Co to jest rozszerzenie reklam Google Ads?

Rozszerzenie reklam Google Ads

Rozszerzenie reklam Google Ads to jedno z najbardziej dynamicznych narzędzi w arsenale marketera cyfrowego. Jego głównym celem jest zwiększenie efektywności kampanii reklamowej poprzez dodanie dodatkowych elementów do wyświetlanej reklamy. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tego narzędzia, począwszy od jego definicji, przez różnorodność rodzajów rozszerzeń, aż po praktyczne wskazówki dotyczące ich użycia i optymalizacji.


Definicja rozszerzenia reklam Google Ads

Rozszerzenie reklam w Google Ads to dodatkowe informacje, które można dodać do standardowej reklamy tekstowej. Rozszerzenia mogą zawierać dodatkowe teksty, linki, numery telefonu czy informacje o lokalizacji. Służą one głównie zwiększeniu skuteczności reklamy poprzez dostarczenie dodatkowej wartości użytkownikowi i zachęceniu go do kliknięcia.


Rodzaje rozszerzeń w Google Ads

Google Ads oferuje różnorodne rodzaje rozszerzeń, dzięki którym reklamy mogą być bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla użytkowników. Oto kilka najważniejszych typów.


Rozszerzenia związane z informacjami o lokalizacji

Te rozszerzenia umożliwiają dodanie do reklamy adresu fizycznego firmy, co jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorstw z nieruchomą siedzibą. Użytkownicy mogą dzięki temu łatwo znaleźć najbliższą lokalizację firmy, co zwiększa szanse na rzeczywisty ruch w miejscu sprzedaży.


Rozszerzenia połączeń

Dodanie numeru telefonu do reklamy to główna funkcja rozszerzeń połączeń. Umożliwiają one użytkownikowi bezpośrednie nawiązanie kontaktu z firmą, co jest istotne w przypadku branż, gdzie szybki kontakt może być kluczowy dla konwersji.


Rozszerzenia strukturyzowanych wypisów

Za pomocą tych rozszerzeń można przedstawić szczegółowy opis oferty firmy, w postaci listy usług lub cech produktu. Dzięki temu potencjalni klienci zyskują lepsze wyobrażenie o tym, co dana firma ma do zaoferowania.


Rozszerzenia cenowe

Dzięki tym rozszerzeniom możliwe jest przedstawienie cen dla różnych produktów czy usług oferowanych przez firmę. Umożliwiają one klientom szybkie zorientowanie się w cenach i mogą zachęcić do dokonania zakupu.


Rozszerzenia aplikacji

Jeżeli firma posiada własną aplikację mobilną, można za pomocą rozszerzeń dodać do reklamy link do sklepu z aplikacjami. Jest to szczególnie korzystne dla firm, które pragną zwiększyć liczbę pobrań swojej aplikacji.


Inne

Oprócz wymienionych, istnieją także inne typy rozszerzeń, takie jak rozszerzenia opinii, rozszerzenia promocji czy rozszerzenia witryny, które dodają dodatkowe linki do różnych sekcji strony internetowej. Każdy z tych typów ma swoje unikalne cechy i wartości, i można je stosować w zależności od indywidualnych potrzeb kampanii.


Dlaczego rozszerzenia są ważne?

Rozszerzenia mają kluczowe znaczenie dla skuteczności kampanii reklamowej w Google Ads z kilku powodów:

 • Zwiększenie widoczności reklam: Rozszerzenia sprawiają, że reklama jest bardziej rozbudowana i w efekcie bardziej widoczna.
 • Wyższy CTR (Click-Through Rate): Dodatkowe informacje w rozszerzeniach zwiększają prawdopodobieństwo kliknięcia przez użytkownika.
 • Lepsza jakość ruchu: Dodatkowe informacje w rozszerzeniach mogą pomóc użytkownikowi w podjęciu decyzji, co zwiększa prawdopodobieństwo konwersji.


Jak dodać rozszerzenia w Google Ads?

Proces dodania rozszerzeń w Google Ads jest dość prosty i sprowadza się do kilku kroków:

 • Zalogowanie się do panelu Google Ads: Po zalogowaniu się do swojego konta, przejdź do zakładki "Reklamy i rozszerzenia".
 • Wybór rodzaju rozszerzenia: Wybierz z listy rodzaj rozszerzenia, który chcesz dodać.
 • Konfiguracja: Wypełnij wszystkie wymagane pola i dodaj dodatkowe informacje zgodne z wybranym rodzajem rozszerzenia.
 • Zapis i aktywacja: Po zapisaniu, rozszerzenie zostanie przesłane do zatwierdzenia przez Google i, jeśli zostanie zatwierdzone, będzie aktywne.


Optymalizacja rozszerzeń

Aby w pełni wykorzystać potencjał rozszerzeń, warto je optymalizować. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Testy A/B: Wersje reklam z różnymi rozszerzeniami mogą być testowane jednocześnie, aby zobaczyć, które z nich dają lepsze wyniki.
 • Analiza wyników: Stale monitoruj wyniki i wprowadzaj niezbędne zmiany.


Metryki do śledzenia

Kluczowe metryki, które warto śledzić to:

 • CTR (Click-Through Rate): pokazuje, jak często użytkownicy klikają na reklamę po jej wyświetleniu.
 • CPC (Cost-Per-Click): średni koszt jednego kliknięcia w reklamę.
 • Konwersje: liczba użytkowników, którzy wykonali określoną akcję po kliknięciu w reklamę, np. zakup czy wypełnienie formularza.


Najczęstsze błędy i jak ich unikać

 • Nadmiar informacji: Zbyt wiele informacji w rozszerzeniach może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Ważne jest, aby informacje były zwięzłe i rzeczowe.
 • Brak monitorowania i optymalizacji: Stale monitoruj wyniki i wprowadzaj zmiany w rozszerzeniach, aby były one jak najbardziej efektywne.


Podsumowanie

Rozszerzenia w Google Ads są potężnym narzędziem, które, jeśli używane prawidłowo, może znacznie zwiększyć efektywność kampanii reklamowej. Wybór odpowiedniego rodzaju rozszerzenia, optymalizacja i monitorowanie wyników są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest rozszerzenie reklam Google Ads?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ