Podsumowanie roku 2016 w branży SEO

blog widoczni seo9

Które trendy w SEO się sprawdziły?

1. Najbardziej oczekiwana zmiana – aktualizacja pingwina

Największa i jednocześnie najczęściej prognozowaną zmianą w SEO na roku 2016 była aktualizacja algorytmu Pingwin. Zaskoczeniem było, iż działa on w czasie rzeczywistym oraz fakt, że ignoruje złe linki . Jego konsekwencje odczują przede wszystkim strony posiadające kiepskie profile linków przychodzących pozyskiwane w sposób uznawany przez Google za „nieuczciwy”. Jednak dopiero rok 2017 pokaże, jak realnie Pingwin zmienił wyniki wyszukiwania.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

 

2. Stały wzrost znaczenia mobile

Od kilku lat, stałym trendem jest wzrost znaczenia urządzeń mobilnych. Jednak śmiało można stwierdzić, że to rok 2016 upłynął pod hasłem „mobile friendly”. Po raz pierwszy w historii mobilny ruch internetowy był większy niż ruch z urządzeń stacjonarnych. Było to odczuwalne również dla branży e-commerce, która zanotowała wzrost ilości transakcji z urządzeń mobilnych. Jesienią 2016 rozpoczeło się również testowanie algorytmu "mobile first indexing". Zmiany zmierzającej do faworyzowania w wynikach wyszukiwania stron posiadających wersje mobilne.

 

3. Wartościowy content stale w czołówce

Kolejnym trendem, który od kilku lat znajduje się w czołówce był atrakcyjny content. Rozbudowana, wartościowa merytorycznie i odpowiadając potrzebom użytkowników treść również w 2016 roku królowała w branży SEO. Doceniona przez Google i pozycjonerów dała szansę nie tylko na wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania, ale także na pozyskanie wartościowych linków. Cenny content dodatkowo szybciej zostawał udostępniany poprzez social media. A co z tym związane – sprzyjał powiększeniu grona odbiorców.

 

Czym google zaskoczył pozycjonerów w 2016 roku?

1. Zmiany w płatnych wynikach wyszukiwania

Zmianą, którą eksperci najczęściej oceniają jako najistotniejszą w roku 2016, poza Pingwinem, jest usunięcie płatnych wyników po prawej stronie wyników wyszukiwania. Pojawił się za to czwarty panel reklamowy u góry, co jednocześnie spowodowało przesunięcie w dół bezpłatnych wyników wyszukiwania. Było to związane z ujednoliceniem wyników wyszukiwania dla urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Ta zmiana mocno wpłynęła zarówno AdWords jak i na pozycjonowanie.

 

2. Pojawianie się „direct answers”

Nowa funkcjonalność, nazwana niekiedy „miejscem zero” w wynikach wyszukiwania, pojawiła się wiosną 2016 roku. Funkcjonalność ta, co prawda pojawiała się już wcześniej w okrojonej wersji np. przy przeliczaniu jednostek miar czy walut, jednak nie spodziewano się jej w obecnej formie. "Direct answers" pozwala uzyskać odpowiedzi na zapytania w formie konkretnych definicji, dostępne bez konieczności wchodzenia na strony. Stawia to nowe ciekawe możliwości rozbudowy treści na stronach.

 

3. Ograniczenia w keywoord planner


W połowie roku, można było zauważyć znaczące zmiany w narzędziu KeyWord Planner. Zmienił się sposób prezentowania informacji na temat miesięcznej ilości wyszukań danego słowa kluczowego. Zamiast przybliżonej liczy, pojawiały się bardzo szerokie przedziały liczbowe. Wprowadziło to trudności nie tylko w prowadzeniu kampanii, ale także utrudniło prace pozycjonerom, którzy korzystają z KeyWord Planner m.in. tworząc „meta tagi” dla swoich stron. Zmiana ta została z czasem wycofana.

 

4. Zakaz reklamowania pożyczek krótkoterminowych


Dość niespodziewaną zmianą w 2016 roku była decyzja Google o zakazie reklamowania w ramach AdWords kredytów chwilówek. Mogłoby się wydawać, że ten temat nie ma wiele wspólnego z pozycjonowaniem. Jednak warto się przyjrzeć, czy Google nie pójdzie o krok dalej i nie zacznie ingerować w etyczny wymiar prezentowanych na stronach treści.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Podsumowanie roku 2016 w branży SEO

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 80 głosów

UDOSTĘPNIJ