Jak używać Meta Business Suite? Wszystko, co musisz wiedzieć

jak uzywac meta business suite
Spis treści

• Co to jest Meta Business Suite i jak to działa?

• Jakie są kluczowe funkcje Meta Business Suite?

• Jak zacząć korzystać z Meta Business Suite?

• Jak wykorzystać pełen potencjał Meta Business Suite?

• Jak przejść z Meta Business Suite do Menedżera firmy?

• Podsumowanie

Meta Business Suite to świetne narzędzie dla marketingowców i przedsiębiorców, którzy chcą lepiej zarządzać wizerunkiem firmy na Facebooku i Instagramie. Pomaga ono zoptymalizować swój czas pracy i poprawić efekty. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak używać Meta Business Suite, w naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest Meta Business Suite i jak to działa?

Od 2021 roku firma Facebook zmieniła swoją nazwę na Meta, co wpłynęło również na zmianę nazw narzędzi przypisanych do Facebooka. W związku z tym Meta Business Suite to odpowiednik znanego wcześniej Facebook Business Suite. Właściciele spółki zapewniają, że zmiana nazwy firmy nie ma wpływu na oferowane przez nich produkty ani sposób, w jaki wykorzystują i udostępniają dane.

Meta Business Suite jest darmowym narzędziem, które pozwala na zarządzanie z jednego narzędzia stroną na Facebooku, profilem na Instagramie, a także kierowanymi do nich wiadomościami. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić swój czas, ale również zwiększyć skuteczność swoich działań poprzez analizę wyników z obu platform społecznościowych w sposób całościowy. Z Meta Business Suite możesz korzystać zarówno na komputerze, jak i w formie aplikacji mobilnej.


Jakie są kluczowe funkcje Meta Business Suite?

Meta Business Suite to narzędzie, która skupia się na ułatwieniu zarządzania Facebookiem, Instagramem i obsługi wiadomości. Dzięki temu, z poziomu jednego narzędzia, możesz wykonać bardzo wiele działań. Przyjrzyjmy się sześciu głównym funkcjom narzędzia Meta Business Suite.


Publikowanie treści z poziomu Meta Business Suite

Wykorzystanie Meta Business Suite pozwoli Ci na publikowanie treści na różnych platformach. Z poziomu jednego narzędzia możesz tworzyć posty w Aktualnościach, a także relacje na Facebooku i Instagramie. Możesz również planować publikację treści na dzień i godzinę, kiedy Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni. Przydatną funkcją jest również tworzenie wersji roboczych i możliwość przesyłania materiałów reklamowych do biblioteki mediów.


Zarządzanie wiadomościami z poziomu Meta Business Suite

Wykorzystując Meta Business Suite, możesz odczytywać i odpowiadać na wiadomości oraz komentarze, które dostajesz na Facebooku, Instagramie i Messengerze. Narzędzie umożliwi Ci również stworzenie automatycznych wiadomości, aby Twoi odbiorcy uzyskali odpowiedź na swoje pytanie w możliwie najszybszym czasie.


Tworzenie reklam w Meta Business Suite

Jeśli chcesz dotrzeć ze swoimi treściami do większej grupy odbiorców, możesz stworzyć reklamę na Facebooku lub Instagramie, a także zacząć promować post z poziomu Meta Business Suite.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Monitorowanie statystyk i trendów w Meta Business Suite

W Meta Business Suite możesz sprawdzić, jakie wyniki uzyskują Twoje posty i reklamy, a także śledzić kluczowe trendy. Narzędzie pozwoli Ci również zdobyć więcej informacji o swoich odbiorcach na Facebooku i Instagramie. Możesz sprawdzić na przykład:

 • trendy dotyczące zasięgu Twojej strony na Facebooku i profilu na Instagramie,
 • wydatki na koncie reklamowym w odniesieniu do różnych platform,
 • aktywność dotycząca postów organicznych i promowanych (polubienia, komentarze, udostępnienia itp.),
 • zestawienia osób, które lubią Twoją konta, w ujęciu demograficznym i geograficznym.


Podgląd najnowszych aktywności w Meta Business Suite

Korzystając z zakładki Powiadomienia, możesz sprawdzić całą aktywność dotyczącą Twojej firmy na Facebooku i Instagramie. Pozwoli Ci to na przykład uporządkować wiadomości i komentarze pod kątem ich ważności. Na ich podstawie możesz określać również listę zadań, która będzie Ci się wyświetlać bezpośrednio na ekranie głównym.


Dostęp do innych narzędzi z poziomu Meta Business Suite

Z narzędzia Meta Business Suite możesz również szybko przejść do innych narzędzi przydatnych przy zarządzaniu firmą w social mediach. Wśród narzędzi, do których możesz bezpośrednio przejść, znajdują się: Menedżer reklam, Menedżer sprzedaży, Menedżer firmy, ustawienia firmowe itp.


Jak zacząć korzystać z Meta Business Suite?

Rozpoczęcie korzystania z Meta Business Suite jest bardzo proste - to narzędzie zostało zaprojektowane w taki sposób, by każdy mógł z niego bez problemu skorzystać. Jedynym warunkiem jest posiadanie strony firmy na Facebooku. Jeśli jej nie masz, wystarczy, że przejdziesz na stronę https://business.facebook.com/pages/creation/ i ją utworzysz - pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić.

Tworzenie strony firmy na Facebooku.

Po kliknięciu "Rozpocznij", pojawi się pole, w którym należy uzupełnić podstawowe informacje o firmie. Musisz podać nazwę oraz kategorię strony, a także dodać jej biogram. Facebook poprosi Cię również o informacje kontaktowe, lokalizację i godziny pracy, zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle. Te dane są jednak opcjonalne i nie musisz ich podawać na tym etapie, możesz uzupełnić je później. Facebook da Ci również możliwość zaproszenia znajomych do nawiązania kontaktu z Twoją stroną, ale nie jest to wymagane.

Proces uzupełniania informacji o firmie na Facebooku.

Następnie wystarczy, że przejdziesz do Meta Business Suite na stronie business.facebook.com lub pobierzesz i otworzysz aplikację Meta Business Suite. Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem iOS, jak i Android.

Jeśli nie chcesz samodzielnie zarządzać swoimi stronami w Meta Business Suite, możesz przydzielić dostęp do Meta Business Suite swoim pracownikom lub agencji marketingowej. W tym celu, w menu po lewej stronie kliknij "Wszystkie narzędzia" i stamtąd przejdź do "Ustawienia strony". Następnie przejdź do "Nowe funkcje stron", a później do "Dostęp do strony".

Proces dodawania osób do profilu w Meta Business Suite.

Podczas dodawania nowej osoby do zarządzania Twoimi profilami na Facebooku i Instagramie zwróć szczególną uwagę na to, jakie uprawnienia nadajesz tej osobie. Zaleca się przekazywanie innym osobom wyłącznie podstawowych uprawnień, w których skład wchodzą uprawnienia dotyczące zawartości, wiadomości, aktywności społeczności, reklam i statystyk. Jeśli nadasz komuś pełen dostęp do strony, to pozwalasz tej osobie na podejmowanie decyzji o usunięciu całej strony i usuwaniu osób, które mają do niej dostęp (w tym również Ciebie).

Zestaw uprawnień, które możesz przydzielić osobom zarządzającym Twoją stroną.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zarządzać nie tylko stroną na Facebooku, ale również profilem na Instagramie, musisz powiązać te konta w Meta Business Suite na komputerze lub w aplikacji mobilnej.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Aby dodać swój profil na Instagramie do panelu Meta Business Suite, kliknij "Ustawienia" na pasku bocznym po lewej stronie. Kliknij "Zasoby firmowe", a następnie "Dodaj zasoby" i wybierz "Konto na Instagramie". Pamiętaj przy tym, że żeby dodać konto na Instagramie, musi ono mieć status konta biznesowego lub konta twórcy. Jeśli spróbujesz wybrać konto osobiste, Facebook poprosi o zmianę przed kontynuowaniem procesu konfiguracji.

Dodawanie profilu na Instagramie do panelu Meta Business Suite.


Jak wykorzystać pełen potencjał Meta Business Suite?

Jeśli nie wiesz, jak korzystać z Meta Business Suite, polecamy Ci oparcie swoich działań o wskazówki, które udostępnia Meta. Na stronie poradnikowej firmy (https://www.facebook.com/business/tools/meta-business-suite/tips) znajdziesz trzy główne wskazówki, które pomogą Ci skuteczniej działać na Facebooku i Instagramie.


Częste i regularne publikowanie treści na Meta Business Suite

Aby zoptymalizować swoje działania, wykorzystaj Meta Business Suite, żeby z wyprzedzeniem zaplanować posty i relacje na Facebooku i Instagramie. Dzięki temu Twoje treści będą regularne! Warto również tworzyć treści partiami i zapisywać przygotowane posty w wersjach roboczych. Przechowuj również materiały reklamowe do swoich postów w albumach w Meta Business Suite. Na zaoszczędzenie czasu pozwoli Ci też crosspostowanie na swoich kontach na Facebooku i Instagramie.

Warto wykorzystywać widok dostępnego w Meta Business Suite kalendarza, aby stworzyć harmonogram publikowania treści. Pozwoli Ci to zauważyć i uzupełnić luki, które pojawiają się w Twoim planie publikacji.


Dbanie o relacje z odbiorcami za pomocą Meta Business Suite

Meta Business Suite to świetny sposób na wzmocnienie relacji ze swoimi odbiorcami. Korzystając z tego narzędzia, możesz być zawsze na bieżąco z powiadomieniami dotyczącymi wszystkich platform, znajdziesz je w zakładce Powiadomienia. Stwórz również automatyczne odpowiedzi na wiadomości, aby odbiorcy mogli szybciej uzyskać odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Dbanie o relacje z odbiorcami to również regularne publikowanie treści, odpowiadanie na pojawiającej się komentarze i otrzymywane wiadomości. Gdy zadbasz o regularność publikacji i szybkie, wyczerpujące odpowiadanie na wiadomości, Twoja więź z odbiorcami się wzmocni.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Wykorzystanie reklam na Meta Business Suite

Reklamy na Facebooku i Instagramie pomogą Ci dotrzeć do większej grupy odbiorców, a ich tworzenie i analizę możesz wykonać z poziomu Meta Business Suite. W zakładce Statystyki sprawdzisz, kim są Twoi odbiorcy, dzięki temu będziesz lepiej targetować swoje reklamy. W panelu masz również dostęp do statystyk postów i relacji, dzięki czemu możesz się dowiedzieć, z jakimi treściami częściej wchodzą w interakcję Twoi odbiorcy. W ten sposób stworzysz reklamy, które bardziej prawdopodobnie przyniosą Ci konwersję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć skuteczne reklamy na Facebooku i Instagramie, sprawdź nasze artykuły:


Jak przejść z Meta Business Suite do Menedżera firmy?

Meta Business Suite powstał po to, żeby zarządzanie profilami na Facebooku i Instagramie było prostsze i bardziej zautomatyzowane. Niestety, nie wszystkim to rozwiązanie odpowiada. Wiele osób przyzwyczaiło się do korzystania z Menedżera firmy i wolą zarządzać dystrybucją treści z poziomu tamtego narzędzia. Jeśli również należysz do tych osób, wciąż masz możliwość przejścia z Meta Business Suite do Menedżera firmy. Wystarczy kilka kroków!

 1. Przejdź na stronę: https://business.facebook.com/. Prawdopodobnie pokaże Ci się widok Meta Business Suite.
 2. W lewym dolnym rogu kliknij Pomoc.
 3. Z rozwijanego menu wybierz „Przełącz na Menedżera firmy".
 4. Pojawieni się ostrzeżenie o przywróceniu starej wersji. Kliknij „Przełącz".
 5. Pojawi Ci się komunikat z pytaniem, dlaczego chcesz zmienić wygląd narzędzia. Możesz podać dowolny argument, Facebook i tak zrealizuje Twoją prośbę.
 6. Kliknij „Wyślij opinię
 7. Już za chwilę Twój widok narzędzia zostanie przywrócony do formuły Menedżer firmy.

Przełączanie widoku Meta Business Suite na widok Menedżera firmy.


Jak używać Meta Business Suite? Wszystko, co musisz wiedzieć. Podsumowanie

Dzięki Meta Business Suite możesz szybciej publikować treści zarówno na Facebooku, jak i Instagramie, a także uzyskać bezpośredni dostęp do powiązanych z nimi statystyk. Pozwoli Ci to nie tylko zoptymalizować czas pracy, ale również da możliwość podniesienia swoich wyników, a to ważny element pracy marketingowca.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak używać Meta Business Suite? Wszystko, co musisz wiedzieć

Średnia ocen użytkowników4.27 na podstawie 96 głosów

UDOSTĘPNIJ