Poznańscy studenci najlepsi na świecie w Google Ads!

2018 GOMAC Global Winner

Zwycięstwo w tegorocznym konkursie Global Online Marketing Academic Challenge to wielkie branżowe wydarzenie, nie tylko dla Poznania, ale całej Polski. Grupa czterech studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pod opieką dr Wojciecha Czarta, okazała się najlepsza na świecie w stworzeniu i optymalizacji kampanii Google Ads. Zapraszamy do wywiadów z opiekunem, kapitanem i członkiem zwycięskiej drużyny. 

Wywiad z dr Wojciechem Czartem - opiekunem grupy

 

Wojciech Czart 

Wykładowca na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), twórca jednego z pierwszych na świecie, akademickiego kursu marketingu internetowego.  Członek The GOMC Global Academic Panel, prestiżowego grona autorytetów akademickich zrzeszającego specjalistów z zakresu marketingu internetowego.

 

Serdecznie gratuluję zwycięstwa Pańskiej drużyny w tak prestiżowym konkursie. Czym w skrócie jest GOMAC?

Wojciech Czart: Studenci biorący udział w tym konkursie przygotowują i przeprowadzają trzytygodniową kampanię marketingową online dla rzeczywistej firmy, konkurując na rzeczywistym rynku, ponosząc rzeczywiste koszty bez górnego limitu budżetu narzuconego przez regulamin konkursu. Dzięki czemu, jeszcze w murach uczelni studenci mają możliwość zdobycia realnego doświadczenia. Do przeprowadzenia zintegrowanej cyfrowej kampanii GOMAC studenci mogą wykorzystać dowolne narzędzia, aplikacje, platformy, kanały, urządzenia cyfrowe. W ramach pierwszej edycji GOMAC 2018 Globali zwycięzcy przygotowali m.in. raporty: Pre-Campaign, Post-Campaign oraz raport “live” Google Data Studio (PDF backup).

W tym roku w konkursie GOMAC mogli wziąć udział tylko studenci pod opieką profesorów zrzeszonych w społeczności Global Online Marketing Academics (GOMA), która patronuje GOMAC. Członkami GOMA jest ponad stu profesorów marketingu internetowego i technologii online z całego świata. M.in. są to członkowie Google OMC Global Academic Panel (GOMAC Organizing Committee) oraz profesorowie z GOMC Academics. W 2018 GOMAC wzięli udział studenci z najlepszych uniwersytetów, z których zespoły w poprzednich latach zajmowały pierwsze pozycje w świecie i regionie, w finałowym Top 5, czy półfinałowym Top 15 GOMC.

 

Ale sukcesów Pańskiej drużyny było w przeszłości więcej, prawda?

Wojciech Czart: Oprócz zeszłorocznego zwycięstwa w Europie w GOMC 2017 i tegorocznego Globalnego Zwycięstwa w GOMAC 2018, 6 zespołów moich studentów znalazło się w finałowym Top 5 Europy GOMC, a 10 w półfinale (od 2011 r. Top 15 Europy).

 

Jakim kluczem dobiera Pan skład drużyn?

Wojciech Czart: Studenci wchodzący w skład każdego zespołu dobierani są według podobnego poziomy woli zaangażowania oraz specjalizacji wymaganych do przeprowadzenia skutecznej kampanii. Udział w konkursie nie jest obowiązkowy i mogą w nim wziąć udział tylko ci, którzy wykazali się odpowiednim profesjonalizmem w początkowej fazie zdobywania wiedzy. Często są to studenci, którzy nie mieli wcześniejszego doświadczenia w zakresie marketingu internetowego. Jednak muszą to być studenci biegli w zakresie wykorzystania technologii informatycznych/internetowych.

 

Zapewne od 2009 roku forma konkursu nieco ewoluowała. Jakie wymagania konkursowe są obecnie?

Wojciech Czart: W przypadku GOMC do 2016 można było wykorzystać jedynie reklamy tekstowe. Dopiero w 2017 można było wykorzystać cały potencjał Google Ads (AdWords). W GOMAC 2018 studenci mogli wykorzystać dowolną technologię cyfrową bez ograniczenia budżetu kampanii. Należy jednak pamiętać, że przygotowanie kampanii online opartej jedynie na reklamach tekstowych w Google Ads może już być nie lada przedsięwzięciem, i wymagać kilku miesięcy przygotowań, jeśli wykorzysta się pełnię możliwości Google Ads w tym zakresie.

 

Kampania prowadzona jest dla realnej firmy. Jak to wyszło, że akurat OgarniamPrad.pl? 

Studenci wybierają firmę spośród tych, które wyraziły chęć na współpracę. Ma tu znaczenie kolejność zgłoszeń. OgarniamPrad.pl zgłosiła się do nas w najlepszym do tego momencie. Po zapoznaniu się z potencjałem firmy podjęliśmy decyzję o współpracy w ramach GOMAC.

 

Co po zakończonej kampanii dzieje się dalej z witryną, na której pracowaliście? 

Studenci przygotowują analizę kampanii oraz rekomendacje, często również kontynuują współpracę z firmami, dla których przygotowywali kampanię konkursową, zakładają własne firmy lub podejmują pracę w najlepszych agencjach marketingowych.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Wywiad z Mateuszem Halickim - kapitanem drużyny

Jak długo trwają przygotowania do konkursu? Czy to odbywa się w formie jakiś dodatkowych zajęć?

W naszym przypadku ze względu na gruntowne zmiany na stronie klienta, które wprowadziliśmy przygotowania trwały ponad 4 miesiące. W zeszłym roku brałem udział w konkursie GOMC, gdzie w ramach dodatkowych zajęć u dr Wojciecha Czarta zespół przez 2 semestry byłem przygotowywany do konkursu. W tym roku zespół spotykał się już głównie online za po pośrednictwem platformy hangouts.

 

Ty reprezentujesz UEP, pozostali członkowie drużyny UAM. To świetnie, że reprezentanci dwóch różnych uczelni połączyli siły do wspólnego projektu. Jak przebiegała między Wami komunikacja?

Taka współpraca była możliwa dzięki kierunkowi Aplikacje Internetu Rzeczy, który jest prowadzony wspólnie przez obie uczelnie. Myślę że to jest kluczem, dlaczego udało się połączyć siły.

 

Jaka jest rola kapitana drużyny?

Kapitan przede wszystkim odpowiada za zespół, rozdziela zadania i koordynuje prace nad nimi. Kapitan odpowiada również za kontakt z klientem i za to aby członkowie zespołu wywiązywali się ze swoich zadań.

 

Kampania trwa trzy tygodnie - to wystarczy na stworzenie efektywnej reklamy?

3 tygodnie to bardzo krótki okres na prowadzenie kampanii dlatego przyznany budżet należy inwestować bardzo ostrożnie. Nasza kampania kosztowała 3700 zł - myślę że była to optymalna kwota, która pozwoliła nam na sprawdzenie różnych metod kierowania reklam. Warto podkreślić że okres 3 tygodni w przypadku branży sprzedaży energii to zdecydowanie zbyt krótki okres. Klienci na dokonanie konwersji potrzebują zdecydowanie więcej czasu dlatego pełny efekt naszej kampanii zobaczyliśmy długo po zakończeniu jej prowadzenia.

 

Jakie zmiany optymalizacyjne przeprowadzaliście na stronie ogarniamprad.pl przed rozpoczęciem kampanii?

Przebudowaliśmy stronę tak, że wszystkie elementy na stronie poza sekcją bloga i panelem rejestracyjnym zostały zmienione. Staraliśmy się aby witryna “działała szybko” i była zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Niestety na działania stricte powiązane z SEO zabrakło nam czasu.

 

Poświęciliście dużo pracy i czasu na całą kampanię. Było warto?

GOMAC 2018 to pilotażowa edycja konkursu i niestety nagród w tym roku nie przewidziano. Uważam że mimo to udział w konkursie to niesamowite doświadczenie dla całego zespołu, które z pewnością ma szansę zaowocować w naszych karierach zawodowych.

 

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy marketing internetowy to jest to, co chcesz robić w życiu?

Zdecydowanie tak, to bardzo dynamiczna branża która prędko mi się nie znudzi. Obecnie pracuje na stanowisku specjalisty Google Ads i planuje nadal poszerzać swoje kompetencje w szczególności w dobieraniu strategii pod kampanie w Social Media.

 

Mateusz Halicki

Absolwent Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Student kierunku II stopnia Aplikacje Internetu Rzeczy prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet Ekonomiczny i Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Wywiad z Dawidem Śliwińskim - członkiem drużyny

Skąd pomysł aby wystartować w konkursie? 

Do udziału w Konkursie GOMAC zostałem zaproszony przez doktora Wojciecha Czarta. Posiadam już doświadczenie, które wiązało się z prowadzeniem zeszłorocznego zespołu GOMC 2017 (TOP 5 Europa), więc z chęcią zainteresowałem się tegorocznym konkursem.

Dlaczego wybraliście firmę ogarniamprad.pl ? To prawda, że witryna nie mogla mieć wcześniej prowadzonych działań AdWords? 

Firma ta zgłosiła się do konkursu GOMAC i spełniała wymagania odnośnie wejścia do konkursu. Witryna nie mogła mieć prowadzonych działań Adwords. Prowadzenie działań Adwords zależy od świadomości marki odnośnie używania systemu reklamowego Google w celu promocji witryny,

 

Jaka jest procedura efektywności takiej kampanii?

Nasze działania dla firmy Ogarniamprad.pl trwały miesiąc, jednak efektywność kampanii musimy mierzyć w większym zakresie czasu, wynika to z dłuższego przeciętnego okresu konwersji dla Klienta.

 

Komu poleciłbyś reklamy Google Ads?

Trzeba tu brać pod uwagę specyfikę biznesu. Google Adwords jest świetnym narzędziem do zwiększenia zysków dla właścicieli sklepów, jednak kampania powinna mieć przemyślaną strategię oraz być nieustannie monitorowana i zoptymalizowana, tak, by zapobiec przepalaniu budżetu Klienta. Gdy te warunki są spełnione może to być dobra inwestycja dla właściciela sklepu. Głównym celem jest tutaj dodatni ROI (Return of Investments) - im wyższy tym lepiej. 

 

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy marketing internetowy to jest to, co chcesz robić w życiu?

Przyszłość wiążę zarówno z web developmentem oraz marketingiem internetowym. Obie dziedziny dostarczają wrażeń, co jest potrzebne, by mieć odpowiednią iskrę zainteresowania i stale rozwijać się w tych płaszczyznach. 

 

Dawid Śliwiński

Członek 4-osobowego zwycięskiego zespołu w konkursie Global Online Marketing Academic Challenge (GOMAC) 2018. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza na kierunku Technologie Informatyczne. Front-end developer w light4website

19815 l2
Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Poznańscy studenci najlepsi na świecie w Google Ads!

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ