Jakie prognozy SEO sprawdziły się w 2019 roku? Zobacz podsumowanie

Co roku pytamy praktyków pozycjonowania i osoby związane z marketingiem internetowym o ich przewidywania na kolejny rok. Co się wydarzy w świecie SEO, czego się trzeba bać, na co czekają. Jesteśmy ciekawi, na ile te przewidywania się sprawdziły w 2019 roku.

Kto trafnie ocenił bieg wydarzeń w SEO?

Zaproszeni do przewidywań goście w większości skupiali się na zmianach, których sami oczekują. Nie możemy więc jednoznacznie ocenić, że ktoś miał rację lub się mylił, ale zupełnie na luzie sprawdzamy, kto trafił. To zaczynamy:

Prognozy SEO 2019 - infografika

Najczęściej pojawiające się przewidywania SEO

Pośród pozycjonerskich życzeń i przewidywań na 2019 rok najczęściej pojawiały się przemyślenia na temat wdrożenia działań UX, czyli pracy nie tylko nad optymalizacją pod wyszukiwarki, ale także nad zwiększeniem funkcjonalności serwisów. Zdaniem praktyków rośnie świadomość klientów w zakresie UX.

Innym często wymienianym trendem był wpływ wyszukiwania głosowego na strategię słów kluczowych. Kilka osób podkreśliło znaczenie optymalizacji technicznej oraz pracy z kodem JavaScript.

W wypowiedziach praktyków nie zabrakło też obaw o kształt wyników wyszukiwania i kierunek, w którym zmierza Google. Jako rozwiązanie wskazywali m.in. zwiększenie inwestycji w treść i na inne kanały pozyskania użytkowników oraz dążenie do wyświetlania się w featured snippetach.

 

Pozostałe przewidywania dotyczyły:

  • dalszego rozwoju nowej wersji Google Search Console
  • znaczenia danych w budowaniu strategii SEO
  • większego nacisku na analitykę
  • wyzwań związanych z dominacją wyników wyszukiwania przez portale ogłoszeniowe, aukcyjne i pośredniczące w rezerwacji hoteli
  • aktualizacji algorytmu Google, które mają pojawiać się często, ale dotyczyć wąskich obszarów SEO

 

Kto trafnie przewidział trendy SEO na 2019 rok?

Pośród wszystkich przewidywań i przemyśleń na temat zmian w SEO w 2019 szczególną uwagę zwraca wypowiedź Łukasza Rogali, który obawiał się, że Google wbrew swoim zapewnieniom ma problemy z rozróżnianiem złych i dobrych linków. To ciekawe spostrzeżenie w kontekście wprowadzonych przez Google nowych atrybutów <rel> w 2019 roku. Wygląda na to, że faktycznie Google ma problem z oceną linków.

 

Wyświetlanie danych strukturalnych w 2019

Z kolei Jarosław Dudek słusznie podkreślił, że ważnym elementem strategii SEO będzie wykorzystywanie danych strukturalnych i dążenie do wyświetlania się w sekcjach Q&A, HowTo oraz FAQPage w wynikach wyszukiwania Google. Faktycznie w 2019 roku wiele osób pisało lub mówiło o danych strukturalnych w kontekście SEO.

Dariusz Jurek wspomniał, że byłoby dobrym kierunkiem zmian, gdyby Google częściej wyświetlało dane strukturalne ze stron.

 

Wyszukiwania głosowe w roku 2019

Chociaż wielu praktyków pisało o Voice Search, Rafał Suski z CS Group słusznie przewidział, że raczej w tym obszarze nie będzie rewolucji i faktycznie, przynajmniej w Polsce trudno mówić o dużym znaczeniu wyszukiwania głosowej w SEO.

 

Podsumowanie

Gratulujemy trafnych przewidywań i z niecierpliwością czekamy na to, co pokaże 2020 rok. Trzymamy kciuki, aby wszystkie optymistyczne przewidywania zawsze się sprawdzały, a te pesymistyczne nigdy nie ujrzały światła dziennego. Wszystkim pozycjonerom życzymy w 2020 roku samych sukcesów i wysokich pozycji :)

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
PRASOWKA WRZESIEN 2020
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas wrzesień? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma światowa ...
Zobacz więcej
prasowka widoczni sierpien 2020
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas sierpień? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma światowa ...
Zobacz więcej
PRASOWKA LIPIEC 2020
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas lipiec? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma światowa pa...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Jakie prognozy SEO sprawdziły się w 2019 roku? Zobacz podsumowanie
Średnia ocen użytkowników 5.00 na podstawie 123 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO