Co to jest rozszerzenie połączeń?

rozszerzenie polaczen

Rozszerzenia połączeń są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi w reklamach Google Ads. Umożliwiają one bezpośrednią interakcję z potencjalnym klientem poprzez dodanie funkcji połączenia telefonicznego do reklamy.


Definicja rozszerzenia połączeń

Rozszerzenie połączeń to funkcja w Google Ads, która pozwala na dodanie numeru telefonu lub ikony połączenia do reklam wyświetlanych w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu użytkownicy mogą nie tylko kliknąć w reklamę, ale również bezpośrednio zadzwonić do reklamodawcy. Jest to szczególnie przydatne dla firm, dla których kontakt telefoniczny z klientem jest ważnym elementem procesu sprzedaży.


Jak działa rozszerzenie połączeń?

Rozszerzenie połączeń aktywuje się, gdy reklama jest wystarczająco wysoka w wynikach wyszukiwania, by je wyświetlić. Po kliknięciu w ikonę telefonu użytkownik jest przekierowany do funkcji wybierania numeru na swoim urządzeniu. Działa to na różnych typach urządzeń, ale jest najefektywniejsze na smartfonach, gdzie proces jest niemal natychmiastowy. W praktyce, zakład fryzjerski mogący od razu zarezerwować termin po otrzymaniu telefonu, znacząco skróci czas potrzebny do realizacji usługi.


Korzyści rozszerzenia połączeń


Bezpośredni kontakt z klientem

Umożliwia szybką i bezpośrednią komunikację z potencjalnym klientem. Pozwala to na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości klienta od ręki, co może zwiększyć prawdopodobieństwo dokonania zakupu.


Zwiększenie liczby konwersji

Skrócenie ścieżki zakupowej, czyli czasu od momentu zetknięcia się z reklamą do dokonania zakupu, przekłada się na wyższe wskaźniki konwersji. Dla przykładu, jeśli restauracja oferuje możliwość rezerwacji stolika przez telefon, możliwość bezpośredniego połączenia może znacząco zwiększyć liczbę rezerwacji.


Zwiększenie CTR (Click-Through Rate)

Dodanie funkcji połączenia często zwiększa wskaźnik klikalności reklamy. Użytkownicy widząc możliwość bezpośredniego kontaktu, są bardziej skłonni do interakcji z reklamą.


Wzrost efektywności kampanii

Dzięki rozszerzeniom połączeń można zwiększyć efektywność całej kampanii. Klienci, którzy wybierają opcję połączenia, są często bardziej zaawansowani w procesie zakupowym, co zwiększa ROI (zwrot z inwestycji) z kampanii reklamowej.


Jak dodać rozszerzenie połączeń w Google Ads?

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads.
 2. W Panelu Sterowania Google Ads, kliknij na zakładkę "Rozszerzenia reklam".
 3. Kliknij na opcję "Rozszerzenie połączeń".
 4. Wprowadź numer telefonu, pod którym chcesz, aby klienci się z Tobą kontaktowali.
 5. Opcje dodatkowe - Możesz również ustawić dodatkowe opcje, takie jak godziny działania, czy format wyświetlania numeru.
 6. Po wprowadzeniu wszystkich informacji, kliknij "Zatwierdź". Rozszerzenie jest teraz gotowe do użycia.


Optymalizacja rozszerzeń połączeń

 • Dobór właściwych słów kluczowych: Aby rozszerzenie było efektywne, musi być wyświetlane dla właściwych zapytań.
 • Ustalanie godzin aktywności: Można ustawić, że rozszerzenie będzie aktywne tylko w godzinach, w których firma jest w stanie przyjąć połączenia.


Metryki do śledzenia dla rozszerzeń połączeń

 • Ilość wykonanych połączeń: Bezpośredni wskaźnik efektywności rozszerzenia.
 • Czas trwania połączeń: Dłuższe połączenia często świadczą o wyższym zainteresowaniu ofertą.


Najczęstsze błędy w rozszerzaniu połączenia


Błędny numer telefonu

Upewnij się, że wprowadzony numer jest prawidłowy. Błędne numery mogą nie tylko obniżyć efektywność, ale także zniechęcić klientów. Na przykład, jeżeli numer prowadzi do innego przedsiębiorstwa, możesz nieświadomie przekierować klienta do konkurencji.


Brak możliwości odbioru połączeń

Upewnij się, że jesteś w stanie odbierać połączenia w trakcie trwania kampanii. Nieodzywianie się do klientów może ich zniechęcić.


Nieprawidłowe godziny działania

Jeżeli podałeś godziny działania, upewnij się, że są one zgodne z rzeczywistością. Nie jest rzadkością, że klienci próbują dodzwonić się poza tymi godzinami i spotykają z zamkniętą linią.


Nieoptymalne słowa kluczowe

Rozszerzenie połączeń, które wyświetla się na nieodpowiednich słowach kluczowych, jest nieskuteczne. Na przykład, jeżeli prowadzisz warsztat samochodowy i Twoje rozszerzenie połączeń wyświetla się dla zapytania "wypożyczalnia aut", to prawdopodobieństwo, że ktoś do Ciebie zadzwoni jest niskie.


Narzędzia i platformy pomocne w zarządzaniu rozszerzeniami połączeń

 • SEMrush: Jest narzędziem do kompleksowej analizy i zarządzania kampaniami SEO i PPC, w tym rozszerzeniami połączeń.
 • Ahrefs: Jest również wszechstronnym narzędziem do analizy i optymalizacji kampanii, chociaż jest bardziej skupione na SEO.
 • Google Analytics: Może być używane do śledzenia efektywności rozszerzeń połączeń, dzięki funkcjom śledzenia zdarzeń i konwersji.
 • Google Ads Editor: To dedykowane narzędzie od Google umożliwia zaawansowane zarządzanie kampaniami reklamowymi, w tym rozszerzeniami połączeń.


Podsumowanie

Rozszerzenie połączeń to potężne narzędzie w arsenale możliwości Google Ads, pozwalające na bezpośrednią interakcję z klientem. Znając jego działanie i potencjał, można znacząco zwiększyć efektywność swoich kampanii reklamowych. Dobrze zarządzane i optymalizowane, może przynieść znaczące korzyści w zakresie zwiększenia liczby konwersji, poprawy wskaźników efektywności i ostatecznie, zwiększenia zysków.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest rozszerzenie połączeń?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ