Wywiad z organizatorem jednej z największych konferencji SEO na świecie - Brighton SEO

W tym roku odbyła się już 20. edycja konferencji Brighton SEO. Uznaliśmy, że to najlepsza okazja, aby porozmawiać z jej organizatorem i twórcą, Kelvinem Newmanem. Od lokalnego wydarzenia konferencja urosła do poważnego branżowego wydarzenia przyciągającego co roku tysiące osób z całego świata, w tym doskonałych prelegentów, takich jak np. Rand Fishkin. W czym tkwi sekret udanego eventu na taką skalę?

Dla kogo powstała konferencja Brighton SEO?

Artur Wojczal, widoczni: Jestem Artur Wojczal z agencji widoczni. Przedstawiam wam Kelvina Newmana, twórcę jednej z największych konferencji SEO. 3,5 tysiąca…

Kelvin Newman, Brighton SEO: Prawie 4 tysiące

AW: 4 tysiące uczestników

KN: Z 50 różnych krajów

AW: Prawie 100 prelegentów i świetna lokalizacja - Brighton nad morzem. Jaka jest przyszłość konferencji, jakie są twoje marzenia związane z Brighton SEO?

KN: Brighton SEO ma całkiem prostą misję. Chcemy pomagać ludziom realizować swoją pracę trochę lepiej, ludziom, którzy pracują w branży SEO. Szukamy sposobów, aby im to maksymalnie ułatwić. Dla nas to pewnie oznacza przygotowywanie treści w ramach różnych ścieżek tematycznych i realizowanie wydarzeń towarzyszących. Takich jak wczoraj. Wydarzenie nazywało się “Pomiary” i dotyczyło analityki stron internetowych i optymalizacji konwersji. Co jest blisko tematycznie do SEO, ale nie jest to typowo temat SEO. To jest szansa, aby pomóc ludziom lepiej wykonywać ich pracę. Dostarczać sprecyzowaną treść dla grupy odbiorców - to chcemy robić.
Najlepsi prelegenci podczas Brighton SEO

AW: Kelvin, kto przez te wszystkie lata był Twoim ulubionym prelegentem? To już 10 lat, prawda? No dobrze, trzech ulubionych prelegentów! Takich, którzy najbardziej zapadli Ci w pamięć.

KN: Myślę, że wystąpienia ze sceny głównej zawsze najbardziej zapadają w pamięć. Więc wystąpienie Davida Trotta, który występował już u nas kilka razy. Jestem jego wielkim fanem. Ludzie tacy jak Greg Gifford, który wraca do nas co roku, bo robi świetną robotę.

To co lubimy najbardziej to ściąganie ludzi, którzy nigdy wcześniej nie przemawiali lub nie mieli okazji przemawiać na tak dużym wydarzeniu. To właściwie jest mój cel, wyszukiwać nowe osoby, które nigdy wcześniej nie przemawiały.

Jest taka prelegentka, Eleni. Występowała dwa razy na Brighton SEO. Miała u nas swoje pierwsze wystąpienie w życiu i to na scenie głównej Brighton SEO. To dawanie ludziom szansy, aby podzielili się swoją wiedzą i pasją.

 

AW: Mam wspomnienie z zeszłego roku, gdy Randowi Fishkinowi nie wyświetliła się treść na niektórych slajdach. Mimo to Rand przemawiał...

KN: No tak, o dziwo zawsze tego właśnie najbardziej się obawiałem. Ironia polega na tym, że ja nie sprawdziłem slajdów, bo byłem przekonany, że Rand je sprawdzi. Żaden z nas tego nie zrobił, a powinniśmy byli. Takie sytuacje zawsze się zdarzają.

 

Największy sukces konferencji Brighton SEO

AW: Z czego jesteś najbardziej dumny?

KN: Chyba z tego, że wydarzenie wciąż się odbywa. Tym razem nieco zmieniliśmy system przyznawania biletów. Część naszych biletów była darmowa i można było się o nie ubiegać. Mieliśmy ponad 6000 chętnych osób na 2000 dostępnych biletów. To jest dla mnie powód do dumy. Oczywiście mamy wiele osób na konferencji i to zawsze imponuje, gdy mamy dużą widownię, ale fakt, że poza tymi ludźmi jest jeszcze tyle osób, które też chciałyby tu być, naprawdę nam schlebia.Chcesz, aby Twoja strona trafiła do TOP 10 Google?

Wyzwania dla organizatorów Brighton SEO

AW: Muszę zadać to pytanie. Co uważasz za swoją dużą porażkę?

KN: Zawsze są jakieś wyzwania. Pracujemy nad organizacją Brighton SEO jako zdalny zespół i musimy ogarniać. Gdy organizujemy event, zakładamy projekt na Asanie i wspólnie zastanawiamy się, co można zrobić lepiej. W tym roku chyba nam z identyfikatorami trochę nie poszło. Jest mnóstwo takich elementów, które można analizować i robić lepiej. Myślę, że to dobre nastawienie, bo łatwo się zatrzymać w miejscu.

 

Czy Kelvin Newman wystąpi jeszcze na konferencji?

AW: Kelvin, masz talent do przemawiania. Dlaczego sam nie występujesz?

KN: Nie zajmuję się już tak intensywnie SEO, więc to może być jeden z powodów. Ale mam czasem okazję przemawiać. Odbyło się już 20 konferencji Brighton SEO, a ja przemawiałem na nich 2 razy.

AW: Dwa razy?

KN: Tak, zazwyczaj to takie występy, które pojawiają się na ostatnią chwilę. Ale w sumie mógłbym jeszcze kiedyś wystąpić.

 

Za co uczestnicy lubią Brighton SEO?

AW: Jesteśmy tutaj trzeci raz, ale znamy ludzi w Polsce, którzy przyjeżdżają od dawna. Na przykład Dariusz Jurek jest tu już 16sty raz! To wspaniałe, że stworzyłeś miejsce, do którego ludzie chcą wracać co roku, a właściwie 2 razy do roku.

KN: Tak, każde wydarzenie to też tworzenie społeczności. To ona sprawia, że Brighton SEO jest wyjątkowe. Jasne, że chcemy zorganizować wszystko najlepiej jak tylko można, zaplanować świetne wystąpienia itd. Ale w sumie to najfajniejsza jest świadomość, że spotkasz tu ludzi, z którymi możesz iść na piwo, z którymi łączy Cię pasja do SEO. Powstają grupy zrzeszające osoby, które tu przyjeżdżają. Spotkasz tu znajomych, klientów. To się samo dzieje.

 

Sekret udanej konferencji

AW: Co doradziłbyś komuś, kto sam chciałby zacząć organizować takie eventy jak Brighton SEO?

KN: Musisz wiedzieć, po co to robisz i trzymać się tego. Dla niektórych początkujących pomysłem na konferencję jest zapraszanie znanych i lubianych. Jasne, to może być coś ciekawego, ale mnie zawsze trochę dołuje, że na każdej konferencji występują te same osoby.

Ja radzę, żeby zapraszać ludzi, których po prostu znasz i wiesz, że znają się na SEO, a nigdy wcześniej nie przemawiali. Dzięki temu event ma swój własny niepowtarzalny charakter. Zastanów się, co wyróżni Twoje wydarzenie od innych. Search Lab jest fanem naszych konferencji, a my jesteśmy ich fanem i to jest w porządku. Jest dużo różnych sposobów, aby to zrobić. Ale najważniejsze to mieć pomysł i go realizować.

 

Zostań prelegentem Brighton SEO

AW: Ostatnie pytanie. Jak wygląda proces wyboru prelegentów? Myślę, że wiele osób z Polski chciałoby tu wystąpić, podpowiedzmy im, jak się tu dostać.

KN: Mamy formularz zgłoszeniowy na naszej stronie. Tam można zgłaszać swoje pomysły na prelekcje przez cały rok. Gdy szukamy prelegentów, przeglądamy ostatnie zgłoszenia ze strony. Można więc zgłaszać się na BrightonSEO.com.

Praktyczna wskazówka, którą mogę dać to, że uwielbiamy tematy techniczne, dogłębnie przedstawione i praktyczne. Największy błąd osób, które zgłaszają swoje prelekcje to podejście typu “znam się na pozycjonowaniu, mam doświadczenie i chcę mówić o linkbuildingu”. Super, ale dużo ludzi mówi o linkbuildingu. Co konkretnie chcesz nam przekazać?

AW: A ty szukasz praktycznego spojrzenia na konkretny problem.

KN: Tak! Dlatego lepiej napisz, że możesz opowiedzieć, w jaki sposób coś zrobić. Jeśli chcesz podzielić się praktycznymi wskazówkami i najlepiej jeszcze, żeby nikt wcześniej o tym nie opowiadał, to o to nam chodzi. Praktycznie i szczegółowo na temat.

AW: Ok, dziękuję Kelvin.

KN: Dzięki, fajnie, że znowu przyjechaliście!

AW: Pozdrawiamy z Brighton SEO 2019.

 

 

 

Kelvin Newman

Od lat specjalizuje się w organizacji eventów branżowych o tematyce marketingowej od SEO po content marketing. Prowadzi własną agencję eventową. Osobom z branży SEO kojarzy się głównie z jedną z największych konferencji SEO - Brighton SEO, której jest twórcą i organizatorem.

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
Original
Wywiad na temat książki z analizami działań reklamowych największych światowych firm medialnych.
Zobacz więcej
prasowka maj 2020 widoczni
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas maj? Czy na część tych zmian miał wpływ koronawirus? Spraw...
Zobacz więcej
narzedzia copywritera widoczni blog
Zapraszamy do przeczytania gościnnego wpisu blogowego, którego autorem jest Izabela Aftyka, Copywrit...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Wywiad z organizatorem jednej z największych konferencji SEO na świecie - Brighton SEO
Średnia ocen użytkowników 4.85 na podstawie 94 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO