Co to jest rozszerzenie lokalizacji?

Rozszerzenie lokalizacji

Rozszerzenie lokalizacji jest jednym z najważniejszych elementów kampanii reklamowej w kontekście marketingu lokalnego. Ta funkcja, dostępna na różnych platformach reklamowych, jest nieoceniona dla przedsiębiorców pragnących zwiększyć widoczność swojej działalności w konkretnej lokalizacji geograficznej.


Definicja rozszerzenia lokalizacji

Rozszerzenie lokalizacji to funkcja reklamowa, która pozwala reklamodawcom na dodanie dodatkowych informacji o lokalizacji fizycznej ich przedsiębiorstwa do reklam wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Informacje te mogą zawierać adres, numer telefonu oraz godziny otwarcia i są zazwyczaj wyświetlane w formie mapy lub w tekstowej formie pod główną reklamą.


Korzyści rozszerzenia lokalizacji

Rozszerzenie lokalizacji w marketingu to strategia, która ma wiele korzyści i zastosowań. Oto kilka powodów, dla których warto wykorzystywać geolokalizację w swoich działaniach marketingowych:

 • Personalizacja treści: Geolokalizacja pozwala dostarczać spersonalizowane treści i reklamy użytkownikom, uwzględniając ich aktualne położenie. To zwiększa szansę na przyciągnięcie uwagi i zaangażowanie odbiorcy.
 • Wzrost konwersji: Dostarczanie użytkownikom informacji o produktach lub usługach dostępnych w ich najbliższym otoczeniu może zwiększyć szanse na zakup. Klienci są bardziej skłonni dokonać transakcji, jeśli widzą, że oferta jest dostępna w okolicy.
 • Lepsze targetowanie: Geolokalizacja umożliwia dokładniejsze targetowanie reklam. Firmy mogą kierować swoje kampanie do osób znajdujących się w określonym obszarze geograficznym, co pozwala efektywniej wykorzystywać budżet reklamowy.
 • Promocje i oferty lokalne: Dzięki tej strategii firmy mogą promować promocje, wydarzenia i oferty specjalne dostępne tylko w określonych lokalizacjach. To zachęca klientów do odwiedzenia sklepów stacjonarnych lub innych punktów usługowych.
 • Wzrost ruchu w sklepach stacjonarnych: Dla przedsiębiorstw działających stacjonarnie, takich jak restauracje czy sklepy, geolokalizacja może przyciągnąć klientów w pobliżu, informując ich o dostępnych usługach i produktach.
 • Analiza danych: Działania oparte na geolokalizacji pozwalają firmom zbierać cenne dane na temat zachowań użytkowników w różnych lokalizacjach. To pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klientów i dostosowanie strategii marketingowej.


Jak dodać rozszerzenie lokalizacji?

Dodanie rozszerzenia lokalizacji różni się w zależności od platformy reklamowej. W kontekście Google Ads, proces jest następujący:

 1. Wejście w ustawienia kampanii: Z poziomu panelu Google Ads, przechodzimy do ustawień konkretnej kampanii.
 2. Wybór rozszerzenia: W sekcji "Rozszerzenia" wybieramy "Rozszerzenie lokalizacji" i klikamy "Dodaj".
 3. Wprowadzenie danych: Wypełniamy wymagane pola, takie jak adres, numer telefonu i godziny otwarcia.
 4. Zatwierdzenie: Po wprowadzeniu danych, klikamy "Zatwierdź".


Optymalizacja rozszerzeń lokalizacji

Optymalizacja obejmuje kilka kluczowych aspektów:

 • Aktualność danych: Regularne aktualizowanie informacji jest niezbędne.
 • Dopasowanie do kampanii: Rozszerzenie powinno być spójne z ogólną tematyką kampanii.
 • A/B Testing: Testowanie różnych form rozszerzeń może pomóc w znalezieniu najbardziej efektywnego rozwiązania.


Wykorzystanie rozszerzenia lokalizacji w branżach

Strategia ta ma ogromny potencjał w zwiększeniu efektywności działań marketingowych, zwłaszcza dla tych firm, których oferta jest związana z lokalizacją.

 • Restauracje i jedzenie na wynos: Restauracje, zwłaszcza te oferujące jedzenie na wynos, często wykorzystują geolokalizację w swoich kampaniach. Kiedy użytkownik znajduje się w okolicy danego lokalu, może otrzymać reklamy promujące specjalne oferty lub menu dostępne tylko w danej restauracji. To zachęca do zamówienia posiłku.
 • Sklepy detaliczne: Sklepy stacjonarne mogą korzystać z geolokalizacji, aby przyciągać klientów do odwiedzenia swoich placówek. Przykładem może być wysłanie powiadomienia o promocji lub wyprzedaży w sklepie, gdy użytkownik znajduje się w pobliżu.
 • Transport i mobilność: Usługi transportowe, takie jak aplikacje do zamawiania taksówek czy rowerów miejskich, wykorzystują geolokalizację do informowania użytkowników o dostępności pojazdów w określonym obszarze. To ułatwia korzystanie z tych usług.
 • Imprezy i wydarzenia: Organizatorzy imprez, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych mogą promować swoje wydarzenia poprzez geolokalizację. Użytkownicy w okolicy otrzymują informacje o biletach i datach wydarzeń, co może zwiększyć liczbę uczestników.
 • Aplikacje mobilne i gry: Gry mobilne często korzystają z geolokalizacji, aby tworzyć rozszerzoną rzeczywistość, w której gracze mogą interweniować w rzeczywistym świecie. Przykładem jest popularna gra "Pokémon GO".
 • Kampanie polityczne: W trakcie kampanii politycznych kandydaci wykorzystują geolokalizację, aby dostarczać spersonalizowane wiadomości i przekazywać informacje na temat swoich działań wyborczych użytkownikom w danym regionie.


Wyzwania i ograniczenia

Mimo licznych zalet, geolokalizacja w reklamie wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i ograniczeniami:

 • Prywatność użytkowników: Jednym z głównych wyzwań jest dbałość o prywatność użytkowników. Niektórzy mogą czuć się niekomfortowo lub niechętnie, gdy reklamy są ukierunkowane na ich dokładną lokalizację. Dlatego niezbędne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
 • Precyzja lokalizacji: Dokładność określenia lokalizacji może być czasem problematyczna. W miastach z dużą liczbą wysokich budynków sygnał GPS może być zaburzony, co może prowadzić do błędów w geolokalizacji.
 • Uciążliwość reklam: Nadmierny wysyp reklam ukierunkowanych na lokalizację użytkownika może prowadzić do uczucia uciążliwości i przeszkadzać w korzystaniu z aplikacji czy przeglądaniu stron internetowych.
 • Zmienne zachowanie użytkowników: Lokalizacja użytkownika nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem jego zainteresowań czy potrzeb. Osoba znajdująca się w okolicy sklepu niekoniecznie jest zainteresowana zakupem.
 • Ryzyko niewłaściwej segmentacji: Błędne określenie obszaru geograficznego do targetowania może prowadzić do niewłaściwej segmentacji i marnowania budżetu reklamowego na nieskuteczne kampanie.
 • Konieczność dostosowania treści: Reklamy ukierunkowane na lokalizację wymagają dostosowania treści do konkretnego regionu lub miasta. To może być czasochłonne i kosztowne.


Narzędzia i platformy pomocne w zarządzaniu rozszerzeniami lokalizacji

 • Google My Business: Darmowe narzędzie od Google, pozwalające na zarządzanie informacjami o lokalizacji w Google Ads i na mapach Google.
 • Moz Local: Platforma, która umożliwia zarządzanie informacjami o lokalizacji w różnych kanałach.
 • Google Ads Editor: Umożliwia masowe zarządzanie rozszerzeniami w różnych kampaniach.
 • SEMrush: Narzędzie do zaawansowanej analizy i optymalizacji kampanii reklamowych.


Podsumowanie

Rozszerzenie lokalizacji jest niezwykle ważnym narzędziem w arsenale marketingowym każdego przedsiębiorcy. Umożliwia ono nie tylko zwiększenie widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania, ale również poprawę wskaźników konwersji i ogólnej efektywności kampanii. Wykorzystanie tego narzędzia w sposób świadomy i zorganizowany gwarantuje korzyści na różnych płaszczyznach działalności marketingowej.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest rozszerzenie lokalizacji?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ