Rich snippets, czyli jak wyróżnić swoją stronę w wyszukiwarce?

W 2009 roku Google umożliwiło wyróżnienie pozycji strony wśród wyników wyszukiwania, wprowadzając rich snippets. Pozwalają one na zaprezentowanie użytkownikom dodatkowych zalet witryny, jeszcze na etapie przeglądania wyników w wyszukiwarce. Jednocześnie tego typu rozszerzenia są w pełni niezależne od widocznej dla użytkownika zawartości podstron.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?

W ten sposób możemy wyeksponować następujące informacje:

 • miejsce i datę wydarzenia,
 • średnią ocenę użytkowników oraz ilość opinii,
 • stan, cenę i dostępność produktu,
 • zdjęcia,
 • datę publikacji oraz autora artykułu.

Przykładowo może to wyglądać w poniżej zaprezentowany sposób:

 • Lista dat najbliższych koncertów, na które firma sprzedaje bilety:
 • Średnia ocen i ich liczba przy przepisie na ciasto czekoladowe:

Wyniki rozszerzone - rich snippets

Aktualnie jest to szczególnie przydatna funkcja, ponieważ naturalne wyniki wyszukiwania w Google prezentują się coraz mniej atrakcyjnie wśród reklam AdWords o nowym wyglądzie, graficznych reklam Google Shopping, mapek, obrazków, filmów, grafów wiedzy i wielu innych form wyświetlania wyników wyszukiwania.

Co więcej rich snippets pozwalają poprzez wyróżnienie na zwiększenie klikalności oraz dokładniejsze przedstawienie użytkownikowi zawartości treści na stronie, co zmniejsza liczbę nietrafnych kliknięć.

 

Jak zacząć używać Google Rich Snippets?

Aby możliwe było wyświetlenie rozszerzonego opisu podstrony w Google, należy zastosować dane strukturalne w kodzie strony do odpowiednich szablonów lub skorzystać z darmowego narzędzia “Marker danych” w Google Search Console.

Pierwsze rozwiązanie polega na zastosowaniu specjalnego zestawu znaczników w celu oznaczenia różnych elementów prezentujących treść na stronie. Znaczniki ułatwiają wyszukiwarce analizę składników, identyfikację oraz wyświetlanie treści, a także poruszanie się po stronie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie mają bezpośredniego wpływu na pozycję w wynikach wyszukiwania, chociaż Google zapowiada, że w przyszłości mogą być jednym z czynników rankingowych.

Co więcej, zastosowanie danych strukturalnych nie gwarantuje wyświetlania rozszerzeń. Prawidłowe zastosowanie znaczników znacząco podnosi prawdopodobieństwo prezentowania dodatkowych treści w SERP’ach, jednak ostatecznie algorytm Google podejmuje decyzję kiedy wyświetlić rich snippets.

Bardzo przydatnym narzędziem do wdrożenia danych strukturalnych na stronie jest słownik schema.org rozwijany dzięki aktywnej społeczności. Na podanej stronie można wyszukać nie tylko konkretne znaczniki, ale również pełną listę danych strukturalnych dla konkretnej branży, np. hotelarstwa.

Źródło: schema.org

Alternatywna droga do wprowadzenia rich snippets

Wcześniej wspomnianym alternatywnym sposobem oznaczenia na stronie powtarzających się elementów, które mogą wyświetlać się w SERP’ach jako rozszerzenia, jest “Marker danych” w Google Search Console.

Przy pomocy markera możemy wskazać Google kilka typów danych na stronie:

 • lokalne firmy,
 • restauracje,
 • produkty,
 • aplikacje,
 • artykuły,
 • filmy,
 • odcinki programów TV,
 • wydarzenia,
 • książki,
 • artykuły.

Używając markera danych możemy zacząć stosować rich snippets bez ingerencji w kod strony w szybki i prosty sposób.

 

Jakie korzyści wynikają z wyświetlania rich snippets?

Poza wcześniej wspomnianymi korzyściami - zwiększenie trafności kliknięć oraz poprawa współczynnika CTR - można wyróżnić jeszcze kilka istotnym zalet, wynikających z wyróżnienia się w wynikach wyszukiwania.

Istnieje przekonanie, że rich snippets mogą pośrednio wpływać na pozycjonowanie strony, poprzez ułatwienie indeksowania i dostarczanie dokładnych meta danych. Co więcej, dzięki rozszerzeniom dokonuje się pewnego rodzaju wstępna selekcja odbiorców, którzy wejdą na naszą podstronę.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło: “Gojira koncert Warszawa 2016” i widzi podstronę z tytułem sugerującym sprzedaż biletów oraz rozszerzeniem z odpowiednią datą oraz nazwą zespołu. Osoba szukająca w ten sposób biletów na koncert od razu wie, że dobrze trafiła. Kilka, czyta, przegląda, może nawet dokonuje konwersji w postaci zakupu biletu. W ten sposób użytkownik jest usatysfakcjonowany, a strona ma lepsze współczynniki jakościowe, które mają bezpośredni wpływ na ranking.

Wyobraźmy sobie odwrotną sytuację, w której wynik nie ma rozszerzeń, a potencjalny klient po kliknięciu zauważa, że strona nie odpowiada jego potrzebie, ponieważ np. sprzedaje bilety tylko na lokalne koncerty w Poznaniu. Wraca do SERP'ów i szuka dalej. A strona ma teraz słabsze wyniki jakościowe, co może negatywnie wpłynąć na ranking. Dlatego właśnie istotną kwestią jest dokładne ukazanie użytkownikom treści oferowanych przez naszą stronę, już na etapie wyświetlania w wynikach wyszukiwania.

 

Chcesz wiedzieć jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

Jak wprowadzić rich snippets bez ingerencji w kod strony?

 1. Podajemy adres URL konkretnej podstrony, np. example.pl/blog/article
 2. Narzędzie załaduje podaną stronę, po czym będziemy mogli oznaczyć na niej konkretne elementy. W przypadku artykułów możemy wskazać m.in tytuł, autora, datę publikacji, zdjęcie, oceny.
 3. Tworzymy zestaw stron poprzez podane schematu w adresach url, np. example.pl/blog/* sprawi, że w zestawie będą znajdowały się wszystkie podstrony, których adres zaczyna się od podanego fragmentu.
 4. Narzędzie na podstawie stworzonego zestawu wyświetla przykłady stron, które się w nim zawierają ze zindentyfikowanymi elementami. Należy sprawdzić ich poprawność i wprowadzić ewentualne poprawki.
 5. Zatwierdzamy zestaw poprzez publikację.

Dane staną się dostępne po ponownym zaindeksowaniu strony przez Google.

Należy jednak pamiętać o tym, że jak to bywa z szybkimi i prostymi sposobami na zaawansowane funkcje, istnieje ryzyko nieprawidłowego oznaczenia kolejnych elementów na wszystkich podobnych podstronach.

 

Jakie zagrożenia wynikają z używania rich snippets?

Zagrożenia związane z używaniem rich snippets wynikają z ich nieprawidłowego wykorzystania. Przed publikacją należy upewnić się, czy dane strukturalne zostały dobrze wdrożone. Również w przypadku wykorzystywania rozszerzeń do upchania słów kluczowych na stronie, Google określiło swoje stanowisko bardzo wyraźnie - w takim przypadku nie tylko rich snippets zostaną wyłączone, ale strona może również zostać ukarana filtrem ręcznym.

 

Na szczęście do dyspozycji mamy dwa narzędzia przydatne do sprawdzania poprawności wdrożenia rozszerzeń.

Narzędzia do sprawdzania poprawności rozszerzeń

 • Raport danych strukturalnych - w Google Search Console mamy dostęp do raportu danych strukturalnych wykrytych na stronie, które pozwala śledzić błędy, poprawność znaczników oraz wpływ rozszerzeń na klikalność.
 • Narzędzie do testowania danych strukturalnych, które wspomaga webdeveloperów w rozwijaniu, testowaniu oraz modyfikacji danych strukturalnych. Można sprawdzić znaczniki istniejące już na konkretnej podstronie lub kod.

 

Podsumowanie

Rich snippets pozwalają na zwiększenie atrakcyjności oferty oraz wyróżnienie pozycji strony internetowej. Szeroki wybór struktur i rodzajów rozszerzenia pozwala na zastosowanie ich do każdego typu treści. Mając na uwadze intencje wyszukiwania użytkownika oraz szansę wyświetlania w Google rekomendujemy ich implementację na stronie. 

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Inne artykuły o podobnej tematyce:
11 pomyslow na pozyskanie wartosciowych linkow do strony
Wartościowe linki do strony - jak je pozyskać? Poznaj 11 technik sprawdzonych przez agencję widoczni
Zobacz więcej
Jak sprawdzic ruch na stronie 1
Sprawdź ruch na swojej stronie - skorzystaj z narzędzi polecanych przez agencję widoczni!
Zobacz więcej
prasowka pazdziernik 2020
Jakimi nowinkami branżowymi zaskoczył nas prżdziernik? Czy na część tych zmian wpływ nadal ma pandem...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Rich snippets, czyli jak wyróżnić swoją stronę w wyszukiwarce?
Średnia ocen użytkowników 3.80 na podstawie 120 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


10% zniżki na umowę SEO/SEM

Skorzystaj z okazji! Tylko do 27.11

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO