Reklama na Facebooku nie działa? Sprawdź dlaczego!

Reklama na Facebooku nie dziala Sprawdz dlaczego
Spis treści

• Niska skuteczność reklamy na Facebooku - możliwe przyczyny i rozwiązania

• Zbyt niski budżet

• Niewłaściwa grupa odbiorców

• Niedopasowana treść reklamy

• Niewłaściwy typ reklamy

• Kierowanie reklam tylko na konwersje

• Brak dopasowania reklam do strony docelowej

• Niski wynik trafności

• Brak emocji i historii

• Niedopracowane CTA

• Podsumowanie

Facebook to potężna platforma mediów społecznościowych, która zmieniła obraz marketingu w internecie. Miliony użytkowników i ich duże zaangażowanie sprawiają, że nie możesz zignorować działań reklamowych na Facebooku. Co jednak możesz i powinieneś zrobić, gdy skuteczność reklamy na Facebooku jest niska? Sprawdź możliwe przyczyny i zaplanuj wdrożenie działań naprawczych. Zobacz, w naszym poradniku, dlaczego Twoja reklama na Facebooku nie konwertuje i sprawdź, co możesz zrobić, by to zmienić.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Niska skuteczność reklamy na Facebooku - możliwe przyczyny i rozwiązania

Niska skuteczność reklamy na Facebooku to bolączka wielu przedsiębiorców, którzy chcą reklamować firmę na Facebooku, ale nie do końca znają ekosystem Facebook Ads i w związku z tym skuteczność ich reklamy na Facebooku jest niska. Zazwyczaj istnieją konkretne przyczyny, dla których reklama Facebook Ads nie działa i nie konwertuje. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny małej skuteczności reklamy na Facebooku, a także sposoby ich rozwiązania.


Zbyt niski budżet a skuteczność reklamy na Facebooku

Żeby móc generować przychody z Facebook Ads, musisz przeznaczyć odpowiednie wydatki na reklamę. Jeśli Twoja branża jest popularna i konkurencyjna, prawdopodobnie koszt reklamy będzie wyższy od tego w niszowych i mniej znanych branżach. Dlatego też zdarza się, że niska skuteczność reklamy na Facebooku wynika z e zbyt małego budżetu przeznaczonego na reklamę. Przy niewielkich lub niewystarczających środkach szanse na to, że docelowi odbiorcy zobaczą Twoje reklamy i klikną w nie, są niskie. Sprawdź, jak zrobić skuteczną reklamę na Facebooku.

Jak to naprawić?
Dobrym sposobem na poprawę skuteczność Facebook Ads jest przeznaczenie na kampanie większego budżetu. Wiele udanych kampanii na Facebooku opiewa na wydatki kilkuset złotych lub kilku tysięcy miesięcznie. Jeśli nie masz kilku tysięcy, możesz najpierw zacząć od nieco mniejszego budżetu, np. 1000 złotych miesięcznie, ale gdy reklama na Facebooku zacznie przynosić większe przychody, przeznacz część z nich na dalszy rozwój kampanii. Pamiętaj, że niski budżet w Facebook Ads może oznaczać marnotrawienie pieniędzy - Ty wydasz, a reklama i tak nie przyniesie konwersji i nowych klientów. Kluczem do sukcesu jest też cierpliwość - pozwól reklamom działać, stopniowo zwiększając budżet w określonym wcześniej zakresie. Jeśli nie chcesz marnować środków, od razu zainwestuj we współpracę z agencją, która prowadzi płatne kampanie na Facebooku. Sprawdź, ile kosztuje reklama na Facebooku.

Twoja reklama na Facebooku nie działa?


Niewłaściwa grupa odbiorców a brak konwersji z Facebook Ads

Kreator reklam na Facebooku prowadzi Cię krok po kroku przez proces reklamowy, a jednym z jego elementów jest wybór odbiorców, do których będziesz kierował swój przekaz. Częstym błędem jest kierowanie reklam do zbyt szerokiej grupy odbiorców, o których niewiele wiesz. Wpisujesz zbyt szeroki zakres zainteresowań, w efekcie reklama nie trafia do osób realnie zainteresowanych Twoim produktem lub usługą.

Jak to naprawić?
Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność reklamy na Facebooku i dotrzeć do docelowych odbiorców, najpierw zbuduj personę klienta - zastanów się, kim jest Twój klient, jakie są jego główne zainteresowania, sytuacja życiowa i zawodowa (poziom zarobków, stan cywilny itp.). Następnie skieruj reklamę do tych użytkowników, którzy zwiększają szansę na konwersję. Są to na przykład:

 • Twoi dotychczasowi klienci,
 • osoby, które przesłały swoje dane za pomocą formularza kontaktowego,
 • subskrybenci Twojego newslettera,
 • osoby, które wcześniej kliknęły w Twoje reklamy na Facebooku, obejrzały film reklamowy,
 • osoby, które odwiedziły Twoją witrynę, spędzały czas na określonej stronie.

Wszystkie te osoby prawdopodobnie znają Cię, wiedzą, czym się zajmujesz, i będą otwarte na skorzystanie z Twojej oferty.


Niedopasowana treść reklamy a skuteczność Facebook Ads

Zdarza się, że reklama na Facebooku nie działa mimo kierowania jej do właściwych użytkowników. Wówczas niska skuteczność i brak konwersji mogą wynikać z niedopasowania treści reklamy do etapu ścieżki zakupowej, na którym znajduje się użytkownik. Zdarza się tak, gdy proponujesz zakup użytkownikowi, który znajduje się na samym początku ścieżki zakupowej i dopiero dowiedział się, że potrzebuje produktu lub usługi. To tak, jakby zaproponować małżeństwo na pierwszej randce.

Jak to naprawić?
Przeprowadź segmentację odbiorców z zastosowaniem lejka sprzedażowego. Podziel użytkowników adekwatnie do różnych etapów podróży klienta i kieruj do nich treści reklamowe dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Dopasuj także cele reklamowe do poszczególnych grup użytkowników:

 • do użytkowników na początku ścieżki zakupowej kieruj reklamy zorientowane na budowanie świadomości i rozpoznawalności,
 • do użytkowników, którzy znają Twoją firmę, ale potrzebują więcej informacji, by podjąć decyzję o zakupie lub skorzystaniu z usługi, kieruj reklamy zorientowane na ruch, aktywność, obejrzenie filmu, zainstalowanie aplikacji,
 • do użytkowników na ostatnim etapie ścieżki zakupowej kieruj reklamy zorientowane na konwersje.

Chcesz zwiększyć skuteczność działań reklamowych?

Do użytkowników na górze lejka sprzedażowego musisz kierować reklamy, które reklamują Twoją markę, a nie konkretny produkt czy usługę. Zanim odbiorca zrobi u Ciebie zakupy, musi Cię najpierw poznać. Twoje treści powinny mieć cel edukacyjny lub rozrywkowy, by przyciągnąć uwagę. Użytkownicy na środku lejka nie są jeszcze przekonani do skorzystania z oferty. By ich zachęcić, promuj takie treści, jak case studies. Zadbaj o budowanie więzi i zaangażowania. Do użytkowników zorientowanych na zakup kieruj reklamy, które zaproponują im idealną ofertę. Zaoferuj rabat, darmowy okres próbny lub darmową dostawę. Aby przyspieszyć konwersję, zastosuj oferty ograniczone czasowo i informuj o niskich stanach magazynowych.

Etapy lejka sprzedażowego


Niewłaściwy typ reklamy a skuteczność Facebook Ads

Masz świetne i skuteczne treści video w swojej witrynie oraz na Facebooku. Decydujesz się na przyciągnięcie jeszcze większego ruchu za pomocą Facebook Ads, ale reklama ma charakter statyczny - jest jedynie grafiką z linkiem do strony. Jeśli wiesz, że dana grupa odbiorców aktywnie reaguje na określony typ reklamy, trzymaj się tego typu.

Jak to naprawić?
Korzystaj z typów reklam, które preferują Twoi odbiorcy.

Chcesz poznać zachowanie Twoich użytkowników?


Kierowanie reklam tylko na konwersje

Zajrzyj na swoje prywatne konto na Facebooku i przyjrzyj się reklamom, które widzisz. Prawdopodobnie większość z nich zakłada cel sprzedażowy, nawet wówczas gdy marka nie jest znana szerokiemu gronu odbiorców. Tworzenie reklam skupiających się wyłącznie na konwersji to jeden z błędów, który sprawia, że skuteczność reklamy na Facebooku jest niska. Szansa, że nowa, mało znana marka wygeneruje konwersje wśród użytkowników, którzy nie mają do niej jeszcze zaufania, jest niewielka.

Jak to naprawić?
Przede wszystkim twórz w Facebook Ads różne typy reklam skupione nie tylko na konwersjach, ale także na budowie świadomości i wizerunku marki. Promuj nawet treści poradnikowe oraz wartościowe case studies. To pozwoli Ci dotrzeć do docelowych odbiorców i zainteresować ich swoją ofertą, a następnie przekonać do inwestycji. Reklamę skupioną na konwersjach przeznacz dla odbiorców, którzy już w jakiś sposób weszli w interakcję z Twoją stroną - świetnie sprawdzi się na potrzeby retargetingu. Będzie to znacznie tańsze działanie, ponieważ grupa odbiorców jest mniejsza. Co więcej, zwiększa skuteczność reklamy na Facebooku. Zobacz także:


Brak dopasowania reklam do strony docelowej

Możesz mieć świetną reklamę, ale jeśli strona docelowa nie może zostać wyświetlona lub nie jest powiązana z reklamą, skuteczność Facebook Ads będzie niska. Treść landing page'a musi być zgodna z reklamą, dlatego zadbaj o podobne obrazy, wezwania do działania i informacje.

Jak to naprawić?
Zadbaj o dobry projekt i zawartość strony docelowej. Skuteczny landing page to taki, który:

 • zawiera jasne i zwięzłe nagłówki,
 • prezentuje dowody zaufania społecznego,
 • rozwiewa wszelkie potencjalne wątpliwości odbiorców i potencjalnych klientów,
 • ma krótki czas ładowania,
 • zawiera widoczne wezwanie do działania, dostępne na górze i na dole strony,
 • najważniejsze informacje prezentuje na samej górze, co sprawia, że są one dostępne bez konieczności przewijania,
 • nie zawiera linków do innych podstron (wewnątrz witryny, a tym bardziej poza nią).

Sprawdź, jak zoptymalizować stronę docelową pod kątem UX.

Przyciągnij więcej użytkowników na stronę


Niski wynik trafności a skuteczność reklamy na Facebooku

Facebook nagradza tych reklamodawców, którzy dbają o wysoki wynik trafności swojej reklamy, a więc dopasowują treść reklamy i strony docelowej do potrzeb i oczekiwań docelowej grupy odbiorców. Efekt jest taki, że ci reklamodawcy za reklamę płacą mniej, a treści promocyjne wyświetlane są szerszemu gronu odbiorców.

Jak to naprawić?
Niezawodnym sposobem na poprawę wyniku trafności oraz poprawę skuteczności reklamy Facebook Ads to dokładniejsze kierowanie reklamy na odbiorców. Unikaj kierowania po zainteresowaniach - skup się na reklamach, które faktycznie wygenerują kliknięcie bądź konwersję. Zadbaj o treść reklamy, adekwatny obraz oraz przycisk wezwania do działania, a także trafną treść strony docelowej. Zobacz, jak zadbać o CTA, by zwiększyć konwersje.


Brak emocji i historii a niska skuteczność reklam na Facebooku

Nie ma znaczenia, ile potencjalnych ofert dostarczysz docelowym odbiorcom. Jeśli nie zbudujesz historii wokół oferty i nie wywołasz pozytywnych emocji, Twoja reklama na Facebooku może mieć niską skuteczność i nie konwertować. Reklamy powinny działać na wyobraźnię i zachęcać do kliknięcia, ekscytującymi informacjami bądź taką samą ofertą. Monotonna i nudna reklama sprawi, że użytkownik nawet na nią nie spojrzy, a tym bardziej nie kliknie w nią i nie dokona konwersji.

Jak to naprawić?
Jak stworzyć reklamę na Facebooku, która będzie skuteczna, chwytliwa i zachęcająca? Kieruj się poniższymi krokami:

 • Przygotuj treść, która zachęca do kliknięcia w link i wzbudza zaciekawienie.
 • Wykorzystaj storytelling.
 • Zainspiruj się opisami filmów na YouTube i w podobnym sposób promuj swoją ofertę na Facebooku. Nawiąż do oferty, ale pozostaw element niepewności.
 • Umieszczaj w reklamach tytuły, obrazy i filmy, które dostarczają rozrywki i motywują ludzi do dokładniejszego przyjrzenia się Twoim produktom.


Niedopracowane CTA a niska skuteczność Facebook Ads

Może zdarzyć się tak, że treść reklamy byłaby zachęcająca, ale słabe i niedopracowane CTA (wezwanie do działania, call to action) sprawia, że użytkownicy są zdezorientowani i nie wiedzą, co mają zrobić ani co czeka ich na stronie docelowej. Dobre CTA to takie, które:

 • nie mówi wprost, że jedynym celem strony docelowej jest wygenerowanie konwersji - poproś użytkownika, by sprawdził ofertę,
 • subtelnie zachęca użytkowników do działania, nie jest nachalne i niegrzeczne.


Jak zwiększyć skuteczność reklamy na Facebooku? Podsumowanie

W reklamie Facebook Ads łatwo wpaść w pułapkę ciągłego docierania do nowych klientów i rozszerzania kampanii zamiast skupiania się na pozyskanych już leadach i aktywnych odbiorcach. Jeśli nie jesteś zadowolony z efektywności swojej reklamy na Facebooku, przeanalizuj ją pod kątem powyższych czynników, które mogą negatywnie wpływać na zasięgi, kliknięcia i konwersje.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Reklama na Facebooku nie działa? Sprawdź dlaczego!

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 112 głosów

UDOSTĘPNIJ