Rich snippets - czym są i jak je wdrożyć?

Rich snippets czym sa i jak je wdrozyc

Wyszukiwarka Google pozwala na wyróżnienie strony internetowej na wiele sposobów. Jednym z nich jest wprowadzenie rich snippets. Pozwalają one na zaprezentowanie użytkownikom dodatkowych zalet witryny, jeszcze na etapie przeglądania wyników w wyszukiwarce. Czym dokładnie są rich snippets? Jak działają? Jaki mają wpływ na SEO strony? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Czym są rich snippets?

Rich snippets to rozszerzone elementy opisu strony internetowej, które wizualnie wzbogacają wyniki wyszukiwania. Wyświetlają się one obok tytułu, opisu oraz adresu URL. Pozwalają się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć więcej odbiorców.

Rich snippets pozwalają wyróżnić między innymi:

 • miejsce i datę wydarzenia,
 • średnią ocenę użytkowników oraz ilość opinii,
 • stan, cenę i dostępność produktu,
 • zdjęcia,
 • nawigację strony (breadcrumbs),
 • datę publikacji oraz autora artykułu.

Wyniki wyszukiwania strony z użyciem rich snippets.

 

Wyniki wyszukiwania strony bez użycia rich snippets. 

Rich snippets, inaczej nazywane również jako wyniki rozszerzone, to szczególnie przydatna funkcja w e-commerce. Tradycyjne wyniki wyszukiwania w Google prezentują się coraz mniej atrakcyjnie wśród nowoczesnych reklam Ads, graficznych reklam Google Shopping, mapek, obrazków, filmów, grafów wiedzy i wielu innych form wyświetlania. Wyniki rozszerzone pozwalają się wyróżnić na tle konkurencji. Co więcej, poprzez dokładniejsze przedstawienie użytkownikowi zawartości treści na stronie, zmniejszają liczbę nietrafnych kliknięć.

 

Najpopularniejsze rodzaje rich snippets

Skuteczność wykorzystania rich snippets można sobie łatwo zobrazować. Wyobraźmy sobie sytuację, w której użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło: “Gojira koncert Warszawa 2022” i widzi podstronę z tytułem sugerującym sprzedaż biletów oraz rozszerzeniem z odpowiednią datą oraz nazwą zespołu. Osoba szukająca w ten sposób biletów na koncert od razu wie, że dobrze trafiła. Kilka, czyta, przegląda, może nawet dokonuje konwersji w postaci zakupu biletu. W ten sposób użytkownik jest usatysfakcjonowany, a strona ma lepsze współczynniki jakościowe, które mają bezpośredni wpływ na ranking.

Następnie wyobraźmy sobie odwrotną sytuację, w której wynik nie ma rozszerzeń, a potencjalny klient po kliknięciu zauważa, że strona nie odpowiada jego potrzebie, ponieważ np. sprzedaje bilety tylko na lokalne koncerty w Poznaniu. Wraca do SERP'ów i szuka dalej. A strona ma teraz słabsze wyniki jakościowe, co może negatywnie wpłynąć na ranking. Dlatego właśnie istotną kwestią jest dokładne ukazanie użytkownikom treści oferowanych przez naszą stronę, już na etapie wyświetlania w wynikach wyszukiwania.

Możliwości wykorzystania rich snippets jest bardzo dużo, ale trzeba umieć je dostosować do swojej strony internetowej oraz do potrzeb klientów. Najważniejsze jest zrozumienie, co najbardziej interesuje użytkownika i co go przekona do wejścia na Twoją stronę.

 

1) Dane strukturalne w rich snippets

Zazwyczaj potencjalny klient styka się z Twoją stroną internetową na poziomie wyszukiwarki, gdy nie zna jeszcze Twojej strony ani oferty. Twoim zadaniem jest przekonanie go do wejścia na stronę, a uzupełnienie wyników wyszukiwania o dane strukturalne może Ci w tym pomóc. Dodatkowo, takie szczegółowe informacje przekładają się również na lepsze rozumienie treści strony przez wyszukiwarki. Na poniższym przykładzie możesz zauważyć, że Google widzi, co oferuje dana strona i kieruje użytkownika do poszczególnych kategorii.

Wykorzystanie danych strukturalnych w rich snippets. 

 

2) Informacje o ocenie w rich snippets

Znaczniki opinii będą wyświetlać oceny w postaci gwiazdek pod wynikiem wyszukiwania Uzupełnieniem informacji o średniej ocenie będzie również informacja o liczbie uzyskanych ocen. Dzięki temu możesz przekazać potencjalnemu klientowi dwie bardzo ważne wiadomości - Twoja oferta jest popularna i cieszy się świetną opinią.

Rich snippets w formie średniej ocen i ich liczbie przy przepisie na ciasto czekoladowe.

 

3) Informacje o cenie i dostępności w rich snippets

Cena to jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzje zakupowe klientów. Udostępniając informację o niej w rich snippets sprawiasz, że na Twoją stronę trafią te osoby, które wstępnie zaakceptowały już koszt wybranego produktu. Tym samym masz możliwość zmniejszenia współczynnika odrzuceń na Twojej stronie. Warto również dodać informację o tym, czy produkt jest aktualnie dostępny w magazynie sklepu.

Informacja o cenie i dostępności produktu w rich snippets.

 

4) Breadcrumbs w rich snippets

Wykorzystanie breadcrumbs pozwala na wskazanie ścieżki, którą należałoby pokonać na stronie, żeby dotrzeć bezpośrednio do danego produktu. To nie tylko przydatna informacja dla klienta, ale również dla wyszukiwarek, które dzięki temu mogą lepiej zrozumieć ofertę sklepu. Warto wiedzieć, że im lepiej zaplanujesz architekturę swojej witryny, tym bardziej prawdopodobne jest, że uzyskasz wyższą pozycję w wyszukiwarkach, dzięki dostarczanym przez Ciebie informacjom nawigacyjnym.

Wykorzystanie breadcrumbs w rich snippets.

 

5) Specyfikacja techniczna w rich snippets

Dzięki rich snippets możesz dostarczyć potencjalnym klientom szczegółowych informacji o produkcie już z poziomu wyszukiwarki. W ten sposób dokładnie pozwalasz klientowi szybciej się zorientować, czy oferowany przez Ciebie produkt charakteryzuje taka specyfikacja, jakiej on poszukuje.

Dane techniczne produktu w wynikach rozszerzonych.

 

Jak wdrożyć rich snippets?

Aby możliwe było wyświetlenie rozszerzonego opisu podstrony w Google, należy zastosować dane strukturalne w kodzie strony do odpowiednich szablonów lub skorzystać z darmowego narzędzia “Marker danych” w Google Search Console, można również wykorzystać w tym celu specjalną wtyczkę.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

Dodawanie rich snippets w kodzie strony

To rozwiązanie polega na zastosowaniu specjalnego zestawu znaczników w celu oznaczenia różnych elementów prezentujących treść na stronie. Znaczniki ułatwiają wyszukiwarce analizę składników, identyfikację oraz wyświetlanie treści, a także poruszanie się po stronie. Co więcej, zastosowanie danych strukturalnych nie gwarantuje wyświetlania rozszerzeń. Prawidłowe zastosowanie znaczników znacząco podnosi prawdopodobieństwo prezentowania dodatkowych treści w SERP’ach, jednak ostatecznie algorytm Google podejmuje decyzję, kiedy wyświetlić rich snippets.

Bardzo przydatnym narzędziem do wdrożenia danych strukturalnych na stronie jest słownik schema.org rozwijany dzięki aktywnej społeczności. Na podanej stronie można wyszukać nie tylko konkretne znaczniki, ale również pełną listę danych strukturalnych dla konkretnej branży, np. hotelarstwa. Gdy masz już właściwy typ danych, wszystko, co musisz zrobić, to zakodować znacznik.

Dane strukturalne dla hotelarstwa w słowniku Schema, źródło: schema.org

 

Dodawanie rich snippets w Google Search Console

Alternatywnym sposobem oznaczenia na stronie elementów, które mogą wyświetlać się w SERP’ach jako rozszerzenia, jest “Marker danych” w Google Search Console. Pozwala on stosować rich snippets bez ingerencji w kod strony w szybki i prosty sposób.

Przy pomocy markera możemy wskazać Google kilka typów danych na stronie:

 • lokalne firmy,
 • restauracje,
 • produkty,
 • aplikacje,
 • artykuły,
 • filmy,
 • odcinki programów TV,
 • wydarzenia,
 • książki,
 • artykuły.

Jak dodać rich snippets w Google Search Console?

 1. Włącz Asystenta do oznaczania danych.
 2. Wybierz kartę Strona internetowa.
 3. Wybierz typ danych, który Cię interesuje.
 4. Wpisz adres URL istniejącej strony lub czysty kod HTML strony.
 5. Kliknij Zacznij dodawanie znaczników.
 6. Zaznacz fragmenty strony, które zawierają ważne informacje oraz określ ich typ.
 7. Kliknij utwórz HTML w formacie JSON-LD kub Microdata.
 8. W przypadku kodu w formacie JSON-LD: skopiuj kod i wklej go w treści istniejącej strony. W przypadku formatu Microdata: zastąp stronę wygenerowanym kodem HTML.

Pamiętaj, że zarejestrowanie nowego kodu strony może zająć automatom Google trochę czasu, nawet kilka tygodni. Jednak jeżeli poprawnie wykonałeś wszystkie kroki wdrażania rich snippets, już niedługo Twoje wyniki wyszukiwania zostaną wzbogacone o elementy rozszerzone.

 

Chcesz wiedzieć jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

Dodawanie rich snippets z wtyczką

Niektóre CMS’y, jak na przykład Wordpress, pozwalają na wykorzystanie wtyczek, dzięki którym można dodać rich snippets. Wśród możliwych do wykorzystania wtyczek wyróżnia się Yoast, Rank Math i Schema & Structured Data for WP & AMP.

Yoast to wtyczka, która jest znana przede wszystkim z tego, że bardzo dobrze wspiera działania SEO. W jej funkcjach znajdują się również możliwość implementowania danych strukturalnych i tworzenia bloków treści strukturalnych (np. FAQ, poradniki). Yoast automatycznie zarządza danymi strukturalnymi, tak aby Google mogło lepiej odczytać profil strony. Można jednak samodzielnie dodać specjalne bloki treści.

Jak dodać rich snippets “HowTo” w Yoast?

 1. Otwórz post w edytorze lub dodaj nowy.
 2. Naciśnij przycisk + i wybierz blok treści Yoast SEO HowTo
 3. Dodaj treść.
 4. Opublikuj.

Schema & Structured Data for WP & AMP to wtyczka dedykowana do zarządzania danymi strukturalnymi. Wtyczka oferuje trzy obszary, w których możesz operować danymi strukturalnymi w Twojej witrynie.. Są to: „Typ schematu”, „Recenzje” i „Ustawienia”. Dodawanie rich snippets w tej wtyczce jest równie proste i intuicyjnie, co w przypadku Yoast.

Jak dodać rich snippets w Schema & Structured Data?

 1. Przejdź do sekcji Dane strukturalne, a następnie do Typy schematów.
 2. Kliknij w link szybkiej konfiguracji.
 3. Wybierz typ działania w ustawieniach ogólnych (np. blog, przepis, produkt).
 4. Dokończ konfigurację uzupełniając treść zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Rank Math to wtyczka, która pozwala na wdrożenie 15 różnych rodzajów rich snippets. To bardzo prosta w użyciu wtyczka i daje zdecydowanie więcej możliwości niż np. Yoast.

 1. Przejdź do sekcji Dashboard.
 2. Upewnij się, że moduł Schemat (dane strukturalne) jest włączony.
 3. Przejdź do sekcji “Titles & Meta”
 4. Wejdź w zakładkę Posty.
 5. W zakładce znajdź opcję Typ schematu i wybierz domyślny schemat.
 6. Zapisz ustawienia.

 

Czy rich snippets mają wpływ na SEO?

Rich snippets to świetna funkcja, która może pomóc w skutecznym dotarciu do klienta, dlatego wiele osób się zastanawia, czy jakkolwiek wpływa ona na efekty pozycjonowania. Faktem jest to, że opisy rozszerzone sprawiają, że strona atrakcyjnie się prezentuje w wynikach wyszukiwania, ale nie wpływają one bezpośrednio na pozycję w Google.

John Mueller, rzecznik Google, w jednej ze swojej wypowiedzi zaznaczył. że rich snippets nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym. Jednocześnie podkreślił jednak, że pomagają one komunikować treści na stronie, dzięki czemu automaty Google są w stanie lepiej zrozumieć profil strony.

W dodatku, mimo, że rich snippets nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym, to wspierają promowanie strony na inne sposoby - budują zaufanie, przyciągają wzrok, dają szerszy zakres informacji o ofercie. Pozwala to na większy ruch na stronie, co pozytywnie wpływa na autorytet domeny, a to z kolei jest już czynnikiem rankingowym Google.

 

Jakie korzyści wynikają z wykorzystywania rich snippets?

 • zwiększenie trafności kliknięć,
 • poprawa współczynnika CTR,
 • dostarczanie dokładnych metadanych,
 • wstępna selekcja odbiorców.

 

Jakie zagrożenia wynikają z używania rich snippets?

Zagrożenia związane z używaniem rich snippets wynikają wyłącznie z ich nieprawidłowego wykorzystania. Wiąże się to przede wszystkim z błędami w opisach, które później wyświetlane są pod wynikiem wyszukiwania. Przed publikacją należy upewnić się, czy dane strukturalne zostały dobrze wdrożone.

 

Jak sprawdzić poprawność wdrożenia rich snippets?

Poprawność wdrożenia rozszerzeń można zweryfikować wykorzystując raport danych strukturalnych w Google Search Console. Pozwala on śledzić błędy, poprawność znaczników oraz wpływ rozszerzeń na klikalność. Jeśli nie wiesz, jak korzystać z Google Search Console, zapoznaj się z naszym artykułem.

Świetnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie innego narzędzia Google - Rich Results Test. Możesz tam zweryfikować, jakie wyniki wyszukiwania z elementami rozszerzonymi można wygenerować na podstawie danych strukturalnych, które zawiera Twoja strona. Test można przeprowadzić wykorzystując kod lub adres URL. Wyniki mogą odnosić się zarówno do wyników wyszukiwania z przeglądarki na komputerze, jak i na telefonie.

Jak sprawdzić poprawność wdrożenia rich snippets? Żródło: search.google.com

 

Rich snippets - czym są i jak je wdrożyć? Podsumowanie

Rich snippets pozwalają na zwiększenie atrakcyjności oferty oraz wyróżnienie pozycji strony internetowej. Szeroki wybór struktur i rodzajów rozszerzenia pozwala na zastosowanie ich do każdego typu treści. Mając na uwadze intencje wyszukiwania użytkownika oraz szansę wyświetlania w Google rekomendujemy ich wykorzystanie na stronie - może to bardzo dobrze wpłynąć na wyniki konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów:

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Rich snippets - czym są i jak je wdrożyć?

Średnia ocen użytkowników4.24 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ