Jak zacząć w SEO? - wywiad z Nathanem Gotchem

nathan gotch youtube

Nathan Gotch to kolejny ekspert, autorytet w branży SEO, który śledzimy o lat i bacznie obserwujemy jego bloga. Na propozycję wywiadu z naszej strony zareagował bardzo entuzjastycznie a odpowiedzi otrzymaliśmy już po kilku dniach!

Nathan Gotch to założyciel i prezes Gotch SEO Academy. Autor eksperckiego bloga Gotch SEO, odwiedzanego przez specjalistów marketingu internetowego z całego świata. W ramach Gotch SEO Asademy prowadzi zaawansowane szkolenia z SEO. Chętnie dzieli się również swoim doświadczeniem – zarówno sukcesami, jak i porażkami. Zapraszamy do wywiadu na temat tego, jak zacząć pracę w SEO? Jak efektywnie współpracować z agencjami? Jaka jest jego recepta na skuteczną kampanie SEO? Miłej lektury! [English version below]

 

gotch academy wywiad widoczni

 

Co się stało z LinkBuildingiem?

Widoczni: Zazwyczaj, gdy chciałam przeczytać coś istotnego i wartościowego na temat link buildingu, Twój blog był moim pierwszym wyborem. A teraz słyszę, że zamknąłeś swoje usługi związane z link buildingiem. Co się stało? Link building już nie jest konieczny?

Nathan Gotch: Dobre pytanie. Zakończyłem usługi link buildingu, bo uznałem, że to kłóci się z oferowanymi przeze mnie szkoleniami SEO w ramach Gotch Academy. W ramach szkolenia uczymy jak pozyskiwać linki na własną rękę. To nie było w porządku, że uczyłem jak pozyskujemy linki, a jednocześnie oferowałem pozyskiwanie linków. Linki są wciąż bardzo ważne dla pozycjonowania, ale jest też wiele innych istotnych czynników.

 

Praca w SEO - od czego zacząć?

Pozycjonowanie to szeroki i złożony temat. Nauka SEO może wydawać się jak wspinaczka na Everest. Jak zacząć pracę w SEO?

Moja recepta na naukę pozycjonowania to zacząć od podstaw i jak najszybciej przejść do praktyki. Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem. Polecam, żeby zacząć pracę od stron niszowych i spróbować je wypozycjonować. Dzięki temu będziesz mieć do czynienia z wieloma aspektami SEO i zbudujesz solidne podstawy.

Nasi czytelnicy pewnie są ciekawi, jak w takim razie Ty zaczynałeś w SEO.

Zaczynałem w 2012 tworząc niszową stronę o rzutach w baseballu.Zrobiłem to, bo bardzo chciałem stworzyć sobie środowisko do nauki SEO i oszalałem na tym punkcie. Zacząłem tworzyć kolejne niszowe strony, tylko po to, by móc doskonalić się w pozycjonowaniu.

 

gotch seo academy

 

 

 

Recepta na udaną kampanie SEO

Zauważyłam, że od paru lat kampanie SEO rozszerzane są na coraz więcej pokrewnych obszarów, jak content marketing czy UX. Jak do tego podejść?

Treści, UX i linki są filarami każdej udanej kampanii SEO. Co nie znaczy, że musisz zostać copywriterem, bo możesz zatrudnić do tego ludzi. Ale zdecydowanie warto znać zasady SEO copywritingu i wiedzieć, jak tworzyć efektywne treści z punktu widzenia SEO. 

Wielu klientów, którzy korzystają z pozycjonowania lub w ogóle marketingu internetowego, nie ma pojęcia jak to wszystko działa. Sądzisz, że klienci powinni się dokształcać w tym zakresie?

Zdecydowanie tak! Nie muszą nic realizować czy też stać się ekspertami, ale dobrym pomysłem jest przynajmniej ogólne pojęcie o tym, jak to funkcjonuje. Znajomość różnicy między płatnymi i bezpłanymi wynikami wyszukiwania na pewno się przyda ;)

Szukasz najlepszej oferty na pozycjonowanie stron? Zobacz naszą! Zleć nam pozycjonowanie stron

Czy warto zlecać pozycjonowanie agencjom?

Co poleciłbyś ludziom, którzy współpracują z agencjami. Jak mierzyć ich pracę?

Skupiłbym się na wynikach. To jest piękno pozycjonowania, że wszystko da się zmierzyć. Możesz ocenić czyjąś pracę na podstawie efektów, jakie wypracował. Takie to proste.

Kiedy warto nauczyć się pozycjonować i robić to samemu, a kiedy skorzystać z agencji?

Jeśli masz ograniczony budżet, warto robić SEO samodzielenie. Ale w miarę uzyskiwania przychodów, warto zacząć zlecać zadania na zewnątrz, żeby zająć się dalszym rozwojem biznesu.

 

Nathan Gotch na Youtube: The Only SEO Strategy You Need (2019)

Nathan Gotch

www.gotchseo.com

Założyciel i prezes Gotch SEO Academy. Autor eksperckiego bloga Gotch SEO, odwiedzanego przez specjalistów marketingu internetowego z całego świata. W ramach Gotch SEO Academy prowadzi zaawansowane szkolenia z SEO. Chętnie dzieli się również swoim doświadczeniem – zarówno sukcesami, jak i porażkami/

 

Nathan Gotch interview - original version

Widoczni: You were usually my first pick, when I wanted to read something relevant and valuable on link building. And now I hear you closed your link building service. Why is that? Is link building no longer necessary?

Nathan Gotch: That’s a great question. I closed my link building services because I felt that it was a conflict of interest. I sell an SEO training course (Gotch SEO Academy) and a part of it teaches students how to acquire backlinks on their own. It didn’t feel right that I was showing them how to get links and then pushing my link building service at the same time. That said, links are still super important for SEO performance, but there are other factors that are equally as important now.

SEO is a broad and complex topic. Learning it might seem like climbing Everest for some of us. What would you suggest: how to start working in SEO?

My formula for learning SEO is to learn the fundamentals and take action as fast as possible. That’s because experience is the best teacher. My recommendation is always to start a niche website and try to grow it using SEO. It will expose you to some many things and will build a strong foundation

Our readers are probably curious what your journey in SEO looked like. How did you start?

I started back in 2012 by creating a niche website about baseball pitching. That blog because my breeding ground for learning SEO and I became obsessed with it. So obsessed that I started create niche-after-niche site just to improve my SEO skills.

I noticed that for a couple of years there is a trend to broaden SEO campaigns and include such activities as content marketing and UX. How do you approach that?

Content, UX, and links are the core pillars of every great SEO campaign. It doesn’t necessarily mean you need to become a copywriter (because you can hire a copywriter), but it certainly helps to know how to create effective SEO content assets.

Many clients who use SEO or digital marketing in general, usually have no idea how this works. What do you think, should clients educate themselves in the field of digital marketing?

Definitely! They don’t have to execute or be an expert, but it’s a good idea to have a general understanding of how things work. Knowing the difference between organic and paid results in Google is a good start ;)

What would you recommend to people who work with SEO agencies. How to keep track of their work and how to make sure they are doing a good job?

I would focus on performance. That’s the beauty of SEO because everything is trackable. You can judge someone’s performance based on the results they’re achieving (or not achieving). It’s that simple.

When would you suggest to learn SEO and do the optimization on our own, and when using agency is a better idea?

The best time to do SEO on your own is when you have limited capital. But once your revenue goes, you should start outsourcing tasks as soon as possible (so you can scale your efforts).

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zacząć w SEO? - wywiad z Nathanem Gotchem

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ