedaż, nie ma uzasadnienia dla wdrażania intensywnego pozycjonowania strony agencyjnej. Lepiej skupić się na obsłudze klientów i wypracowywaniu dla nich efektów, bo dzięki temu polecą oni agencję kolejnym osobom (marketing szeptany). Podobnie jest z intensywną reklamą. Agencja SEO nie musi w nią inwestować, jeśli cieszy się stałym napływem klientów z rekomendacji, nie inwestując w to budżetu. Innymi słowy obecność agencji w top 10 lub w Adwords nie jest gwarantem jakości jej usług.

Innym miejscem, które należy traktować z dystansem są wszelkiego rodzaju rankingi. Warto sprawdzić, czy obecność w rankingu nie wynika z... wniesionej opłaty za dodanie firmy. Zdarza się, że wymogi stawiane wobec agencji niewiele mają wspólnego ze skutecznością jej działań – ocenia się na przykład liczbę obsługiwanych firm, czasami z podziałem na duże korporacje i firmy średniego szczebla, roczny przyrost liczby pracowników, a nawet budżety klientów, jakimi operuje. Co więcej, agencje obecne w rankingach często specjalizują się w określonej branży lub stawiają dolną granicę budżetów miesięcznych klientom. Tym samym realizują pozycjonowanie na przykład tylko dla dużych korporacji i Twoja jednoosobowa firma nie będzie mogła skorzystać z ich usług.

Ten krótki poradnik powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji, jaka agencja SEO będzie pozycjonować Twoją stronę.

 

Jak wybrać firmę SEO i pojąć dobrą decyzję? Podsumowanie

Jak w przypadku wielu usług i produktów tanie pozycjonowanie niekoniecznie oznacza dobre. Jakość w pozycjonowaniu wynika z nieszablonowego podejścia do klienta i szukania nowych rozwiązań. Zarówno Tobie, jak i Twojej agencji powinno zależeć na dążeniu do najwyższej skuteczności, czyli pozyskiwaniu sprzedaży, a nie zadowalaniu się wysoką pozycją strony w Google. Wreszcie, chociaż podpisujesz umowę na pozycjonowanie z firmą, współpracujesz z ludźmi. Jak wybrać agencję marketingową? Jak wybrać agencję social media? Jak znaleźć dobrego pozycjonera? Wybierz ludzi, których polubisz i którym zaufasz. Z takimi łatwiej wspólnie dążyć do celu.

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wybrać i zatrudnić dobrą agencję SEO?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ